منابع کارشناسی ارشد روانشناسی صنعتی سازمانی

روانشناسی صنعتی و سازمانی، یکی از گرایش های شش گانه ی مجموعه روانشناسی (کدرشته 1133) است که در حال حاضر در دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه اصفهان (که زیرنظر دانشگاه شهید چمران اهواز این رشته را در سال های اخیر اضافه کرده است)، پذیرش دارد.
روانشناسی صنعتی و سازمانی دانش رفتارها و فرآیندهای ذهنی افراد در محیط کار است. روانشناسان صنعتی و سازمانی مطالعات بسیاری را در زمینه هایی با محوریت افراد در محیط کار انجام می دهند تا به عنوان مثال مشخص نمایند چه صفات شخصیتی ای توانایی پیش بینی عملکرد بهتر شغلی در شرایط فشار و استرس را دارند و یا این که چه عوامل اجتماعی ای موجب تعارض در بین گروه های کاری می گردد. روانشناسی صنعتی و سازمانی ابزار مشاوران سازمانی است که بر مبنای مطالعات علمی سعی در حل مسایل سازمانی ای مانند تطابق کارکن و کار و افزایش هم یاری در تیم های کار دارند. ارتباط دانش و فعالیت حرفه ای در روانشناسی صنعتی و سازمانی دو هدف عمده را در سطوح بنیادی و کاربردی تعقیب می نمایند .

اول ، ارتقای اثربخش عملکرد شغلی کارکنان که به بهبود عملکرد کل سازمان می انجامد . دوم ، بهبود سلامت ، ایمنی و بهزیستی کارکنان که به رفاه انسانی ایشان یاری می رساند. 

منابع پیشنهادی آزمون سراسری کارشناسی ارشد رشته روان شناسی صنعتی و سازمانی 

الف) متون تخصصی روانشناسی به زبان انگلیسی (با ضریب 2) 
این درس اولین درسی است که در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی با آن مواجه خواهید شد و بیشترین تعداد سوالات را دارد. درس زبان با ضریب 2 یکی از مهم ترین دروس رشته روانشناسی و از تاثیرگذارترین دروس بر رتبه شما در این آزمون است .
از این درس 30 سوال در قالب 5 یا 6 متن طراحی میشود.  شما باید با توجه به متن داده شده و درک آن به این سوالات پاسخ دهید، بنابراین همانطور که متوجه شدید برای کسب درصد بالا در این درس فقط نیاز به ارتقای مهارتهای درک متون انگلیسی دارید. به همین منظور لازم است که علاوه بر دانستن لغات تخصصی رشته روانشناسی، برای تقویت مهارت های عمومی درک مطلب برنامه ریزی کنید.
سوالاتی که از درس زبان  در کنکور ارشد روانشناسی مطرح می شوند منبع خاصی ندارند. درواقع  اینگونه نیست که شما دقیقا شبیه متون کنکور را در کتابی ببنید اما کتبی وجود دارند که می توانند شما را زمینه پاسخ گویی به سوالات زبان توانمند سازند.

 
  • در این راستا ترجیح اولیه ما کتاب زبان تخصصی روانشناسی تالیف یحیی سیدمحمدی از نشر روان/ارسباران است – برای خرید کلیک کنید!

علت ترجیح این کتاب بر دیگر کتاب ها این است که این کتاب مختصر است، ترجمه ای روان دارد، تالیف یکی از پرکارترین مترجمین کتاب های روانشناسی در کشور است و …
اما این دلیل نمی شود که کتاب های دیگر “بد” یا “بلااستفاده” باشند. پس از خواندن این کتاب و تسلط بر آن می توانید به سراغ سوالات این درس در 10 سال گذشته بروید و مهارت های خود را با پاسخ دهی به سوالات کنکور و تحلیل آنها تثبیت کنید. 
نقطه شروع داوطلبان مختلف در مورد این درس ممکن است طیف وسیعی از صفر درصد تا 80 درصد را در بربگیرد، به همین منظور شما می توانید علاوه بر کتاب، بسته به میزان پاسخ گویی کنونی خود در این درس از پکیج ها زبان مقدماتی و پیشرفته و کپسول زبان کیهان بهره ببرید. 
توصیه می شود هنگام مطالعه تمام کتابهای فوق واژه نامه + اصطلاحات انگلیسی که در پاورقی صفحات آمده است فرا گرفته شوند.

ب) آمار و روش تحقیق (با ضریب 2) 
1-احتمالات و آمار کاربردی در روان شناسی و علوم تربیتی (تالیف: دکترعلی دلاور- انتشارات رشد)
2-مبانی نظری و عملی پژوهش در علوم انسانی و اجتماعی (دکتر دلاور- انتشارات رشد)
3-روش تحقیق در روان شناسی و علوم تربیتی (تالیف: دکترعلی دلاور- انتشارات رشد)

ج)روان شناسی صنعتی و سازمانی (با ضریب 2) 
1-زمینه روان شناسی صنعتی/سازمانی (تالیف: رونالد ای . ریجیو- ترجمه دکتر داود حسین زاده، زهرا لبادی -انتشارات مازیار)
2-روانشناسی صنعتی و سازمانی (تالیف: اسپکتور- ترجمه دکتر علی مهداد)
3-زمینه روانشناسی صنعتی و سازمانی (تالیف: آبراهام ک. کورمن- ترجمه دکتر حسین شکرکن- انتشارات رشد)

د) روان شناسی اجتماعی (با ضریب 2) 
1-روان شناسی اجتماعی (تالیف: الیوت ارونسون- ترجمه : دکتر حسین شکر کن- انتشارات رشد)
2-روان شناسی اجتماعی (تالیف: دکتر یوسف کریمی)

ه) رفتار سازمانی (با ضریب3) 
1-مردم در سازمانها (تالیف: ترنس آر.میچل- ترجمه: دکتر حسین شکرکن- انتشارات رشد)
2-رفتار سازمانی، مفاهیم، نظریه ها و کاربردها (3 جلدی) (تالیف: استیفن پی. رابینز- ترجمه: دکتر علی پارساییان و دکتر سید محمد اعرابی)

و) روان شناسی امور استخدامی (با ضریب 3) 
1- مدیریت امور کارکنان و منابع انسانی (تالیف: شیمون ال. دولان، رندال اس.شولر- ترجمه:دکتر محمد صائبی، دکتر محمد علی طوسی- انتشارات موسسه عالی آموزش و پرورش مدیریت و برنامه ریزی)

ز) بالندگی سازمانی (با ضریب 3) 
1-مدیریت تحول در سازمان (تالیف: وندال. فرنچ، سسیل اچ. بل- ترجمه: دکتر سید محمد الوانی، حسن دانایی فرد)
2-بالندگی سازمانی (تالیف: محمد علی طوسی- انتشارات مرکز آموزش مدیریت دولتی)

بازار کار روانشناسی صنعتی سازمانی:

• طراحی و اجرای برنامه های گزینش کارکنان
• تحلیل ابهامات شغلی، آزمونهای روانشناختیِ ارزیابی مهارت‌ها
• ارزیابی کارایی کارکنان
• کمک به سازمان جهت تحول و رشد و پیشرفت
• مشاوره به مدیران در زمینه های مدیریتی، کارکنان، استراتژی‌های بازاریابی و ..
• بهبود کیفیت ارتباطات انسانی درمحیط کار
• طراحی سیستم های مدیریت منابع انسانی و طراحی محیط فیزیکی در اداره و سازمان


  • رتبه های تک رقمی کنکور امسال در این لینک اطلاعات مهمی درباره این درس در کنکور ارشد روانشناسی به شما ارائه می دهند (کلیک کنید)