کارشناسی ارشد روانشناسی کودکان استثنایی

روانشناسی کودکان استثنایی، شاخه‌ای از دانش روانشناسی است که به تعریف کلیه مسایل مربوط به کودکان استثنایی از گستره کودکان تیزهوش تا کودکان عقب مانده ذهنی، کودکان نابینا و کم بینا، کودکان ناشنوا و کم شنوا، کودکان دارای ناتوانی‌های تکلمی، و کودکان دارای ناتوانی‌های حرکتی و ذهنی، و تمامی امور و تعاریف مربوط به پیشگیری و شناخت و آموزش این کودکان می‌پردازد.در روانشناسی کودکان استثنایی همان طور که از اسم آن مشخص است به مطالعه کودکان استثنایی در تمامی ابعاد فکری، جسمی، عاطفی عقلانی، رفتاری و … پرداخته می شود.
دانش آموختگان این رشته در زمینه ارزیابی و تشخیص و بازپروری کودکان عقب مانده ذهنی با تکیه بر روان شناسی و آموزش و پرورش این کودکان مهارت کسب کنند.

منابع
 
در اینجا قصد داریم تا به شما بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی را معرفی کنیم.
یکی از مهمترین و البته گهگاهی سردرگم‌کننده ترین قدم ها برای شروع مطالعات برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی، قدم اول است ، یعنی انتخاب درست منابع مطالعاتی برای کنکور ! 
در این بخش سعی کردیم با ارائه لیستی کامل از منابع، شما را در این مسیر کمک کنیم.
 
الف)متون روانشناسی به زبان انگلیسی (ضریب 2)
  منبع پیشنهادی ما برای مطالعه : کتاب زبان تخصصی روانشناسی تالیف یحیی سیدمحمدی از نشر روان/ارسباران – کلیک کنید.

این درس اولین درسی است که در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی با آن مواجه خواهید شد و بیشترین تعداد سوالات را دارد. درس زبان با ضریب 2 یکی از مهم ترین دروس رشته روانشناسی و از تاثیرگذارترین دروس بر رتبه شما در این آزمون است .

از این درس 30 سوال در قالب 5 یا 6 متن طراحی میشود.  شما باید با توجه به متن داده شده و درک آن به این سوالات پاسخ دهید، بنابراین همانطور که متوجه شدید برای کسب درصد بالا در این درس فقط نیاز به ارتقای مهارتهای درک متون انگلیسی دارید. به همین منظور لازم است که علاوه بر دانستن لغات تخصصی رشته روانشناسی، برای تقویت مهارت های عمومی درک مطلب برنامه ریزی کنید.
سوالاتی که از درس زبان  در کنکور ارشد روانشناسی مطرح می شوند منبع خاصی ندارند. درواقع  اینگونه نیست که شما دقیقا شبیه متون کنکور را در کتابی ببنید اما کتبی وجود دارند که می توانند شما را زمینه پاسخ گویی به سوالات زبان توانمند سازند.

  • در این راستا ترجیح اولیه ما کتاب زبان تخصصی روانشناسی تالیف یحیی سیدمحمدی از نشر روان/ارسباران است – برای خرید کلیک کنید!

علت ترجیح این کتاب بر دیگر کتاب ها این است که این کتاب مختصر است، ترجمه ای روان دارد، تالیف یکی از پرکارترین مترجمین کتاب های روانشناسی در کشور است و …
اما این دلیل نمی شود که کتاب های دیگر “بد” یا “بلااستفاده” باشند. پس از خواندن این کتاب و تسلط بر آن می توانید به سراغ سوالات این درس در 10 سال گذشته بروید و مهارت های خود را با پاسخ دهی به سوالات کنکور و تحلیل آنها تثبیت کنید. 
نقطه شروع داوطلبان مختلف در مورد این درس ممکن است طیف وسیعی از صفر درصد تا 80 درصد را در بربگیرد، به همین منظور شما می توانید علاوه بر کتاب، بسته به میزان پاسخ گویی کنونی خود در این درس از پکیج ها زبان مقدماتی و پیشرفته و کپسول زبان کیهان بهره ببرید. 


ب) آمار و روش تحقیق (ضریب 2)

معرفی: درس آمار و روش تحقیق در کنکور ارشد متشکل از 20 سوال است که معمولا 10 سوال از درس آمار و 10سوال از درس روش تحقیق مطرح می شود. سوالهای آمار معمولا متشکل از دو یا سه سوال آمار توصیفی و هفت یا هشت سوال آمار استنباطی می باشد. در روش تحقیق اما به دلیل گستردگی روش‌های پژوهش از جای جای کتاب روش تحقیق سوال مطرح شده است، با نگاهی دقیقتر به روند سوالات می توان متوجه شد که در سالهای اخیر تعداد سوالات مربوط به روش کیفی افزایش یافته است
1) احتمالات و آمار کاربردی در روان شناسی و علوم تربیتی (تالیف: دکترعلی دلاور- انتشارات رشد).
2) مبانی نظری و عملی پژوهش در علوم انسانی و اجتماعی (دکتر دلاور- انتشارات رشد).
3) روش تحقیق در روان شناسی و علوم تربیتی (تالیف: دکترعلی دلاور- انتشارات رشد).

 

ج) روانشناسی مرضی (آسیب شناسی روانی) و کودکان استثنائی (ضریب 3)

معرفی: عنوان این درس در واقع ادغام دو درس آسیب شناسی روانی و کودکان استثنایی است. این درس شامل 20 سوال با ضریب 1 است. هر ساله حداقل نیمی از سوالات این درس از منابع مربوط به کودکان استثنایی طرح می شوند بنابراین اگر قصد کسب درصد بالای 50 در این درس را دارید لازم است که در مسیر مطالعاتی تان به هر دو بخش اهمیت یکسانی بدهید. محتوای این درس شامل اختلالات روانشناختی انسان از دوران کودکی تا پیری است. در این راستا لازم است پس از شناخت دقیق هر اختلال، ملاک های تشخیصی، تشخیص های افتراقی، سبب شناسی اختلال و درمان های مختلف آن را بدانید. برای رسیدن به درصد بالای 60 نیاز دارید به بیشتر منابع بالا تسلط پیدا کنید، اما از زیاد بودن منابع این درس هراسان نباشید، چرا که همپوشانی بین این منابع نسبتاً زیاد است و بعد از تسلط روی یکی از منابع کار برای خواندن منبع بعدی  ساده تر می شود. اگر فرصت کافی برای تسلط بر همه منابع را ندارید پیشنهاد ما مطالعه روزنامه وار آسیب شناسی هالجین و سپس چندین دور مطالعه جزوات آسیب شناسی و کودکان استثنایی کیهان است. این درس در کنکور 20 سوال دارد که تقریباً 40-30٪ به مرضی و 70-60٪ به استثنایی مربوط است. پس استثنایی مهم‌تر است. 
 

منابع روانشناسی مرضی:

خلاصه روانپزشکی – کاپلان و سادوک – ترجمه رضاعی – انتشارات ارجمند – جلد 1، 2 و 3
  • آسیب شناسی روانی – هالجین – ترجمه سیدمحمدی – انتشارات ارسباران – جلد 1 و 2
  • آموزش کودکان استثنائی – سیف نراقی و نادر 
  • روانشناسی کودکان استثنائی – دکتری غلامعلی افروز 
  • و … (لیست کامل منابع اصلی این درس و سایر دروس را در انتهای این صفحه دریافت کنید)

 

د) روانشناسی رشد ( ضریب 2) 

معرفی: درس روانشناسی رشد در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی شامل 20 سوال با ضریب 2 می شود. مباحث درس روانشناسی رشد به دو بخش کلی تقسیم می شوند: 1، مراحل رشد؛ منبع این مطالب، کتاب لورا برک (2 جلد) است و 2، نظریات رشد. منابع این بخش کتاب های نظریه های روانشناسی رشد ویلیام کرین و همچنین کتاب های ژنیتک دکتر منصور و دادستان است .بخش نظریات که اهمیت بیشتری نسبت به بخش مراحل دارد شامل نظریات رشدی نظریه پردازان بزرگی نظیر فروید، پیاژه، اریکسون، کلبرگ، گزل، والن و بالبی است و بخش مراحل به جزییات مراحل رشد انسان از مرحله جنینی تا پیری می پردازد. با توجه به اینکه درس روانشناسی رشد نسبت به درس آسیب شناسی روانی (روانشناسی مرضی) ، درس روان تر و ساده تری است، شانس اینکه با یک مطالعه دقیق و عمیق بتوانید در این درس به درصد بالایی برسید بسیار زیاد است. تنها چالش دستیابی به درصد بالا در این درس تعداد زیاد صفحات منابع آن و صرف زمان بسیار زیاد برای تسلط بر این منابع است. به طوری که منابع اصلی این درس چیزی حدود 3000 صفحه مطلب است ! که اصلاً پیشنهاد نمیکنیم به فکر حذف منابع باشید چرا که هر فصلی از هر کتابی می توانند امسال مورد توجه خاص طراحان قرار گیرد. پیشنهاد ما برای مطالعه درس رشد در ابتدا روزنامه وار خوانی یکی از کتب روانشناسی رشد لورا برک یا نظریه های رشد کرین و سپس چندین دور مطالعه جزوه روانشناسی رشد کیهان است. با این شیوه شما می توانید در زمان محدود با مرور چند باره مطالب رشد در این درس به تسلط بالا برسید.
منابع روانشناسی رشد: 

ه)روانشناسی عمومی ( ضریب 2)


 این درس در کنکور 20 سوال با ضریب 1 دارد. و پیشنهاد می کنیم در ابتدا یک یاز متاب های منبع را به صورت روزنامه وار مطالعه کنید تا با کلیات مباحث روانشناسی آشنا شوید و پس از آن تمرکز خود را بر روی جزوات خلاصه شده بگذارید.

 
منابع روانشناسی عمومی:

و)روانسنجی (ضریب 2)

ضریب این درس 2 و تعداد سؤالات آن 20 تست می‌باشد. می توان منابع مهم این درس را کتاب های زیر دانست:
1. روانسنجی، دکتر گنجی
2. مبانی نظری و عملی پژوهش، دکتر علی دلاور
3. روان‌آزمایی آناستازی، ترجمه دکتر براهنی
4. اصول روانسنجی، پاشا شریفی 

ز)روانشناسی تربیتی (ضریب2)

تعداد سوالات این درس در رشته روانشناسی 20 سوال می‌باشد منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف کتاب‌های روانشناسی تربیتی (روانشناسی آموزش و یادگیری) تألیف دکتر اسماعیل بیابانگرد و کتاب روانشناسی پرورشی نوین تألیف دکتر علی اکبر سیف می‌باشند. تعاریف روانشناسی تربیتی، مراحل و هدف‌های آموزشی، طبقه‌بندی هدف‌های آموزشی نظریه‌های رشد شناختی و رفتاری یادگیری، سنجش و ارزیابی، نظریه‌های خبر پردازی یادگیری، انگیزش و یادگیری روش‌های مختلف آموزش، مطالعه و یادگیری از جمله مباحثی هستند که در این درس مورد بررسی قرار می‌گیرند. روانشناسی تربیتی از جمله دروسی است که معمولاً داوطلبان در آن با کمی تمرکز و دقت می‌توانند به درصد خوبی در آزمون کارشناسی ارشد برسند. 
  • روانشناسي پرورشي نوين دکتر  سيف
  • روانشناسي تربيتي دکتر كديور 
 

ح)آموزش و پرورش کودکان استثنایی(ضریب 3)

این درس که به طور اختصاصی برای گرایش روانشناسی کودکان استثنایی هست یکی از مهم ترین دروس برای کنکور ارشد روانشناسی در این گرایش به حساب می اید. منابع معرفی شده برای این درس به شرح زیر است:
روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، تالیف مریم سیف نراقی و عزت الله نادری، انتشارات ارسباران.
روانشناسی و توانبخشی کودکان آهسته گام، تالیف غلامعلی افروز، انتشارات دانشگاه تهران.
روانشناسی مرضی و کودکان استثنایی: اسکیزوفرنی، تالیف معصومه درویشی لرد، انتشارات تبلور دانش.
روان شناسی کودکان عقب مانده ذهنی و روش های آموزش آنها، تالیف مریم سیف نراقی و عزت ا… نادری، انتشارات سمت.