منابع کنکور کارشناسی ارشد رشته مشاوره  1402

به وبسایت گروه آموزشی کیهان، اولین، بزرگترین و تخصصی‌ترین مرجع تخصصی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری روان‌شناسی خوش آمدید. در مجموعه ی کیهان ، رتبه‌های تک‌رقمی ارشد و دکتری روانشناسی دانشگاه تهران و شهیدبهشتی گرد هم آمدند تا بر اساس تجربه‌ای که در کنکور خودشان و سال های گذشته کسب شده ، جامع‌ترین و اصلی‌ترین منابع کنکور را به شما داوطلبان گرامی معرفی کنند، در اینجا قصد بر این است که داوطلب با جزوات خلاصه و مطمئن تمام این منابع آشنا شده و مسیر موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی را با خیالی آسوده طی کند .

منابع معرفی شده در این صفحه  از سال 91 تا کنون منبع اصلی مطالعاتی هزاران داوطلب کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی  و مشاوره بوده است. این منابع، امسال بعد از اعمال آخرین تغییرات لازم بر اساس سوالات کنکور به روز رسانی شده و مورد تایید و استفاده‌ی بسیاری از رتبه‌های تک‌رقمی کنکور‌ ارشد روانشناسی می باشد . رتبه های برتری که دانشجویان دانشگاه های برتر کشور  بوده و از همکاران و مشاوران کیهان هستند . 

 


دروس مورد امتحان در کنکور ارشد مشاوره

در کنکورارشد مشاوره  هفت درس مورد امتحان قرار می‌گیرند که عبارت از دروس زیر هستند:

1- زبان عمومی و تخصصی
2- آمار و روش تحقیق
3-مبانی مشاوره و راهنمایی
4- روش ها و فنون راهنمایی در مشاوره
5- نظریه های مشاوره و روان درمانی
6- کاربرد آزمون های روانی در مشاوره
7- روانشناسی شخصیت

توجه :ضرایب دروس برای هر چهار گرایش مشاوره یکسان است

منابع ارشد روانشناسی مشاوره

1.زبان عمومی و تخصصی ضریب 3

معرفی :تعداد سؤالات این درس در آزمون 30 سؤال و ضریب آن 3 می‌باشد. ده سوال اول مربوط به لغات عمومی،پنج سوال بعدی مربوط به کلوز تست و در قسمت تخصصی سه درک مطلب داریم. به دلیل ضریب بالای زبان و تاثیر زیاد بر روی رتبه،مطالعه ی لغات زبان عمومی و آشنایی با درک مطلب برای رسیدن به تسلط نسبی حتما توصیه می شود. محتوای 3 درک مطلب کنکور مشاوره از مطالب تخصصی مشاوره،روانشناسی و گاها علوم تربیتی است.

منابع اصلی برای زبان عمومی :

 • کتاب 504
 • کتاب 1100 واژه
 • Essential words for Toefl

منابع اصلی برای زبان تخصصی:

 • کتاب انگلیسی برای دانشجویان رشته مشاوره از منصور کوشا یا طالب زاده
 • متون روانشناسی به زبان انگلیسی لیندا لیل

2. آمار و روش تحقیق ضریب2

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد رشته مشاوره، 20 سوال و ضریب آن برای تمام گرایش ها، 2 است. 

منابع اصلی این درس:

 • روش تحقیق در روان شناسی و علوم تربیتی-اسماعیل بیابانگرد انتشارات دوران  
 • احتمالات و آمار کاربردی در روانشناسی و علوم تربیتی -علی دلاور انتشارات رشد
 • تحلیل آماری در روانشناسی و علوم تربیتی- ترجمه دکتر دلاور و سیامک نقشبندی انتشارات ارسباران

3.مبانی مشاوره و راهنمایی ضریب 2

ضریب این درس 2 و تعداد سوالات آن 20 سوال می باشد. منابع درس مبانی عموما از کتاب های دکتر شفیع آبادی است ولی در کنکورهای اخیر از درس نظره های روان درمانی و فنون هم سوالاتی دیده شده. درکنکور سال های اخیر سوالات این درس به سمت مفاهیم خانواده درمانی سوق داده شده است در نتیجه مطالعه یکی از منابع خانواده درمانی ضروری است.

منابع اصلی این درس :    

 • مقدمات راهنمایی و مشاوره عبدالله شفیع آبادی
 • مبانی راهنمایی و مشاوره عبدالله شفیع آبادی، شکوه نوابی نژاد
 • اصول و مبانی مشاوره، ساموئل گلادينگ، ترجمه ى گنجي
 • پویایی گروه و مشاوره ی گروهی عبدالله شفیع آبادی
 • راهنمایی و مشاوره ی شغلی و حرفه ای عبدالله شفیع آبادی
 • خانواده درمانی مینوچین ترجمه ی دکتر ثنایی

دانلود نمونه جزوه  مبانی  مشاوره و راهنمایی- کلیک کنید


4.روش ها و فنون راهنمایی در مشاوره ضریب 3

ضریب این درس 3 و تعداد سوالات آن 20 سوال می باشد. این درس در کنکور ارشد مشاوره ضریب بالایی دارد و مطالعه ی دقیق آن در موفقیت کنکور و حتی آماده شدن برای به کار گیری مهارت های مشاوره در آینده بسیار مهم است.

منابع اصلی این درس:     

 • مفاهیم بنیادی و مباحث تخصصی در مشاوره دیوید گلدارد ترجمه ی سیمین حسینیان
 • مهارت های پایه و پیشرفته در مشاوره و روان درمانی سیمین حسینیان و آناهیتا خدابخشی کولایی
 • روش ها و فنون مشاوره (مصاحبه ی بالینی) عبدالله شفیع آبادی

دانلود نمونه جزوه روش ها و فنون راهنمایی و  مشاوره  – کلیک کنید


5.نظریه های مشاوره و روان درمانی ضریب 3

 ضریب این درس 3 و تعداد سوالات آن 20 سوال می باشد.این درس مهم ترین و جزء  پر مطلب ترین دروس کنکور مشاوره است. آشنایی و تسلط با نظریه های روان درمانی و مشاوره و استفاده از آنها در جلسات مشاوره و تشخیص و تفکیک آنها از یکدیگر از جمله اهداف این درس است. مطالعه ی این درس عموما با کتاب نظریه های مشاوره و روان درمانی شفیع آبادی شروع می شود.

منابع اصلی این درس :     

 • نظریه های مشاوره و روان درمانی،عبدالله شفیع آبادی و غلامرضا ناصری
 • نظریه های روان درمانی و مشاوره شارف،ریچارد اس شارف،ترجمه ی فیروزبخت
 • نظریه و کاربست مشاوره و روان درمانی،جرالد کری،ترجمه ی سیدمحمدی

دانلود نمونه جزوه نظریه های مشاوره و راهنمایی  – کلیک کنید


6.کاربرد آزمون های روانی در مشاوره ضریب 2

ضریب این درس 2 و تعداد سوالات آن 20 سوال می باشد. همانطور که از اسم درس پیداست این درس به تعریف و کاربرد استفاده ی انواع آزمون های روانی در مشاوره می پردازد. درسی بسیار کاربردی و شیرین که در عین حجم بالا شما را با اطلاعات کاربردی مفیدی آشنا می کند.

منابع اصلی این درس : 

 • آشنایی با آزمون سازی و آزمون های روانی، ابوالفضل کرمی.
 • کاربرد آزمون های روانی در مشاوره، حمزه گنجی
 • روان شناسی و سنجش هوش، حمزه گنجی

دانلود نمونه جزوه کاربرد آزمون های روانی در مشاوره  – کلیک کنید


7.روانشناسی شخصیت ضریب 2

 ضریب این درس 2 و تعداد سوالات آن 20 سوال می باشد. این درس به بررسی و مقایسه ی نظریات شخصیت در روانشناسی و مشاوره می پردازد.
منابع اصلی این درس :     

 • روانشناسی شخصیت شولتز،ترجمه ی کریمی
 • روانشناسی شخصیت فیست
 • روانشناسی شخصیت جان پروین

دانلود نمونه جزوه روانشناسی شخصیت  – کلیک کنید


جزوات موسسه کیهان مطابق با آخرین تغییرات اعلامی سازمان سنجش و توسط رتبه های برتر و دانشجویان دانشگاه های شهید بهشتی و دانشگاه تهران جهت استفاده از داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی تدوین شده است . در این جزوات  که منبع مطالعاتی بسیاری از رتبه های برتر سال های گذشته بوده ، سعی شده با کم ترین حجم ممکن  ، بیشترین مطالب جهت پوشش دهی سوالات کنکور گردآوری شود. شما می توانید  برای تهیه این جزوات کلیک کنید


آشنایی با بازار کار رشته مشاوره

رشته مشاوره در مقطع ارشد دارای چهار گرایش می باشد که عبارتند از : مشاوره ی خانواده- مشاوره ی مدرسه- مشاوره ی شغلی- مشاوره ی توانبخشی در این قسمت توضیحاتی درباره ی این گرایش ها ارائه می شود .

مشاوره ی خانواده: این گرایش محبوب ترین گرایش مشاوره است و به بررسی مسائل خانواده،ارتباط همسران،تعارضات و اختلافات زناشویی و ارتباط والدین و فرزندان و از همه مهم تر مشاوره ی پیش از ازدواج و مهارت های همسرگزینی میپردازه. فارغ التحصیلان مشاوره ی خانواده به مشاوره ی تخصصی پیش از ازدواج،اجرای تست ها و سنجش های مربوط به همسرگزینی و کمک به ازدواج موفق، حل اختلافات و بحران های زناشویی و آموزش فرزندپروری موفق مشغول می شوند.

مشاوره ی مدرسه: این گرایش همونطور که از اسمش پیداست به تربیت مشاور مدارس و مشاوران تحصیلی میپردازه،تمرکز این گرایش روی تعامل با دانش آموزان و حل مسائل مربوط به مدرسه است. فارغ التحصیلان مشاوره ی مدرسه به فعالیت در حوزه ی نوجوانان و یادگیری، مدارس،آموزش و پرورش، مرکز خدمات تحصیلی و کنکور مشغول می شوند.

مشاوره ی توانبخشی: این گرایش یاورانه ترین گرایش مشاوره است و علاقه مندان به دغدغه های اجتماعی رو به خودش جذب میکنه، تنوع کار در مشاوره ی توانبخشی بسیار بالاست. فارغ التحصیلان مشاوره ی توانبخشی در حوزه ی مشاوره ی اعتیاد،مراکز خاص،معلولین،سالمندان،کودکان خیابانی،آسیب دیدگان بلاهای طبیعی و و کشف توانمندی و تطبیق این گروه ها برای حداکثر بهره مندی در جامعه مشغول می شوند.

مشاوره ی شغلی: این گرایش شبیه به روانشناسی صنعتی و سازمانی است. به بررسی رغبت افراد به مشاغل،کمک به انتخاب بهترین و مناسب ترین شغل از نظر بازدهی شخصیتی،تطبیق افراد با محیط شغلی و آموزش شغل موفق می پردازد. فارغ التحصیلان  مشاوره ی شغلی در مراکز مشاوره ی شغلی،اجرای آزمون های رغبت سنج، برگزاری مهارت ها و سمینارهای سازمانی مشغول می شوند.

برای آشنایی بیشتر با گرایش های مختلف روانشناسی و مشاوره کلیک کنید 


خدمات مشاوره رایگان کیهان

شروع مسیر موفقیت در کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره با یک رتبه ی برتر

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید


پس از کسب نتایج درخشان کیهانی‌ها در آزمون­ های کارشناسی ارشد  در سال ­های گذشته و درخواست برخی داوطلبان برای حمایت ­هایی بیش از آنچه در جلسات برنامه­ ریزی تخصصی هفتگی و ماهانه دریافت می ­شود، گروه آموزشی کیهان در نظر دارد تعداد محدودی از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد روان­شناسی سال 1400را به‌طور ویژه آماده‌ی کسب رتبه ­ای عالی نماید. در این راستا، گروه آموزشی کیهان قصد دارد، مجدداً با به کار گیری تخصص و تجربه موفقیت آمیز مشاوران ارشد کیهان در آزمون کارشناسی ارشد  و همچنین بهره ­مندی از تمام پتانسیل موجود در گروه آموزشی کیهان، تعداد محدودی از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد روان­شناسی را با نهایت حمایت تخصصی آماده ­ی کسب درخشان­ ترین نتیجه­ ی ممکن سازد. برای مشاهده طرح های مشاوره ای آمادگی تا کنکور کلیک کنید