مصاحبه با رتبه های برتر سال 1400

ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

*لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در مقطع کارشناسی چه رشته ای خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 وزارت بهداشت چه رتبه ای کسب کردید؟
سلام . من مائده سادات طباطبایی هستم . در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی را در دانشگاه الزهرای تهران خوندم و در ازمون وزارت بهداشت موفق به کسب رتبه یک سهمیه در هر 4 گرایش و رتبه 12 بالینی ، 8 بهداشت روان ، 11 سلامت و 16 بالینی کودک و نوجوان را در کل کسب کنم.

*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
بله انتظار داشتم

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
63/33 درصد در زیر گروه روانشناسی بالینی ، 81/66 در زیر گروه نظریه های شخصیت و روان درمانی ، 46/66درصد در زیر گروه روانشناسی عمومی و رشد ،
88/33 درصد در زیر گروه کلیات روانپزشکی ،66 /41 درصد در زیر گروه بهداشت روان ، 66/61 درصد در زیر گروه امار و روش تحقیق ، 73/33  درصد در زیر گروه زبان


*خب از برنامه ریزی که داشتید بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟
برای وزارت بهداشت از اسفند ماه شروع به مطالعه کردم و روزی 9 ساعت مطالعه داشتم و ماه اخر منتهی به کنکور روزی 14 تا 16 ساعت مطالعه داشتم.

*برای برنامه ریزی و شروع مطالعه‌تان از جایی کمک و مشاوره گرفتید؟
خیر ، برای شروع مطالعه انگیزه کافی داشتم و بنابراین نیاز به انگیزه بخشی از طرف کسی نبود و برنامه هم توسط خودم به تنهایی نوشته می شد

*آیا همه‌ی منابع  را در یک بازه‌ی زمانی خواندید یا بعد از اتمام تعدادی از آن‌ها سراغ منابع دیگر رفتید؟
همه ی منابع را در یک بازه زمانی مطالعه کردم و بطور همزمان تمام منابع را باهم پیش میبردم

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟‌
 روش من یک روش شخصی و انتخاب شده با توجه به شرایط و متناسب با استعداد و ویژگی های منحصر به فرد خودم بود و بنابراین این روش رو به کسی پیشنهاد نمیدم .

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و آیا کتاب‌های کمک آموزشی را جایگزین منابع اصلی کردید؟
بعلت اینکه من اکثر منابع اصلی از جمله کاپلان و DSM5 را در دوران کارشناسی بطور کامل مطالعه کردم نیازی به مطالعه مجدد منابع اصلی نداشتم بنابراین کتاب های کمک اموزشی را جایگزین کردم و از کتاب های کمک اموزشی ای مثل ازیابی روانشاناختی مارنات کیهان ، کتاب روان درمانی جرالد کری کیهان و کتاب اوتمر کیهان استفاده کردم علاوه بر ان از کتب کمک اموزشی موسسات دیگر نیز استفاده کردم.

*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
خیر من در هیچ کلاس کمک اموزشی ای شرکت نکردم و تنها ابزار منحصر به فرد من در بالا رفتن احتمال موفقیتم شناخت کامل استعداد ها و نقاط ضعف و قوت خودم و همچنین انگیزه بسیار بالای من بود.
 
 

*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
من با داوطلب های زیادی در ارتباط بودم و مهم ترین مشکلات اکثرشون نداشتن شناخت کافی از هدف ، نداشتن انگیزه و اعتماد به نفس، نداشتن شناخت کافی از خودشون بود برای همین از نظر شخصی بنده مهم ترین فاکتورهایی که باید هرداوطلبی در هنگام مطالعه باید به اون توجه کند اصلاح مواردی بود که درابتدای پاسخ به این سوال مطرح کردم. انگیزه من به حدی بالا بود که منابع خودم را بین 8 تا 12 بار مطالعه کردم و بحدی سوالات ارشد و دکتری را دوره کرده بودم که کاملا به ان ها مسلط شده بودم و علیرغم اینکه خیلی از افراد مشاور نما با اطمینان به من گفتند قبول نمیشی چه برسه به کسب رتبه ، تونستم به چنین موفقیتی برسم. از تمام داوطبای عزیز این خواهش رو دارم که لطفا حرف دیگران را ملاک کار خودشون قرار ندهند و با قدرت در مسیر موفقیت پیش بروند. لطفا به هیچ وجه برای ازیابی خودشون و مسیرشون بصورت تک جلسه ای وقت مشاوره نگیرند و اگر از همون ابتدا مشاوری دارند فقط با همون پیش برند و با مشاور دیگه ای به هیچ وجه صحبت نکنند و ممکنه به علت عدم شناخت کافی از شما حرفایی بزنند که انگیزه ی شما رو بطور کامل ازبین ببرند.

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
رعایت نظم در اجرای برنامه ، تنظیم اهداف کوتاه مدت و بلند مدت و همچنین کم کردن فعالیت در فضای مجازی
 

*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
اگرچه که ازنظر من عامل هوش عامل بسیار مهمی است اما به تنهایی عامل تعیین کننده نیست. خیر همه چیز بر وفق مراد من نبود اما سعی میکردم شرایط را خودم برای خودم متناسب کنم و خانواده هم بسیار شرایط منو درک میکردند و از من حمایت میکردند. غیر از مواردی که در پاسخ های قبلیم ذکر کردم حمایت و همکاری خانواده هم بسیار مهمه

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …) ؟
بله قطعا ، سه کتاب کمک اموزشی مارنات ، کری و اوتمر کیهان ازنظر بنده بسیار خلاصه و مفید بوده

*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بنظر من انتخاب کتب کیهان یکی از درست ترین تصمیم هایی بود که درمورد انتخاب منابعم گرفتم و باز هم اگر به گذشته برگردم همین کتب را تهیه میکردم

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید
خیر صحبتی نیست امیدوارم این مصاحبه برای داوطلب های عزیز موثر بوده باشه و  برای همه ان ها ارزوی موفقیت دارم.
ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتون رو در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

*لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در مقطع کارشناسی چه رشته ای خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 وزارت بهداشت چه رتبه ای کسب کردید؟
سلام من نیلوفر پورابراهیم هستم ورودی سال ۹۵ رشته روانشناسی،دانشگاه بین المللی امام خمینی (روزانه) و رتبه ۱۱ روانشناسی بالینی کودک و ۱۴ بالینی کنکور وزارت بهداشت ۱۴۰۰

*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
بله از زمانیکه برای درس خوندن شروع کردم برنامه ریزی و نحوه خوندنم برای هدف گذاری رتبه زیر ۳۰ بود و تقریبا مطمئن بودم با این روش و حجم مطالعه  کسب رتبه خوب خیلی بعید نیست و خب خداروشکر نتیجه خیلی ایده ال تر از تصور من شد.

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
آسیب شناسی و بالینی ۷۳.۳۳
نظریه های شخصیت و روان درمانی ۷۵
عمومی و رشد ۷۱.۶۶
فیزیولوژی ۵۶.۶۶
امار و روش تحقیق ۶۶.۶۶
زبان ۶۶.۶۶

*خب از برنامه ریزی که داشتید بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟

من تقریبا شهریور ماه فارغ التحصیل شدم و از آبان مطالعه ام رو خیلی جدی شروع کردم و ترجیحم تا حد امکان خوندن منابع اصلی بود منتها باتوجه به هدف گذاریم و زمان محدود که اون زمان تصور می‌کردم کنکور اردیبهشت ماه برگزار میشه، فرصت کافی برای خوندن تمام منابع رو پیدا نکردم و درس عمومی و رشد رو از جزوات کیهان استفاده کردم. از آبان تا اخر بهمن ماه پیوسته روزانه میانگین ۸ساعت مطالعه داشتم و بعد از اون این میانگین ۴تا۶ساعت شد و حجم مطالب و مطالعه مفید برام مهم‌تر از زمانی که صرف میکردم بود.


*برای برنامه ریزی و شروع مطالعه‌تان از جایی کمک و مشاوره گرفتید؟
خیر خودم برنامه ریزی داشتم.

*آیا همه‌ی منابع  را در یک بازه‌ی زمانی خواندید یا بعد از اتمام تعدادی از آن‌ها سراغ منابع دیگر رفتید؟
منابعی که باهاشون شروع کردم رو تا اخر ادامه دادم،یعنی منابع اصلی که تموم میکردم با یه برنامه ریزی مجددا شروع به مطالعه نکات مهم و هایلایت شده اش میکردم و مرحله سوم از نکات مهم مرحله قبلی خلاصه نویسی می کردم. ترجیحم این بود که به جای خوندن چندین کتاب یک کتاب رو چندبار بخونم و جای اصرار یادگرفتن همه مطالب همه جزوات و منابع مطالب منابع اصلی  و اونایی که خوندم رو خوب بلد باشم.

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟‌
بله، خوندن چندین بار یک منبع خیلی بهتر از خوندن یک بار چندین منبع مختلفه

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و آیا کتاب‌های کمک آموزشی را جایگزین منابع اصلی کردید؟
همه دروس رو بجز بجز امار و رشد و عمومی از منابع اصلی خوندم و چون باکس عمومی و رشد رو  قدری با دانش اسیب شناسی و نظریات هم میشد پاسخ داد ترجیح دادم جای خوندن هیلگارد و لورابرک که کتاب های حجیم و وقتگیری هستن جزوه بخونم و جزوات کیهان گزینه مناسبی بود و از تصمیمم راضی هستم.

*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
برای دروسی که در طول هفته خونده بودم جمعه ها از خودم ارزیابی داشتم و مطالبی که فراموش کرده بودم یا زیاد مهم بودن رو مجددا می‌خوندم.
  
*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
اینکه دقیقا انتظارشان از کنکور رو با تلاش و نحوه مطالعه و برنامه ریزیشان تطبیق بدهند و انگیزه‌شان را در مسیر حفظ کنند،جذب تبلیغات زرد نشوند و مصمم و با اراده شروع به خوندن کنند و ترجیحا تاحد امکان برنامه ریزی منظم داشته باشند و منابع اصلی را حداقل برای یک سری دروس یک دور مطالعه کنند.

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
من فکر می‌کنم اینکه پیوسته درس خوندم و البته روزهایی هم بوده که اصلا درس نخوندم و استراحت کردم منتها برنامه ریزی نسبتا خوبی داشتم و منابعی که خوندم رو چندین دور مرور کردم تا به تسلط قابل قبولی برسم.
 

*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
نه خیلی طبیعی هست که باتوجه به کرونا و اخبار منفی اطراف برای من هم همه چیز بر وفق مراد نبوده و بجز روزهایی که به اختیار درس نخوندم و استراحت کردم روزهایی مجبور شدم درس رو کنار بذارم وباتوجه به شرایط به بقیه کارها بپردازم. من ۴ماه روزانه پبوسته حدود ۸ساعت درس خوندم بقیه ماه های باقی مونده این ساعت خیلی کمتر شد و کتابهای خاص و کمیابی هم استفاده نکردم منابع هم آن‌هایی بود که تقریبا همه می‌شناسند و اشاره هم شد و دسترس همه هم قرار دارد.

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و .… ) ؟
بله جزوات رشد و عمومی کیهان و همچنین جزوه مارنات خیلی مفید و موثر بودن و من تو تست زدن‌ها و حتی خود کنکور اصلی تقریبا خیلی کم مطالبی دیدم که کیهان بهش اشاره نکرده باشد.

*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بله اگر سال پیش بود بازهم از این جزوات استفاده میکردم خواندن چندین دور از جزوات جامع کیهان با حجم مناسبشون خیلی مفیدتر از خوندن تنها یک دور از کتب هلیگارد و لورابرک با حجم زیاد هست.

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
خواهش میکنم ارزوی موفقیت دارم برای همه داوطلب های کنکور روانشناسی که این روزها اهمیت حضور و دانش روانشناس های باسواد و با اخلاق بیشتر از هر دوره و وقت دیگه ای احساس می‌شود.

مصاحبه با رتبه های برتر سال 1399

خانم محرابی عزیز. ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.


*لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99 چه رتبه ای کسب کردید؟
با سلام و احترام خدمت مجموعه ی کیهان و داوطلبان عزیز.بنده نسترن محرابی هستمدوره ی کارشناسی را در دانشگاه یزد خواندم و بهمن 98 این مقطع را به اتمام رساندم.در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت امسال رتبه ی 32 در گرایش بالینی و رتبه ی 35 در گرایش بالینی کودک و نوجوان را کسب کردم.

 

*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
در ابتدا با توجه به پیشینه ی قبلی خودم و برنامه ای که داشتم، توقع رتبه ی خوبی داشتماما پس از اتمام کنکور و عوض شدن فرم سوالات نسبت به سنوات قبل و دیدن درصد هایم فکر میکردم که ممکن است رتبه ی خوبی نیاورم.

 

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
بالینی : 71
شخصیت :  28
رشد :  58
فیزیولوژی :  33
آمار : 56
زبان :  75

 

*خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟
من از شهریور 98 شروع به جست و جو و تهیه ی منابع کردم و از اواخر مهر 98 مشاوره گرفتم و جدی شروع به مطالعه کردم و ابتدا درس های مهم تر را در اولویت قرار دادم.اما بنظرم قبل از شروع چیزی که اهمیت دارد این است که مسیر برای  فرد روشن باشد و بداند چه گرایشی و کدام وزارت را می خواهد.
 
*درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
به نظرم ساعت مطالعه مسئله ای است که خیلی به فرد بستگی دارد،چون افراد شرایط متفاوتی دارند و البته میزان قوی بودن پایه هم خیلی تاثیر دارد.من چون تا بهمن ماه برنامه ی کلاسی فشرده ای در دانشگاه داشتم،ساعت مطالعه ام از ساعت بسختی بیشتر می شد. اما بعد از آن به ساعت رسیدم.ماه آخر بعضی روزها به 10ساعت هم رسید.

 

*به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
روش مطالعه هم به نظرم خیلی به خود شخص برمی گردد.بعضی ها تند خوان هستند و عده ای کند خوان.من کند خوان بودم بنابراین شرایط متفاوت و سخت تری داشتم،تا قبل از عید دو هفته ای یکبار و بعد از عید به صورت هفتگی مشاوره می گرفتم و سعی می کردم طبق آن چه با مشاورم به توافق رسیده ایم عمل کنم.
 
*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟‌
نه اصلا.من دوستانی داشتم که مطالبی که من در ساعت مطالعه یاد می گرفتم ظرف تعداد ساعت های کمتر و یا بیشتری پردازش می کردند.بنابراین روش ما کاملا متفاوت می شدیک مشاور خوب با بررسی این مسائل می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.
 
*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می کنید؟
من همه ی کتاب های منبع و جزواتم در خوابگاه بود.تا قبل از عید جزوات را میخواندم و اگر جایی را اشکال داشتم در منبع چک میکردم.اما در اسفند ماه بخاطر کرونا به یکباره همه جا تعطیل شد و من فقط توانستم جزواتم را با خودم به خانه بیاورم و به دلیل مسافت به کتاب هایم اصلا دسترسی نداشتم، بنابراین فقط با جزوات کیهان ادامه دادم.بنظرم جزوات کیهان خیلی مفید بودند؛گرچه اگر روند کنکور مثل امسال ادامه پیدا کند، بعضی جزوات نیاز به تجدید نظر و ویرایش دارند.
 
*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
خیر، هیچ کلاسی نرفتم.فقط از دی وی دی های آمار و روش کیهان استفاده کردم که خیلی مفید بودند و از آزمون موسسه ی دیگری استفاده کردم و با آن که به دلیل برنامه ی خاصم نتایجم عالی نمی شدند،ناامید نمی شدم.
 
 
*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
شاید موفقیت نشانه های زیادی داشته باشد اما بنظرم انگیزه،علاقه،تلاش،انعطاف پذیری و تاب آوری خیلی مهم هستند.کسانی را می بینم که هنوز بعد از کارشناسی نسبت به رشته ی خودشان دچار تردید هستند یا نمی دانند به کدام گرایش علاقه دارند.بنظرم اگر علاقه و انگیزه کافی نباشد پیشرفت به سختی صورت خواهد گرفت چون فرد احساس رضایت درونی نمی کنددانشجویان در کارشناسی سال برای جست و جو و شناخت علائق خود فرصت دارند تا مسیر آینده ی خود را مشخص کنند ، و مسیر مشخص سایر عوامل را به دنبال خود می آورد.برای مثال من می دانستم که فقط گرایش بالینی  را میخواهم و برای آن برنامه ریزی کردم.هم چنین توصیه می کنم از مشاوری استفاده کنید که وقتی با او صحبت می کنید احساس خوبی داشته باشید.
 
*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
بنظرم انتخاب مشاور مناسب برای من خیلی موثر بود،من مسیر را نمی شناختم و می دانستم بدون پیگیری و حمایت مداوم یک مشاور، ممکن است کند عمل کنم.بودن کسی که می توانستم دغدغه ها و سردرگمی هایم را با او در میان بگذارم مرا دلگرم می کرد.به علاوه سعی می کردم تا جایی که می توانم بجای فقط حفظ کردن، درسها را مفهومی تر بخوانمو برای تفریحم می گذاشتم تا انرژی ام افت نکند.
 
 
*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
اصلا اینطور نبوده است.بنظرم تلاش مداوم خیلی بیشتر از هوش موثر است.خانه ی ما در شهر کوچکی است و من به هیچ امکانات خاصی دسترسی نداشتمبه علاوه پس از تعطیلی دانشگاه مجبور بودم در خانه درس بخوانم که شرایط را سخت تر می کرد.و همانطور که گفتم از اسفند حتی منابع اصلی را هم در اختیار نداشتم.روزهایی بود که اتفاقات ناراحت کننده رخ می داد،یا خسته می شدم و افت داشتم، اما هدفم را می شناختم و سعی می کردم دوباره ادامه دهمتلاش توام با علاقه  و در مسیر درست، بدون نتیجه نمی ماند.
 
*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و .… ) ؟
بله،کیهان خدمات و مجموعه ی خوبی دارد.من جزوات کیهان را مطالعه و از مشاوره های خانم بیطرفان عزیز استفاده می کردم.
 
*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بله اگر به عقب برمی گشتم هم دوباره همین مسیر را انتخاب می کردم.
 
*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
ممنونم از اینکه این فرصت را در اختیار من قرار دادید.در پایان از مجموعه ی کیهان و خانواده ام و هم چنین اساتید مهربانم که مشوق من بودند بسیار ممنونم.به دواطلبان عزیز توصیه می کنم به علاقه هایشان توجه کنند و از درس های مهمی مثل زبان و آمار و آسیب غافل نشوند و برایشان آرزوی سلامتی و شادی و موفقیت دارم.
آقای محرابی عزیز. ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

*لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99 چه رتبه ای کسب کردید؟
بنده محمد محرابی هستم. متولد سال 1375. در سال گذشته در رشته روانشناسی عمومی از دانشگاه پیام نور واحد فریمان فارغ‌التحصیل شدم. در کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 در رشته روانشناسی بالینی رتبه 29، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و بهداشت روان رتبه 27 و در رشته روانشناسی سلامت موفق به کسب رتبه 26 شدم.
 
*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
با توجه به هدف گذاری خودم و بازخوردهایی که از کنکور های آزمایشی می گرفتم، انتظار رتبه خوبی داشتم. اما سرجلسه کنکور استرس وحشتناکی مرا گرفت و باعث شد بهم خیلی صدمه بزند و به جای رتبه تک رقمی، رتبه دو رقمی شوم. با وجود این باز هم خدا را شکر که نتایج زحماتم هدر نرفت.
 
*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
 • روانشناسی بالینی: 81/67
 • نظریه های شخصیت و روان درمانی : 58/33
 • روانشناسی عمومی و رشد: 76/67
 • کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک: 33/33
 • بهداشت روان : 35
 • آمار و روش تحقیق : 63/33
 • زبان عمومی : 35/83
 • متأسفانه با وجود اینکه درس فیزیولوژیک را خیلی خوب خوانده بودم و حتی در کنکور های آزمایشی 100 درصد زده بودم اما سرجلسه با توجه به استرس زیاد نتوانستم آنطوری که می خواستم جواب دهم.
 
*خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟
در ابتدا قبل از اینکه برای کنکور آماده شوم، تصمیم گرفتم که درباره کنکور وزارت علوم و وزارت بهداشت و تفاوت آنها تحقیق انجام دهم. پس از پرس و جو و بررسی هایی که انجام دادم، تصمیم گرفتم برای ارشد بهداشت خودم را آماده کنم. از همین رو فکر کنم از اواسط آبان ماه بود که مطالعات ام را به طور جدی برای آن شروع کردم. همچنین اگر درباره دلیل انتخاب من برای ارشد بهداشت می خواهید بدانید، این بود که چون در وزارت بهداشت برخلاف وزارت علوم تاکید بیشتر بر کار بالینی و عملی است و من می خواستم به صورت تجربی و عملی مطالبی را که می خوانم ببینم.
 
*درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر میکنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
به نظر من کیفیت از کمیت بسیار مهمتر است و نمی شود یک نسخه کلی را برای همه پیچید. با وجود این کمیت هم در جای خود اهمیت دارد. خود من به شخصه در ابتدا با روزی 4-5 ساعت شروع کردم و رفته رفته ساعات مطالعه خود را افزابش دادم و در ماه های پایانی به 8-9 ساعت در روز رساندم. البته این نکته را هم خاطر نشان کنم که شرایط کرونا باعث شد ساعات مطالعه من کاهش یابد و به 6 ساعت برسد اما خدا را شکر با یک جمع بندی عالی توانستم این مشکل را حل کنم.
 
*به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
من از روش 1-7-30  برای مطالعه استفاده کردم. از این رو ابتدا کتاب ها را به دو بخش تقسیم کردم نیمی از آنها را روز های زوج و نیمی دیگر را روز های فرد می خواندم. در پایان هر ماه هم از خودم آزمون می گرفتم تا وضعیتم مشخص شود. این کار باعث می شد که من مطالب را بسیار خوب بفهمم و درک کنم و تا کنکور 4-5دور مطالب را کامل بخوانم. همچنین در ماه آخر منتهی به کنکور با کپسول ها مرور کردم و این کار سرجلسه به من بسیار کمک کرد.
 
*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه میکنید؟‌
بله – فقط به دوستان توصیه می کنم تا جایی که می توانند مرور کنند. بنده خودم به شخصه یک شعار دارم : مرور، مرور و باز هم مرور. چون مطالب خواندنی است و زود فراموش می شوند یا ممکن است با یکدیگر تداخل ايجاد کنند، مرور باعث می شود تا از این مسئله جلوگیری شود.
 
*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می کنید؟
 • روانشناسی بالینی : کرامر – اتمر – جزوه بالینی کیهان
 • ارزیابی روانشناختی : مارنات – جزوه ارزیابی کیهان
 • آسیب : کاپلان و سادوک – جزوه آسیب کیهان
 • روانشناسی فیزیولوژیک : معظمی – کالات – جزوه فیزیولوژیک کیهان
 • روانشناسی عمومی : جزوه عمومی کیهان
 • روانشناسی رشد : لورا برک جلد 1و2 – جزوه رشد کیهان
 • نظریه های شخصیت و روان درمانی : جزوه نظریه های شخصیت و روان درمانی کیهان
 • آمار و روش تحقیق : دکتر دلاور – جزوه آمار و روش تحقیق کیهان
 • زبان عمومی : کتاب زبان ارشد پزشکی رضا زاده – کتاب IQB
بله توصیه می کنم
 
*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
خیر – من در هیچ کلاس یا کنکور آزمایشی مؤسسه خاصی شرکت نکردم و تنها از جزوات کیهان استفاده کردم.
 
*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
1- داشتن هدف دقیق و روشن؛ چون نداشتن هدف مانند راه رفتن در تاریکی است. باید مشخص کنند که در هر درس چه درصدی را می خواهند و هدف شان کدام دانشگاه است. آن وقت با توجه به آنها برنامه شان را تنظیم کنند 2- توجه کردن به امکانات و منابع 3- تلاش و پشتکار فراوان و نا امید نشدن و در نهایت توکل به خدا مهربان
 
*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
هدف مشخص – منابع و امکانات درست – خواندن کتاب ها با عشق و علاقه – برنامه ریزی اصولی – استفاده بهینه از وقت و زمان – کنار گذاشتن تنبلی – استفاده کمتر از فضای مجازی و تفریح مفرح و شاد در حد اعتدال
 
*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
به عقیده بنده هوش و استعداد و امکانات همه یک بهانه برای موفق نشدن است. اگر باورهای افراد در ابتدا درباره خودشان تغییر کند که می توانند با توجه به همین امکاناتی که دارند موفق شوند بزرگترین گام را در جهت پیروزی برداشته اند. خود بنده در دانشگاه پیام نور فریمان درس خوانده ام. اگر می خواستم بهانه بیاورم که مگر می شود از پیام نور اون هم از یک واحد کوچک مثل فریمان موفق شد یا اینکه امکانات دانشگاه برای قبولی کم است یا هوش من ضعیف است، اصلا موفق نمی شدم. تنها راه موفقیت برنامه ریزی اصولی، تعیین هدف و تلاش و پشتکار و در نهایت توکل بر خداست. همچنین به این موضوع اشاره کنم که در این مسیر همه چی بر وفق مراد من نبود. بزرگترین مشکل من مخالفت خانواده با رشته من بود. اونها می گفتند رشته تو اصلاً مناسب نیست و باید در رشته دیگری تحصیل می کردی اما من پای هدفم و مسیری که می خواستم ایستادم و خداراشکر که سربلند بیرون آمدم.
 
*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟
بله – گروه آموزشی کیهان نقش بسیار پر رنگی در موفقیت من در کنکور ایفا کرد. از این رو از گروه پرتوان کیهان نهایت تشکر و قدردانی را دارم.
 
*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
صد درصد استفاده می کنم. جزوات گروه کیهان به نظر من یک جزوه معمولی نیست بلکه یک جزوه طلایی است.
  
*
بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
صحبتی دیگر نمانده است. فقط برای دوستان در این مسیر زیبا آرزو موفقیت می کنم.

خانم  تیموری عزیز. ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در   اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید. 

*لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد  بهداشت 99 چه رتبه ای کسب کردید؟ 
سلام .  من مریم تیموری هستم . کارشناسیم رو دانشگاه سراسری تبریز خوندم . رتبم هم امسال سی و سه ارشد بهداشت شد.

* بسیارعالی ! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟ 
من انتظار رتبه ی بهتری داشتم . البته مشکلی برای من پیش اومد یکی از نزدیکانم مریض شد تقریبا به مدت یک و ماه و نیم تو درس خوندن من اثر بد گذاشت و عقب افتادم.

* بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید. 
بالینی : 65
رشد : 61
شخصیت : 46
فیزیولوژی : 45
امار : 53
زبان : 62


* خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟ 
من از شهریور پارسال شروع کردم . درس هارو تقسیم کردم تقریبا چهار، پنج کتاب میخوندم تموم میشد کتاب های بعدی رو شروع میکردم . بله از یه مشاور راهنمایی گرفتم.
 
*درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟ 
ساعت دقیق نداشت چون دانشگاه بود و پایان نامه . بعد دانشگاه منظم تر شد . به نظر من برای رتبه ی خوب مطالعه ی بالای شیش ساعت به صورت روتین نیازه.

* به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟ 
به طور کلی روزی شش ساعت مطالعه داشتم و هر روز سه چهار تا کتاب به علاوه ی زبان رو میخوندم.
 
* آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه میکنید؟ 
به نظر من روش مطالعه ی هر کسی متفاوته . مهم استمرار و برنامه ی روتین داشتنه.
 
*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می کنید؟ 
مهم ترین منابع خود منابع اصلی است ولی جزوه ها هم کمک کنندست و در بعضی درسا جایگزین منبع اصلی.
 
*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس  موفقیتتان استفاده کردید؟ 
من از کلاس و ازمون استفاده نکردم.

* فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟ 
مطالعه فرایند طولانی و خسته کنندست . مشورت با یه مشاور میتونه کمک کننده باشه.
 
*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟ 
به نظر خودم زود شروع کردم واسه مطالعه و کتاب هارو با علاقه میخوندم

* ممکن است عده ای با خود بگویند که (( باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …)) ،  آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان   را چه می دانید؟ 
اصلا اوضاع بر وفق مراد من نبود .مشکلات شخصی داشتم ، یکی از نزدیکانم مریض شد، کرونا و تعویق و ابهام در برگزاری کنکور هم که عمومی بود . به نظر من هوش و وقت تا حدی مهمه و همه چیز نیست

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود(جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟ 
من از جزوات کیهان استفاده کردم بعضی درسا کامل بودبعضی ها هم نیاز داشت کامل تر بشه . مثلا جزوه ی عمومی و رشد میتونست خوب به سوال های امسال پاسخ بده . 

 
*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری  خواهید گرفت؟ 
من جزوه ی رشد، عمومی و مارنات رو میخردیدم و کتاب ده سال کنکور رو.
 
*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده،  بفرمایید. 
خیلی ممنون از شما و ارزوی موفقیت برای تیم کیهان
 

باتشکر فراوان… 

مصاحبه با رتبه های برتر سال 1398

خانم  سماء ابراهیمی گرامی ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد بهداشت 98 چه رتبه ای کسب کردید؟

 • سلام، من سماء ابراهیمی هستم. کارشناسی راهنمایی و مشاوره از دانشگاه شهید بهشتی خواندم و رتبه ی بالینیم در کنکور بهداشت 66 شد.

 

بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

 • حقیقتش من برای خیلی بهتر ازین تلاش کرده بودم. با توجه به اینکه مشاوره بود رشته ی کارشناسیم محدودیت داشتم در انتخاب رشته در بهداشت و فقط میتونستم روانشناسی بالینی قبول شم. با توجه به همین موضوع تلاشم این بود که رتبه ی خیلی خوبی بیارم.

 

لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

روانشناسی بالینی 46.66

نظریه های شخصیت و روان درمانی 41.66

روانشناسی عمومی 65

کلیات روانشناسی و روانپزشکی فیزیولوژیک 65.81

اصول خدمات بهداشتی و بهداشت روان 25 (این درس برای من مهم نبود و نزدم)

آمار و روش تحقیق 45.61

زبان عمومی 67.5

 

آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید؟ اگر شرکت کرده اید چه رتبه ای را کسب کردید؟

 • بله. رتبه بالینی 588 – رتبه ی عمومی 650 – زیر گروه 3 و 5 هم رتبه های پایین تری آوردم که البته در حوزه ی علاقه ی من نبودند . 72 و 222.
 • با انتخاب رشته ای هم که کردم بالینی دانشگاه شیراز (پردیس خودگردان) و بالینی دانشگاه علوم تحقیقات قبول شدم.

 

خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

 • من از نیمه ماه مهر شروع کردم به مطالعه.
 • با یکی از هم دانشکده ای ها (خانم نسیم اسفندیاری) که سال قبل نتیجه ی خوبی گرفته بود مشورت کردم و ایشون از همون موقع برای من برنامه نوشتن که طبق اون برنامه مطالعه میکردم.

 

درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

 • بین 4 تا 6 ساعت بود. من فراز و نشیب هایی در مطالعه داشتم . میتونم بگم این وقفه ای که در کنکور ما پیش اومد نتونست به من خیلی کمک کنه و بیشتر من رو کسل کرده بود. من باور دارم با پایه ی 6 ساعت
 • حتی اگه روزهایی 4 ساعت بخونید میتونید رتبه ی خوبی بیارید ولی لطفا از جاهایی  که می لنگید آگاه باشید و از ابتدا برای اونها برنامه داشته باشید. چون ممکنه تا مدت ها وقتتون رو بگیره و نتونید به صورت موثر روی همه ی درس هاتون وقت بذارید و قطعا انرژی شما رو تحت تاثیر قرار میده.
 • این اتفاق برای آمار من افتاد. زمان زیادی از من گرفت. خیلی اذیت شدم و انرژی مطالعه ی من رو کمتر کرد.
 • و نکته ی آخر اینکه نسبت به این هم آگاه باشید که 6 ساعت پایه است و شما وقتی به دوره کردن و تست زدن میرسید زمان بیشتری نیاز دارید شاید تا 10 ساعت مشغول باشید.

به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

 • من برنامه ی هفتگی میگرفتم از دوستم. ایشون مشخص میکرد که من هر روز چه درس هایی رو هر کدوم چند صفحه بخونم. برای دوره ها و تست ها هم ایشون به من برنامه میداد که به چه ترتیبی انجام شون بدم.

آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

 • بله روش خوبیه به نظرم. نظم بهتون میده که کارهاتون رو به ترتیب انجام بدید. من خیلی از منابع برام جدید بودند ( نوروسایکولوژی ، فیزیولوژی ، کاپلان ، مصاحبه … ) و اینکه این منابع رو با برنامه و منظم پیش می بردم کار خوبی بود.

لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

کاپلان = کتاب ها و کپسول— بله به نظرم خوبه. نرسیدم بخونم متاسفانه.

شخصیت = کتاب – بله به نظرم خوبه.

نظریه = کتاب و کپسول – بله به نظرم خوبه. خوب بود نسبتا

آمار و روش تحقیق = جزوه یکی از موسسات و البته کتاب روش تحقیق – برای من جزوه کافی نبود. جزوه موسسه ی مذکور خیلی با جزئیات گفته و برای درکش باید آمار رو خوب بفهمید. برای روش تحقیق خوبه.

فیزیولوژی کالات و نوروسایکولوژی معظمی و کپسول = خلاصه ی کیهان – فیزیولوژی خوب بود. نوروسایکولوژی به نظرم مبهم بود. کپسول خیلی خوبه. جبران میکنه.

روانشناسی رشد و کپسول = کتاب ها – بله به نظرم خوبه. کپسول خوب بود.

روانشناسی عمومی = کتاب و جزوه ی کیهان – کتاب در عین توضیح کاملی که داره خیلی طولانیه و با توجه به اینکه من خیلی چیزها داشتم که باید میخوندم ، از یه جایی به بعد جزوه ی کیهان رو خوندم .

زبان = لزگی – خوبه کاش توضیح بیشتری داشت ولی خوبه. من پیشنهاد میکنم از اپ هایی که لغات و متن های تافل رو دارن استفاده کنید در کنارش.

ارزیابی روان شناختی مارنات = جزوه ی کیهان – خوب اما مبهم / کپسول عالی

اوتمر ، کرامر و بهداشت روان = خلاصه روان شناسی بالینی کیهان – خوب و کافی

 

آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

بله آزمون های آزمایشی و کلاس های آمار یکی از موسسات

به نظرم آزمون آزمایشی دادن خوبه چون توی فضای امتحان قرار میگیرید و تمرین میکنید آرامش تون رو حفظ کنید و عملکرد خوبی داشته باشید. جدای از اون همه ی آزمون ها نقص هایی دارند که باعث میشه خیلی شبیه کنکور نباشند.

کلاس های آمار هم فکر میکنم من اگه کلاس طولانی مدت تری می رفتم بهتر بود ولی ایشون هم خیلی کمک کردند. حداقل استرس من کم شد.

 

فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

 • اول اینکه خیلی جدی برنامه ریزی کنید برای ماههایی که پیش رو دارند . اگر نمیتونید از کسی که تجربه داشته کمک بگیرید. زمان برای کسی که برنامه ریزی نمیکنه خیلی سریع می گذره. هزینه هایی که باید بکنید . کلاس هایی که برای کنکور بهداشت هست و خوبه که برید . همه چی رو در بیارید.

دوم اینکه حواستون به سایت سازمان سنجش و خبرهایی که میاد باشه.***

سوم اینکه انرژی مثبت داشته باشید و از افراد و فضاهایی که تلاش دارند انرژی منفی منتقل کنند دور باشید

و در آخر تنها شمایید که میدونید الان دقیقا چه حالی دارید و چه فشاری روتونه. پس اگه بی انصافانه مورد سوال واقع شدید خودتون رو مجازات نکنید. برای این که خوب و خوشحال باشید وقت بذارید.

 

شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟

من تصمیم گرفتم که نهایت تلاشم رو بکنم فارغ از هر نتیجه ای که ممکنه بگیرم. توی درس هایی که ضعیف بودم سعی کردم صبور باشم و اینکه برای من اومدن به این مسیر جدید خودش موفقیت بود و بابت هر چیزی که یاد میگرفتم و قبلا نمیدونستم شاکر بودم.

 

ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

من وقت خوبی داشتم . کتاب های خوبی رو هم خونده بودم . اما داشتن این ها چیزی نیست که غیر ممکن باشه و ضمنا برای هر کسی توی 8 ماه میتونه اتفاقاتی بیوفته که قابل پیش بینی نباشند.باور دارم جز “غیر قابل پیش بینی ها” تقریبا هر چیزی رو میشه اداره کرد فقط باید تصمیم بگیرید.

 

آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟

من برای انتخاب رشته ی علوم از شما کمک گرفتم و ممنونم.

جزوه ها بودند که به نظرم نقص هایی دارند (ویرایشی) ولی باز هم خیلی کمک کردند.

ممنون از شما

آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟

کپسول ها انتخاب خیلی خوبی بود.

من دوست داشتم میتونستم کپسول ها رو بیشتر بخونم. مخصوصا برای نظریه!

فکر میکنم اگه وقت داشتم نوروسایکولوژی و مارنات رو هر دو از روی رفرنس میخوندم و برای دوره از کپسول های کیهان استفاده می کردم.

علاوه بر اون واسه ی زبانم متن های تافل رو میزدم به صورت منظم.

بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

نگفته ای نیست. موفق و پیروز باشید.

خانم فرشته رجائی رامشه گرامی ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالی تون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد بهداشت 98 چه رتبه ای کسب کردید؟ 

 • با عرض سلام خدمت موسسه کیهان و داوطلبان گرامی. ممنون که این فرصت را در اختیار من قرار دادید. من فرشته رجائی هستم، متولد ۱۳۷۶. دوره ی کارشناسی ام را در دانشگاه فردوسی خواندم و شهریور همین امسال  فارغ التحصیل شدم. در کنکور کارشناسی ارشد بهداشت در گرایش بالینی کودک و نواجوان رتبه ی ۷ و در گرایش بالینی رتبه ی ۹ را کسب کردم.

بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

 • بله چون برنامه ریزی مناسبی داشتم و اضطرابم را هم کنترل میکردم ، از بابت عواملی که دست خودم بود مطمئن بودم. 

لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

 • بالینی ۶۰، شخصیت ۶۸، رشد ۸۳، فیزیولوژی ۶۶، روش تحقیق ۴۲ و زبان ۷۵.

آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید؟ اگر شرکت کرده اید چه رتبه ای را کسب کردید؟

 • من از طریق استعداد های درخشان در دانشگاه های تهران، فردوسی و شیراز قبول شده بودم. کنکور علوم را صرفا برای اینکه غیبت نخورم شرکت کردم و رتبه ی ۱۴۶ بالینی را کسب کردم.

خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

 • من از اردیبهشت  ۹۷ در مشهد مشاور گرفتم و از همان اول درس های مهم مثل آسیب، شخصیت و زبان را شروع کردم. اما مطالعه ی جدی ترم از مهر شروع شد و به تدریج ساعت مطالعاتیم بالاتر میرفت. 

درباره ساعات مطالعاتی تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

 • من با سوال هایی در رابطه با ساعت مطالعه مشکل دارم. من برنامه ی مشخصی داشتم که طبق ان عمل می کردم. گاهی برنامه ام ۳،۴ ساعته تمام میشد و گاهی هم ۱۰، ۱۱ ساعت طول میکشید.  اما اگر بخواهم ساعت بدهم، تابستان ۹۷ به طور متوسط ۵،۶ ساعت میخواندم. از مهر تا بهمن هم که ترم ۷ را با ۱۴ واحد درسی و ۳ واحد پایان نامه پیش رو داشتم روزانه ۵،۶ ساعت مطالعه داشتم.  اما از بهمن که آزاد تر شدم به روزی ۷،۸ ساعت رسید و ماه آخر هم ۱۰، ۱۱ ساعت. در کل ساعت برای من مطرج نبود و چیزی که مهم بود این بود که برنامه ای که برای یک روز مشخص کرده بودم را بتوانم تا شب تمام کنم.

به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

 • من ماهی یکبار پیش مشاورم میرفتم و ایشان برای من مشخص میکرد که تا ماه آینده چه چیزهایی را بخوانم. بعد از ان برای هر روزم تا یک ماه بعد برنامه ریزی می کردم و خودم را موظف به انجام تمام و کمال ان میدانستم. 

آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟‌

 • من هر ماه پیش مشاور میرفتم و برنامه میگرفتم اما پیشنهادم به داوطلبان دیگر‌، گرفتن مشاور هفتگی است. 

لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به توصیه می¬کنید؟

 • مزیت کنکور وزارت بهداشت داشتن منابع مشخص است. من هم همین منابع تعیین شده را به علاوه ی چندین کتاب کمک اموزشی از موسسه کیهان و موسسه های دیگه  مطالعه میکردم. اما تمرکز اصلی روی منابع اصلی بود.

آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

 • بله من در مشهد کلاس آمار و روش تحقیق رفتم. درمورد ازمون ازمایشی هم آخرین آزمون سنجش را شرکت کردم و انجا تخمین رتبه ی کنکورم ۴ بود. 

فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

 • در ابتدای کار بهتر است که با خودشان روراست باشند و ببینند که واقعا از کنکور بهداشت چه می خواهند؟ و بعد از ان هدفشان را مشخص کنند. قدم بعدی هم یک برنانه ریزی مناسب است. 

شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فک می کنید در موفقیت تان موثر بود؟

 • مطالعه ی هر روزه ی زبان، برنانه ریزی مناسب، مرور، مرور و مرور

ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

 • همانطور که قبلا گفتم یکی از مزایای کنکور وزارت بهداشت داشتن منایع مشخص است و اینکه در کنکور سوال های عجیب و غریب و گمراه کننده داده نمیشود و داوطلبی که یه طور صحیح مطالعه کرده باشد په نتیجه ی مطلوب می رسد. موثرترین عامل در موقیت من هم داشتن برنامه ی مناسب بود.

آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟

 • بله من از چندتا از جزوات کیهان استفاده کردم که جمع بندی بسیار خوبی بود و ماه های اخر تمرکز اصلی من روی این جزوات بود.

آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟

 • بله اگر به عقب هم برمیگشتم از همین جزوات استفاده میکردم.

بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

 • همانطور که به کرات اشاره کردم، داشتن یک برنامه ی مناسب با مرور های گستره نقش تعین کننده ای در این مسیر دارد. توصیه ی من به داوطلبان، تقویت دروس زبان و آمار و روش تحقیق می باشد. اگر در این دو درس ضعفی دارند بهتر است در ابتدای مسیر با رفتن به کلاس های کمکی جبران کنند. امیدوارم که توانسه باشم در این مسیر چراغی را برای داوطلبان عزیز روشن کنم. ممنون از شما.

خانم الهام اسماعیلی گرامی ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد بهداشت 98 چه رتبه ای کسب کردید؟  

 • الهام اسماعیلی هستم. فارغ التحصیل رشته روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی از دانشگاه تهران. و رتبه 21 در گرایش روان شناسی بالینی ارشد وزارت بهداشت 98

بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

 • با توجه به هدف گذاری خودم در شروع و روند مطالعه بله. در آزمون های خانگی که شبیه سازی میکردم و کنکورهای سال های پیش رو پاسخ میدادم درصدهایی که به دست میاوردم و مقایسه میکردم معمولا مانند رتبه های زیر 10 بود.  تکرار نتایج خوبی که ازشون میگرفتم بسیار دلگرم کننده بود اما به دلیل کسالتی که 2 روز مانده به کنکور برایم به وجود آمد فکر میکردم شاید حتی سر جلسه کنکور هم نتوانم بنشینم. اما لطف خدا باعث شد زحماتم هدر نرود.

لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

 • روان شناسی بالینی: 58 درصد
 • نظریه های شخصیت و روان درمانی : 41 درصد
 • روان شناسی عمومی و رشد: 68 درصد
 • کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک: 79 درصد
 • آمار و روش تحقیق: 68 درصد 
 • زبان عمومی: 50 درصد

آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید؟ اگر شرکت کرده اید چه رتبه ای را کسب کردید؟

 • خیر 

خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟ 

 • از شهریور سال گذشته تصمیم به شرکت در کنکور وزارت بهداشت گرفتم. با چند نفری که سال های قبل تجربه شرکت و موفقیت در این کنکور را داشتند صحبت کردم و همه آن ها اشاره کردند که با توجه با ظرفیت کم پذیرش دانشجو در این کنکور باید ریسک پذیر باشم و در ابتدا تصمیم جدی به شرکت در این کنکور بگیرم. با توجه به علاقه ای که داشتم منابع رو از یکی از دوستانم که خودشون رتبه برتر بودند پرسیدم و از روز 25 مهرماه  با برنامه ریزی خودم شروع به مطالعه کردم.

درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر میکنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

 • همه ما میدونیم که ساعت مطالعه برمیگرده به خود شخص و شرایطش. من در ماه های ابتدایی به طور میانگین روزی 6 ساعت مطالعه داشتم که این میزان در ماه های آخر به 8 ساعت و در هفته های آخر به 10 ساعت رسید.

به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

 • در ماه های اول کتاب به کتاب مطالعه میکردم. به این صورت که 2 کتاب انتخاب میکردم و اونها رو تقسیم بندی کرده و میخوندم. ولی بعد از چند ماه همه درس ها رو در برنامه خودم جا دادم و با هم جلو بردمشون. بعضی درس ها رو با فلش کارت هایی که داشتم مرور میکردم و بعضی درس ها رو هم دوباره در ماه آخر خوندم. در ابتدا برنامه ریزی دقیقی برای خودم داشتم اما در طول مسیر متوجه شدم که نمیتوانم مو به مو با برنامه جلو بروم پس سعی کردم یک برنامه کلی در نظر داشته باشم و برنامه کوتاه مدتم انعطاف پذیر باشد.

آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه میکنید؟‌

 • بله. اما توصیه میکنم وقت بیشتری برای مرور در نظر بگیرند.

لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه میکنید؟

 • روانشناسی بالینی: کتاب اصول مصاحبه بالینی اوتمر و اوتمر جلد 1. کتاب آسیب شناسی روانی دیویدسون جلد 1.جزوه آسیب شناسی روانی کیهان ویژه کنکور بهداشت. جزوه روانشناسی بالینی کیهان . جزوه ارزیابی روانشناختی کیهان
 • نظریه های شخصیت و روان درمانی: کتاب نظریه های شخصیت فیست و فیست. کتاب نظریه های مشاوره و روان درمانی جرالد کری. جزوه روانشناسی شخصیت کیهان 
 • روانشناسی عمومی و رشد: جزوه روانشناسی عمومی کیهان . جزوه رشد موسسه دیگر. فلش کارت های روانشناسی عمومی و رشد موسسه دیگر 
 • کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک: کتاب روانشناسی فیزیولوژیک جیمزکالات. جزوه روانشناسی فیزیولوژیک کیهان 
 • آمار و روش تحقیق: آمار مدرسان شریف. روش تحقیق دلاور 
 • زبان: امیر لزگی. گرامر جامع زبان منوچهر سرخابی 
 • 1 ماه مانده به کنکور هم از کپسول های کیهان استفاده کردم. بله. توصیه میکنم 


آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیت تان استفاده کردید؟ 

 •  در کلاس یا آزمونی شرکت نکردم_ برای بعضی دروس که احساس میکردم زود فراموش میشوند دفتری اختصاص داده بودم و نکات را در آن مینوشتم. مثلا برای درس ارزیابی روانشناختی از روشی که خودم احساس میکردم بسیار تأثیرگذار است استفاده میکردم که البته به دلیل کمبود وقت در ماه های پایانی نرسیدم تکمیل کنم برنامش رو، اما برای یادگیری خیلی عالی بود. برای یادگیری لغات زبان هم از همون روش استفاده کردم و درصد زبانم از 2 درصد به 50 درصد رسید بدون اینکه کلاسی رفته باشم.

فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

 • اول اینکه هدفشون رو دقیقا مشخص کنن و بدونن که میخوان چه راهی رو انتخاب کنن. بعد از اون دنبال ابزارها و برنامه های موردنیاز رسیدن به اون هدف باشن. و به همین ترتیب برنامه های رسیدن به هدفشون رو اجرا کنن و در نهایت بدونن که به هدفشون خواهند رسید. در کنار همه این ها توصیه میکنم در شروع راه با مشاور یا کسی که خود قبلا تجربه شرکت در این کنکور را دارد صحبت کنند تا ابهاماتی که دارن برطرف بشه. من در این مورد از دوستم که رتبه خوبی کسب کرده بودند سؤالات کلی که داشتم را پرسیدم . 

شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟ 

 • یکی از اون ها انتخاب درست منابع بود. یکی دیگه از اونها رها نکردن هدف با وجود دلسردی یا بعضی مشکلات در طول مسیر بود. و همچنین خوندن با دقت و با علاقه مباحث. و مهمتر از همه برنامه ریزی انعطاف پذیر  

ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟ 

 • درسته که هوش تأثیرگذارهست اما به نظرم مهمتر از اون میزان تلاش هر کسیه. زمانی که خود من در شروع مطالعه میرفتم سراغ مصاحبه رتبه های برتر شاید مثل الان به این حرف ایمان نداشتم. اما واقعا میزان تلاش هر کس برگ برنده اون شخصه و بس.  در طول 9 ماهی که برای کنکور مطالعه میکردم اتفاقاتی برای من پیش اومد که شاید هیچ وقت تجربه نکرده بودم مخصوصا یه سری کسالت و مشکلات جسمانی که من رو مجبور به استراحت میکرد ولی در اون لحظه گوشه ذهنم این بود که همه داوطلبین کنکور بالاخره دغدغه هایی مانند این ها رو دارند و فقط من نیستم. این فکر باعث آرامشم میشد و به مطالعه برمیگشتم. اگر از برنامه عقب موندید یا حتی یه مدتی اجراش نکردید ناامید نشید و بدونید ناامیدکردن تله و بازی کنکوره ، پس ادامه بدید.خسته شدن، استرس داشتن،دلسرد شدن، گاهی وقتا گیج شدن و چیزایی مثل این بین همه داوطلبین مشترکه معمولا، پس اگر سراغ شما هم اومدن خودتونو نبازید و مدیریتش کنید. 

آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟ 

 • من از جزوات و کپسول ها و 2 جلسه مشاوره  کیهان استفاده کردم و همگی بسیار مفید بودند.

آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟

 • باز هم استفاده میکنم

بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید. 

 • خواهش می کنم . اول اینکه از خانوادم به خاطر اینکه طی این مدت شرایطم رو درک کردند و محیط آرومی در اختیارم گذاشتند تا مطالعه کنم ممنونم . بعد از اون از دوستانم ممنونم که همیشه بهم امید و دلگرمی میدادند. به خصوص از یکی از دوستانم که سال پایینی رشته خودم بود و با اینکه خودش کنکوری نبود اما  همیشه تشویقم میکرد  ممنونم. در نهایت برای همه کسایی که قصد شرکت در کنکور دارند آرزوی موفقیت دارم و ازشون میخوام در کنار تلاششون توکل کنن و بدونن که درسته که همه چیزایی که در محیط ما وجود داره اعم از امکانات یا مشکلات تا حدی تأثیرگذار هستند اما مهم ترین چیز در رسیدن به هدفمون خود ماییم.

باتشکر فراوان

خانم کیمیا خوشرو گرامی ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقت تان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد بهداشت 98 چه رتبه ای کسب کردید؟

 • سلام کیمیا خوشرو هستم. فارغ التحصیل رشته ی روان شناسی از دانشگاه هانتر نیویورک Hunter College of CCNY.  در کنکور ورارت بهداشت سال ۹۸ قادر به کسب رتبه ی ۱۸ در بهداشت روان و رتبه ی ۲۳ در روان شناسی بالینی، روان شناسی سلامت و روان شناسی بالینی کودک و نوجوان شدم. 

بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

 • نه به هیچ وجه این انتظار رو نداشتم. من هدفمم موفقیت در کنکور ورزارت علوم بود و هیچ جزوه و منبع بیشتری برای کنکور وزارت بهداشت مطالعه نکردم. 

لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

 • روان شناسی بالینی ۴۵٪
 • نظریه های شخصیت ۴۱٪
 • روان شناسی عمومی و رشد ۷۱٪
 • کلیات روانپزشکی و روان شناسی فیزیولوژیک ۶۴٪
 • أصول خدمات بهداشتی و بهداشت روان ۱۸٪
 • آمار و روش تحقیق ۴۵٪
 • زبان عمومی ۹۵٪

آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید؟ اگر شرکت کرده اید چه رتبه ای را کسب کردید؟

 • بله، رتبه ی ۱۹ در روان شناسی بالینی کسب کردم. 

خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

 • من همانطور که گفتم چون هدف اصلیم کنکور وزارت علوم بود، در طرح کیهانیار ثبت نام کردم و از جزوه های کیهان برای کنکور وزارت علوم استفاده کردم به علاوه ی جزوه ی دکتر حبیبی برای آمار، فیزیو و آسیب شناسی پوران پژوهش، سی دی آمار و بالینی کیهان و شرکت در همه ی کلاس های نکته و تست آنلاین. 

درباره ساعات مطالعاتی تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

 • من روزی ۷-۹ ساعت مطالعه میکردم. بعضی روز ها در ماه مطالعاتم به ۳-۶ ساعت میرسید ولی خب هفته ی منتهی به کنکور مطالعاتم زیاد تر شده بود و رسیده بود به ۱۰ ساعت در روز. زمان لازم برای مطالعه بستگی به شرایط هر فرد ولی به نظرم ۶-۸ ساعت در روز خوبه.

به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

 • من با مشاور عزیزم خانم اسفندیاری، هر دو هفته یک بار برنامه ریزی میکردیم. چون مطالعاتم رو دیر شروع کرده بودم اول از فصول منتخب هر درس شروع کردم. روزی ۷-۹ ساعت، ۵ درس رو هر کدوم ۵/۱ میخوندم با روش ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍<پس خبا>. برای مرور هم برای هر درس ۱۰-۱۲ دقیقه روز بعد، هفته ی بعد و ۱ ماه بعد وقت میذاشتم. من در حین مطالعه ی درس های مختلف، مطالبی که بهشون علاقه داشتم رو عمیق تر میخوندم و در ویکی ‍‍پدیا و یوتیوب دربارشون سرچ میکردم. الان حدود بیش از ۱۰۰ ویدیو در یوتوب سیو کردم که دیدنشون خیلی بهم کمک کرد که مطالب در ذهنم تثبیت بشه. اول که درس میخوندم فلش کارت درست میکردم ولی این برام وقت گیر بود چون خلاصه کردن مطالب جزوه های کیهان که خودشون خلاصه بودن خیلی برام سخت بود. در آخر به جای این کار در ماه منتهی به کنکور از کپسول های کیهان استفاده کردم.

آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟‌

 • من اگر خودم از اول این تصمیم را میگرفتم که برای وزارت بهداشت جدی مطالعه کنم، از جزوه های کیهان برای وزرات بهداشت استفاده میکردم، کتاب های کاپلان را هم دقیق مطالعه میکردم و از مشاوره های خانم اسفندیاری استفاده میکردم. 

لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می کنید؟

 • فقط منابع وزرات علوم را مطالعه کردم. طبیعتا به بقیه توصیه میکنم که از جزوه های کنکور وزارت بهداشت استفاده کنند.

آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیت تان استفاده کردید؟

 • من برای آمار از سی دی آموزشی کیهان استفاده کردم و به جای سی دی زبان، که جزوی از طرح کیهانیار بود، سی دی بالینی رو گرفتم. سی دی آمار خیلی کمکم کرد که ترسم از درس آمار کمتر شه و بتونم اعتماد به نفسم رو در این درس ببرم بالا. در همه ی کلاس های نکته و تست شرکت کردم؛ درس های بالینی، رشد و آسیب خیلی برام مفید بودن و به نظرم خیلی کمک کردن که درصد های بالایی رو در این درس ها کسب کنم. در ۴ آزمون یکی از موسسات هم شرکت کردم و با اینکه رتبه هام زیاد درش خوب نمیشد به نظرم به مدیریت زمان و هیجانم درکنکور کمک کرد.

فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

 • به نظرم به متخصصین اعتماد کردن خیلی مهمه در این مرحله. من خودم وقتی شروع کردم به مطالعه، از چندین نفر شنیدم که باید حتما منابع اصلی رو خوند و با جزوه نمیشه نتیجه خوبی اورد. ولی خب بعد از مشاوره رایگان کنکور این قوت قلب رو گرفتم که با جزوه خوندن ‍پیش برم. در شروع به این فکرکنید که شما الان یه فرصتی پیدا کردید که چندین ماه مباحث اصلی روان شناسی رو مطالعه کنید ودانش خودتون رو بالا ببرید؛ هر جایی که به مطلب سخت و ناملموسی بر خوردید به خودتون یادآوری کنید که یادگیری یک فرایند طولانی و پیچ در ‍‍‍‍‍‍پیچه و به این باور داشته باشید که با پشتکار و خواندن های دوباره شما قادر خواهید بود مطالب سخت رو بفمید. من خودم نگران درس هایی مثل آمار، علم النفس و فیزیو بودم ولی تونستم با سی دی آمار، نکته و تست ک‍پسول علم النفس و کتاب پوران ‍‍پژوهش برای فیزیو درصد هامو به سطح قابل قبولی برسونم.در آخر اینو بدونید که همه چیز اولش سخت و ترسناکه ولی وقتی که شروع کنید و پیشرفت خودتون رو ببینید باعث میشه که رو دور بیوفتید و momentum ‍‍پیدا کنید که این بقیه مطالعتون رو خیلی راحت تر میکنه.

شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیت تان موثر بود؟

 • تسلطم روی زبان باعث شد که لازم نباشه وقتی براش بذارم و همه وقتمو به درس های دیگه اختصاص دادم. به علاه، برنامه ریزی دقیق با مشاور، مطالعه با محصولات کیهان که با هوشمندی برای مراحل مختلف مطالعه طراحی شده بودند، ۳، ۴ بار خوندن دقیق تست های ۱۱ سال کنکور با کلاس های نکته و تست. هر جایی که تستی رو متوجه نمیشدم از استاد اون درس سوال میکردم و همه تلاشم رو میکردم که در کنار حفظ کردن جواب ها کاملا استدلال ‍پشت هر ‍پاسخ درست رو بفهمم.

ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

 • به نظرم موثر ترین عامل این بود که تونستم زبانم رو ۹۵٪ بزنم و بعد خوب خواندن و مرور کردن جزوه های کیهان با کمک مشاور عزیزم خانم اسفندیاری. 

آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟

 • بله بسیار زیاد. من أصلا فکرش رو هم نمیکردم که فقط با خوندن جزوه های وزرات علوم کیهان بتونم این درصد ها رو در کنکور ورزارت بهداشت کسب کنم. اگر به عقب برمیگشتم جزوه های وزارت بهداشت را هم در کنار جزوه های علوم میخواندم. 


آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟

 • قطعا باز هم از گروه کیهان کمک میگرفتم. 

بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
 

 • باتشکر فراوان

مصاحبه با رتبه های برتر سال 1397

ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

 

 • لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 97 چه رتبه ای کسب کردید؟
 • به نام خدا سلام عرض میکنم. مینا کرمیان هستم، در دانشگاه الزهرا مقطع کارشناسی رو در گرایش بالینی گذراندم؛ و در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت در گرایش های بالینی، بهداشت روان، سلامت و بالینی کودک و نوجوان به ترتیب رتبه های : 13، 3، 7 و  14، در کنکور علوم هم رتبه ی 37عمومی و 73 بالینی را کسب کردم.

 

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
 • تمام تلاشم برای رتبه ی زیر20 بود. از رتبه خیلی راضی بودم تا وقتی که ظرفیت های دانشگاهها اعلام شد!  امسال کاهش ظرفیت خیلی چشمگیر بود. خلاصه دانشجوها باید با این واقعیت روبه رو بشن که همه چیز قابل کنترل نیست و گاهی همانطوری که میخواهیم پیش نمیرود.

 

 • لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
 • روانشناسی بالینی : 63%
 • نظریه های شخصیت و روان درمانی: 63%
 • روانشناسی عمومی و رشد: 60%
 • کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک: 5 / 61%
 • بهداشت روان: 46/5 %
 • آمار و روش تحقیق: 75%
 • زبان عمومی: 60%

 

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

 اواخر خرداد سال 96 همزمان با اتمام پایان نامه، با خانوم بی طرفان برای مشخص کردن برنامه ی کلی مطالعه، ملاقات داشتم و قرار شد که تابستان مشغول به خواندن منبع شوم، چون هنوز جزوه های کیهان ویرایش و چاپ نشده بودند. اما مطالعه ی اصلی و استفاده از دفتر برنامه ریزی از اواخر مهر ماه که جزوه ها آماده شده بودند، شروع شد.

 

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

ابتدا حتی با روزی یک ساعت الی دو ساعت شروع کردم اما در پاییز به چهارساعت رسید، در زمستان با همان میانگین روزی 4 الی 5 ساعت و بعد از عید که یک ماه به کنکور علوم هم مانده بود روزی5 الی 7 ساعت البته این تعداد ساعت ها، میانگین هفتگی است، و نوسانات زیادی هم داشت.

خب قطعا کیفیت خیلی اهمیت دارد. اما شناخت شما از خودتان هم تعیین کننده است. اگر خیلی برای جمع کردن حواس نیازمند زمان و انرژی هستید قطعا باید ساعات بیشتری را اختصاص دهید.

 

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
 • نظم و قرار داشتن ساعات مطالعه در همه ی روزهای هفته خیلی اهمیت دارد. برای برنامه ریزی هم باید بگویم که لازم است چند وقت یکبار توسط فردی که آگاهی دارد مشاوره گرفته شود. استفاده از دفتر برنامه ریزی کیهان نسبت به عملکرد خودم به من بازخورد خیلی خوبی میداد. که در جلسات مشاوره با خانوم بی طرفان عزیز، آن را بررسی میکردیم. مرور مطالب خیلی خیلی موثر است.

 

 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌
 • با توجه به این واقعیت که من با این شیوه به هدفم رسیدم، بله، پیشنهاد میکنم.

 

 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟
 • اگر داوطلبان زود شروع کنند که توفیق خواندن منابع را دارند و سپس جزوه ها. اما خب اگر نتوانستند زود شروع کنند به نظرم جزوه ها پوشش دهنده ی مطالب بود و کفایت میکند. اما خواندن منبعی مثل کاپلان و معظمی واقعا” دید فیزیولوژیک به دانشجو میده.
 • آسیب شناسی: کاپلان و جزوه ی کیهان
 • نظریه های شخصیت و روان درمانی: منبع فیست، جزوه ی شخصیت و روان درمانی کیهان.
 • رشد و عمومی: جزوه های کیهان (البته برای رشد کنکور علوم بخش هایی از مدرسان رو هم مطالعه کردم و دوست خوبم که نظریات سخت رو برام توضیح میدادن).
 • فیزیولوژیک: معظمی معظمی معظمی(!) و برای کالات جزوه ی کیهان. برای کنکور علوم کتاب دکتر پیری از انتشارات پوران پژوهش.
 • روانشناسی بالینی و سلامت: جزوه ی کیهان (خیلی تاکید میکنم که چندین بار مطالعه شود چون واقعا عالی هستند).
 • آمار و روش تحقیق: مدرسان، جزوه ی کیهان، DVD های کارگاه دکتر اسماعیلیان(کیهان) که پیشنهاد خانوم بی طرفان بود.
 • کپسول1515 واژه ی کیهان و لزگی و متن کنکورسالهای گذشته که بسیار کمک کننده هستند.
 • کودکان استثنایی: جزوه ی کیهان اما خیلی پیشنهاد میکنم منبع خوانده شود.
 • در کنار همه ی اینها کپسول ها برای روزهای پایانی انتخاب خوبی است.
 • همونطور که میبینید هیچ جزوه ی اضافه و مکمل و عجیب غریبی هم مطالعه نکردم!

 

 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
 • من چون ساکن کرمانشاه هستم متاسفانه شرایط استفاده از کلاس را نداشتم و فک میکنم مطالعه ی کتاب ها و جزوه ها کافی بودند. اما برای کنکور وزارت علوم از کلاس آمار و روش تحقیق آنلاین دکتر بسطامی بسیار بهره بردم.
 • در هیچ آزمون آزمایشی هم شرکت نکردم.

 

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
 • اول طرح هدف، مشخص کردن محدودیت ها و نقطه قوت ها در رابطه با درس ، زمان، کارهای روزمره، توانایی شخصی و سوم صحبت کردن با مشاور و برنامه ریزی و نهایتا” مطالعه، بازخورد؛ مطالعه، بازخورد؛ و مطالعه، بازخورد .در طول سال، زمان هایی هستند که ممکن است دچار افت انرژی ، روحیه و ساعات مطالعه شوید که کاملا عادی است و برای من به غایت اتفاق افتاد خصوصا اینکه فارغ التحصیل بودم و مدام در منزل بودم. گفتگو با خانوم بی طرفان خیلی کمک کننده بود.

 

 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟

        کمک گرفتن از مشاوره ی دوست عزیزم، خانوم بی طرفان، برنامه ریزی و پایبندی به آن، نوشتن خلاصه، مرورها.

خلاصه بگم که فقط باید جدی درس خوند!

 

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
 • نه قطعا خیلی از اتفاقات قابل پیش بینی نیست. اما من شخصا خیلی سعی کردم محیط رو کنترل کنم. این خیلی انرژی بر بود. مهم اینه که شرایط رو کنترل کنید یا از محرک های محیطی دوری کنید. واقعا لازم است برای درس خواندن گاهی اجتنابی رفتار کنید، نه سازگارانه!
 • در ضمن ما سه هفته مانده به کنکور اسباب کشی داشتیم!!!!!! و به نظرم این بدترین اتفاقی بود که میشد نزدیک به کنکور بیفته، این در حالی بود که من کلی خلاصه و نکته روی دیوار چسبانده بودم و هنوزم فکر کردن به آن برام ناراحت کننده است. موقع امتحان هم چون داخل یک سالن ورزشی بودیم به شدت گرم و کم نور بود، من متاسفانه دچار اضطراب شدم که این باعث شد تمرکزم رو از دست بدم، طوری که خواستم زبان رو رها کنم!!! متاسفانه اصلا 100 درصد خودم نبودم.
 • موثرترین عامل، سرسختی خودم بر هدف و داشتن مشاور خوب و کنترل محیط و داشتن دوستانی که روحیه میدادند! البته شرکت در کنکور وزارت علوم با وجود یک دوست همراه هم خالی از لطف نبود و باعث شد احساس خودکارآمدی بیشتری در من ایجاد بشه.

 

 • آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟

بله قطعا. جزوه های کیهان جزوه های خیلی خوبی هستند. مخصوصا درس بالینی. درس نظریه های روان درمانی، فقط در بعضی دروس تیتربندی ها خیلی واضح نیست و کمی ویرایش جزئی نگارشی لازم دارن. اما از نظر محتوا خیلی خوبند.جزوه ها و درکنارش مشاوره و دفتربرنامه ریزی خیلی عالی بودند.

 

 • آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهدی گرفت؟
 • بله حتما از جزوه ها استفاده میکنم. اما ای کاش کمی زودتر جزوه ها چاپ میشدند که از تابستان شروع می کردم. هم جزوه ها و هم کپسول ها متاسفانه سال 96 و 97 دیر چاپ شدند.

 

 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
 • خواهش میکنم. امیدوارم که با همین قدم های کوچک در آینده به جایگاهی برسیم که تاثیر مثبتی روی روان جامعه بذاریم که لازمه ش مطالعه و پرورش توانایی های درونی خاص یک روانشناس است.

سنت شکنی نکنیم و در آخر از عزیزانی که همراهی کردند و زحمت کشیدند تشکر کنیم!

در ابتدا مادر عزیزم که خیلی سعی کردند شرایط مطالعه رو مهیا کنند. پدرم و برادر عزیزم.

 • و دوستانی که حساسیت های بنده رو تحمل کردند و منو تنها نذاشتند: آقای میلان و خانوم امین و خانوم سعادتمند و خانوم قانعی؛ آرزوی موفقیت براشون دارم.
 • از کیهان هم خیلی ممنونم و امیدوارم ارتباط کیهان با دانشجوها همیشه در بهترین کیفیت ممکن باشه.

 

باتشکر فراوان…

ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه خوبتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

 

 • لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 97 وزارت بهداشت چه رتبه­ای کسب کردید؟

فروزان پژهان هستم،متولد۷۱,ازاستان فارس،شهرستان کازرون،فارغ التحصیل روانشناسی عمومی از دانشگاه بوعلی سینا همدان و با رتبه ی  بهداشت:۲۷, سلامت:۳۰ ،  بالینی: ۳۵ و بالینی کودک: ۳۶ تونستم قبول بشم

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

راستش از اول با هدف رتبه ی خوب شروع کردم و براش برنامه ریزی داشتم اما واقعا پیش بینی دقیقی نمیتونستم برای رتبم داشته باشم

 • لطفا درصدهایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

بالینی۵۸,شخصیت ۵۶,عمومی ورشد۴۳,روانپزشکی۴۱,بهداشت۳۳, روش تحقیق۶۸,زبان۶۷

 

 • قبل از اینکه بخواهیم از مطالعاتتان برای ما بگویید، بفرمایید که آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید ؟ در آن کنکور چه رتبه ای کسب کردید ؟

بله اما براش برنامه ای نداشتم و رتبمم چندان خوب نشد

 

 • چه شد که قانع به شرکت در کنکور وزارت علوم نبودید و به طور جدی برای کنکور وزارت بهداشت آماده شدید ؟

قطعا برام بزرگترین جاذبه ی وزارت بهداشت،روند آموزشی متفاوتش هست،و فکر میکنم انگیزه ی بزرگی باشه برای تمرکز روی این کنکور

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

تمام اطلاعات لازم برای شروع رو از طریق سایت های مختلف به خصوص سایت و کانال کیهان بدست آوردم.ازشهریورماه با جلد دوم کاپلان شروع کردم و کم کم دروس دیگه رو وارد برنامم کردم،زبان رو ازهمون ابتداباکتاب لزگی شروع کردم،در طول زمان مطالعه هم از راهنمایی های خانم بی طرفان خیلی کمک گرفتم،و فکر میکنم موفقیت تو کنکور بهداشت بدون کمک گرفتن ازیه شخص باتجربه چندان امکانپذیرنیست!!

 

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

ازاونجا که همیشه با مطالعه ی طولانی مشکل داشتم ،متاسفانه نتونستم ساعت مطالعمو برای کنکور زیاد کنم،دوروزدرهفته سر کار میرفتم و تواون دوروز نمیتونستم مطالعه ای داشته باشم جمعاساعت مطالعم در هفته حدودا۱۲تا۱۴ساعت بود

درباره قسمت دوم سؤالتونم باید بگم که با توجه به ظرفیتای متفاوت افراد واقعا نمیشه سقفی رو مشخص کرد!!

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

چند ماه اول رو با خوندن منابع اصلی شروع کردم،جلد دوم کاپلان،درسنامه زبان لزگی،شخصیت و رواندرمانی وروش تحقیق رو از منبع اصلی مطالعه کردم،همگی دروس روبا خلاصه نویسی و نت برداری وکاپلان روبخاطرحجم زیاد ومشکلتربودن به خاطرسپردن مطالب،بافیش برداری و خوندن همزمان خلاصه ی کاپلان کیهان مطالعه کردم (قبل از شروع خوندن منبع،از خلاصه ی کیهان استفاده میکردم) و چون خلاصه نویسیام کامل بودن برای مرور دیگه سراغ منبع اصلی نمیرفتم،روش مرورسه گانه رو هم تاجایی که میشد سعی میکردم برای دروس مشکلتر مثل کاپلان شخصیت و رواندرمانی استفاده کنم که خیلی بهم کمک کرد هر چند دست و پا شکسته انجامش دادم!!

 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

بله!! خلاصه نویسی و مرور خلاصه ها بمن خیلی کمک کرد البته با تلاش و ساعت مطالعه ی بیشترقطعانتیجه ی بهتری خواهد داشت!

 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

برای روانپزشکی جلد دوم کاپلان رضاعی و خلاصه ی کیهان،شخصیت و رواندرمانی کتاب روانشناسی شخصیت  فیست و نظریه رواندرمانی کری،روانشناسی فیزیولوژیک با کتاب روانشناسی فیزیولوژیک کالات و کپسول روانشناسی فیزیولوژیک،کتاب روش تحقیق دلاور و خلاصه ی کیهان برای آمار وروش تحقیق،خلاصه ی روانشناسی عمومی کیهان و کپسول رشد برای روانشناسی عمومی ورشد(اشتباه بزرگ من این بود که خلاصه ی رشد کیهان رو تهیه نکردم)؛برای زبان هم کتاب درسنامه ارشد لزگی و روانشناسی بالینی هم با کپسول روانشناسی بالینی کیهان خوندم

 

 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

خیر،هیچ کدوم رو شرکت نکردم!

ازجمله ابزار ها٬نوت هایی که خودم برداشته بودم و درماه آخر هم کپسول ها و تست ها بهم خیلی کمک کرد به خصوص بانک تست جامع کیهان!نکاتش عالی بود!وعملا تاثیرش رو در حین تست زنی کنکور متوجه میشدم

 

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

اول از همه تواناییهاشونو بشناسن وچارچوب عملکردشون برای کنکور مشخص باشه بنظرم خیلی مهمه این مساله چون در غیراین صورت مدام مجبورن روش مطالعشونو عوض کنن،وبعد اینکه از ابتدامشخص کنن که برای هردرس از چه منابعی میخوان استفاده کنند

 

 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟

فکر میکنم باعلاقه مطالعه کردن و تاکید روی یادگیری حین مطالعه خیلی بهم کمک کرد،سعی میکردم بامثال زدن یا بسط دادن یا ارتباط دادن موضوعات ،مطالب روبفهمم و درک کنم!برای بخشی هم که فرارتربود وحفظی تر  خلاصه نویسی و مرور خیلی بهم کرد و همچنین استفاده از خلاصه های خوب کیهان!!

 

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

به هیچ وجه!!برای من که اصلا نبود!من چندین فرصتو به علتای مختلف از دست دادم که بدترینش دوهفته از بهمن ماه ودو هفته ی آخر خرداد ماه بود که به علت بیماری حتی یک کلمه هم نتونستم بخونم!!پروسه ی کنکور طولانیه وهرازگاهی موانعی سرراه سبز میشه مهم اینه که هیچ وقت هدف رو فراموش نکنیم!!بنظر من هیچ کدوم ازین عوامل به تنهایی هیچ کمکی نمیکنه مهمترین عامل اینه که هدفی داشته باشیم و براش تلاش کنیم!!

 

 • آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟

خیلی زیاد!!خانم بی طرفان با توصیه های درستشون،خلاصه های جامع کیهان،کپسول ها وکتابهای تست همگی خیلی مفید بودن وهمچنین فایلای صوتی مشاورا که خیلی بهم کمک کردن!

 

 • آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهدی گرفت؟

صددرصد!!!کیهان رو تو موفقیتم کاملا موثر میدونم وفکر میکنم باید بیشتر ازش کمک میگرفتم!

 

 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

خواهش میکنم!!!امیدوارم همه دوستای خوب کیهانی موفق باشن و به اهدافشون برسن!!!

 

باتشکر فراوان…

ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه خوبتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

 • لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 97 وزارت بهداشت چه رتبه­ای کسب کردید؟

 

فاطمه نظری هستم، لیسانسم رو در رشته ی روان شناسی بالینی در دانشگاه سراسری تبریز تموم کردم و در آزمون ارشد وزارت بهداشت رتبه ی 4 روان شناسی بالینی، رتبه ی 4 کودک و نوجوان، رتبه ی 5 روان شناسی سلامت و رتبه ی 9 بهداشت روان رو کسب کردم.

 

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

قبل از روز کنکور بله چنین رتبه ای رو انتظار داشتم حتی تا حدودی مطمئن بودم جزو سه نفر اول باشم ولی چون روز کنکور شرایط خیلی مساعدی نداشتم و شب قبلش خوب نخوابیده بودم میتونم بگم بعد از دیدن رتبه م حتی تعجبم کردم البته احتمال میدادم زیر 15 بشم ولی زیر 5 نه.

 • لطفا درصدهایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

 آمار و روش تحقیق 81/66؛ زبان عمومی 87/5؛ روان شناسی عمومی و رشد 71/66؛ روان شناسی بالینی 63/33؛ کلیات روانپزشکی و روان شناسی فیزیولوژیک 63/33 و نظریه های شخصیت و روان درمانی 48/33. البته درصد زبانی که خودم حساب کرده بودم 91 بود. احتمالا یا من گزینه رو اشتباه وارد کردم یا وقت تصحیح دستگاه نخونده.

 • قبل از اینکه بخواهیم از مطالعاتتان برای ما بگویید، بفرمایید که آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید ؟ در آن کنکور چه رتبه ای کسب کردید ؟

 من در دوره ی کارشناسی جزو استعداد های درخشان بودم و می تونستم بدون کنکور وارد ارشد بالینی بزرگسال بشم، به خاطر همین فقط به صورت آزمایشی کنکور وزارت علوم رو دادم و رتبه 210 رو کسب کردم. البته ناگفته نماند که من از ترم دوم هدفم وزارت بهداشت بود؛ بنابراین اگر استعداد درخشانم نبودم بازم وقتمو برای بهداشت میذاشتم.

 • چه شد که قانع به شرکت در کنکور وزارت علوم نبودید و به طور جدی برای کنکور وزارت بهداشت آماده شدید ؟

  اولین و اصلی ترین چیزی که خیلی من رو جذب وزارت بهداشت می کرد، تاکیدی هست که بر کار و آموزش بالینی دانشجو در بیمارستان داره و فکر می کنم همین یک عامل خودش می تونه انگیزه ی بسیار قوی برای تحصیل در وزارت بهداشت برای یک دانشجوی روان شناسی بالینی باشه. دلیل دیگر من برای انتخاب وزارت بهداشت این بود که تنها افرادی که رشته ی کارشناسی شون روان شناسی و مشاوره هست میتونن در آزمون ارشد بهداشت شرکت کنند، چیزی که متاسفانه در وزارت علوم وجود نداره و هر ساله شاهد ورود خیل عظیمی از دانشجویانی هستیم که رشته ی کارشناسی شون کوچکترین ربطی به روان شناسی نداره.

 

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

من اولین مطالعه م رو برای کنکور از مرداد ماه تابستون 96 شروع کردم و این پروسه حدود یک ماه ادامه پیدا کرد ولی به دلایلی مطالعه م اون کیفیت لازم رو نداشت و از مهر ماه هم چون باید دانشگاه می رفتم و مشغول سمینار و پایان نامه بودم عملا نمیتونستم مطالعه بکنم. مطالعات جدی من برای کنکور از اواسط بهمن ماه شروع شد و چون به خاطر همون ماجرای استعداد درخشان نمیتونستم ریسک کنم و پشت کنکور بمونم و علاوه بر این به علت محدودیت زمان فرصت آزمون و خطا هم نبود،  تصمیم گرفتم از همون ابتدا مسیر مطمئن تری رو انتخاب کنم  بنابراین از مشاوره ی تخصصی کیهان استفاده کردم.

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

قبل از اینکه راجب ساعت مطالعه بگم باید به این مورد اشاره کنم که این کیفیت مطالعه هست که تعیین کننده ی ماجراست و اعداد و ارقام زیاد مهم نیستن (چه بسا فردی با 5-4 ساعت مطالعه ی مفید بتونه تک رقمی بشه ولی یک فرد دیگه با 12 ساعتم نتونه حتی مجاز بشه). علاوه بر این پایه ی فرد هم در میزان ساعت مطالعه ش خیلی موثره.  من از اواسط بهمن ماه با  5-4 ساعت شروع کردم و به تدریج به 7 ساعت رسید. همین 7 ساعت رو تا اواخر خرداد ماه ادامه دادم ولی دو هفته ی آخر به 12-10 ساعت هم می رسید. البته این رو باید بگم که دانش زبانم هم خیلی بهم کمک کرد و اگر زبانم خوب نبود قطعا به ساعت مطالعه ی بیشتری نیاز داشتم. به نظر من اگر فردی پایه ی زبان خوبی داشته باشه همین 7-6 ساعت برای یه رتبه ی تک رقمی کفایت می کنه.

 

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

روش من به این صورت بود که از شنبه تا پنجشنبه مطالب جدید می خوندم و هر روز قبل از شروع، دروس روز قبل رو هم مرور می کردم. اما در مورد روز جمعه: نصف روز جمعه رو  به استراحت اختصاص می دادم و نصف دیگه ش هم مربوط به دروسی بود که از برنامه م عقب افتاده بودند. اما از اونجایی که اکثرا نمی رسوندم آمار و زبان رو هر روز بخونم یجورایی جمعه ها روز آمار و زبان بود. حدودا تا اواخر خرداد ماه اینجوری پیش رفتم ولی دو هفته ی آخر برنامه م تغییر کرد به اینصورت که هر دو روز، یه درس رو مرور کامل می کردم.

· آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

قبل از هر چیزی باید اینو بگم که نمیشه برای همه ی افراد یه نسخه پیچید. قطعا با توجه به شرایط و توانایی های هر فرد روش مطالعه هم تغییر می کنه. اما چیزی که باید پای ثابت هر روشی باشه مرور کردنه و حتما باید به اینم توجه کنند که برنامه شون رو جوری تنظیم کنند که بتونن حداقل سه دور منابع رو مرور کنند.

لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

 روان شناسی بالینی: خلاصه ی روانپزشکی کاپلان و سادوک، جزوه ی روان شناسی بالینی کیهان و جزوه ی راهنمای سنجش روانی مارنات کیهان          

شخصیت و روان درمانی: نظریه های شخصیت فیست و فیست، نظریه های روان درمانی جرالد کری به اضافه ی جزوه ی رتبه ی یک وزارت بهداشت پارسال که از هم دانشکده ای های بنده بودند

روان شناسی عمومی و رشد: جزوه ی کیهان

روان شناسی فیزیولوژیک: جزوه ی کیهان

آمار و روش تحقیق: کتاب آمار و روش تحقیق مدرسان شریف به اضافه ی دی وی دی کارگاه آمار کیهان

زبان: لزگی

در مورد قسمت دوم سوالتون هم باید بگم اگر دوستان وقت و زمان کافی داشته باشند من توصیه می کنم که حتما در کنار جزوات منابع اصلی هم اول یه دور بخونند چون به درک کامل مطلب خیلی کمک می کنه اما اگر پایه ی خوبی دارن همین جزوات خودشون کفایت می کنند و اگر احیانا بخشی رو متوجه نشدند یا احساس کردند به توضیح بیشتری نیاز دارند میتونن به منبع اصلی  مراجعه کنند.                                                                                                        

 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

 من فقط در دو تا از آزمون های جامع یکی از موسسه ها شرکت کردم و در هیچ کلاسی شرکت نکرده بودم.

 

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

 مرور، مرور و بازم مرور. از نظر من چیزی که رتبه های برتر رو از بقیه ی داوطلبان متمایز می کنه همین تعداد مرورهایی هست که انجام دادند. البته این چیزی نیست که من بگم بلکه یه نظر کاملا اثبات شده هست. 

                                                                         

 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟

برنامه ریزی درست ، مرور های به جا و اینکه تا زمانی که مطلبی هنوز برام مبهم بود کنارش نمیذاشتم.

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

 به نظر من باهوش بودن در کنکور ارشد زیاد مطرح نیست چون همه ی بچه ها قبلا از صافی کنکور کارشناسی رد شدن و تقریبا در یک سطح هستند. بر وفق مراد بودن شرایط هم حداقل در مورد من صدق نمی کنه چون من شرایط بسیار دشواری برای مطالعه داشتم. حتی در دوره ای از مطالعه م،  انگیزه ی من از صد به صفر رسید و تنها چیزی که من رو برگردوند حمایت های خانواده م و پشتکار خودم بود. همه ی این ها رو گفتم تا به این برسم که شرایط کاملا غیر قابل پیش بینی هستند و هیچ دوره ای هم نشده، نیست و نخواهد بود که همه چیز بر وفق مرادمون باشه.

 اگر به طور خلاصه عوامل موفقیتم رو بگم: حمایت های خانواده م، راهنمایی های خانوم بی طرفان که از همینجا ازشون تشکر می کنم و در نهایت پایه ی زبان قوی، پشتکار و انگیزه ی خودم.

 

 • آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟

قطعا تاثیر داشته چون من اکثرا از جزوات کیهان به عنوان منبع اصلی استفاده می کردم و همین باعث صرفه جویی در زمانم می شد. علاوه بر این بدون راهنمایی های خانوم بی طرفان عزیز قطعا مشکلات زیادی سر راهم بود. به یقین می تونم بگم من حین مطالعه اصلا استرس نداشتم و این بخاطر اعتمادی بود که ایشون در من ایجاد کرده بودند.

 

 • آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهدی گرفت؟

حتما

 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

 خواهش می کنم و برای همه ی عزیزان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم با حرفام حتی خیلی کم بهشون کمک کرده باشم.

 

باتشکر فراوان…

ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه خوبتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

 

 • لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 97 وزارت بهداشت چه رتبه­ای کسب کردید؟
 • سلام.من راضیه امین هستم.متولد 73 شیراز.لیسانس روانشناسی بالینی از دانشگاه الزهرا.رتبه هایم کنکور امسال در بالینی 27 ، بهداشت روان 18 ، روانشناسی سلامت 21 و بالینی کودک 24 است.

 

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

بر اساس مطالعاتم و هدف های قبلی انتظار رتبه خوبی را داشتم اما بعد از کنکور با توجه به دشواری زیاد بعضی از درس ها خیلی ناامید شدم.چون بعد از کنکور هم جواب هارا چک نکردم هیچ تصوری از رتبه ام نداشتم.

 

 • لطفا درصدهایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

 روانشناسی بالینی 65 %، نظریه ها و روان درمانی 25 %، عمومی و رشد33/63 % ، فیزیولوژیک 33/%43 ، بهداشت روان 20% ، آمار و روش تحقیق 70% و زبان 66/81%

متاسفانه با اینکه درس نظریه ها و شخصیت را خیلی خوانده بودم اما سر جلسه نتوانستم آنطوری که می خواهم جواب دهم.

 

 • قبل از اینکه بخواهیم از مطالعاتتان برای ما بگویید، بفرمایید که آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید ؟ در آن کنکور چه رتبه ای کسب کردید ؟

بله.در علوم رتبه ام 621 شد.البته چون برایش نخوانده بودم برایم اهمییت چندانی نداشت.

 

 • چه شد که قانع به شرکت در کنکور وزارت علوم نبودید و به طور جدی برای کنکور وزارت بهداشت آماده شدید ؟

از ابتدا به صورت مشخص برای وزارت بهداشت مطالعه کردم.قبل از گرفتن این تصمیم با مشاوران کیهان صحبت کردم و با توجه به اطلاعاتی که به دست آوردم متوجه شدم با توجه به علایق شخصی ام بهترین انتخاب برای من کنکور وزارت بهداشت است

 

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

بعد از اتمام دوره کارشناسی تابستان را استراحت کردم و تقریبا از اواسط مهر شروع به خواندن کردم.از ابتدا با خانم بی طرفان در تماس بودم و در تمام مراحل ایشان مرا راهنمایی کردند تا از وقتم بهترین استفاده را ببرم و منابع را به صورت کاربردی بخوانم.

 

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

به نظرم گفتن میزان ساعت مطالعه خیلی شخصی است و کاملا بستگی به فرد دارد.مهم تر از ساعت، کیفیت خواندن است.شخص من چون خواندنم خیلی تند است مثلا در روز اگر در برنامه ام هیلگارد بود یک فصل از آن را می خواندم و چون دقتم پایین است تعداد دوره های زیادی میگذاشتم تا جبران شود اما کسی که با دقت زیاد و سرعت کمتر می خواند قطعا برنامه اش شبیه من نمی شود.مهم این است که هر کس نحوه درس خواندن و میزان ساعتی که با خودش هماهنگ است را پیدا کند چون قرار نیست همه مثل هم درس بخوانند.

 

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
ساعت های مطالعه را خودم تنظیم کردم اما برای ترتیب خواندن منابع از خانم بی طرفان کمک گرفتم و ابتدا با هیلگارد و فیزیولوژی شروع کردم که برایم راحت تر بود و کم کم بقیه منابع را هم خواندم.تلاش هم می کردم زبان و آمار را هر روز داشته باشم.و روی دوره کردن خیلی حساس بودم.برنامه روزانه ام برای دوره ها بسیار دقیق بود .گرچه گاهی که وقت کم می آوردم دوره هاییک روز را در بقیه هفته پخش می کردم تا حتما انجام بشود و چیزی از قلم نیوفتد.

 

 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

همانطور که در سوال قبلی گفتم روش من بهترین روش برای خودم است.هرکس باید تلاش کند بهترین روش برای خودش را پیدا کند.با توجه به شناختی که از خودمان در سالهای تحصیل داریم و صحبت با مشاور می توان یک برنامه فردی بسیار خوب داشت.به هیچ وجه نباید خودمان را با بقیه مقایسه کنیم.من بجز دو سه ماه آخر به ندرت روزی 7 ساعت مطالعه می کردم.با اینکه می دانستم سرعتم بالاست و برنامه خودم را داشتم در مقایسه با دوستانم گاهی احساس می کردم تلاشم کمتر است.در صورتی که این طور نبود.مقایسه کردن یکی از بدترین کار های زمان کنکور است

 

 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

در ابتدا خیلی اصرار داشتم همه چیز را از منبع اصلی بخوانم.حتی تمام کتاب ها را هم خریداری کردم(که اشتباه بزرگی بود) اما بعد از گذشت مدتی متوجه شدم امکان این کار نیست و اگر وقتی هست باید برای نکته های مهم و دوره گذاشته شود چون در کنکور اینکه چه چیزی را نمی خوانید مهم تر از آن چیزی است که می خوانید.نحوه خواندن هر کتاب فرق می کند این مسئله خیلی مهم است چون شما وقت زیادی می گذارید و با زحمت یک منبع را می خوانید درصوتی که در یک چهارم همان زمان می توانستید خلاصه آن را به صورت کاربردی تر بخوانید.من کاپلان ، هیلگارد، نظریه های روان درمانی کری ، رشد لورا برک و کالات را از روی منبع خواندم.اتمر و کرامر و بهداشت را از خلاصه روانشناسی بالینی کیهان، شخصیت را از خلاصه فیست کیهان ، آزمون ها را از خلاصه مارنات کیهان ، نوروسایکولوژی معظمی کیهان و آمار و روش تحقیق را از مدرسان شریف خواندم.برای زبان هم از کتاب IQB دکتر خلیلی و زبان لزگی استفاده کردم.هم چنین از مجموعه سوالات بهداشت کیهان و کپسول ها در ماه های آخر استفاده زیادی کردم.

 

 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

در طول دوره لیسانس آمارم همیشه ضعیف بود به همین دلیل در کلاس آمار شرکت کردم که خداروشکر نتیجه بسیار خوبی داشت.در آزمون جامع یکی از موسسات هم یک بار شرکت کردم اما فایده چندانی برای من نداشت.ابزار کمکی که کتاب های خلاصه و کپسول ها بود اما خودم نکات مهم یا نکاتی که بسیار فراموش می کردم را به صورت خلاصه به در کمد می چسباندم تا جلوی چشمم باشد و خیلی از خلاصه های کمد در روز کنکور به من کمک کردند

 

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

اول از همه بعد از مشورت و بررسی دقیق هدف اصلی خود را مشخص کنند چون در طول مسیر این هدف به فرد انرژی می دهد.مثلا من آرم دانشگاه های وزارت بهداشت را پرینت گرفتم و روی یکی دیگر از کمد ها چسباندم و با دیدن آنها هدفم برایم یادآوری می شد.

بعد از آن حتما مشاوره بگیرند چون بسیار کمک کننده است و به فرد کمک می کند به بهترین نحو درس بخواند.خودشان را با بقیه مقایسه نکنند و فراموش نکنند که مسیر همیشه به سمت جلو نیست و گاهی عقب گرد هم لازم است و برای همه اتفاق می افتد.حتی اگر مشکلی هم نباشد همه روزها کیفیت یکسانی ندارند پس خودشان را اذیت نکنند.کمال گرایی تمام وقت و انرژی فرد را میگیرد و جز اضطراب نتیجه ای ندارد.تمام تلاششان را به کار بگیرند و نتیجه را به خدا بسپارند.در ضمن تمام روزهای هفته را لازم نیست درس بخوانند.تفریح را فراموش نکنند چون صرفا درس خواندن می تواند بسیار خسته کننده باشد

 

 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟

دوره ها جز مهم ترین عوامل کمکی برای من بودند و شخصا تا چیزی را ننویسم خوب یاد نمیگیرم نتیجتا بعد از کنکور با کوهی از خلاصه از تمام درس ها روبه رو شدم که بسیار مفید بودند و پیش بینی میکنم در دانشگاه و حتی در دکتری کمک حالم باشند.مهم تر از همه گرفتن مشاوره چون اگر خودم به تنهایی این مسیر را می رفتم مطمئنم اشتباه های جبران ناپذیری انجام می دادم.

 

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

هوش من کاملا عادی است و حتی فردی اگر خیلی هم باهوش باشد نتیجتا تلاش مهم است.مشکلات برای همه پیش می آیند بدون استثنا.برای من هم همین طور.در طول این مدت با اینکه خانواده ام تمام تلاششان را می کردند تا جو خانه آرام باشد باز هم اتفاقات خوب و بد پیش می آمد و باعث حواس پرتی میشد.خانواده ام بسیار حمایتم کردند و اگر آنها نبودند هرگز به اینجا نمی رسیدم و بالاتر از آن لطف خدا بود که این نتیجه حاصل شد.اما مهم ترین عامل خود فرد است.

 

 • آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟

بله.مشاوره و کتاب ها بسیار موثر بودند.

 

 • آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهدی گرفت؟

حتما استفاده خواهم کرد.

 

 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
در پایان خدارا شاکرم و از خانواده ام بسیار ممنونم که مرا حمایت کردند.از خانم بی طرفان و مجموعه کیهان کمال تشکر را دارم.خانم بی طرفان بدون استثنا در هر جلسه به من امید می دادند و از هیچ تلاشی دریغ نکردند.همواره با صمیمیت و صداقت تمام در جلسات حضور داشتند با اینکه جلسات من تلفنی بودند ما هیچ فرقی با جلسات حضوری نداشت.شاید جواب بعضی از سوال هارا طولانی داده باشم اما خودم زمان کنکور موقع خواندن مصاحبه ها دوست داشتم افراد دقیق تر توضیح بدهند.ببخشید اگز زیادی شد

 

باتشکر فراوان…

ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه خوبتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

 

 • لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 97 وزارت بهداشت چه رتبه­ای کسب کردید؟
 • فاطمه قاسملو هستم. قبلا به مدت دو سال مهندسی کامپیوتر در دانشگاه بوعلی سینا همدان خوندم که متاسفانه به علت عدم علاقه به این رشته، انصراف دادم. بعد دوباره کنکور (البته این دفعه کنکور تجربی )شرکت کردم و روانشناسی بالینی دانشگاه تهران قبول شدم. حالا هم که لیسانس این رشته رو دارم.

در کنکور ارشد وزارت بهداشت 97 موفق به کسب رتبه 2 روانشناسی بالینی (و بالینی کودک و نوجوان و سلامت) و رتبه 1 بهداشت روان شدم.

 

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

حقیقتش من انتظار رتبه یک بالینی رو داشتم و با دیدن رتبه 2 کمی ناراحت شدم

 

 

 • لطفا درصدهایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

روانشناسی بالینی: 86 درصد

نظریه های شخصیت و روان درمانی: 68 درصد

روانشناسی عمومی و رشد: 70 درصد

کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک: 78 درصد

اصول خدمات بهداشتی و بهداشت روان: 46 درصد

آمار و روش تحقیق: 68 درصد

زبان: 86 درصد

 • قبل از اینکه بخواهیم از مطالعاتتان برای ما بگویید، بفرمایید که آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید ؟ در آن کنکور چه رتبه ای کسب کردید ؟

بله، در کنکور وزارت علوم (مجموعه روانشناسی و علوم شناختی) هم شرکت کردم و موفق به کسب رتبه 6 بالینی، 12 عمومی و 16 علوم شناختی شدم.

 • چه شد که قانع به شرکت در کنکور وزارت علوم نبودید و به طور جدی برای کنکور وزارت بهداشت آماده شدید ؟

بنده از اول برای کنکور بهداشت برنامه ریزی کرده بودم و هدف اصلیم کنکور بهداشت بود، اما کنکور علوم رو هم به صورت آزمایشی شرکت کردم که یک دفعه دیدم رتبه 6 آوردم! ولی با این حال سر هدف اصلیم موندم، چون عاشق کار بالینی هستم و ارشد وزارت بهداشت بیشتر به کار بالینی می پردازه تا علوم.

 

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

من از دهم مهر 96 مطالعه برای کنکور بهداشت رو شروع کردم. دو هفته قبل از اون، توی اینترنت و کانال های تلگرام دنبال منابع و اطلاعات مربوط به کنکور میگشتم ولی از دهم مهر به صورت جدی شروع کردم.

یک سری سوال ها و تردیدهایی در ابتدا داشتم که بعد از مشاوره گرفتن از یکی از رتبه های برتر دکتری بهداشت، برطرف شدند.

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

من اصولا زیاد به ساعت مطالعه اهمیت نمی دادم و بیشتر کیفیت مطالعه و اینکه بتونم مطابق برنامه ای که ریخته بودم عمل کنم برام اهمیت داشت. ولی فکر می کنم حدودا روزی 8 ساعت مطالعه می کردم.

به نظر من اصلا نمیشه برای ساعت مطالعه عدد کلی تعیین کرد و به پایه درسی داوطلب، منابعی که میخواد مطالعه کنه و زمانی که در اختیار داره بستگی داره.

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

شنبه تا چهارشنبه مطالب جدید می خوندم، پنج شنبه و جمعه مطالب خونده شده طی هفته رو مرور می کردم. به علاوه، سه هفته اول هر ماه مطالب جدید می خوندم و هفته آخر ماه رو به مرور و تست زنی مطالب خونده شده طی اون ماه می پرداختم.

 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

قطعا

 

 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

روانشناسی بالینی:

خلاصه روانپزشکی کاپلان (به همراه جزوه کیهان برای مرور)

اصول مصاحبه بالینی اوتمر جلد یک

جزوه روانشناسی بالینی کیهان

راهنمای سنجش روانی مارنات (به همراه جزوه موسسه دیگر)

شخصیت و روان درمانی:

نظریه های شخصیت فیست و فیست

نظریه های روان درمانی جرالد کری (به همراه جزوه کیهان)

روانشناسی عمومی و رشد:

روانشناسی عمومی هیلگارد

جزوه روانشناسی رشد موسسه دیگر

روانشناسی فیزیولوژیک:

روانشناسی فیزیولوژیک جیمز کالات (به همراه جزوه موسسه دیگر برای مرور)

مقدمات نوروسایکولوژی دکتر معظمی

آمار و روش تحقیق:

آمار و روش مدرسان شریف

جزوه آمار دکتر فراهانی

زبان:

لزگی

یک ماه مونده به کنکور هم از کپسول های کیهان استفاده کردم.

در مورد قسمت دوم سوالتون: بله منابعی که خوندم رو به بقیه هم پیشنهاد می کنم. منتها توصیه دارم اگر پایه درسی تون توی یک درس خاص ضعیف هست، قبل از مطالعه جزوه، حداقل یک دور از روی منبع اصلی به صورت مفهومی بخونید. به شخصه در اکثر دروس ترکیبی از جزوه و کتاب رو مورد استفاده قرار دادم.

 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

بله چند تا کلاس نکته و تست رفتم. یکی نکته و تست رشد (موسسه هالی)، نکته و تست عمومی (مدرسان شریف) و نکته و تست آمار و روش تحقیق دکتر فراهانی (مدرسان شریف)

 

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

اول اطلاعات کامل رو راجع به کنکور و منابع اون از اینترنت و پرسیدن از مشاورین و رتبه های برتر به دست بیارن، بعد با برنامه ریزی درست شروع به مطالعه کنند. و اینکه هیچ درسی رو حذف نکنن.

 

 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟

برنامه ریزی درست

مرور به موقع

مطالعه با علاقه و مفهومی

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

کلا هیچ وقت همه چیز بر وفق مراد نیست و همیشه مشکلات وجود دارند. میشه گفت مهم ترین مشکلی که سال کنکور باهاش روبرو بودم استرس بود که البته تونستم با موفقیت اونو مدیریت کنم.

موثرترین عوامل موثر در موفقیت من مطالعه با علاقه و مستمر، حمایت خانواده، پایه درسی قوی و مفهومی یاد گرفتن دروس در دوران کارشناسی، زبان قوی و داشتن انگیزه بالا بود.

 

 • آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟

بله، از انجایی که خلاصه نویسی همه منابع بسیار وقت گیر و انرژی بر هست، از جزوات کیهان برای مرور استفاده می کردم. در مورد بعضی درسها که پایه قوی داشتم و برایم آسان بود، حتی از جزوه به جای منبع اصلی استفاده کردم. همچنین برای ماه آخر از کپسول های کیهان برای وزارت بهداشت استفاده کردم که بسیار مفید بودند.

 

 • آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهدی گرفت؟

بله، من فکر می کنم برای روانشناسی وزارت بهداشت، بین موسسه هایی که در این زمینه فعالیت می کنند کیهان بهترین جزوات را دارد. همچنین کپسول های کیهان در فرایند مرور من بسیار موثر بودند.

 

 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

برای همه داوطلبان کنکور روانشناسی آرزوی موفقیت می کنم


باتشکر فراوان…
 

مصاحبه با رتبه های برتر سال 1396

خانم میرکریمی درست یک سال پیش از برگزاری آزمون شروع به مطالعه کنکوری کرده اند. از مهر ماه که کلاس های ترم آخرشون شروع شده، ساعات مطالعاتیشون افت کرده اما از بهمن ماه مجدداً مطالعه کنکوری رو از سر گرفته اند. در تابستان، میانگین 4-5 ساعت و از بهمن ماه میانگین ساعات مطالعاتیشون 5-6 ساعت بوده است، میانگین ساعتی که خیلی هم دور از دسترس و نشدنی نیست!
خانم میرکریمی تأکید بسیار زیادی روی استفاده از خدمات مشاوره ای و راهنمایی های رتبه های برتر کنکورهای گذشته دارند چرا که این افراد یک بار محیط و مسیر کنکور را تجربه کرده اند و قاعدتاً برای پیمودن مسیر صحیح مطالعه، می توانند کمک شایانی به داوطلبین ارائه دهند.

« …  این خیلی طبیعیه که در یک سال مانده به کنکور خیلی مسائل و مشکلات برای فرد پیش بیاد و حتی خستگی که خود من واقعا تجربه کردم و باعث بشه که فرد نتونه حتی برای چند روز درس بخونه. اما خیلی مهمه که فرد حتما ادامه بده و با روش صحیح مطالعه کنه… »


در ادامه، مصاحبه گروه آموزشی کیهان را با خانم میرکریمی می خوانید …
 

 • خانم میرکریمی گرامی، با سلام و ضمن تشکر از شما برای شرکت در این مصاحبه، لطفاً ابتدا خودتون رو معرفی کنید و بفرمایید چه نتیجه ای در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی کسب کردید؟ (نام و نام خوانوادگی، محل سکونت، سال کنکور، رشته و گرایش، رتبه،…)

سلام.نیکتا میرکریمی هستم. از گرگان. در کنکور ارشد روانشناسی وزارت بهداشت سال 96، رتبه ی  3 رو کسب کردم.

 
 • بسیارعالی! لیسانس کجا بودید و چه خواندید؟
دانشگاه تبریز، گرایش روانشناسی بالینی
 
 •  آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید؟ چه رتبه ای کسب کردید؟
بله. بطور امتحانی و فقط برای آشنایی با شرایط کنکور شرکت کردم و رتبه ی 629 رو کسب کردم.
 
 • چطور شد که در کنکور بهداشت شرکت کردید؟
 یک سال قبل از کنکور در مورد اینکه در کدوم وزارت خانه شرکت کنم شروع به تحقیق کردم و به دلیل اینکه چندین تا از اساتیدم در دانشگاه، فارغ التحصیل از وزارت بهداشت بودند، با شرایط اموزشی و امکانات بیمارستانی دانشگاه های بهداشت اشنا شدم و چون بسیار به درمان و اموزش عملی و تجربی علاقه دارم تصمیم گرفتم در کنکور بهداشت شرکت کنم.
 
 •  لطفاً درصدهایی را که در هردرس کسب کردید بفرمائید.
 
 •  آیا از نتیجه تان راضی هستید؟
بله راضی هستم و خوش حال از اینکه نتیجه ی زحمت ها و تلاش هام رو دیدم.
 
 • فکر میکنید مهمترین عامل موفقیت شما چه بود؟
فکر می کنم در درجه اول تحقیق صحیح و به موقع در رابطه با کنکور بهداشت و شناخت منابع و راه هایی که فکر می کردم راه رو برای رسیدن به نتیجه ی دلخواهم هموارتر می کنه و راهنمایی های خوب و مشاوره های مفید و کاربردی، مرور کردن ها در زمان مناسب و به شیوه ی مناسب.
 
 •  شما مطالعه برای ارشد بهداشت را از کی شروع کردید و روزی چند ساعت درس میخواندید؟
از تیر ماه شروع کردم و با میانگین 4-5 ساعت. چون من باید از مهر ماه دانشگاه می رفتم و پایان نامه هم داشتم، میدونستم که تا بهمن ماه درگیر درس و کلاس و کار های دانشگاه هستم و ساعات مطالعه ام پایین می یاد. بنابراین سعی کردم از تابستان استفاده کنم و از بهمن ماه که فارغ التحصیل شدم  سعی کردم با مینگین 5-6 ساعت ادامه دهم.
 
 • آیا روش مطالعه و برنامه ریزی خاصی داشتید؟
من از راهنمایی ها و مشاوره و برنامه ریزی های مشاور خوبم خانوم شیاسی استفاده کردم و طبق برنامه ریزی ایشون که باصحبت و هماهنگی باهمدیگر بدست می اوردیم، عمل کردم.
 
 • فکر میکنید داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی وزارت بهداشت باید به چه نکاتی برای موفق شدن در این کنکور توجه کنند؟
 شناخت صحیح منابع، اشنایی با نوع سوال هایی که در کنکور چندین سال اخیر اومده بسیار کمک کننده است. برنامه ریزی برای مرور های مناسب و در وقت خوب، بدلیل اینکه مطالب بسیار زیاد و فرار هستند. توجه به درس هایی با ضریب بالای مربوط به هر گرایشی که مورد نظر داوطلبان هست چون حتی یک سوال صحیح بیشتر هم بسیار تاثیر گذار هست. استفاده از تجربه های داوطلبین سال گذشته که تونستند موفق بشن و رتبه های خوبی کسب کنند چون با شرایط کنکور بسیار آشنا هستن.
 
 •  از وسایل کمک آموزشی مثل کلاس کنکور، آزمون آزمایشی و … هم استفاده کردید؟
  به غیر از استفاده از تمامی جزوه های کیهان در آزمون های آزمایشی موسسه دیگر که تفریبا ماهانه انجام می شد   شرکت کردم و همین طور از بسته مخصوص کیهان برای درس آمار و روش تحقیق که برای من بسیار مفید بود.
 
 
 •  به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر میشوند و کسانی که دو سه سال کنکور میدهند و قبول نمیشوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و … ؟ 
خب قطعا تلاش زیاد و زحمت و پشتکار بسیار مهم و تعیین کننده است.اما بدلیل اینکه کنکور بهداشت بخصوص در رشته ی ما مطالب بسیار زیادی داره استفاده از راهنمایی ها و مشورت گرفتن های خوب و مفید بسیار کمک کننده و دلگرم کننده هست. مورد دیگه روحیه و حفظ اون و آرامش هست که خیلی مهمه و کمک میکنه که فرد تا روز های اخر کنکور به خوندن ادامه بده.
 
 •  ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر موفق مراد بود؟ 
نه واقعا این خیلی طبیعیه که در یک سال مانده به کنکور خیلی مسائل و مشکلات برای فرد پیش بیاد و حتی خستگی که خود من واقعا تجربه کردم و باعث بشه که فرد نتونه حتی برای چند روز درس بخونه. اما خیلی مهمه که حتما ادامه بده و با روش صحیح مطالعه کنه.
 
 •  به طوری کلی نظرتان در مورد برنامه ریزی چیست؟
همون طور که قبل تر هم گفتم برنامه ریزی صحیح و علمی یکی از مهم ترین موارد موفقیت در کنکور هست و واقعا بسیار تاثیر گذار. خیلی مهمه که بدونیم چه درسی رو بخونیم و در چه زمانی بخونیم و در چه زمانی مرور کنیم، چقدر به اون درس اهمیت بدیم.
 
 •  فکر میکنید موسساتی که خدمات آموزشی ارائه میدهند اصلاً میتوانند نقشی در موفقیت داوطلب داشته باشند؟
خب اگر خدمات مفیدی ارائه بدن میتونن مفید واقع بشن ولی اول از همه هدف خود فرد و تلاش و پشتکار فرد مهم و تعیین کننده است.
 
 •  آیا کیهان توانست در موفقیت شما نقشی داشته باشد؟
بله  فکر میکنم قطعا نقش داشته هم استفاده از جزوه های کیهان و هم مشاوره های مشاورم.
 
 •  دوست دارید ادامه فعالیت شما در رشته روانشناسی به چه صورتی باشد؟
به کار درمان خییلی علاقه مندم و  فکر میکنم هنوز زوده که به شاخه ی خاصی تاکید کنم و ترجیح میدم صبر کنم تا با شاخه های مختلف بیشتر اشنا بشم. در کل دوست دارم روش هایی که یاد میگیرم روش های کاربردی باشه که جامعه به اون نیاز داره و برای جامعه مفید باشه.
 
 • اگر برگردید به یک سال قبل (ابتدای دوره ی مطالعه­) آیا کاری هست که معتقد باشید دیگر آن را انجام نمیدهید یا بالعکس، حتما انجامش میدهید؟
 در کل سعی می کردم مرور های بیشتری داشته باشم. درس هایی مثل روش تحقیق رو کاربردی تر می خوندم.
 
 •  برای گروه آموزشی کیهان چه نظرات و پیشنهادات و انتقاداتی دارید؟
 
 به نظرم همه چیز بسیارخوب و مناسب هست فقط فکر میکنم شاید بهتر باشه تیتر بندی های هر درس در جزوه ها بطور واضح تری نوشته بشه… یا پاراگراف بندی ها کمی مناسب تر باشه.
 

 

 •  خانم میرکریمی گرامی، از شما ممنونیم که در این مصاحبه شرکت کردید. در آخر اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده بفرمایید.

خیر ممنون از شما. در آخر می خوام تشکر کنم از مشاور خوبم خانوم شیاسی که بسیار صبور بودند و با اطلاع، و به من خیلی کمک کردند. همین طور از خانواده ام و همه عزیزانی که همیشه پشتیبان من بودند و به من کمک کردند واقعا ممنون و سپاسگزارم.

آقای احمدیانی از کیهانی هایی بودند که در سال گذشته همراه با کیهان مطالعاتشون رو آغاز کردند و قدم به قدم با برنامه ریزی و پشتکارشون مسیر کنکور ارشد بهداشت رو طی کردند. ایشان مهمترین رمز موفقیت خودشون در کنکور امسال رو شکست در کنکور سال قبل میدانند و معتقدند این اتفاق باعث شد تمام فاکتورهای عدم موفقیت را لیست کنند و توجه ویژه ای به این موارد داشته باشند. 

«…  به نظر من یکی از اشتباه های دانشجویان بهداشت که باعث میشه رتبه قابل قبولی نیارن نخواندن همه منابع بویژه منابع به ظاهر کم اهمیت ولی در واقع بسیار مهمی است مثل درس روانشناسی عمومی و رشد و یا درس بسیار مهمی مثل زبان»


در ادامه، مصاحبه گروه آموزشی کیهان را با آقای احمدیانی می خوانید …
 

 • آقای احمدیانی گرامی، با سلام و ضمن تشکر از شما برای شرکت در این مصاحبه، لطفاً ابتدا خودتون رو معرفی کنید و بفرمایید چه نتیجه ای در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی کسب کردید؟ (نام و نام خوانوادگی، محل سکونت، سال کنکور، رشته و گرایش، رتبه،…)
به نام یکتای بی همتا
عرض سلام و ادب دارم خدمت گروه آموزشی کیهان
رحمان احمدیانی هستم ساکن استان آذربایجان غربی – شهرستان پیرانشهر. به لطف خدا در کنکور 96 وزارت بهداشت موفق به کسب رتبه 10 در رشته روانشناسی بالینی ، رتبه 7 در بهداشت روان، رتبه 8 روانشاسی سلامت و رتبه 10 در بالینی کودک و نوجوان شدم.
 
 • بسیارعالی! لیسانس کجا بودید و چه خواندید؟
مدرک لیسانس در رشته روانشناسی عمومی رو از دانشگاه بوعلی سینا (همدان) گرفتم.
 
 •  آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید؟ چه رتبه ای کسب کردید؟
خیر. از آنجایی که به ادامه تحصیل در وزارت علوم علاقه ای نداشتم در کنکورعلوم شرکت نکردم.
 
 • چطور شد که در کنکور بهداشت شرکت کردید؟
بخاطر اینکه بهداشت بر کار بالینی تاکید بیشتری داره و چون خودم نیز خیلی زیاد به کار بالینی علاقه دارم تصمیم گرفتم که در کنکور بهداشت شرکت کنم.
 •  لطفاً درصدهایی را که در هردرس کسب کردید بفرمائید.
روانشناسی بالینی 60 درصد
نظریه های شخصیت و روان درمانی 63 درصد
روانشناسی رشد و عمومی 66 درصد
کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک 73 درصد
آمار و روش تحقیق 58 درصد
زبان 70 درصد
 
 •  آیا از نتیجه تان راضی هستید؟
خدارو شکر بله از نتیجه راضی هستم. ولی اگه می تونستم یکمی بهتر سر جلسه کنکور خودم رو مدیریت کنم و با آرامش بیشتری به سوالات جواب میدادم شاید نتیجه بهتری میگرفتم.البته خدارو شکر میکنم که رتبه ایی رو کسب کردم که شانس قبولی در یکی از دانشگاه های تهران را دارم.
 • فکر میکنید مهمترین عامل موفقیت شما چه بود؟
به نظر خودم مهم ترین عامل موفقیت من در کنکور امسال شکست در کنکور سال قبل بهداشت بود چون در کنکور 95 بهداشت نیز شرکت کردم ولی رتبه 106 رو کسب کردم و درنهایت قبول نشدم. بخاطر همین امسال قبل از اینکه مطالعاتم رو برای کنکور شروع کنم یک برگه جلو خودم گذاشتم و تمامی عواملی که سال قبل باعث شدند در کنکور موفق نباشم رو ، روی همون برگه نوشتم از جمله مهترین عوامل نخواندن درس های مهمی مثل زبان ، آمار و روش تحقیق ، رشد و آسیب بود. همچنین خیلی دیر شروع به مطالعه منابع کردم تقریبا 50 روز مطالعه داشتم و…  .خدارو شکر امسال تونستم همه این عوامل رو حذف کنم یکی دیگه از علل موفقیتم نظم و انضباط در مطالعه تقریبا همه منابع بود و همچنین کمک گرفتن از یک مشاور خوب مثل سرکار خانم شیاسی از جمله مهم ترین دلایل موفقیت من بودن.
 •  شما مطالعه برای ارشد بهداشت را از کی شروع کردید و روزی چند ساعت درس میخواندید؟
من دقیقا از 9 آبان سال 95 برای مطالعه بهداشت شروع کردم در اوایل روزی 5 ساعت مطالعه داشتم و کم کم به 8 ساعت رسید.
 • آیا روش مطالعه و برنامه ریزی خاصی داشتید؟
چون قبلا روش مطالعه مناسبی نداشتم به پیشنهاد مشاورم ( سرکار خانم شیاسی) روش مطالعه خودم رو اصلاح کردم و از روش مرورهای سه گانه استفاده می کردم که روش بسیار عالی برای تثبیت مطالب در حافظه است.
 • فکر میکنید داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی وزارت بهداشت باید به چه نکاتی برای موفق شدن در این کنکور توجه کنند؟
خب از آنجایی که ظرفیت پذیرش بهداشت مثل علوم زیاد نیست و رقابت خیلی زیاده بهتره که داوطلبان با تمرکز بیشتر سعی کنند همه منابعی رو که بهداشت معرفی میکنه به طور کامل حداقل چهار دور مطالعه کنند. به نظر من یکی از اشتباه های دانشجویان بهداشت که باعث میشه رتبه قابل قبولی نیارن نخواندن همه منابع بویژه منابع به ظاهر کم اهمیت ولی در واقع بسیار مهمی است مثل درس روانشناسی عمومی و رشد و یا درس بسیار مهمی مثل زبان.
 •  از وسایل کمک آموزشی مثل کلاس کنکور، آزمون آزمایشی و … هم استفاده کردید؟
از کلاس های کنکور استفاده نکردم. در مورد آزمون آزمایشی هم فقط در آخرین آزمون جامع یکی از موسسه های مربوط به کنکور وزارت بهداشت شرکت کردم.
 
 •  به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر میشوند و کسانی که دو سه سال کنکور میدهند و قبول نمیشوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و … ؟ 
یکی از دلایلی که افراد چند سال در کنکور شرکت می کنند ولی موفق نمی شوند، درس نگرفتن از اشتباهات گذشته و شناسایی و تجزیه و تحلیل نکردن عواملی است که منجر به شکست شده. در هر زمینه ایی تا زمانیکه ما عوامل شکست رو شناسایی نکنیم نمی تونیم به موفقیت قابل توجهی برسیم واقعا شکست می تونه پل بسیار مناسبی برای موفقیت باشه.قطعا هوش در موفقیت در هر زمینه ای تاثیر گذاره ولی به نظر من در نهایت میزان پشتکار یک فردتعیین میکنه که فرد چقدر در زندگی پیشرفت بکنه. همچنین کمک گرفتن از افرادی که قبلا یک مسیر خاصی رو با موفقیت طی کردن بسیار اهمیت داره.
 •  ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر موفق مراد بود؟ 
خب ببینید موفقیت در هر زمینه ای هزینه ای داره که باید پرداختش کنیم همه استرس ها، ترس ها و خستگی ها بخشی از موفقیت هستند تا زمانیکه ما با بعضی از سختی ها و ترس ها روبه رو نشیم نمی تونیم تغییر خاصی در زندگیمون ایجاد کنیم. شرایط برای منم خیلی رویایی نبود جدا از خستگی ها و اضطراب های شخصی که داشتم مادر هم چند بار بخاطر جراحی در بیمارستان بستری شدن و خیلی نگران سلامتی شان بودم.
 •  به طوری کلی نظرتان در مورد برنامه ریزی چیست؟
به نظر من برنامه ریزی گام دوم برای موفقیت در زندگی هست. گام اول که هدف گذاری دقیق و گام دوم برنامه ریزی و در نهایت پیاده کردن برنامه ریزی برای رسیدن به موفقیت است. تا زمانیکه ما برای رسیدن به هدفمون یک برنامه کاملا دقیق و روشن در اختیار نداشته باشیم دائما مضطرب و سردرگم خواهیم بود و در نهایت امکان رسیدن به هدف بدون داشتن برنامه مناسب بسیار کمه. اینکه ما از قبل مشخص کنیم در چه روز و ساعت خاصی چه مطلبی رو بخونیم و کی مطالب رو تموم میکنیم آرامش خاصی به ما دست پیدا میکنه که همین آرامش ناشی از برنامه ریزی دقیق می تونه موفقیت مارو تضمین بکنه.
خداروشکر که با یک برنامه ریزی دقیق و استفاده از منابع خوب بدون اینکه به کلاس زبان برم تونستم در طول 8 ماه زبانم رو از 14 درصد به 70 درصد برسونم
 • برای درس زبان از چه منابع و روشی استفاده کردید که اینقدر از آن رضایت داشتید؟
برای درس زبان از کتاب 504 ، کتاب گرامر جامع زبان منوچهر سرخابی و درسنامه جامع زبان ارشد بهداشت امیر لزگی استفاده کردم همچنین روش مطالعه زبانم رو تغییر دادم تقریبا 4500 لغت رو از طریق جعبه لایتنر حفظ کردم واقعا جعبه لایتنر خیلی می تونه کمک کنه به تقویت زبان به ویژه برای کنکور بهداشت هر چقدر دایره لغات بیشتری داشته باشیم درصد بالاتری در زبان به دست میاریم  علاوه بر این سوالات مربوط به کنکور 5 سال آخر وزارت بهداشت رو تحلیل کردم.
 •  فکر میکنید موسساتی که خدمات آموزشی ارائه میدهند اصلاً میتوانند نقشی در موفقیت داوطلب داشته باشند؟
البته که چنین موسسه هایی در کمک کردن به دانشجویان برای رسیدن به اهدافشان می توانند تاثیر گذار باشند به ویژه موسسه کیهان که بصورت تخصصی در زمینه روانشناسی توسط دانشجویانی که سال های قبل نتایج درخشانی در کنکور کسب کرده اند به داوطلبان کنکور مشاوره می دهند.
 •  آیا کیهان توانست در موفقیت شما نقشی داشته باشد؟
بله قطعا کیهان در موفقیتم تاثیرگذار بود خدارو شکر میکنم که با این موسسه آشنا شدم و از راهنمایی های خانم شیاسی بهره بردم.
 •  دوست دارید ادامه فعالیت شما در رشته روانشناسی به چه صورتی باشد؟
من بیشتر به بحث مربوط به اختلالات اضطراب و افسردگی علاقه دارم امیدوارم که بتوانم در این زمینه تجربه و اطلاعات مفیدی کسب کنم و با لطف خدای متعال بتونم یک عضو مفیدی در جامعه در راستای کمک به همنوعانم باشم.
 • اگر برگردید به یک سال قبل (ابتدای دوره ی مطالعه­) آیا کاری هست که معتقد باشید دیگر آن را انجام نمیدهید یا بالعکس، حتما انجامش میدهید؟
خدارو شکر میکنم که تونستم به برنامه ریزیم تقریبا بطور کامل عمل کنم فقط کاش درس ارزیابی روانشناختی رو به صورت کامل مطالعه میکردم.
 •  برای گروه آموزشی کیهان چه نظرات و پیشنهادات و انتقاداتی دارید؟
از گروه آموزشی کیهان و بویژه سرکار خانم شیاسی بخاطر راهنمایی هاشون در زمینه کنکور بهداشت تشکر میکنم امیدوارم که این موسسه در آینده شهرت و موفقیت بیشتری کسب کند.
 •  آقای احمدیانی گرامی، از شما ممنونیم که در این مصاحبه شرکت کردید. در آخر اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده بفرمایید.

صحبت آخرم با آن دسته از دانشجویانی است که امسال تلاش کردند ولی موفق نشدند من باهاشون همدردی میکنم و شرایط فعلی آنها را درک میکنم چون سال قبل نیز برای من این شرایط پیش اومد. خواهشی که من از شما دوستان گرامی دارم اینه که به هیچ عنوان دلسرد نشید یک بار دیگر تلاش کنید اما این بار متفاوت تلاش کنید قبل از هر چیز  تمامی علل شکست خود را چه کوچک و چه بزرگ شناسایی کنید و آنها را روی یک برگه یاداشت کنید و سعی کنید برای رفع آنها راه حل های مناسبی پیدا کنید و با تمام قدرت به سمت موفقیت در کنکور سال آینده حرکت کنید. یادتان باشد که شکست پلی به سوی پیروزی است.

 

مصاحبه با رتبه های برتر سال های 95 - 94

 • خانم بی طرفان گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی گذاشتید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور سراسری کارشناسی ارشد روانشناسی 95 چه رتبه ای کسب کردید؟
 • سلام خواهش می کنم.مریم بی طرفان هستم ساکن تهرانلیسانس روانشناسی بالینی از دانشگاه الزهرا و به لطف خدا در کنکور 95 رتبه 14 بالینی در وزارت بهداشت و 49 بالینی و 73 عمومی در وزارت علوم را کسب کردم.
 
 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
 • برای وزارت بهداشت انتظار رتبه خوبی را داشتم اما برای علوم انتظار زیر 100 شدن نداشتم .
 
 • چطور شد که در کنکور بهداشت شرکت کردید؟
 • دوست داشتم مهارت و تجربه بالینی بیشتری کسب کنم و دیدم این فرصت در وزارت بهداشت کمی مهیا تره و امکانات بیشتری دارد تصمیم گرفتم اولویتم را وزارت بهداشت قرار بدهم .
 • چطور شد که در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید؟
 • چون ظرفیت پذیرش روانشناسی بالینی در وزارت بهداشت خیلی کمه حدودا 40 نفر روزانه است نمی خواستم اینقدر ریسک کنم و کنکور علوم را از دست بدم و من حتی کنکور آزاد هم شرکت کردم که در این یک سال استرس  کمتری هم داشته باشم.
 • لطفاً درصد‌هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟
 • فکر کنم حدودا از مهر یا آبان ماه بود چون سال دومم بود که کنکور می دادم  وبالینی علوم تحقیقات قبول شده بودم و تا قبلش مردد بودم که آزادم را بروم یا یک سال دیگه بخوانم که با مشورت آقای فلاح تصمیم قطعی را گرفتم و شروع به مطالعه جزوات کیهان کردم.
 
 • درباره ساعات مطالعاتی تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می‌کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
 • اوایل روزی 4 ساعت بود که به مرور بیشتر و مفیدتر شد و در آخر به 7 ساعت می رسید. در مورد سوال دومتون باید بگم که هر داوطلبی  با توجه به شرایط منحصر به فردش و کیفیت و شیوه مطالعه اش و هدفی که داره میتونه تصمیم بگیره که چند ساعت مطالعه روزانه برایش مفیده و به نظرم مشورت کردن با  مشاور در این زمینه کمک کننده است و باعث میشه استرس و فکر مربوط به ساعت مطالعه کاهش پیدا کنه و فرد با همان میزان ساعت مطالعه تعیین شده  بالاترین کارایی را داشته باشه.
 
 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
 • سعی می کردم تا حد امکان طبق برنامه ریزی مشاورم پیش برم و مرورهای 3 گانه داشته باشم و برای برخی دروس هم خلاصه نویسی می کردم.
 
 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می‌کنید؟
 • بله توصیه می کنم مرورهای منظم را جدی بگیرند چون نقش مهمی در تثبیت مطالب دارند.
 
 • مطالعه کنکور وزارت بهداشت و وزارت علوم را چطور برنامه ریزی کردید که توانستید در هر دو رتبه های درخشانی کسب کنید؟
 • برنامه ریزی و تمرکزم روی منابع بهداشت بود اما برای بعضی دروس مثل آسیب  یکسری نکات جزیی و خلاصه هایی که از سال قبلم داشتم را مرور کردم و برای رشد جای جزوه وزارت بهداشت کیهان جزوه رشد وزارت علوم کیهان را خواندم که کاملتر بود.
 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می‌کنید؟
 • من به جز درس آمار و روش تحقیق از جزوات بهداشت کیهان استفاده کردم و برای رشد جزوه وزارت علوم کیهانم مطالعه کردم واین جزوات را به دوستانم توصیه می کنم .برای آمار جزوه کلاسی داشتم و برای روش تحقیق هم فصول مهم کتاب دلاور و سرمد را خواندم و خلاصه نویسی کردم اما متاسفانه بی دقتی هایی سر جلسه در این درس داشتم که باعث شد درصدم افت کنه اما مطالعه این دو کتاب را هم پیشنهاد می کنم . در کنار این منابع کتاب بالینی سنجش و کرامر و شخصیت فیست را هم خواندم که باید بگم جزوات بقدری خوب و کامل بودند که در صورت نخواندن این کتابها هم مشکلی بابت درک مطالب پیش نمی آمد. برای تست هم کتاب مجموعه سوالات کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی وازرت بهداشت و دو جلد کتاب تست کنکور کیهان را داشتم .
 
 • آیا در کلاس‌های کنکوری و آزمون‌های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
 • برای کنکور 95 کلاسی نرفتم اما در چند آزمون آزمایشی جامع شرکت کردم. استفاده از جزوات کیهان از بهترین ابزارهایی بودند که تا به حال استفاده کرده بودم.
 
 • فکر میکنید موسساتی که خدمات آموزشی ارائه میدهند اصلاً میتوانند نقشی در موفقیت داوطلب داشته باشند؟
 • بله  استفاده از خدمات آموزشگاهی می تونه در موفقیت داوطلب نقش داشته باشه ولی نقش اصلی در موفقیت را خود داوطلب داره که تا چه حد برای رسیدن به هدفش تلاش کنه و نهایت استفاده را از این خدمات آموزشگاهی ببره. 
 
 • آیا تفاوتی در نوع شروع مطالعات‌تان با دیگر داوطلبان حس کردید؟
 • راستش من از نحوه شروع کردن دیگر داوطلبان عزیز اطلاعی نداشتم و اگر اجازه بدین من تفاوت در نوع مطالعه خودم برای کنکور 95 عرض کنم ، اینکه برای کنکور امسال از همان ابتدای راه هدفم را مشخص کردم و از یک مشاور کمک  گرفتم و منابع مشخص و خوبی را انتخاب کردم و با اطمینان طبق برنامه پیش رفتم و شاید مهم ترین تفاوت با سال گذشتم این بود که اطراف خودم را با کتاب های حجیم مختلف شلوغ نکردم و از جزواتی استفاده کردم که در عین کم حجم بودن بسیار کامل و دقیق بودند و باعث شد که به مرور هم برسم و استرس کمتری هم داشته باشم.
 
 • فکر میکنید داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی وزارت بهداشت باید به چه نکاتی برای موفق شدن در این کنکور توجه کنند؟
 • تعیین هدف ، مشخص کردن منابع مفید، برنامه ریزی خوب و مرورهای منظم و نکته برداری و تقویت زبان عمومی  
 
 • آیا از جلسات مشاوره استفاده کردید؟ تلفنی یا حضوری؟
 • بله من در جلسات حضوری شرکت می کردم .
 
 • آیا جلسات مشاوره برای شما مفید بوده اند؟
 • بله خدا رو شکر از همه نظر مفید بودند و از جناب آقای فلاح و خانم شیاسی عزیز تشکر ویژه ای می کنم .
 
 • به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر می‌شوند و کسانی که دو سه سال کنکور می‌دهند و قبول نمی‌شوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و … ؟
 • به نظر من تفاوت هر دو عامل در موفقیت فرد نقش دارند و این عوامل از ابتدا تا انتهای مسیر مکمل هم هستند .
 
 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می‌کنید در موفقیتتان موثر بود؟
 • انتخاب منابع درست و اصولی ، برنامه ریزی خوب و به نظرم از همه مهمتر مرور منظم.
 
 • آیا کارهایی هم انجام دادید که اگر به یکسال گذشته برگردید، معتقدید دیگر آنها را انجام نمی‌دهید چرا که موثر نبودند؟
 • بله  مثلا روزهایی بود که من بی دلیل از شدت استرس نمی تونستم اصلا درس بخونم و سردرگم بودم و اینجوری ساعات زیادی را از دست می دادم و استرس و افکار منفی ام  بیشتر هم می شد و اگر آن ساعت ها مطالعه می کردم خیلی بهتر بود و در آخر هم سر جلسه کنکور بیشتر تمرکز می کردم تا  بی دقتی  نمی کردم.
 
 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر موفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت‌تان را چه می‌دانید؟
 • همه چیز که هیچ وقت بر وفق مراد نیست و همیشه مسایلی پیش میاد که خواسته و ناخواسته ذهنمون درگیرش میشه. اما حمایت خانواده و تلاش و برنامه ریزی خوب  و توکل بر خدا از موثرترین عواملی اند که در موفقیت نقش دارند.
 
 • انتخاب رشته را چطور انجام دادید و نهایتاً به چه انتخاب‌هایی رسیدید و چرا؟
 • انتخاب رشته را هم با مشورت آقای فلاح و خانم شیاسی عزیز انجام دادم و به ترتیب بالینی ایران بهشتی و بهزیستی و سلامت ایران را زدم. به نظرم هر کدوم از این دانشگاهها خوبن و فرق زیادی ندارن و بیشتر بر اساس علاقه ام به اون دانشگاهها انتخاب کردم.انتخاب رشته علوم هم با راهنمایی های خوب خانم خانی انجام دادم و به ترتیب دانشگاه های تهران ، بهشتی ، علامه ، الزهرا و خوارزمی را زدم .
 
 • برای ادامه تحصیل چه هدفی دارید و چرا؟ (دکتری، تحصیل در خارج از کشور و …)
 • سعی می کنم که مقطع ارشد را با موفقیت پشت سر بگذارم و بتوانم در دوره دکتری هم در یکی از دانشگاههای خوب تحصیل کنم.
 
 • سوال برخی از داوطلبان کنکور امسال این است که آیا گروه آموزشی کیهان توانست به شما در رسیدن به این رتبه کمکی کرده باشد؟ مشاوره هایی که داشتید موثر بود؟ جزواتی که استفاده کردید واقعاً در آن حدی که در وبسایت گفته شده، جامع و مانع و قابل فهم بوده؟
 • بله کیهان نقش مهمی داشت و باعث روشن تر شدن مسیرم شد و مسلما مشاوره هم برام موثر بود وگرنه بیشتر از یک جلسه ادامه نمی دادم. درباره جزوات هم من در اوایل شروع مطالعاتم با اینکه به کیهان اعتماد داشتم و نتیجه قبولیهاشون و  کیفیت سنجی جزوات را در سایت دیده بودم باز هم زمانی را صرف تطبیق دادن کتاب و جزوه می کردم و بعد مطالعه جزوه ام را شروع میکردم که خودم متوجه شدم این کار ضرورتی ندارد و واقعا مطالب در جزوات بخوبی پوشش داده شدند و باید بگم که جزوات واقعا عالی هستند و باعث میشوند که در زمان کمتری به مطالب تسلط پیدا کرد و  واقعا همان طور  که دوستان کیهانی در وبسایت گفتند جامع و مانع و قابل فهم هستند.
 
 • و سخن آخر؟
 • در پایان از پدر و مادر عزیزم و گروه خوب کیهان بویژه جناب آقای فلاح و خانم شیاسی و خانم حیدری عزیز تشکر می کنم و براشون آرزوی سلامتی دارم . به دوستانی که امسال به نتیجه مطلوبشان رسیدند تبریک عرض می کنم و از دوستانی هم که به هر دلیلی نتیجه دلخواهشان را کسب نکردند خواهش می کنم که ناامید نشوند و اگر تصمیم دارند یک سال دیگر تلاش کنند با انگیزه و پشتکار قوی تر و با برنامه ای منظم تر و استفاده از تجربه هایی که در این مدت کسب کردند با اعتماد به مسیرشون و توکل بر خدا گام بردارند و شک نداشته باشند که نتیجه زحماتشون را خواهند دید و برای تک تکشان آرزوی موفقیت و سلامتی می کنم.
• خانم شیاسی گرامی، با سلام و ضمن تشکر از شما برای شرکت در این مصاحبه، لطفاً ابتدا خودتون رو معرفی کنید و بفرمایید چه نتیجه ای در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی کسب کردید؟ (نام و نام خوانوادگی، محل سکونت، سال کنکور، رشته و گرایش، رتبه،…)
سلام .یاسمن شیاسی هستم ساکن تهران و در کنکور ارشد94 رشته روانشناسی بالینی رتبه 17 رو کسب کردم.
 
• بسیارعالی! لیسانس کجا بودید و چه خواندید؟
لیسانس روانشناسی بالینی از دانشگاه الزهرا.
 
• آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید؟ چه رتبه ای کسب کردید؟
 من فقط در کنکور وزارت بهداشت شرکت کردم.
 
• چطور شد که در کنکور بهداشت شرکت کردید؟
 از همون ابتدای ورودم به رشته روانشناسی به فکر ادامه تحصیل بودم وبه همین خاطر در این مورد حسابی تحقیق کردم و نهایتا به این نتیجه رسیدم که با توجه به اهدافم کنکور بهداشت رو انتخاب کنم .و اینکه امکانات بیمارستانی بهتری دارند و عملی تر کار می کنند.
 
• لطفاً درصدهایی را که در هردرس کسب کردید بفرمائید.
 اسیب شناسی روانی :51.11
 نظریه های شخصیت:70.00
 نظریه های روان درمانی:70.00
 ارزیابی روانشناختی:63.33
 روانشناسی عمومی ورشد:53.33
 روانشناسی بالینی:51.11
 بنیادهای بیولوژیکی و فیزیولوژی رفتار:90.00
 امار وروش تحقیق:40.00
 زبان عمومی:47.50
 
• آیا از نتیجه تان راضی هستید؟
 راضی که نیستم ولی خب با توجه به اینکه بازم شانس قبولی در دانشگاه های تهران را دارم نتیجه نسبتا خوبیه.
 
• فکر میکنید مهمترین عامل موفقیت شما چه بود؟
 شناخت صحیح منابع ،برنامه ریزی صحیح وعلمی و مرور به موقع 
 
• شما مطالعه برای ارشد بهداشت را از کی شروع کردید و روزی چند ساعت درس میخواندید؟
 از تابستون شروع کردم و روزی سه ساعت درس می خوندم ،با شروع ترم جدید و اینکه 23 واحد داشتم تقریبا با همین ساعت پیش رفتم ولی از بهمن به بعد متوسط روزی 5 ساعت درس خوندم.
 
• آیا روش مطالعه و برنامه ریزی خاصی داشتید؟
 بله به توصیه مشاوران خوب کیهان از روش پس خبا استفاده کردم .هم چنین مرورهای سه گانه داشتم و خلاصه نویسی.
 
• فکر میکنید داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی وزارت بهداشت باید به چه نکاتی برای موفق شدن در این کنکور توجه کنند؟
 به نظر من خلاصه نویسی و مرور مطالب در این کنکور بسیار مهم است .همچنین توجه به دروس امار وزبان.بهتره که برای زبان برنامه جدا داشته باشند و در کنار سایر دروس به طور مداوم اون رو مطالعه کنند.
 
• از وسایل کمک آموزشی مثل کلاس کنکور، آزمون آزمایشی و … هم استفاده کردید؟
 خیر فقط از جزوات کیهان استفاده کردم .
 
• به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر میشوند و کسانی که دو سه سال کنکور میدهند و قبول نمیشوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و … ؟ 
 به نظر من هر دو عامل مهم است .به طور کلی وقتی یک نفر می تونه وارد دانشگاه بشه و لیسانس بگیره پس هوش نرمال رو داره ولی چیزی که مهمه اینه که چه قدر پشتکار و تلاش داشته باشه و هم چنین داشتن برنامه ریزی علمی و تکنیکی خواندن برای کنکور.
 
• ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر موفق مراد بود؟ 
 در مورد هوش که در سوال قبل توضیح دادم.من در کل سال های تحصیلیم دانشجوی خیلی باهوشی نبودم هوش کاملا متوسطی داشتم .در مورد اینکه خیلی وقت داشتم یا نه باید بگم که من 40 واحدم رو از جمله پایان نامه رو پاس نکرده بودم و به لطف برنامه ریزی مسئولان دانشکده هر روز دانشگاه بودم ویک عالمه کار عملی . ضمن اینکه مادرم هم طی این مدت مریض بودند و به شدت نگرانشون بودم .پس شرایط کاملا بر وفق مرادم نبوده . اما در مورد کتاب باید بگم که جزوات کیهان واقعا حرف نداره.
 
• به طوری کلی نظرتان در مورد برنامه ریزی چیست؟
 اولین اصل موفقیت بعد از داشتن تلاش و پشتکار داشتن برنامه ریزی درست و علمی است.
 
• فکر میکنید موسساتی که خدمات آموزشی ارائه میدهند اصلاً میتوانند نقشی در موفقیت داوطلب داشته باشند؟
 می توانند نقش داشته باشند ولی اولین اصل داشتن هدف ،تلاش و پشتکار توسط خود داوطلب است که به همه این خدمات اموزشی معنا می ده و می تونند درنهایت منجر به موفقیت فرد می شود.
 
• آیا کیهان توانست در موفقیت شما نقشی داشته باشد؟
 خیلی زیاد .خلاصه نویسی ،مرورهای سه گانه و نحوه خوندن هر درس نکته های مهمی بودند که مشاورین خوب کیهان (اقای فلاح) به من یاد دادند.و مهم تراز اینها کیهان به من جرئت قدم زدن در این مسیر رو داد چون واقعا باور نمی کردم که بتونم هم واحدای دانشکاه رو پاس کنم و هم برای کنکور درس بخونم .
 
• دوست دارید ادامه فعالیت شما در رشته روانشناسی به چه صورتی باشد؟
 به کار درمان خیلی علاقه مندم و دوست دارم در زمینه تنظیم هیجان و اموزش ان به گروه های مختلف از جمله قشر اسیب پذیر جامعه (کودکان کار) فعالیت کنم .
 
• اگر برگردید به یک سال قبل (ابتدای دوره ی مطالعه­) آیا کاری هست که معتقد باشید دیگر آن را انجام نمیدهید یا بالعکس، حتما انجامش میدهید؟
 درس روش تحقیق رو با دقت خییلی بیشتری می خوندم ،چون احساس می کنم کم کاری کردم و ای کاش همه وقتم رو برای امار و احتمال صرف نمی کردم.
 
• برای گروه آموزشی کیهان چه نظرات و پیشنهادات و انتقاداتی دارید؟
 به نظرم همه چیز واقعا عالیه .
• خانم شیاسی، از شما ممنونیم که در این مصاحبه شرکت کردید. در آخر اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده بفرمایید.

 از همه مسئولین کیهان (خانم حیدری،اقای فلاح)تشکر می کنم وبرای همه داوطلبای ارشد 95 چه بهداشت و چه علوم ارزوی موفقیت دارم.

 • آقای شکیبای گرامی، با سلام و ضمن تشکر از شما برای شرکت در این مصاحبه، لطفاً ابتدا خودتون رو معرفی کنید و بفرمایید چه نتیجه ای در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی کسب کردید؟ (نام و نام خانوادگی، محل سکونت، سال کنکور، رشته و گرایش، رتبه،…)       
امین شکیبا هستم ساکن شهر حویق استان گیلان در کنکور ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت سال 94 شرکت کردم  و رتبه 13 رو کسب کردم.
 
 • بسیارعالی! لیسانس کجا بودید و چه خواندید؟
دانشگاه محقق اردبیلی، روانشناسی بالینی خوندم. 
 
 • آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید؟ چه رتبه ای کسب کردید؟
بله به صورت آزمایشی شرکت کردم رتبه بالینیم 1100 و رتبه عمومیم 600 شد. 
 
 • چطور شد که در کنکور بهداشت شرکت کردید؟
به خاطر علاقه ای که به کار درمانی داشتم و چون این شرایط در وزارت بهداشت مهیا تره تصمیم گرفتم در این کنکور شرکت کنم.  
 
 • لطفاً درصد‌هایی را که در هردرس کسب کردید بفرمائید.
ارزیابی روانشناختی و آزمون 66.67
روانشناسی عمومی و رشد 75.56
آسیب شناسی روانی 62.22
نظریه های شخصیت 75.00
نظریه های روان درمانی 88.33
بنیاد های بیولوژیکی و فیزیولوژیکی رفتار 50.00
روانشناسی بالینی 91.11
آمار وروش تحقیق 15.56
زبان عمومی 15.00 
 
 • آیا از نتیجه تان راضی هستید؟
شکرخدا تا حدی راضی ام چون بعضی کتابارو نخوندم یا ناقص خوندم مثل زبان و آمار که زبان یک ماه آخر فقط لغات ضروری بهداشت کیهان رو خوندم آمارو روش تحقیق هم فقط روش تحقیق دلاورو خوندم.
 
 • فکر می‌کنید مهمترین عامل موفقیت شما چه بود؟
تلاش و پشتکار و انگیزه بالایی که داشتم و حمایت خانواده و راهنمایی دوستانم.
 
 • شما مطالعه برای ارشد بهداشت را از کی شروع کردید و روزی چند ساعت درس می‌خواندید؟
از اواسط تیرماه روزی 5 الی 6 ساعت مطالعه میکردم که به خاطر بعضی مشکلات و بخاطر تعداد واحد های زیادی که داشتم خیلی مفید مطالعه نمیکردم. ولی از بهمن ماه به بعد مفیدتر و بیشتر مطالعه کردم.
 
 • فکر می‌کنید داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی وزارت بهداشت باید به چه نکاتی برای موفق شدن در این کنکور توجه کنند؟
برنامه ریزی منظم، انتخاب یک روش صحیح مطالعه ،مرور مکرر ،تجربه دیگران و انتخاب یک مکان مناسب برای مطالعه.
 
 • از وسایل کمک آموزشی مثل کلاس‌ کنکور، آزمون آزمایشی و … هم استفاده کردید؟
خیر من منابع اصلی رو خوندم چنتا درس رو هم از جزوات کیهان استفاده کردم.
 
 • به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر می‌شوند و کسانی که دو سه سال کنکور می‌دهند و قبول نمی‌شوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و … ؟ 
به نظرم تفاوت اصلی بین داوطلبای کنکور برمیگرده به تفاوتشون در برنامه ریزی و روش مطالعه و انگیزه شون البته بعضی از داوطلبا هم هستن که نسبت به توانایی ها و علاقه شون واقف نیستن.
 
 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ 
قطعا خیر. چون اتفاقات و مشکلات جزئی از زندگی همه افراده و منم تو این چند ماه از این قاعده مستثنی نبودم.
 
 • به طور کلی نظرتان در مورد برنامه ریزی چیست؟
به نظرم یکی از اصول اصلی برای موفقیت،داشتن یک برنامه منظم متناسب با زندگی هر فرده البته باید سایر شرایطم مهیا باشه تا بتونیم طبق برنامه ریزی ا ی که کردیم عمل کنیم.
 
 • فکر می‌کنید موسساتی که خدمات آموزشی ارائه می‌دهند اصلاً می‌توانند نقشی در موفقیت داوطلب داشته باشند؟
بله موسسات هم میتونن در موفقیت ما نقش داشته باشن ولی خود فرده که نقش تعیین کننده رو داره.
 
 • آیا کیهان توانست در موفقیت شما نقشی داشته باشد؟
بله .البته من با این موسسه یکی دو ماه آخر کنکور آشنا شدم و چنتا از درسارو از جزوه های کیهان استفاده کردم ولی اگر زودتر آشنا میشدم میتونست نقش پررنگتری داشته باشه. 
 
 • دوست دارید ادامه فعالیت شما در رشته روانشناسی به چه صورتی باشد؟
بخاطر علاقه ای که به درمان فوبی و اضطراب دارم دوس دارم آینده در این حیطه ها فعالیت داشته باشم.

 
 • اگر برگردید به یک سال قبل (ابتدای دوره ی مطالعه­) آیا کاری هست که معتقد باشید دیگر آن را انجام نمی‌دهید یا بالعکس، حتما انجامش میدهید؟
با تجربیاتی که تو این مدت کسب کردم سعی میکردم برنامه ریزیمو کمی تغییر بدم و کلیه  منابعی که وزارت بهداشت معرفی کرده رو بخونم البته بیشتر خلاصه کتابارو، که متاسفانه این کارو نکردم.
 
 • برای گروه آموزشی کیهان چه نظرات و پیشنهادات و انتقاداتی دارید؟
تشکر میکنم از گروه آموزشی کیهان بخاطر جزوه های خوبی که تهیه کردن و در اختیارمون گذاشتن.
 
 • آقای شکیبا، از شما ممنونیم که در این مصاحبه شرکت کردید.  در آخر اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده بفرمایید.
امیدوارم یک درک عمومی از روانشناسی برای مردم شکل بگیره تا روانشناسی بتونه اون جایگاهی که سزاوارش هست رو در بین مردم داشته باشه.