منابع دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی کنکور 1401

به وبسایت گروه آموزشی کیهان، اولین، بزرگترین و تخصصی‌ترین مرجع تخصصی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری روان‌شناسی خوش آمدید. در مجموعه ی کیهان ، رتبه‌های تک‌رقمی ارشد و دکتری روانشناسی دانشگاه تهران و شهیدبهشتی گرد هم آمدند تا بر اساس تجربه‌ای که در کنکور خودشان و سال های گذشته کسب شده ، جامع‌ترین و اصلی‌ترین منابع کنکور را به شما داوطلبان گرامی معرفی کنند، در اینجا قصد بر این است که داوطلب با جزوات خلاصه و مطمئن تمام این منابع آشنا شده و مسیر موفقیت در آزمون دکتری روانشناسی را با خیالی آسوده طی کند .

منابع معرفی شده در این صفحه  از سال 91 تا کنون منبع اصلی مطالعاتی هزاران داوطلب کنکور دکتری روانشناسی بوده است. این منابع، امسال بعد از اعمال آخرین تغییرات لازم بر اساس سوالات کنکور به روز رسانی شده و مورد تایید و استفاده‌ی بسیاری از رتبه‌های تک‌رقمی کنکور‌ دکتری روانشناسی می باشد . رتبه های برتری که دانشجویان دانشگاه های برتر کشور  بوده و از همکاران و مشاوران کیهان هستند . 


دروس مورد امتحان در کنکور دکتری کودکان استثنایی

آزمون دکتری روانشناسی و آموزش  کودکان استثنایی همانند سایر گرایش ها شامل دروس عمومی و تخصصی می شود که دروس عمومی دارای ضریب 1 و  دروس تخصصی دارای ضریب 4  بوده و شامل موارد زیر می شوند .
1.زبان انگلیسی
2.استعداد تحصیلی
3.روانشناسی آموزشی کودکان استثنایی
4.آمار و روش تحقیق
5.آسیب شناسی روانی کودک


دروس عمومی

1- زبان عمومی دکتری ضریب 1

کتاب های زیادی برای این درس در دسترس هستند که ما سعی کرده ایم بهترین ها را بر اساس تجربه خودمان و دوستانمان و همچنین بررسی تخصصی آنها خدمتتان معرفی کنیم.درصد بهینه برای زبان کنکور دکتری، 30 هست و رسیدن به این درصد آسان است.زبان دکتری، عمومی است و باید روی سه موضوع کار کنید:

واژگان: 504، واژه های ضروری تافل Barrons، لغات 1360 کیهان(موجود در کیهان)، کتاب 1100 واژه ضروری. نیازی به مطالعه ی همه ی این کتاب ها نیست اما مقصود این است که هرچه بیشتر لغت بدانید بهتر است.
گرامر: کتاب زبان دکتری نیمه متمرکز، تالیف آقای خیرآبادی – انتشارات کتابخانه فرهنگ. این کتاب گرامر دکتری را به خوبی پوشش داده است.
درک مطلب: یک سوم سوالات زبان دکتری درک مطلب است. یعنی چند متن دارد که پس از هر متن چند سوال درک مطلب از آن مطرح می شود. پاسخدهی به سوالات درک مطلب تکنیکهای خاص خود را دارد. برای تسلط بر این تکنیکها سه راه پیشنهاد میشود که میتوانید یکی را انتخاب کنید:

 • کلاس تافل: در این کلاس ها تکنیک های پاسخ دهی به سوالات درک مطلب تافل بررسی و آموزش داده میشود. کلاس زبان پیشرفته کیهان روی همین موضوع تمرکز دارد و در صورتی که تهران نیستید میتوانید به مراکز برگزاری کلاس زبان تافل مراجعه کنید.

 • کتاب تافل Longman: این کتاب هم به خوبی همین نکات را توضیح داده است. البته به زبان انگلیسی. خوب هم توضیح داده. اگر زبانتان در حد advanced است میتوانید با همین کتاب کار کنید. روش کم هزینه تری است گرچه زحمت بیشتری نسبت به روش قبلی دارد.

 • کتاب دکتر خیرآبادی انتشارات فرهنگ: به باور ما دکتر خیرآبادی در انتقال مطالب مربوط به درک مطلب موفق عمل نکرده است و در این زمینه این کتاب را چندان توصیه نمیکنیم، هرچند گرامر را خوب درس داده.

نکاتی در خصوص ارتقاء درصد درس زبان در کنکور دکتری؛ کلیک کنید


2- استعداد تحصیلی ضریب 1

معرفی : برای این درس هم کتاب های زیاد و گوناگونی در درسترس است.برای این درس باید بیش از 60 درصد روی هوش‌تان تمرکز کنید و باقی کار را به وسیله یادگیری تکنیک‌های جدید تست‌زنی برای استعداد تحصیلی تقویت کنید.

منبع پیشنهادی :

 • کتاب “استعداد تحصیلی ویژه علوم انسانی – انتشارات کتابخانه فرهنگ – تالیف آقای وکیلی و مسیح خواه” را بسیار مناسب و کافی می‌دانیم. هم تقریباً تمام انواع سوالات دکتری را پوشش داده و هم از طرفی توضیحات خوبی دارد.اگر از دوستانتان کتاب‌های سایر مراکز و موسسات را هم دارید، توصیه می‌کنیم متمرکز کار کنید و بین کتابهای مختلف سردرگم نباشید.


دروس تخصصی

1.روانشناسی آموزشی کودکان استثنایی ضریب4

منابع پیشنهادی :

 • کتاب روانشناسی کودکان استثنایی براساس DSM-5، تالیف مهدی گنجی، انتشارات ساوالان.
 • کتاب روانشناسی کودکان و نوجوانان استثنائی، تالیف بهروز میلانی فر، انتشارات قومس
 • کتاب کودکان استثنایی، تالیف دانیل هالاهان و جیمز کافمن، مترجم مجتبی جوادیان، علی سالیانی و حسین اخلاقی، انتشارات به نشر.
 • کتاب روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، تالیف مریم سیف نراقی و عزت الله نادری، انتشارات ارسباران
 • کتاب روانشناسی کودکان استثنایی، تالیف غلامعلی افروز، انتشارات دانشگاه تهران.

2.آمار و‌روش تحقیق ضریب 4

منابع پیشنهادی :

 • روش تحقیق در علوم رفتاری دلاور
 • آمار و احتمالات کاربردی در علوم رفتاری – دلاور
 • روش های تحقیق در علوم رفتاری – سرمد، بازرگان، حجازی
 • روش های آماری در علوم رفتاری – رمضان حسن زاده
 • مبانی نظری و علمی پژوهش – دلاور
 • شناخت روش علمی در علوم رفتاری – دکتر هومن

3.آسیب شناسی روانی کودک ضریب 4

منابع پیشنهادی :

 • کتاب آسیب شناسی بر اساس DSM-5، تالیف دکتر مهدی گنجی، انتشارات ساوالان
 •  آسیب شناسی روانی بر مبنای DSM 5 – هالجین – ترجمه سیدمحمدی – جلد 1 و 2
 • کتاب روان شناسی مرضی کودک با تاکید بر آسیب شناسی روانی تحولی کودکی و نوجوانی، تالیف اریک مش، دیوید.ای ولف، ترجمه پرویز شریفی درآمدی، انتشارات آوای نور.
 • کتاب روان شناسی مرضی کودک و نوجوان، تالیف رابرت ویس، ترجمه حسین ابراهیمی مقدم، مسعود بابازاده، مهدی گنجی، مهدی محی الدین بناب، حمید محمدی فرود و مریم مرادی، انتشارات ساوالان.
 • درسنامه روانپزشکی کاپلان بر اساس DSM 5 – ترجمه رضاعی

بازارکار گرایش روانشناسی کودکان استثنایی:

 • کشف اختلال در یادگیری، ناتوانی‌های جسمانی،نقص شنوایی یا بینایی،مشکلات عاطفی و رفتاری 

 • آموزش دروس متناسب با توانایی‌ها و نیازهای کودکان خاص

 • همکاری با متخصصانی مانند پزشکان،گفتار‌درمانگرها و روانشناسان آموزشی

 • تلاش برای شناخت و کشف توانایی ها و استعدادهای بالقوه دانش‌آموزان خاص

 • کمک به کودکان و دانش آموزان استثنایی در جهت بهبود توانمندی های آن‌ها

 • راهنمایی والدین برای رفتار درست با این کودکان 


جزوات موسسه کیهان مطابق با آخرین تغییرات اعلامی سازمان سنجش و توسط رتبه های برتر و دانشجویان دانشگاه های شهید بهشتی و دانشگاه تهران جهت استفاده از داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی تدوین شده است . در این جزوات  که منبع مطالعاتی بسیاری از رتبه های برتر سال های گذشته بوده ، سعی شده با کم ترین حجم ممکن  ، بیشترین مطالب جهت پوشش دهی سوالات کنکور گردآوری شود. شما می توانید  برای تهیه این جزوات کلیک کنید


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

نظرات برخی از رتبه های برتر در مورد خدمات کیهان

من نتیجه­ ی اعتمادم به جزوات را گرفتم و همانطور که سر جلسه هم پیش­بینی می­کردم، ارزیابی جزوات مطالعاتی­ام نشان داده بیش از 80 تا 90 درصد سوالات رشد و آسیب را می­توانسته ­ام پاسخ دهم که در نوع خودش رکوردی است و به دوستانم در کیهان از این بابت تبریک می­گویم.

 • آرزو سورمه،رتبه 11 کنکور سراسری کارشناسی ارشد روان­شناسی بالینی (متن کامل مصاحبه)

در مورد جزوات صادقانه می توانم بیان کنم که اگر قرار بود مجددا کنکور بدهم باز هم انتخاب اصلی برای من جزوه های کیهان و مجموعه کیهان بود و تعریف عنوان شده – جامع و مانع و قابل فهم بودن جزوات – را در دوران کنکور واقعا تجربه کردم.


پس از کسب نتایج درخشان کیهانی‌ها در آزمون­ های کارشناسی ارشد  در سال ­های گذشته و درخواست برخی داوطلبان برای حمایت ­هایی بیش از آنچه در جلسات برنامه­ ریزی تخصصی هفتگی و ماهانه دریافت می ­شود، گروه آموزشی کیهان در نظر دارد تعداد محدودی از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد روان­شناسی سال 1400را به‌طور ویژه آماده‌ی کسب رتبه ­ای عالی نماید. در این راستا، گروه آموزشی کیهان قصد دارد، مجدداً با به کار گیری تخصص و تجربه موفقیت آمیز مشاوران ارشد کیهان در آزمون کارشناسی ارشد  و همچنین بهره ­مندی از تمام پتانسیل موجود در گروه آموزشی کیهان، تعداد محدودی از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد روان­شناسی را با نهایت حمایت تخصصی آماده ­ی کسب درخشان­ ترین نتیجه­ ی ممکن سازد. برای مشاهده طرح های مشاوره ای آمادگی تا کنکور کلیک کنید