مصاحبه با رتبه های برتر دکتری روانشناسی بالینی


شاید باورتان نشود اما رتبه یک کنکور دکتری امسال، یک تغییر رشته ای است! روح الله صولت در مقطع کارشناسی ارشد از رشته فیزیک (در دانشگاه شریف) به روانشناسی تغییر رشته داده و بلافاصله پس از اتمام دوره ارشد تنها در 100 روز توانسته به این رتبه دست یابد.

 

 • آقای صولت گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی قرار دادید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس و فوق لیسانس چه خواندید و در کنکور دکتری سراسری 98 چه رتبه ای کسب کردید؟

سلام میکنم به شما و مخاطبین محترم سایتتون که این مصاحبه رو می‌خونن. من روح‌الله صولت هستم. لیسانس فیزیک دانشگاه صنعتی شریف خوندم. برای ارشد به خاطر علاقه‌م به روانشناسی تغییر رشته دادم و ارشدم رو روانشناسی عمومی دانشگاه تهران خوندم. توی کنکور دکتری ۹۸ رتبه اول رو کسب کردم.

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

خب کنکور رو خوب دادم و بعدش که از جلسه اومدم راضی بودم و فکر می‌کردم که خوب بشم. ولی خب عدد رتبه رو مطمئن نبودم.

 • لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

توی دروس تخصصی ۵۹٪ ، استعداد تحصیلی ۵۶٪ و درس زبان ۸۸٪ زدم.

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟

دقیقا ۱۰۰ روز مونده به کنکور شروع به خوندن کردم ، به خاطر درس‌های ترم و پایان‌نامه قبلش وقت نمی‌کردم برای کنکور زمان بگذارم. یه برنامه‌ریزی دقیق واسه صد روز باقیمونده‌م انجام‌دادم و شروع‌کردم. با کتاب‌های رفرنس شروع کردم و مخصوصا کاپلان و رفرنس‌های آمار و روش تحقیق و کتاب دکتر خداپناهی واسه نورو رو شروع‌کردم.

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

من تقریبا روزی ۵-۶ ساعت خوندم. حالا یه روزایی بیشتر و یه روزایی رو هم استراحت می‌دادم. فکر میکنم برای کسب رتبه خوب و تک‌ رقمی باید حداقل روزی ۶ ساعت رو خوند. اما قطعا مهمتر از زمان و کمیت مطالعه ، تمرکز و کیفیتشه. مخصوصا توی دکتری که درسها سخت می‌شن و تمرکز می‌طلبن.

 

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

من سعی می‌کردم هر روز سه درس رو تو برنامم جا بدم و کل زمانم رو صرف یک یا دو درس نکنم. اینجوری هم حوصلم سر نمی‌رفت و Context switch تو ذهنم رخ می‌داد که به نظرم برای خلوت کردن ذهن و تمرکز بیشتر خیلی مهمه. و هم اینکه می‌رسیدم کتابها رو چند دور بخونم.

 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

نه لزوما. به نظرم هر داوطلبی مهارت‌ها و نقاط ضعف و قوت خاصی داره که باعث میشه به تعداد آدمها برنامه درسی وجود داشته‌باشه. ولی کلیات برنامه‌ریزی‌م رو به داوطلبان عزیز دیگه هم توصیه می‌کنم. مثلا اینکه سعی کنن تک‌تک ساعاتی که می‌خونن با تمرکز و کیفیت باشه و بدون تمرکز روی کتابها وقت نگذارن چون باعث خستگی ذهن و اتلاف زمانشون می‌شه.

 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

برای درس آسیب از خلاصه روانپزشکی کاپلان ترجمه رضاعی و کتاب آسیب شناسی روانی کیهان استفاده کردم. برای نورو فقط کتاب دکتر خداپناهی (اون کتاب زرده که خیلی هم سخته) رو خوندم. برای درس آمار و روش تحقیق کتاب سرمد و بازرگان رو بعلاوه کتاب دلاور خوندم و تست‌های کتاب آمار و روش تحقیق کیهان رو زدم. کتاب زبان دکتر خیرآبادی رو هم بخش‌هاییش رو مطالعه‌کردم و برای رشد و شخصیت هم رفرنس‌ها رو خوندم. برای رشد کتاب کرین و ژنتیک دکتر منصور رو خوندم. و برای شخصیت کتاب فیست ( امیدوارم اسمش رو اشتباه نگفته باشم ، اونیکه عکس ماهی داره ) رو خوندم.

برای استعداد هم کتاب خاصی نخوندم چون خیلی وقت‌گیر می‌شد و به زدن تست‌های سالهای قبل کنکور سراسری دکتری بسنده کردم.
 


 

 

(برای مشاهده لیست منابع کنکور دکتری روانشناسی کلیک کنید)

 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

خیر در هیچ کلاس یا آزمون آزمایشی شرکت نکردم. اما یکی از دلایلش این بود که به تازگی در دانشگاه تهران درس‌های تخصصی رو گذرونده بودم و نیاز به کلاس رفتن حس نمی‌کردم. به نظرم داوطلب‌هایی که از ارشدشون چند سال می‌گذره یا اونهایی که از کلاسهای دانشگاهشون راضی نیستن بهتره که تو درس‌هایی که احساس ضعف می‌کنن کلاس هم برن.

 • آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟
بله من از جزوات کیهان استفاده کردم که بنظرم بهترین منبع کمک درسی در کنار کتابهای اصلی بودن. درسنامه های جزوات نورو ، آمار و روش تحقیق ، شخصیت و آسیب کیهان رو می‌خوندم و تستهای آخر فصلش رو هم برای ارزیابی خودم میزدم. تو دوره ارشد هم چون تغییر رشته ای بودم منابع خوب رو نمی‌شناختم و یکی از دوستان کیهانی که از رتبه های برتر سال قبل ما بود کتابهای کیهان رو به من معرفی کرد و من ازشون استفاده کردم.
از جزوات آسیب ، نورو ، آمار ، رشد و شخصیت کیهان در کنار منابع استفاده میکردم. بنظرم برای موفقیت توی کنکوری مثل روانشناسی نمیشه به یک بار خواندن مطالب بسنده کرد و وجود کتابهایی مثل کیهان که مطالب کتابهای مرجع رو خلاصه وار و تو زمان کمتری برات مرور می‌کنه خیلی لازمه. من هم روشم این بود که یک دور رفرنس ها رو می‌خوندم و بعد با کتابهای کیهان و خلاصه نویسی های خودم مرورشون میکردم.
آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بله قطعا! اگه به عقب برگردم هم حتما از جزوات کیهان دوباره استفاده میکنم چون منطبق با منابع اصلی بود و باعث میشد تو وقت کمتر خیلی راحتتر یاد بگیرم و مرور کنم.
 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

به‌نظرم باید مهارت‌ها و نقاط ضعف و قوت خودشون رو در نظر بگیرن. با آدمایی که قبلا این مسیر رو رفتن مشورت کنن. توی درس‌هایی که حس می‌کنن پاشنه آشیلشونه حتما کلاس برن. توی درس‌هایی که قوی هستن به رفرنس ها نگاه کنن اما حتما کتاب‌های کمک‌ آموزشی خوب رو هم تهیه کنن. اگه لازمه کنکور آزمایشی بدن تا نقاط قوت و ضعفشون مشخص بشه. و از همه مهمتر با تمرکز درس بخونن و به کیفیت درس‌خوندن بیشتر از ساعات درس خوندن بها بدن.

یه نکته مهم دیگه هم اینه که هم‌تراز زدن درس‌ها توی کنکور موضوع مهمیه و درصد خیلی پایین تو یک یا چند درس تراز آدم رو خیلی پایین می‌کشه. واسه همین به‌نظرم بهتره که آدم به‌شکل هماهنگی درس‌هاش رو جلو ببره و اینجوری نشه که چند روز مونده به کنکور حس کنه یه درس رو اصلن نرسیده نگاه‌ کنه.

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

قطعا نه. در این چند ماه شاید چهار یا پنج بار تصمیم گرفتم در کنکور امسال شرکت نکنم چون فکر می‌کردم حجم کتابها بالاس و من هم انرژی و حوصله لازم برای خوندن همه‌شون رو ندارم. چیزی که یه وقتهایی بهم انگیزه می‌داد این بود که با کمال‌گرایی مبارزه کنم و به این فکرکنم که نباید لزوما بهترین نتیجه رو بگیرم. صرفا باید چیزی که در توانمه رو از خودم انتظار داشته‌باشم و تلاشی از خودم نشون بدم که برای خودم رضایت‌بخش باشه. چند بار خیلی خسته شدم ولی تسلیم نشدم و سعی کردم ادامه‌بدم.

 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

برای همه داوطلبین عزیز کنکور آرزوی موفقیت می‌کنم و به‌نظرم با انگیزه و تلاش میتونن به هر نتیجه‌ای که مطلوبشون هست برسن.

 • خانم کاظمی گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی قرار دادید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس و فوق لیسانس چه خواندید و در کنکور دکتری سراسری 98 چه رتبه ای کسب کردید؟

سلام به همه کیهانی­های گرامی

نگین کاظمی هستم. در مقطع کارشناسی روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی و در مقطع ارشد روانشناسی بالینی با گرایش خانواده دانشگاه شهید بهشتی خواندم. در کنکور دکتری 98 رتبه ­ام  48 شد.  

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

البته که من به هیچ عنوان به رتبه 48 درخشان نمی­گم بلکه قابل قبول هستش

 • لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
میانگین دروس تخصصی: 51.25

استعداد: 11/21

زبان: 22/42

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟

من با ذهنی شلوغ و با تردید در شرکت در کنکور دکتری و یا اقدام برای اپلای شروع کردم که در نهایت با صحبت با آقای فلاح تصمیم گرفتم که جدی­تر برای دکتری بخوانم. چون از قبل با کیهان آشنا بودم و کاملا اطمینان داشتم و با توجه به زمان محدودی که داشتم، میدانستم که جزوات کیهان پاسخگوی نسبی آنچه که میخواستم هست. پس در طرح کیهان­یار (کلیک کنید) ثبت نام کردم و از جزوات و جلسات مشاوره کیهان استفاده کردم. 
 

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

 

خب با توجه به ذهن شلوغ و نداشتن تمرکز و تردیدی که گفتم، با مشاورم آقای فلاح تاکید زیادی تصمیم گرفتیم با ساعت مطالعاتی زیاد شروع نکنیم. من در ابتدا با روزی 3-4 ساعت شروع کردم و به مرور ساعت مطالعاتی­ام را زیاد کردم که در نهایت یک ماه به کنکور به روزی 7-8 ساعت رسید. من فکر میکنم مهم­تر از ساعت مطالعه، کیفیت مطالعه و انتخاب درست منابع در رسیدن به رتبه دلخواه تاثیر دارد.

 

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

مطالعاتم را با با دو درس شروع کردم که فکر میکنم رشد و آسیب بود. در طول هفته جزوات آن دو درس را مطالعه میکردم و سعی میکردم مطالب خوانده شده در هر هفته  را جمعه­ها که روز تعطیل برنامه درسی من بود مرور کنم و نکاتی که به نظرم مهم بود را یادداشت کنم. جزوه هر درس که تمام می­شد درس دیگر جایگزین میشد ولی درسی که تمام شده بود رها نمیشد بلکه نکاتش با کپسول کیهان و فلش کارت­هایی که آقای فلاح در اختیارم گذاشته بودند روزانه بین 15الی30 دقیقه مرور میشد. (با تشکر خیلی ویژه از آقای فلاح).بنابراین در برنامه روزانه من دو درس جدید بود به علاوه مرور نکات دروس یک دور خوانده شده و لغات زبان که تقریبا از دی ماه اضافه شد. 

از آنجایی که زبانم خیلی بد نبود وقت زیادی نگذاشتم و برای استعداد تحصیلی هم تنها در کلاس های نکته و تست کیهان شرکت کردم که عالی و کاملا پاسخگو بود. من  در کنکور برای دفترچه عمومی وقت کم آوردم و چون ابتدا درس زبان رو زدم میتونم بگم برای استعداد وقت خیلی کمی داشتم ولی با نکاتی که در کلاس نکته و تست مطرح شده بود چند تستی را که زم درست بودند.

 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

هر کسی روش خاص خودش را در مطالعه دارد فقط میتونم بگم مرور نقش خیلی مهمی داره و حتما لازمه.

و در مورد زبان اگر سطح خوبی دارید تست زدن را فراموش نکنید وگرنه مثل من مدیریت زمان جلسه از دستتون خارج میشه و اضطراب باعث کاهش درصدتون میشه. 

 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

همان طور که گفتم من تنها از پکیج کیهان دروس را مطالعه کردم. من سعی کردم از پراکنده خوانی جلوگیری کنم چون به نظرم تسلط بر نکات یک منبع در زمانی که داشتم برایم کارآمدتر بود.

(برای مشاهده لیست منابع کنکور دکتری روانشناسی کلیک کنید)
 


 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

در هیچ کلاس آموزشی به جز کلاس­های نکته و تست کیهان که دو هفته پایانی بصورت آنلاین برگزار شد شرکت نکردم. بطور کلی کلاس­های نکته و تست مفید بودند به خصوص کلاس نکته و تست نوروسایکولوژی و استعداد که عالی بود و تاثیر بسزایی در نتیجه­ام داشت.

در آزمون­های آزمایشی هم شرکت نکردم. 

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

در رابطه با کنکور ما انبوهی اطلاعات ضدونقیض مواجه هستیم به نظرم بهتر است پیش شروع به مطالعه با افراد آگاه مشورت کنند و با اطمینان خاطر نسبت به منابع و برنامه مطالعاتی و … پیش بروند  

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

حوادث و مشکلات زندگی تا حدی اجتناب ناپذیرند. قطعا من هم مشکلاتی داشتم تنها چیزی که در این مسیر کمکم کرد انعطاف پذیری در برنامه ­مطالعاتی­ام بود. بدین معنی که اگر اتفاقی باعث میشد به برنامه­ام نرسم چطور آن را تغییر دهم که خلل کمتری در برنامه آن هفته و .. ایجاد کند. 

 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

ممنون از تیم دلسوز کیهان که حواسشون به همه جوانب هست چون مدیریت استرس، مدیریت زمان و … تاثیر زیادی در نتیجه داوطلبان کنکور داره.

 • خانم لاریجانی گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی قرار دادید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس و فوق لیسانس چه خواندید و در کنکور دکتری سراسری 98 چه رتبه ای کسب کردید؟

سلام خدمت شما و تمامی مخاطبان موسسه کیهان. مارال لاریجانی هستم؛ مقطع کارشناسی را در رشته روان‌شناسی بالینی در دانشگاه الزهرا (۹۴) و مقطع ارشد را در رشته روانشناسی بالینی دانشگاه علامه طباطبایی (۹۶) به پایان رساندم. در کنکور دکتری ۹۸ هم رتبه ۲۰ را کسب کردم.

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

 به دلیل اینکه در مقطع ارشد، افت معدل پیدا کرده بودم، اضطراب زیادی داشتم که معدل در رتبه‌ام  تاثیر منفی زیادی بگذارد. اما به هر حال با تمام ترس‌ها و اضطراب‌ها شروع کردم و بعد از دو ماه مطالعه، حتی انتظار رتبه بهتر را هم داشتم‌.

 • لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

میانگین دروس تخصصی ۵۱.۶

زبان:۵۴

استعداد تحصیلی: ۳۰

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟

من از ابتدای ماه آذر  مطالعه را به صورت جدی شروع کردم و هفته‌ای ۴ تا ۵ روز، مطالعه منظم داشتم. تا انتهای دی‌ماه هم با همین منوال پیش رفتم، اما ماه بهمن را تماما به درس اختصاص دادم.

در خصوص کتاب‌ها هم اعتقادم بر این بود که یک تا دو منبع را با کیفیت بیشتر مطالعه کنم. بنابراین، با کتاب‌های یکی از موسسات کنکوری شروع کردم و برای هر درس هم با مشورت دوستانم که سال پیش از من در کنکور دکتری نتایج خوبی گرفته بودند، کتاب منبع اصلی هم در نظر گرفتم و اگر وقت بیشتری داشتم، این کتاب‌ها را مطالعه می‌کردم. البته کلاس‌ آمار دکتر بسطامی عالی بود و قطعا تاثیر زیادی در قبولی من داشت، چرا که مثل بسیاری از دانشجویان رشته روان‌شناسی در درس آمار ضعیف بودم و با کمک ایشان و معرفی منابع بیشتر، توانستم به ۶۷ درصد در درس آمار برسم.

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

برای من بیشتر رسیدن به برنامه‌ای که تنظیم کرده بودم، اهمیت داشت و تا زمانی که به برنامه نمی‌رسیدم ذهنم آرام نمی‌شد؛ بنابراین، ممکن بود یک روز  تا ۱۰-۱۲ ساعت و یک روز هم ۶-۷ ساعت را به مطالعه اختصاص بدهم .

در خصوص اینکه مطالعه روزانه چه میران باید باشد، کاملا بستگی به ویژگی‌های شخصیتی، سبک مطالعه فرد، زمان آزاد روزانه (درصورت شاغل بودن) و … دارد و بهتر است هر کسی برنامه شخصی خودش را داشته باشد؛ من جزء کسانی بودم که با تمرکز بسیار کم و وسواس مطالعه را شروع کردم و طبیعتا نیاز به زمان بیشتری داشتم، اما با گذشت زمان شرایط بهتر شد.

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

ابتدا تمام درس‌های تخصصی را با هم مطالعه می‌کردم، اما با مشورت دکتر بسطامی قرار بر این شد که ابتدا سه درس و بعد باقی درس‌ها را مطالعه کنم؛ چون با این روش تمرکز بیشتری بر درس‌ها می‌شد، قطعا بهتر بود. درباره زبان و استعداد تحصیلی هم نگرانی نداشتم و  تقریبا ماه آخر اضافه شدند.

در تلاش برای رعایت مرور ۱،۷،۳۰ اصلا موفق نبودم و دائما آن را فراموش می‌کردم، اما سعیم بر این بود که در زمان خواندن مطالب، تسلط نسبی پیدا کنم و بعد به سراغ موضوعات یا درس‌های دیگر بروم. همچنین، به دلیل اینکه با نوشتن، راحت‌تر یاد می‌گرفتم، در دور دوم مطالعاتی برای تقریبا تمام درس‌ها فلش کارت درست کردم که یک تیر با دونشان بود، هم نوشته بودم و هم منبع خوبی برای مرور درس‌ها در هفته آخر تهیه می‌کردم. تست زدن هم بخش مهمی بود؛ تست‌ها را به صورت زوج یا فرد تقسیم و در دور دوم و سوم مطالعه دروس، آنها را دقیق بررسی کردم.

 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

درباره خواندن درس‌ها و اینکه ابتدا درس‌های دشوارتر را تمام و بعد کتاب جدید را آغاز کنند، قطعا بله. اما درباره زبان، اگر سطح زبان خوبی ندارند، قطعا توصیه می‌کنم که خیلی زودتر شروع کنند و دایره لغات خود را افزایش دهند، متن‌های مختلف را مطالعه کنند و … . از سوی دیگر، مرور ۱،۷،۳۰ را فراموش نکنند، چرا که قطعا در یادسپاری و یادآوری تاثیر زیادی  دارد.

 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

منبع اول من برای دروس رشد، شخصیتی، آمار و روش تحقیق و روان‌شناسی مرضی، کتاب‌های یکی از موسسات کنکوری بود. اما در کنار آن، کتاب نظریه‌های رشد ویلیام کرین، آسیب شناسی روانی هالجین و کتاب‌های معرفی شده توسط دکتر بسطامی برای درس آمار را هم مطالعه کردم. همچنین برای درس نوروسایکولوژی، کتاب مقدمات نوروسایکولوژی دکتر معظمی و روان‌شناسی فیزیولوژیک دکتر پیری را خواندم که اصلا پاسخگوی سوالات کنکور نبود؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنم روی درس نوروسایکولوژی تمرکز بیشتری داشته باشند و از منابع بیشتر و حتی کلاس استفاده کنند. کتاب‌های زبان (دکتر خیرآبادی)  و استعداد تحصیلی (وکیلی، مسیح‌خواه و قوی‌پنجه) را از انتشارات فرهنگ مطالعه کردم.

(برای مشاهده لیست منابع کنکور دکتری روانشناسی کلیک کنید)

 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

بله،کلاس آمار دکتر بسطامی و کلاس نکته و تست ایشان در موسسه کیهان که عالی بود. همچنین، به دلیل فاصله ۲ ساله از درس، نیاز به مشاوره را حس می‌کردم و ۳ جلسه با دکتر بسطامی مشاوره داشتم. دو آزمون‌ جامع در یکی از موسسات را هم شرکت کردم که رتبه ۱ کسب کردم و اضطرابم را خیلی کاهش داد.

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

ابتدا اینکه با افراد آگاه درباره کلیات کنکور،منابع مطالعاتی، روش مطالعه  و … مشورت کنند تا حداقل از لحاظ این موارد با خاطر جمع، مطالعه خود را آغاز کنند. علاوه بر این، نقاط ضعف خود را بیابند، بپذیرند و برای تقویت آنها تلاش کنند. همچنین، داوطلبان کنکور باید بدانند که استرس‌، اضطراب، خستگی، عدم تمرکز و … برای همه در ابتدای تصمیم به مطالعه وجود دارد؛ بنابراین، بهتر است مطالعه خود‌ را با وجود این هیجانات ، مطابق با برنامه‌شان پیش ببرند و به آن پایبند باشند. با تمرین و مطالعه بیشتر است که استاد می‌شوند و هیجانات منفی‌شان کاهش می‌یابد.

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
 • قطعا خیر، من هم مثل سایر داوطلبان مشکلات خودم را داشتم؛ مثلا به دلیل استرس‌ واکنش‌های آلرژیک شدید پیدا می‌کردم که در این زمان‌ها قادر به مطالعه نبودم و از طرف دیگر،باعث بی‌خوابی شبانه‌ام می‌شد و این در حالی بود که صبح زود باید مطالعه را شروع می‌کردم. اما قطعا هدفی که داشتم اهمیت بیشتری داشت و در هر حال با پذیرش این شرایط، همچنان مطالعه کردم.  البته من طی دو ماه اول، به صورت پاره‌وقت هم کار می‌کردم و قطعا مشکلات دیگری مثل عدم تمرکز، کمالگرایی، اضطراب و … هم وجود داشت. اما تصمیم گرفته بودم که با در نظر گرفتن هدف و احترام به زمانی که برای کنکور گذاشته‌ام، بهترین خودم را انجام دهم.
 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

سپاس فراوان از شما برای ترتیب دادن این مصاحبه و دغدغه‌ای که برای داوطلبان کنکور دارید.

· خانم مظاهری، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی قرار دادید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس و فوق لیسانس چه خواندید و در کنکور دکتری سراسری 97 چه رتبه ای کسب کردید؟

با عرض سلام و وقت بخیر

تشکر از شما بابت مصاحبه ای که ترتیب دادید

گلناز مظاهری نژاد فرد هستم، فارغ التحصیل رشته روانشناسی بالینی از دانشگاه علامه طباطبائی در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که در کنکور دکتری امسال رتبه 9 را به دست آوردم.

· بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

علی رغم باور و اطمینان بخشی مشاور خوبم، سرکار خانم دکتر بهزادپور و دوستان عزیزم، از ابتدای فرآیند مطالعه برای کنکور انتظار چنین رتبه ای را نداشتم، اما یک ماه آخر (یک ماه قبل از کنکور) چالش و هدف اصلی من کسب رتبه تک رقمی در کنکور دکتری بود.

· لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که کنکور دکتری روانشناسی امسال یکی از سخت ترین کنکورهای چند سال اخیر بود و از نظر خودم، درصدهای بنده به ویژه دروس تخصصی در مقایسه با درصدهای رتبه های برتر سال‌های گذشته تفاوت قابل توجهی دارد:

مجموعه دروس تخصصی: 51/9%، استعداد تحصیلی: 67/26% و زبان انگلیسی: 67/46%

· خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟

مطالعه من از آبان ماه (سال 96)، با استفاده از تجربه های برخی از دوستان، مشورت با رتبه های برتر کنکور سال های گذشته (جهت انتخاب بهترین منابع و ..)، با بهره گیری از مشاوره های موسسه کیهان و با خواندن جزوات گروه آموزشی کیهان شروع شد.

· درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

باتوجه به اینکه بنده شاغل بودم، فقط سه روز در هفته زمان آزاد برای مطالعه داشتم و از همان ابتدا در این سه روز حداقل 10 ساعت درس می خواندم. از نظر من، به دلیل وجود تفاوت های فردی ازجمله تفاوت افراد در سبک مطالعه، میزان زمان آزاد، شاغل بودن یا نبودن و … نمی توان پیشنهاد ثابتی در خصوص ساعات مطالعه ارائه داد، اما همه می دانیم که تلاش بیشتر= نتیجه بهتر.

· به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

خوشبختانه تندخوانی و پایبندی به برنامه ریزی به من کمک کرد تا گام های زیر را به درستی برداشته و این فرآیند را پیش برم:

 • محاسبه و برآورد نسبی تعداد روزها و ساعات مطالعه تا زمان کنکور
 • محاسبه تعداد صفحات هر درس (با حذف مباحث غیرضروری) و پیش بینی اینکه در هر ساعت چه تعداد صفحاتی از هر درس مطالعه شود
 • اجرای آزمایشی (1 هفته ای) برنامه و تصمیم و برنامه ریزی نهایی پس از آن
 • مرور به روش 1 روز، 1 هفته و 1 ماه بعد، تا جایی که امکان داشت
 • مطالعه برخی مباحث از منابع اصلی در کنار جزوات گروه آموزشی کیهان
 • خواندن روزانه لغات زبان
 • شروع تست زنی درس های استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی حدودا 2 ماه قبل از کنکور
 • اتمام مطالعه کامل دروس تا 1 ماه قبل از کنکور
 • دوره و تست زنی کلیه دروس در ماه آخر
 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

به داوطلبانی که شاغل، تندخوان، متعهد به برنامه و وابسته به مرور و دوره کردن باشند و در مجموع سبک مطالعه مشابهی داشته باشند، بله.

· لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

من از جزوات گروه آموزشی کیهان برای تمام دروس استفاده کردم. البته مطالعه برخی مباحث از کتاب نظریه های شخصیت فیست برای درس شخصیت و نظریه های رشد کرین برای درس رشد کمک قابل توجهی به من کرد.

· آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

در آزمون های آزمایشی برای آشنایی بیشتر با فضای کنکور شرکت کردم، چرا که برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد از سهمیه استعداد درخشان (بدون کنکور) استفاده کرده و کمی از حال و هوای کنکور دور شده بودم. به خصوص، شرکت در کنکور آزمایش جامع آخر که یک هفته قبل از کنکور اصلی برگزار شد، به من در زمان بندی و مدیریت استرس کمک شایانی کرد.

· فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

واقع بینی، آگاهی نسبتا کامل از توانمندی ها، علایق، انگیزه ها و نقاط ضعف، هدف گذاری و برنامه ریزی، پیدا کردن فرمول شخصی (چه چیزی برای من با تمام ویژگی هایم بهترین است)، مدیریت هیجانات به ویژه هیجانات منفی، پذیرش دشواری های و تلاش برای هموار ساختن نسبی مسیر این فرآیند؛ در واقع، پیش بینی موانع احتمالی و داشتن انعطاف پذیری، استفاده از تجربیات و راهنمایی افراد شایسته و در نهایت اینکه «در این مسیر، هرجا خوب عمل کردید و از خودتون راضی بودید، به خودتون جایزه بدید!»

· ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

همه چیز بر وفق مراد نبود! کمال گرایی، حجم کاری زیاد، پیگیری پروژه های پژوهشی و اجرایی، نداشتن زمان زیاد (از نظر خودم البته)، بیماری، خستگی، زلزله و خیلی چیزهای دیگر باعث می‌شدند تا همه چیز بر وفق مراد نباشد، اما ادامه دادم و گاهی جنگیدم، حتی اگر همه چیز سخت به نظر می رسید.

· بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

سپاس فراوان از تمام عزیزان همراه و آرزوی پیروزی برای همه دوستان کنکوری و غیر کنکوری

 • خانم بهزادپور گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی قرار دادید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس و فوق لیسانس چه خواندید و در کنکور دکتری سراسری 94 چه رتبه ای کسب کردید؟

با عرض سلام، سمانه بهزادپور، متولد شهریورماه 1367 هستم. اهل تهران و ساکن تهرانم. مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی ام را  سال 1389 از دانشگاه علم و فرهنگ تهران گرفتم. کارشناسی ارشد، رشته روانشناسی بالینی دانشگاه علامه طباطبائی پذیرفته شدم. دی ماه 1391 از پایان نامم دفاع کردم. اسفند ماه سال 1392 در کنکور دکتری شرکت کردم و رتبه 58 را کسب کردم ولی انتخاب رشته نکردم. اسفند ماه سال 1393 در کنکور دکتری شرکت کردم و به لطف خدا موفق به کسب رتبه 9 شدم.
 

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

راستش از ابتدا که شروع به مطالعه کردم فقط به فکر کسب رتبه تک رقمی بودم و به خودم می گفتم که باید تک رقمی بشوم. بعد از کنکور احساس کردم که کنکور سختی بود و یک مقدار برای کسب رتبه تک رقمی شک داشتم. 
 

 • لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

زبان: 61
استعداد: 10
تخصصی: 57
 

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟

به جز درس زبان که از تابستان مطالعه می کردم، بقیه درس ها را از مهر ماه شروع کردم. برای مطالعه برنامه ریزی دقیقی برای خودم داشتم و طبق آن پیش می رفتم. با کتاب های رشد برک و کتاب های آسیب شناسی روانی بر اساس DSM-5   نوشته مهدی گنجی شروع کردم.
 
 

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

به دلیل مشغله در زمینه تدریس و کارهای پژوهشی که انجام میدادم وقت کافی نداشتم. از مهر ماه به طور متوسط روزی 3-2 ساعت می توانستم درس بخوانم. البته جزوه هایی که  از سال گذشته برای خودم نوشته بودم کارم را راحتتر کرد. همچنین من روانشناسی رشد تدریس می کردم و تا حدی از بابت درس رشد نگرانی نداشتم. و همین امر ساعت کم مطالعه ام را تاحدی جبران کرد. از بهمن ماه که دانشگاه برای فرجه امتحانات تعطیل شد زمان مطالعم تا 10 ساعت در روز هم می رسید. به نظرم بیشتر ازکمیت کیفیت و  باهوش درس خواندن یعنی استفاده از منابع اصلی و شناخت نقاط قوت و ضعف خود حائز اهمیت است.و ساعت مطالعه باید متناسب با میزان تسلط به منابع باشد. هر چقدر تسلط کمتر باشد باید ساعت مطالعه نیز افزایش یابد. 
 

 • آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟

به نظر من هر کس شیوه خاص خود را برای مطالعه دارد و باید خودش بهترین شیوه را برای خود پیدا کند که بهترین کارآیی را با توجه به ویژگی ها و شرایط او داشته باشد.
 
 

 • لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

برای آسیب شناسی، دو جلد آسیب شناسی روانی بر اساسDSM-5   ترجمه گنجی،  کتاب روانشناسی مرضی تحولی نوشته دکتر دادستان، آسیب شناسی روانی هالجین، جلد دوم کتاب خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک، برای درس  روانشناسی  رشد، دو جلدروانشناسی ژنتیک منصور و دادستان ، دو جلد روانشناسی رشد لورابرک، نظریه های رشد کرین ترجمه دکتر رجائی و خوی نژاد را مطالعه کردم. برای درس آمار با مشورت دکتر سام خانیان و بررسی سؤالات آمار سال های گذشته تصمیم گرفتم آمار حسابداری و مدیریت بخونم. از کتابهای آمار دکتر رنجبران و دو جلد کتاب آمار دکتر عادل آذر که هر دو در زمینه حسابداری هستند و همچنین کتاب آمار روانشناسی دکتر دلاور، جزوه ای برای خود تهیه کردم و همان را مطالعه کردم. خیلی فرصت نکردم برای درس روش تحقیق  وقت بگذارم که البته به ضررم هم شد و درصد تخصصیم به خاطر این درس از حد انتظارم کمتر شد. فقط کتاب مدرسان شریف را در این زمینه خواندم. برای  استعداد تحصیلی هم  اصلا وقت  نذاشتم و کتابی در موردش نخواندم که البته بعد پشیمان شدم و کار درستی نکردم که این درس را کامل کنار گذاشتم. در مورد زبان هیچ کتاب گرامر سنتی نخوندم. من به کلاسهای فن ترجمه دکتر آموخته می رفتم که گرامر گشتاری را به ما آموزش دادند و تستهای کنکور را هم با همین روش گرامری حل کردم.اما در زمینه لغت به کتابهای 504، Essential words و 1100 واژه  مسلط بودم.
 

 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

به جز کلاس های فن ترجمه دکتر آموخته ، در کلاس ها و آزمون های آزمایشی شرکت نکردم. برای حفظ لغات زبان از جعبه لایتنر استفاده میکردم که خیلی مفید بود.
 
 

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

مهم ترین نکته در شروع مطالعه، برنامه ریزی حساب شده است و بعد  شناسایی منابع مهم و جزوات کمک آموزشی مناسب.
 

 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟

برای پیدا کردن منابع مفید و ضروری تحقیق کردم و از دوستانی که سال گذشته در کنکور رتبه های خوبی کسب کرده بودند اطلاعات گرفتم.  فکر می کنم منابع خوبی را مطالعه کردم به خصوص برای درس آمار که مطالعه کتب حسابداری خیلی برایم خوب بود. برای درس زبان هم خیلی سرمایه گذاری کردم که فکر می کنم کلید موفقیتم درصد خوبم در درس زبان بود.

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و …»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

واقعا اینطور نیست که همه چیز بر وفق مراد باشه. کمبود وقت که مطرح بود ولی با برنامه ریزی مناسب حل شد. مشکلات و مسائل شخصی هم در زندگی همه وجود دارد. با انگیزه و پشتکار میشه بر بیشتر موانع غلبه کرد. رتبه های تک رقمی از مریخ نیامدند و کسب رتبه تک رقمی اصلا دور از دسترس نیست و همت و تلاش می خواهد.
 

 • انتخاب رشته را چطور انجام دادید و نهایتاً کدام را قبول شدید؟

برای انتخاب رشته بسیار مردد بودم. به خصوص که امسال گرایش هایی که دانشگاه ها در آنها دانشجو میگرفتند اندکی نسبت به سالهای گذشته متفاوت شده بود و همین امر سردرگمی من را بیشتر کرد. به نظرم برای انتخاب رشته باید با افراد متخصص و قبول شدگان سالهای پیش مشورت کرد. از  خانم خجوی که سال گذشته رتبه 2 را کسب کردند و دانشجوی سلامت دانشگاه تهران بودند در مورد گرایش سلامت و دانشگاه تهران اطلاعات گرفتم. علاقه خودم بیشتر به سمت گرایش بالینی بود. از طریق سایت با موسسه کیهان آشنا شدم و تماس گرفتم. با آقای فلاح که خودشان تجربه تحصیل در دانشگاه شهید بهشتی را داشتند صحبت کردم. ایشان اطلاعات خوبی در مورد گرایش ها و دانشگاه ها داشتند و به خصوص در مورد دانشگاه شهید بهشتی مرا راهنمایی کردند و باعث شد که تصمیم نهایی ام را در مورد انتخاب هایم بگیرم.
انتخاب های من به ترتیب عبارت بودند از: 1) روانشناسی بالینی دانشگاه شهید بهشتی،   2) روانشناسی سلامت دانشگاه تهران،    3) روانشناسی عمومی دانشگاه تربیت مدرس،    4) روانشناسی عمومی دانشگاه تهران،    5) روانشناسی عمومی دانشگاه علامه طباطبائی
به لطف خدا در انتخب اولم یعنی بالینی شهید بهشتی قبول شدم.
 

 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

اول اینکه همه افرادی که داوطلب شرکت در کنکور هستند باید بدانند  استرس کنکور برای همه هست و باید با تفکر مثبت و توکل به خدا سعی کنند بر این استرس غلبه کنند. همچنین در کنار مطالعه برای کنکور به فکر تقویت رزومه شان هم باشند.  چون امسال تا آنجایی که میدانم مصاحبه مهم تر هم شده و داشتن یک رزومه خوب بسیار مهمه.