منابع دکتری روانشناسی بالینی، عمومی، سلامت 

منابع معرفی شده در این صفحه  از سال 91 تا کنون منبع اصلی مطالعاتی هزاران داوطلب کنکور دکتری روانشناسی بوده است. این منابع، امسال بعد از اعمال آخرین تغییرات لازم بر اساس سوالات کنکور به روز رسانی شده و مورد تایید و استفاده‌ی بسیاری از رتبه‌های تک‌رقمی کنکور‌ دکتری روانشناسی می باشد.  رتبه های برتری که دانشجویان دانشگاه های برتر کشور  بوده و از همکاران و مشاوران کیهان هستند .


دروس مورد امتحان در کنکور دکتری روانشناسی بالینی و عمومی

دروسی که در آزمون دکتری تخصصی روانشناسی هستند، در دو بخش “عمومی” و “تخصصی” قرار دارند.  بخش عمومی آزمون شامل دو درس زبان و استعداد تحصیلی است. بخش تخصصی هم در حال حاضر شامل سوالاتی از دروس آمار و روش تحقیق، روانشناسی مرضی (آسیب شناسی روانی)، روانشناسی رشد، نوروسایکولوژی و روانشناسی شخصیت است.  در ادامه به منابع مطالعاتی پیشنهادی هر یک و توضیحات بیشتر پیرامون آنها می پردازیم.


دروس عمومی

 1.زبان عمومی دکتری

 معرفی : کتاب های زیادی برای این درس در دسترس هستند که ما سعی کرده ایم بهترین ها را بر اساس تجربه خودمان و دوستانمان و همچنین بررسی تخصصی آنها خدمتتان معرفی کنیم. درصد بهینه برای زبان کنکور دکتری، 30 هست و رسیدن به این درصد آسان است. زبان دکتری، عمومی است و باید روی سه موضوع کار کنید:

واژگان: 504، واژه های ضروری تافل Barrons، لغات 1360 کیهان(موجود در کیهان)، کتاب 1100 واژه ضروری. نیازی به مطالعه ی همه ی این کتاب ها نیست اما مقصود این است که هرچه بیشتر لغت بدانید بهتر است. توصیه می کنیم برای تسلط بیشتر روی لغات از اپلیکیشن عالی ankidroid استفاده کنید. 
گرامر: کتاب زبان دکتری نیمه متمرکز، تالیف آقای خیرآبادی – انتشارات کتابخانه فرهنگ. این کتاب گرامر دکتری را به خوبی پوشش داده است.
درک مطلب: یک سوم سوالات زبان دکتری درک مطلب است. یعنی چند متن دارد که پس از هر متن چند سوال درک مطلب از آن مطرح می شود. پاسخدهی به سوالات درک مطلب تکنیک های خاص خود را دارد. برای تسلط بر این تکنیک ها سه راه پیشنهاد می شود که می توانید یکی را انتخاب کنید:

 • کلاس تافل: در این کلاس ها تکنیک های پاسخدهی به سوالات درک مطلب تافل بررسی و آموزش داده می شود. کلاس زبان پیشرفته کیهان روی همین موضوع تمرکز دارد و در صورتی که تهران نیستید می توانید به مراکز برگزاری کلاس زبان تافل مراجعه کنید یا فیلم زبان پیشرفته را دانلود کنید.
 • کتاب تافل Longman: این کتاب هم به خوبی همین نکات را توضیح داده است. البته به زبان انگلیسی. خوب هم توضیح داده. اگر زبانتان در حد advanced است می توانید با همین کتاب کار کنید. روش کم هزینه تری است گرچه زحمت بیشتری نسبت به روش قبلی دارد.
 • کتاب دکتر خیرآبادی انتشارات فرهنگ: به باور ما دکتر خیرآبادی در انتقال مطالب مربوط به درک مطلب موفق عمل نکرده است و در این زمینه این کتاب را چندان توصیه نمی کنیم، هرچند گرامر را خوب درس داده.

معرفی فیلم زبان تخصصی کیهان – کلیک کنید


2- استعداد تحصیلی

 معرفی : برای این درس هم کتاب های زیاد و گوناگونی در درسترس است. برای این درس باید بیش از 60 درصد روی هوش‌تان تمرکز کنید و باقی کار را به وسیله یادگیری تکنیک‌های جدید تست‌زنی برای استعداد تحصیلی تقویت کنید.

 منابع پیشنهادی :

این منبع هم تقریباً تمام انواع سوالات دکتری را پوشش داده و هم از طرفی توضیحات خوبی دارد.  اگر از دوستانتان کتاب‌های سایر مراکز و موسسات را هم دارید، توصیه می‌کنیم متمرکز کار کنید و بین کتابهای مختلف سردرگم نباشید.

 

دروس تخصصی

1- آمار و روش تحقیق

منابع پیشنهادی :

 1. روش تحقیق در علوم رفتاری دکتر دلاور
 2. آمار و احتمالات کاربردی در علوم رفتاری – دکتر دلاور
 3. روش های تحقیق در علوم رفتاری – سرمد، بازرگان، حجازی
 4. روش های آماری در علوم رفتاری – رمضان حسن زاده
 5. مبانی نظری و علمی پژوهش – دکتر دلاور
 6. شناخت روش علمی در علوم رفتاری – دکتر هومن
 • جزوه آمار و روش تحقیق کیهان که به صورت اختصاصی برای کنکور دکتری تخصصی تهیه شده است، در کنکور 98، پوشش دهی 85 درصد داشته و این بدین معناست که اگر داوطلبان فقط به همین جزوه اکتفا می کردند، برای درس آمار و روش تحقیق می توانستند به درصد 85 دست یابند.
 • سوالات دکتری و ارشد روانشناسی برای این درس متفاوت هستند، اینجا باید در مقایسه با کارشناسی ارشد، “آمار و احتمالات”  بیشتری بخوانید و ارتباطتان با آمار استنباطی را هم تقویت کنید.

نمونه رایگان جزوه آمار و روش تحقیق کیهان – جلد 1 –کلیک کنید
نمونه رایگان جزوه آمار و روش تحقیق کیهان – جلد 2 –کلیک کنید 


2- روانشناسی مرضی (آسیب شناسی روانی)

معرفی : سوالات این درس در سالهای اخیر تقریبا 90 درصد با سوالات ارشد آن هم جنس بوده، پس منابع ارشد سراسری روانشناسی برای این درس کفایت می‌کند. باید مطالب آسیب شناسی روانی و کودکان استثنایی را به علاوه DSM5 خوب بدانید. منابع عین ارشد است. این را بررسی های کیهان نشان می‌دهد.  پیش‌بینی می‌کنیم تسلط کافی روی این سه مجموعه بتواند درصد بالای 50 و حتی 60 را برای داوطلب به ارمغان آورد.

منابع پیشنهادی :

 • درسنامه روانپزشکی کاپلان بر اساس DSM 5 – ترجمه رضاعی – جلد های 1 تا 3
 • آسیب شناسی روانی بر مبنای DSM 5 – هالجین – ترجمه سیدمحمدی – جلد 1 و 2

نمونه رایگان جزوه آسیب شناسی روانی کیهان – جلد 1 – کلیک کنید 
نمونه رایگان جزوه آسیب شناسی روانی کیهان – جلد 2 –کلیک کنید
نمونه رایگان جزوه آسیب شناسی روانی کودکان کیهان-کلیک کنید


3- روانشناسی رشد 

 منابع پیشنهادی : سوالات این درس هم در سالهای اخیر تقریبا 90 درصد با سوالات ارشد آن هم جنس بوده پس منابع ارشد سراسری روانشناسی برای این درس کفایت می کند .

 1. روانشناسی رشد لورا برک جلد 1 و 2
 2. نظریه های روانشناسی رشد ویلیام کرین
 3. روانشناسی ژنتیک دکتر منصور و دکتر دادستان
 4. جزوات دانشگاه دانشگاه تهران و شهیدبهشتی

نمونه رایگان جزوه روانشناسی رشد کیهان – کلیک کنید


4- نوروسایکولوژی 

این درس از کنکور دکتری 96 به جمع دروس تخصصی اضافه شده است.

منابع پیشنهادی :

 • نوروسایکولوژی و سایکوفیزیولوژی – دکتر کریم خداپناهی – انتشارات سمت
 • روانشناسی فیزیولوژیک – دکتر کریم خداپناهی – انتشارات سمت

نمونه رایگان جزوه نوروسایکولوژی کیهان-  کلیک کنید


5- روانشناسی شخصیت

منابع پیشنهادی :

 • روانشناسی شخصیت – فیست و فیست  – ترجمه سیدمحمدی
 • روانشناسی شخصیت – شولتس – ترجمه سیدمحمدی

نمونه رایگان جزوه روانشناسی شخصیت کیهان-  کلیک کنید (جزوه روانشناسی شخصیت کیهان توانسته 80 درصد سوالات کنکور دکتری 99 را پوشش دهد).


جزوات موسسه کیهان مطابق با آخرین تغییرات اعلامی سازمان سنجش و توسط رتبه های برتر و دانشجویان دانشگاه های شهید بهشتی و دانشگاه تهران جهت استفاده از داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی تدوین شده است . در این جزوات  که منبع مطالعاتی بسیاری از رتبه های برتر سال های گذشته بوده ، سعی شده با کم ترین حجم ممکن  ، بیشترین مطالب جهت پوشش دهی سوالات کنکور گردآوری شود. شما می توانید  برای تهیه این جزوات کلیک کنید.


بازار کار روانشناسی بالینی

بازار کار در بین فارغ التحصیلان وزارت علوم و بهداشت کمی تفاوت دارد، اگر فارغ التحصیل وزارت بهداشت هستید می توانید در بیمارستان های تابع و یا در دانشگاه های وزارت بهداشت مشغول به کار شوید ، معمولا  وزارت بهداشت و بیمارستان ها و مراکز درمانی زیرمجموعه آن، معمولا از افرادی که خود تربیت  کرده اند استخدام می کنند.

یک تفاوت دیگر این است که  فارغ التحصیلان وزارت بهداشت  برای کسب مجوزهای شغلی نیاز به گذراندن دوره های کارآموزی جداگانه ندارند در صورتی که فارغ التحصیلان وزارت علوم، دانشگاه آزاد و… می بایست بیش از 400 ساعت کار عملی در کلینیک روانشناسی داشته باشند.
شما می توانید به عنوان یک روانشناس بالینی در حوزه های زیر فعالیت کنید:
– به عنوان کارشناس اين رشته در مراکز دولتي
– با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تأسيس مهد کودک نمايید.
– با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تأسيس سَراي سالمندان نمايید.
– در کلينيک‌هاي درمان اعتياد به عنوان روان‌شناس مشغول به کار شوید.
– در کلينيک‌هاي مشاوره اي به کارهاي درماني بپردازد.
– در کلینیک‌های خصوصی فعالیت کنید.
– در کلينيک‌هاي مشاوره و روان‌درماني کودک به کارهاي درماني مثل بازي درماني و … بپردازد.


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره   باعث می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.


نظرات برخی از رتبه های برتر در مورد خدمات کیهان

من نتیجه­ ی اعتمادم به جزوات را گرفتم و همانطور که سر جلسه هم پیش­ بینی می ­کردم، ارزیابی جزوات مطالعاتی­ ام نشان داده بیش از 80 تا 90 درصد سوالات رشد و آسیب را می ­توانستم پاسخ دهم که در نوع خودش رکوردی است و به دوستانم در کیهان از این بابت تبریک می ­گویم.

 • آرزو سورمه،رتبه 11 کنکور سراسری کارشناسی ارشد روان­شناسی بالینی (متن کامل مصاحبه)

در مورد جزوات صادقانه می توانم بیان کنم که اگر قرار بود مجددا کنکور بدهم باز هم انتخاب اصلی برای من جزوه های کیهان و مجموعه کیهان بود و تعریف عنوان شده – جامع و مانع و قابل فهم بودن جزوات – را در دوران کنکور واقعا تجربه کردم.


پس از کسب نتایج درخشان کیهانی‌ها در آزمون­ های کارشناسی ارشد  در سال ­های گذشته و درخواست برخی داوطلبان برای حمایت ­هایی بیش از آنچه در جلسات برنامه­ ریزی تخصصی هفتگی و ماهانه دریافت می ­شود، گروه آموزشی کیهان در نظر دارد تعداد محدودی از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد روان­شناسی سال 1402 را به‌طور ویژه آماده‌ی کسب رتبه ­ای عالی نماید. در این راستا، گروه آموزشی کیهان قصد دارد، مجدداً با به کار گیری تخصص و تجربه موفقیت آمیز مشاوران ارشد کیهان در آزمون کارشناسی ارشد  و همچنین بهره ­مندی از تمام پتانسیل موجود در گروه آموزشی کیهان، تعداد محدودی از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد روان­شناسی را با نهایت حمایت تخصصی آماده ­ی کسب درخشان­ ترین نتیجه­ ی ممکن سازد.

 • دکترای روانشناسی بالینی شامل چه منابعی می شود؟
 • منابع دکترای روانشناسی عمومی چیست؟
 • کنکور روانشناسی بالینی شامل چه منابعی است؟