.
hed

مصاحبه کیهان با رتبه برتر کنکور ارشد روانشناسی وزارت علوم
خانم نرگس السادات سلیلی
رتبه 16روانشناسی عمومی و رتبه 23 روانشناسی بالینیضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتون رو در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی قرار دادید.
 

*لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در مقطع کارشناسی چه رشته ای خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 وزارت علوم چه رتبه ای کسب کردید؟
سلام عرض میکنم و بابت تبریک خیلی ممنونم. من نرگس السادات سلیلی هستم و در مقطع کارشناسی در دانشگاه شهید بهشتی روانشناسی می خواندم . من کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم را شرکت کردم و برای رشته روانشناسی عمومی رتبه 16 و برای رشته روانشناسی بالینی رتبه 23 را کسب کردم.

 

*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
در اوایل مطالعه ام خیر این انتظار را نداشتم . چون وقت محدودی داشتم و خودم هم مستمر و منسجم مطالعه نمی کردم. ولی فروردین ماه که سعی کردم برنامه مطالعاتیم را ، که با راهنمایی مشاوره تخصصی موسسه کیهان تنظیم کرده بودم ،  نسبتا دقیق و کامل پیش ببرم ، به تدریچ این انتظار در من شکل گرفت .


*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
بله حتما .
متون روانشناسی به انگلیسی :75/56
علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی : 37/78
آمار و روش تحقیق : 23/33
روانشناسی مرضی و کودکان استثنائی:56/67
روانشناسی رشد :63/33
روانشناسی بالینی :35
روانشناسی عمومی :57/78
روانشناسی فیزیولوژیک و انگیزش و هیجان : 60

 


 

*خب از برنامه ریزی که داشتید بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟
من حدودا از آبان ماه 1399 شروع به مطالعه کردم ولی همانطور که گفتم مطالعاتم خیلی نامنظم بود. از همان زمان تا اواخر اسفند ماه من بازه  مطالعاتی 2 ساعت تا 5-6 ساعت را داشتم. ولی خیلی از روزها هیچ مطالعه ای نداشتم. چون فکر می کردم ممکن است بدون کنکور بتوانم وارد مقطع کارشناسی ارشد بشوم ولی این اتفاق نیافتاد. و پس از آن بسیار مرتب و دقیق شروع به مطالعه کردم . و در بازه فروردین تا مرداد ساعت مطالعاتی خودم را بین 6 تا 9 ساعت  نگه داشتم. البته اکثر روز ها بالای هشت ساعت مطالعه می کردم.

 

*برای برنامه ریزی و شروع مطالعه‌تان از جایی کمک و مشاوره گرفتید؟
بله. من از همان ابتدا از مشاوره تخصصی موسسه کیهان استفاده می کردم .

 

*آیا همه‌ی منابع  را در یک بازه‌ی زمانی خواندید یا بعد از اتمام تعدادی از آن‌ها سراغ منابع دیگر رفتید؟
من ابتدا تعدادی از منابع اصلی را که مشاورم پیشنهاد داده بودند مطالعه کردم . بعد از آن به سراغ جزوات درس به درس رفتم و به ترتیب اهمیتی که در کنکور داشتند ، آن ها را مطالعه میکردم. برای مثال اول جزوه آسیب شناسی روانی ، روانشناسی رشد و روانشناسی بالینی را مطالعه کردم. و بعد درس کودکان استثنائی و آمار و روش تحقیق را وارد برنامه ام کردم . و در نهایت جزوه های علم النفس و فیزیولوژی و انگیزش هیجان را خواندم. در کنار این دروس همیشه برای زبان  مطالعه داشتم.

 

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟‌
بله من این روش را حتما توصیه میکنم . برای من این روش بسیار مفید و کارآمد بود.

 

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و آیا کتاب‌های کمک آموزشی را جایگزین منابع اصلی کردید؟
من سه تا از منابع اصلی را مطالعه کردم. برای درس رشد کتاب روانشناسی تحولی ویلیام کرین ، برای درس آسیب شناسی کتاب آسیب شناسی روانی هالجین و برای درس بالینی قسمت هایی از کتاب روانشناسی بالینی فیرس را روزنامه وار خواندم.و بعد کتاب های کمک آموزشی را جایگزین کردم. برای بقیه دروس هم فقط از کتاب کمک آموزشی استفاده کردم.

 

*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
بله من برای برخی از دروس از کلاس هایی که به صورت DVD  ضبط شده بودند استفاده کردم. و در آزمون های آزمایشی موسسه کیهان هم شرکت کردم. این آزمون ها بهترین شبیه ساز کنکور بودند . چون شیوه طراحی سوالات و سطح آن شبیه کنکور بود. من تقریبا از هر ابزاری که می شناختم برای افزایش شانس موفقیتم استفاده کردم. از جزوات درسی و  بانک های تست گرفته تا خلاصه نویسی و استفاده از جزوات کپسول( خلاصه های درس به درس ) . همچنین در ماه های های آخر به پانسیون مطالعاتی میرفتم چون فضای منزل مساعد مطالعه نبود.


 

*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
من به همه داوطلبین کنکور توصیه می کنم که از مشاور کمک بگیرند. چون یک مشاور مسیر کنکور را طی کرده و در هر زمان میداند که شما در کجای راه هستید و با توچه به زمان و امکاناتی که دارید بهتر است چه اقدامی بکنید. توصیه دیگری  که دارم این هست که تا حد امکان سعی کنید کتاب های کمک درسی مناسب را جایگزین منابع اصلی کنید. چون برای هر درس سه الی پنج منبع اصلی وچود دارد و همه آن ها قطور و بسیار زمان بر هستند . و شما برای تسلط نسبی حداقل هر کدام را دو بار باید مطالعه کنید که خیلی احتمال دارد از نظر زمانی امکان اینکار را نداشته باشید. در صورتی که اگر جزوه ای با پوشش دهی (مشاهده کیفیت سنجی جزوات کیهان) بالا داشته باشید ، می توانید هر کدام را تا زمان کنکور بالای دو مرتبه مرور کنید. و به تسلط لازم برسید.

 

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
همانطور که گفتم من از هر چه میشناختم برای موفق شدنم استفاده کردم . ولی به صورت جزئی تر می توانم به خلاصه نویسی ، شبیه سازی کنکور با سوالات کنکور سال های قبل و تحلیل آن ها ، رفتن به پانسیون مطالعاتی در ماه های آخر ، استفاده مستمر از مشاوره تخصصی و ... اشاره کنم .

 

*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
خیر همه چیز بر وفق مراد نبود. من به صورت مفید فقط چهار ماه برای کنکور زمان گذاشتم و به جز منابعی که ذکر کردم تماما از کتاب های کمک درسی استفاده کردم . و "باهوش" بودن هم لزوما موفقیت را به دنبال ندارد. موثرترین عوامل برای موفقیت من تلاش مستمری بود که در ماه های آخر داشتم . همچنین استفاده از خدمات مشاوره برای من بسیار مفید بود.

 

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و .… ) ؟
بله این موسسه نقش پررنگی در موفقیت من داشته. من طرح vip  گروه آموزشی کیهان را ثبت نام کرده بودم و از تمامی امکانات این موسسه استفاده کردم. و همه این خدمات در این مسیر به من کمک کرده اند. ولی به طور اخص مشاوره تخصصی ، آزمون های آزمایشی و فیلم های آموزشی موسسه کیهان برای من بسیار مفید بودند.


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید


*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بله من اگر به گذشته برگردم قطعا مجددا از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده می کنم . و حتی سعی میکنم بیشتر به توصیه های مشاور ام عمل کنم.

 

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
خواهش می کنم . خیر من صحبت دیگری ندارم.

منابع ارشد روانشناسی 1401، منابع ارشد روانشناسی بالینی 1401، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی 1401، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی 1401، منابع رتبه های برتر روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی بالینی, منابع ارشد بالینی, منابع دکتری روانشناسی, منابع دکتری روانشناسی بالینی, گروه آموزشی کیهان

مطالب مرتبط :

 

 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.