.
hed

مصاحبه کیهان با رتبه ی برتر ارشد روانشناسی بهداشت
خانم نیلوفر پورابراهیم
رتبه 14 بالینی، رتبه 15بهداشت روان، رتبه 16روانشناسی سلامت و
رتبه 11روانشناسی بالینی کودک و نوجوان


 
ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتون رو در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

*لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در مقطع کارشناسی چه رشته ای خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 وزارت بهداشت چه رتبه ای کسب کردید؟
سلام من نیلوفر پورابراهیم هستم ورودی سال ۹۵ رشته روانشناسی،دانشگاه بین المللی امام خمینی (روزانه) و رتبه ۱۱ روانشناسی بالینی کودک و ۱۴ بالینی کنکور وزارت بهداشت ۱۴۰۰

*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
بله از زمانیکه برای درس خوندن شروع کردم برنامه ریزی و نحوه خوندنم برای هدف گذاری رتبه زیر ۳۰ بود و تقریبا مطمئن بودم با این روش و حجم مطالعه  کسب رتبه خوب خیلی بعید نیست و خب خداروشکر نتیجه خیلی ایده ال تر از تصور من شد.

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
آسیب شناسی و بالینی ۷۳.۳۳
نظریه های شخصیت و روان درمانی ۷۵
عمومی و رشد ۷۱.۶۶
فیزیولوژی ۵۶.۶۶
امار و روش تحقیق ۶۶.۶۶
زبان ۶۶.۶۶

*خب از برنامه ریزی که داشتید بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟

من تقریبا شهریور ماه فارغ التحصیل شدم و از آبان مطالعه ام رو خیلی جدی شروع کردم و ترجیحم تا حد امکان خوندن منابع اصلی بود منتها باتوجه به هدف گذاریم و زمان محدود که اون زمان تصور می‌کردم کنکور اردیبهشت ماه برگزار میشه، فرصت کافی برای خوندن تمام منابع رو پیدا نکردم و درس عمومی و رشد رو از جزوات کیهان استفاده کردم. از آبان تا اخر بهمن ماه پیوسته روزانه میانگین ۸ساعت مطالعه داشتم و بعد از اون این میانگین ۴تا۶ساعت شد و حجم مطالب و مطالعه مفید برام مهم‌تر از زمانی که صرف میکردم بود.


*برای برنامه ریزی و شروع مطالعه‌تان از جایی کمک و مشاوره گرفتید؟
خیر خودم برنامه ریزی داشتم.

*آیا همه‌ی منابع  را در یک بازه‌ی زمانی خواندید یا بعد از اتمام تعدادی از آن‌ها سراغ منابع دیگر رفتید؟
منابعی که باهاشون شروع کردم رو تا اخر ادامه دادم،یعنی منابع اصلی که تموم میکردم با یه برنامه ریزی مجددا شروع به مطالعه نکات مهم و هایلایت شده اش میکردم و مرحله سوم از نکات مهم مرحله قبلی خلاصه نویسی می کردم. ترجیحم این بود که به جای خوندن چندین کتاب یک کتاب رو چندبار بخونم و جای اصرار یادگرفتن همه مطالب همه جزوات و منابع مطالب منابع اصلی  و اونایی که خوندم رو خوب بلد باشم.

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟‌
بله، خوندن چندین بار یک منبع خیلی بهتر از خوندن یک بار چندین منبع مختلفه

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و آیا کتاب‌های کمک آموزشی را جایگزین منابع اصلی کردید؟
همه دروس رو بجز بجز امار و رشد و عمومی از منابع اصلی خوندم و چون باکس عمومی و رشد رو  قدری با دانش اسیب شناسی و نظریات هم میشد پاسخ داد ترجیح دادم جای خوندن هیلگارد و لورابرک که کتاب های حجیم و وقتگیری هستن جزوه بخونم و جزوات کیهان گزینه مناسبی بود و از تصمیمم راضی هستم.

*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
برای دروسی که در طول هفته خونده بودم جمعه ها از خودم ارزیابی داشتم و مطالبی که فراموش کرده بودم یا زیاد مهم بودن رو مجددا می‌خوندم.

 


 
*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
اینکه دقیقا انتظارشان از کنکور رو با تلاش و نحوه مطالعه و برنامه ریزیشان تطبیق بدهند و انگیزه‌شان را در مسیر حفظ کنند،جذب تبلیغات زرد نشوند و مصمم و با اراده شروع به خوندن کنند و ترجیحا تاحد امکان برنامه ریزی منظم داشته باشند و منابع اصلی را حداقل برای یک سری دروس یک دور مطالعه کنند.

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
من فکر می‌کنم اینکه پیوسته درس خوندم و البته روزهایی هم بوده که اصلا درس نخوندم و استراحت کردم منتها برنامه ریزی نسبتا خوبی داشتم و منابعی که خوندم رو چندین دور مرور کردم تا به تسلط قابل قبولی برسم.


*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
نه خیلی طبیعی هست که باتوجه به کرونا و اخبار منفی اطراف برای من هم همه چیز بر وفق مراد نبوده و بجز روزهایی که به اختیار درس نخوندم و استراحت کردم روزهایی مجبور شدم درس رو کنار بذارم وباتوجه به شرایط به بقیه کارها بپردازم. من ۴ماه روزانه پبوسته حدود ۸ساعت درس خوندم بقیه ماه های باقی مونده این ساعت خیلی کمتر شد و کتابهای خاص و کمیابی هم استفاده نکردم منابع هم آن‌هایی بود که تقریبا همه می‌شناسند و اشاره هم شد و دسترس همه هم قرار دارد.


*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و .… ) ؟
بله جزوات رشد و عمومی کیهان و همچنین جزوه مارنات خیلی مفید و موثر بودن و من تو تست زدن‌ها و حتی خود کنکور اصلی تقریبا خیلی کم مطالبی دیدم که کیهان بهش اشاره نکرده باشد.

*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بله اگر سال پیش بود بازهم از این جزوات استفاده میکردم خواندن چندین دور از جزوات جامع کیهان با حجم مناسبشون خیلی مفیدتر از خوندن تنها یک دور از کتب هلیگارد و لورابرک با حجم زیاد هست.

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
خواهش میکنم ارزوی موفقیت دارم برای همه داوطلب های کنکور روانشناسی که این روزها اهمیت حضور و دانش روانشناس های باسواد و با اخلاق بیشتر از هر دوره و وقت دیگه ای احساس می‌شود.


خدمات مشاوره رایگان کیهان
 

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.