.
hed
گروه خبري : کــیــهــان‌پلاس+
تاريخ انتشار : 1400/07/03 - 20:35
كد :136

ویژگی های یک روانشناس حرفه‌ای

هر روانشناسی که وارد حیطه‌ی روان‌درمانگری می‌شود باید دارای خصوصیاتی باشد که او را به یک درمانگر حرفه‌ای تبدیل کند و در این حیطه موفقیت کسب کند.

ویژگی های روانشناس خوب و حرفه‌ای

 

۱-فن بیان خوب: 
فن بیان خوب صرفا شامل گفتار نمی‌شود و زبان بدن رو هم دربر می‌گیرد. اگر فکر می‌کنید فن بیان خوبی ندارید بهتر است قبل از شروع کار درمان و مشاوره، این مشکل را رفع کنید.


۲-قدرت تجزیه و تحلیل: 
هر روانشناسی باید متوجه منظور مراجع بشود و رفتار و گفتار او را به طور صحیح و‌ با دقت آنالیز کند.


۳-داشتن اطلاعات وسیع:

به دلیل اینکه روانشناسی ترکیبی از دانش‌های  مختلف می‌باشد و این‌که روانشناس با هر مراجعی، با دانش‌ها و فرهنگ‌های متفاوت برخورد خواهد داشت، بهتر است اطلاعات پایه و به‌روزی  از هر دانش و فرهنگی داشته باشد.

۴-توانایی درک بالا: 
هر روان‌درمانگری باید پذیرای رنج‌ها و حال بد مراجعین خود باشد و توانایی همدلی و درک حال بد مراجع را داشته باشدو خسته و عصبانی نشود.

۵-صبور بودن:
روانشناس خوب، برای رسیدن به اهداف و نتایج دلخواه در مشاوره باید بردبار و باحوصله باشد و در روند مشاوره و درمانگری و رسیدن به هدف عجله نکند.

۶-شنونده‌ی فعال:
شنوندگی اولین و مهمترین قدم در شروع مشاوره است. شنونده خوب بودن یک هنر است. تقویت آن برای روانشناسان دارای اهمیت زیادی ست، روانشناس و مشاور باید  با دقت و توجه کافی به صحبت های درمانجو گوش دهد تا به مراجع اطمینان خاطر بدهد که حرف‌هایش شنیده می‌شود.

۷-علاقمند بودن به کمک به دیگران:
مهمترین ویژگی یک روانشناس حرفه‌ای این است که شور و‌ اشتیاق بی اندازه‌ای  برای کمک به دیگران به خصوص درمانجویان داشته باشد و تمام تلاشش را برای بهبود حال مراجعین بکند.

 

مطالب مرتبط :

 

 

تعداد بازديد : 630
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.