.
hed
گروه خبري : کــیــهــان‌پلاس+
تاريخ انتشار : 1399/03/21 - 10:44
كد :115

بازار کار رشته روانشناسی

آشنایی با بازار کار و فرصت های شغلی رشته روانشناسی، فوق لیسانس، ارشد و دکتری روانشناسی

آشنایی با بازار کار و فرصت های شغلی رشته روانشناسی 

 

رشته روانشناسی در حال حاضر یکی از پرطرفدار ترین رشته های علوم انسانی است و به همین دلیل ممکن است دست یافتن به جایگاه شغلی مورد نظر مان دشوار به نظر آید. اما از آنجایی که این رشته گرایش ها و حوزه های کاری بسیاری دارد ، این فرصت را به ما می دهد تا با متخصص شدن در یکی از این شاخه ها بتوانیم شانس موفق شدنمان را در پیدا کردن کار دو چندان کنیم.

2 نکته مهم که در مورد کار کردن در رشته روانشناسی باید بدانید:

1. برای این که مجوز درمان از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره داشته باشید، باید دو مدرک پشت سرهم در رشته ی روانشناسی داشته باشید، یعنی کارشناسی و کارشناسی ارشد یا کارشناسی ارشد و دکتری

2. به طور کلی با توجه به  تعداد بالای فارغ التحصیلان رشته روانشناسی هر چه مقطع تحصیلی شما بالاتر و مهارت های شما بیشتر باشد ،فرصت های شغلی بیشتری در انتظار شما می باشد.

معرفی بازار کار گرایش های مختلف روانشناسی

بازار کار روانشناسی بالینی

دانشجویانی که این گرایش را انتخاب می کنند در طول دوران تحصیل خود با انواع اختلالات روانی و درمان آنها آشنا می شوند بنابراین پس از فارغ التحصیلی ارشد  می توانند به عنوان درمانگر فعالیت کنند. اما خود درمانگر شدن می تواند حوزه های متفاوتی را در برگیرد مانند:کودک، خانواده و یا روانشناس بالینی برای حل مشکلات فردی.

همچنین فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در مراکز ترک اعتیاد و مراکز بهزیستی شروع به کار کنند و یا حتی در صورت علاقه مند بودن اقدام به تاسیس مهد کودک و یا سرای سالمندان کنند.

 بازار کار روانشناسی عمومی

فارغ التحصیلان این گرایش نیز در حال حاضر در صورت داشتن مهارت های لازم می توانند مانند فارغ التحصیلان روانشناسی بالینی به کار درمانگری مشغول شوند. اما در اصل انتظار می رود دانشجویان رشته روانشناسی عمومی از آنجایی که بر مباحث کلی روانشناسی در طول تحصیل شان تسلط پیدا می کنند ، در زمینه های پژوهشی و تدریس نیز فعال باشند.

 

 روانشناسی بالینی و یا عمومی، مسئله این است!؟!

این دوراهی برای اکثر علاقه مندان به این رشته وجود دارد. و توصیه ی ما در مورد آینده کاری به شما این است که هدف تان را از تحصیل در رشته روانشناسی مشخص کنید. اگر حتما می خواهید درمانگر شوید پس بهتر است الویت تان را تحصیل در گرایش بالینی قرار دهید.اما اگر هدفتان آشنایی با مباحث روانشناسی به طور کلی و یا فعالیت در حوزه های پژوهشی است توصیه می کنیم که بر گرایش عمومی بیشتر تمرکز کنید.

لازم به ذکر است که تحصیل در هر یک از این گرایش ها فرصت درمانگر شدن و یا انجام کار های پژوهشی را به شما می دهد و فقط بحث بر سر الویت می باشد.

 بازار کار روانشناسی تربیتی

دانشجویان علاقه مند به گرایش تربیتی از آنجایی که با فرآیند های یادگیری و آموزش بیشتر سر و کار دارند بنابراین می توانند در مدارس و محیط های آموزشی فعالیت داشته باشند. همچنین در صورت داشتن صلاحیت های لازم این امکان وجود دارد که  اقدام به تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی کنند و به دانش آموزان و دانشجویان در مسیر تحصیل شان کمک کنند.

بازار کار روانشناسی استثنایی

 حوزه فعالیت این دسته از دانشجویان و فارغ التحصیلان روانشناسی مربوط به کلیه مسایل کودکان استثنایی ازگستره کودکان تیزهوش تا کودکان عقب مانده ذهنی، کودکان نابینا و کم بینا، کودکان ناشنوا و کم شنوا، کودکان دارای ناتوانی های تکلمی، و کودکان دارای ناتوانی های حرکتی و ذهنی می باشد. بنابراین فارغ التحصیلان این رشته در تمامی مراکز و محیط هایی که به نحوی با یکی از این گروه از کودکان استثنایی در ارتباط می باشند ، می توانند فعالیت کنند.

 بازار کار روانشناسی صنعتی سازمانی

به طور خلاصه می توان گفت روانشناسی صنعتی و سازمانی به عبارتی مطالعه علمی رابطه میان انسان و دنیایکار می باشد. و هدف اصلی متخصصان این رشته کمک به سازمان ها و کارمندان برای افزایش عملکردشان است.

بنابراین اصلی ترین فرصت شغلی فارغ التحصیلان این رشته ، سازمان ها و شرکت هایی است که نیازمند بهبودبخشیدن به عملکرد خود می باشند. همچنین از متخصصان این رشته درفرآیند های استخدامی و جذب نیروی کار استفاده می شود.

سخن آخر

این متنوع بودن گرایش های روانشناسی که در بالا توضیح داده شده است ، این فرصت را برای شما فراهم می کندتا با توجه به علاقه و هدفی که دارید ، بهترین گرایش را برای خودتان انتخاب کنید. و مطمئن باشید که با داشتنمهارت ، تخصص و دانش فرصت های کاری زیادی برای شما فراهم خواهد شد.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم برای این که بهتر بتوانید در مورد انتخاب رشته تصمیم بگیرید از تست‌های تفسیر شخصیت کیهان استفاده کنید.

ورود به صفحه تست تفسیر شخصیت کیهان

تعداد بازديد : 3528
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.