.
hed

مصاحبه کیهان با رتبه برتر کنکور ارشد روانشناسی وزارت علوم
خانم زینب نکو منشی نژاد

رتبه 15 روانشناسی عمومی و رتبه 17 روانشناسی بالینی


 

ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتون رو در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی  قرار دادید.

*لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در مقطع کارشناسی چه رشته ای خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 وزارت علوم  چه رتبه ای کسب کردید؟
زینب نکومنشی نژاد هستم ورودی ۹۶ روانشناسی دانشگاه تهران و در آزمون ارشد امسال رتبه ی ۱۵ عمومی، ۱۷بالینی، ۴۰ روانسنجی و ۴۴ کودکان استثنایی را کسب کردم.

*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
از ابتدای شروع مطالعه هدفم کسب رتبه زیر ۳۰ بود. با توجه به درصد آزمون های آزمایشی هم انتظار این رتبه را داشتم. هرچند بعد کنکور نگران بودم و حتی انتظار ۵۰ تا ۱۰۰ را داشتم.

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
زبان: 78/89
علم النفس:68/89
آمار و روش تحقیق:51/67
مرضی:45
رشد:60
بالینی:35
فیزیولوژی و انگیزش و هیجان:60
عمومی:46/67


 
 

*خب از برنامه ریزی که داشتید بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟
از مهر ۹۹ تصمیم ام را گرفتم و مطالعه را شروع کردم اما در ابتدا به دلیل تمرکز بر کارهای دانشگاه و پژوهشم زمان کمی را میگذاشتم و بین روزهای مطالعه فاصله میافتاد. پس از امتحان های ترم ۷ و سبک شدن کارهایم با تمرکز و زمان بیشتری شروع به مطالعه کردم که به ۵-۶ ساعت در روز رسیده بود و به مرور این ساعت افزایش پیدا کرد و بعد عید به ۷ ساعت رسید. روزهای منتهی به کنکور هم میانگین روزی ۸ ساعت مطالعه میکردم  و به نظرم این زمان برای بقیه هم مناسب است. فکر میکنم مهم ترین عامل پیوستگی و تمرکز در مطالعه است.

*برای برنامه ریزی و شروع مطالعه‌تان از جایی کمک و مشاوره گرفتید؟
ابتدا درباره کل فرآیند کنکور خیلی گیج بودم و نمیدانستم از کجا باید شروع کنم. خوشحالم که در این زمان با موسسه کیهان آشنا شدم و با مشاوره های این مجموعه کل مسیر برایم واضح تر و بسیار آسون تر شد. از ابتدا وقت گذاشتن این موسسه و تخصص آنها در زمینه ی روانشناسی توجه مرا جلب کرد. در ادامه با یکی از مشاوران مجموعه کیهان که خودشون هم این مسیر رو رفته بودن، مشاوره گرفتم و تمام این مدت در کنار من بودند و در هر زمینه ای از جمله برنامه ریزی و مطالعه من را کمک کردند.

*آیا همه‌ی منابع  را در یک بازه‌ی زمانی خواندید یا بعد از اتمام تعدادی از آن‌ها سراغ منابع دیگر رفتید؟
این امکان پذیر نیست و بهتره درس ها و منابع اولویت بندی شوند. من معمولا سه درس را با هم پیش میبردم. با توجه به هدفم که بالینی بود، دروس ضریب بالا و مهم این رشته را انتخاب کردم. دروسی مانند آسیب شناسی، بالینی و رشد که سوال های آنها هم مفهومی تر مطرح می شود را شروع کردم و پس از اتمام آنها سراغ درس های حفظی تری چون فیزیولوژي و علم النفس رفتم.

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟‌

بله به نظرم اولویت بندی و تمرکز بر دروس مناسب تر از پیش بردن همه ی درس ها و منایع با هم است. هرچند توصیه میکنم با توجه به گرایشی که به دنبال آن هستند، درس اصلی را انتخاب کنند و آن را در اولویت قرار دهند. همچنین اگر درسی را ضعیف هستند بهتر است همیشه و مداوم مطالعه کنند و اگر پایه زبان خوبی ندارند آن را همیشه در مطالعه قرار دهند. در نهایت همه ی دروس برای رتبه ی خوب مهم هستند اما شرایط مطالعه و زمان آنها با توجه به مفهومی بودن یا حفظی بودن و نقطه ضعف و قوتت هایمان باید برنامه ریزی شود.

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و آیا کتاب‌های کمک آموزشی را جایگزین منابع اصلی کردید؟
ابتدا از منابع اصلی دروس مهم شروع کردم که با مطالب اصلی آشنایی پیدا کنم. سپس بیشتر وقت و تمرکزم را روی جزوه ها گذاشتم.این جزوه ها شامل نکات مهم درس ها بود و اینچنین هم در زمان صرفه جویی کردم و هم توانستم هر منبع را چند دور مطالعه کنم.
زبان: کتاب سید محمدی و
فیلم های زبان کیهان
علم النفس: جزوه ی علم النفس کیهان
آمار و روش تحقیق:جزوه و کلاس های اساتید سایر موسسات
مرضی:برای
کودکان استثنایی جزوه ی کیهان و آسیب شناسی جزوه ی کیهان و کتاب آسیب پوران پژوهش
رشد:
جزوه ی روانشناسی رشد کیهان
بالینی: جزوه ی روانشناسی بالینی کیهان و کتاب تست پوران پژوهش
فیزیولوژي و انگیزش و هیجان :
جزوه ی فیزیولوژی کیهان

*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
بله برای آمار و روش تحقیق و زبان از کلاس ها و فیلم های آموزشی کیهان استفاده کردم. چون آمار قوی نبودم در ادامه از کلاس های دکتر حبیبی استفاده کردم.
شرکت کردن
آزمون های آزمایشی هم به نظرم دلبخواهی است اما برای من از این نظر که هر سری نقاط ضعف و اشتباهات خودم را پیدا میکردم بسیار مناسب بود.


 

*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
به نظرم اولین نکته ای که هر داوطلب باید به آن توجه کند، هدفش است. در ابتدا هدف گذاری کردن تا حد زیادی مسیر را مشخص میکند و پس از آن باید با توجه به وضعیت خودشان، برنامه ریزی درستی کنند. برنامه ای که با توجه به نقاط قوت و ضعف خودشان و شرایط خودشان باشند. سومین نکته هم انتخاب بهترین منابع و شیوه ی مطالعه برای هر درس است.

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
به نظرم مهم ترین کار پیوسته خواندن و با تمرکز مطالعه کردن است. رعایت اینها باعث خستگی کمتر و بازدهی بیشتر است. زمانی را حتما برای استراحت ذهنی خودم در نظر میگرفتم. در مطالعه هم به خاطر حجم زیاد و تنوع مطالب دسته بندی و نکته برداری کمک زیادی به یادگیری من کرد و برای دوره کردن در روزهای آخر بسیار کمک کننده بود.

*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
قطعا همه ی افرادی که برای کنکور ارشد شرکت میکنند هوش مورد نیاز برای این مقطع و کنکور را دارند. چیزی که افراد را از هم متماز میکند استفاده ی درست از منابعشان است. شیوه ی مطالعه ی درست و خواندن منابع مناسب باعث موفقیت افراد میشود و هرکسی هم این مسیر را طی کند قطعا به موفقیت میرسد.

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و .… ) ؟
بله. گروه کیهان بیشتر از یک موسسه ی آموزشی شبیه به همراه و هم مسیر شماست و بیشترین هدفشان موفقیت داوطلبان و ارایه ی خدمات واقعا کمک کننده است و همین دلیل انتخاب من بود. علاوه بر کتاب ها، فیلم های آموزشی، مشاوره ی اختصاصی که به آنها اشاره کردم.کلاس های نکته و تست نزدیک کنکور خیلی برام  کمک کننده بود.

 
 
*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بله حتما و به دیگران هم این توصیه را میکنم.

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
درس خوندن برای کنکور فرآیند آسانی نیست و میتونه گاهی خیلی سخت شه. به نظرم داشتن هدف مشخص و خواستن واقعی آن میتونه سختی های راه رو کمتر کنه و به خاطر همین مشخص کردن هدف و مسیر رو قبل هر تصمیمی به کسانی که میخوان این راه رو برن توصیه میکنم.
 

منابع ارشد روانشناسی 1401، منابع ارشد روانشناسی بالینی 1401، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی 1401، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی 1401، منابع رتبه های برتر روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی بالینی, منابع ارشد بالینی, منابع دکتری روانشناسی, منابع دکتری روانشناسی بالینی, گروه آموزشی کیهان

مطالب مرتبط :


 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.