.
hed

گرایش های ۴ گانه رشته راهنمایی و مشاوره

۱توانبخشی:


از سال ها پیش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اقدام به پذیرش دو گرایش خانواده و توانبخشی نمود و به خاطر رهاینکه بیشتر رشته های این دانشگاه از سوی وزارت بهداشت تعیین و ماهیت درمانی داشتند و ویژه محیط های بالینی بودند به تبع آن گرایش توانبخشی هم اینگونه بود. یعنی تصور بیشتر دانشجویان و داوطلبان بر این بوده که باید با کودکان کم توان و به اصطلاح استثنایی کار کنند. در حالی چنین تصوری هرگز درست نیست. همانطور که از نام این گرایش پیداست (توان + بخشی)سروکار فارغ التحصیلان آن با افرادی است که به اصطلاح آماری از متوسط یا هنجار جامعه فاصله دارند. این فاصله از هنجار جامعه در ابعاد مختلف روانی، حرکتی و اجتماعی نمایان می گردد. به بیان ساده تر باید گفت که مراجعانی چون: نوجوانان بزهکار، خیابانی، کار، معتادان، افراد بی سرپرست یا بدسرپرست، زنان بیوه، سالمندان، مردان خیابانی و.... از دسته مراجعانی خواهند بود که در دسته آسیب دیده اجتماعی یا در معرض خطر قرار دارند. از سوی دیگر کودکان دچار انواع اختلالات رفتاری، کم توان ذهنی، سرآمد و دچار مشکلات سازگاری در دسته روانی یا ذهنی و افرادی چون معلولین، بیماران خاص و جانبازان محترم و آسیب دیده در جنگ و... هم در دسته جسمانی قرار می گیرند.

       بنابراین سروکار یک فارغ التحصیل گرایش توانبخشی با افراد بسیار زیاد و متنوع است و بستگی به علاقه و توانایی شخصی اش دارد که بخواهد با کدام یک از مراجعان مذکور کار کند زیرا به علت تخصص گرایی در علم هرگز نمی شود ادعا نمود که می توان در ارتباط با همه یا بخش بزرگی از مراجعان بالا موفق بود.

       زمینه کار تخصصی در تمام موارد بالا به زمان، خلاقیت، تلاش و بسیاری از ملاک های دیگر برمی گردد. به عنوان نمونه مثل خود بنده می توانید درخواست مرکز مشاوره تخصصی تحصیلی و تربیتی از سازمان بهزیستی بدهید و در یک حوزه مشخص با مراجعان کار کنید.

       لازم به ذکر است که دانشگاه علامه طباطبایی از ۲سال پیش در همین گرایش اقدام به پذیرش دانشجو کرده است که تمرکز بیشتر آن بر پدیده اعتیاد است.۲خانواده:

        فارغ التحصیلان این گرایش بطور تخصصی وارد مسائل متداول خانواده های ایرانی می شوند. در این گرایش طیف متنوعی از مسائلی مهمی چون: فرزند پروری، ارتباط مناسب با فرزندان، مسائل رشدی، مشکلات بین زوجین، ازدواج، جدایی و رابطه بین افراد نسل های مختلف و... مطرح می گردد. با توجه به اینکه هر خانواده می تواند درگیر مسائل متنوعی شود که بافت آن مسائل هم به نوبه خود در مواردی چون مدرسه یا محیط شغل نمود پیدا می کند می توان ادعا کرد که بین موضوعات این گرایش و سایر گرایش ها همپوشانی وجود دارد و دانشجوی کارشناسی ارشد حتما باید بعد از قبولی با مشورت استاد راهنمای خود اقدام به تعیین حوزه تخصصی کارش نماید.

       گرایش خانواده بین داوطلبان کنکور از اولویت نخست برخوردار است و طبق ظرفیت فعلی تقریبا بیشتر رتبه های ۱ تا ۵۰ اقدام به انتخاب آن می کنند. معمولا دانشگاه های تهران، شهیدبهشتی، علامه طباطبایی، خوارزمی، اصفهان و فردوسی مشهد در این گرایش اقدام به پذیرش می کنند.۳شغلی:

        در این گرایش یک فارغ التحصیل مشاوره آماده خدمت در محیط های اداری و سازمانی می شود. افرادی که وارد این حوزه می شوند با مسائل روان شناختی رایج در سازمان های دولتی و خصوصی درگیر می شوند. مواردی چون: افزایش رضایت شغلی، انگیزش شغلی، تعهد سازمانی، نحوه استخدام کارکنان، کار گروهی، کارآفرینی و مدیریت نقش های چندگانه از جمله موضوعات این گرایش محسوب می شود.

      این گرایش رشته مشاوره با گرایش صنعتی و سازمانی رشته روانشناسی ارتباط نزدیکی دارد. با این تفاوت که در این گرایش، فرد در درجه نخست آماده ارائه خدمات رویاروی می شود تا مبحث آموزش و پژوهش درحالی که در گرایش صنعتی و سازمانی رشته روانشناسی به فرد به عنوان یک تکنسین یا متخصص در حوزه بهبود روابط انسانی، مناسبات اداری، افزایش بهره وری و ... در قالب آموزش و پژوهش یاد می شود.۴مدرسه:

        گرایش مدرسه که به اشتباه برخی از آن به گرایش تحصیلی نام می برند هم جذابیت های خودش را دارد و تقریبا بین داوطلبان کنکور از جایگاه دومی برخوردار است. در سال های پیش در این گرایش بر مسائل مدرسه ای و امروزه علاوه بر آن بر مسائل دانشگاهی نیز تاکید می شود. یعنی دانش آموختگان بطور ویژه با مسائل دانش آموزان و دانشجویان سروکار خواهند داشت. مواردی چون: افت تحصیلی، اضطراب امتحان، فرار از مدرسه، اعتیاد به اینترنت یا موارد مخدر، نحوه ارتباط با جنس مقابل، برنامه ریزی، انتخاب رشته و ... از جمله موارد متداول این گرایش محسوب می شود.

       در کشور ما تنها در مقطع متوسطه است که مشاوره مدرسه از جایگاه سازمانی برخوردار است و در سایر مقاطع خود مدارس (غیر از مدارس دولتی) اقدام به جذب مشاور می کنند. در مقطع ابتدایی هم برای مدارس شاهد دانش آموز در نظر گرفته می شود. بنابراین میزان همکاری با مدارس به میزان جذابیت کار یک مشاور برای مدیر دارد که برای این مهم می توان بعد از اتمام امتحانات دانش آموزان در خردادماه، برنامه ای منظم تدوین و با مدیریت یا اعضای هیات امنای مدرسه مطرح گردد.

کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.