.
hed

مصاحبه کیهان با رتبه برتر کنکور ارشد روانشناسی وزارت علوم
خانم یگانه مزینانی

رتبه 37 روانشناسی عمومی و رتبه 51 روانشناسی بالینی


ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتون رو در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی  قرار دادید.

*لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در مقطع کارشناسی چه رشته ای خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 وزارت علوم چه رتبه ای کسب کردید؟
سلام. یگانه مزینانی هستم. رتبه 338 علوم انسانی سال 96، ورودی رشته روانشناسی و رتبه 37 عمومی و 51 بالینی کنکور سال 1400.

*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
راستش انتظار خودم خیلی بیشتر از اینا بود. هم خودم و هم مشاورم فکر می کردیم تک رقمی بشم ولی یک سری حوادث که در ادامه بهشون اشاره میکنم باعث شدن روحیه ام قبل از کنکور کمی تحلیل بره. هرچند که با توجه به سوال های بی پایه و اساس کنکور امسال، از رتبه ای که آوردم کاملا راضی ام

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
متون: 84/44
علم النفس: 77/78
آمار و روش تحقیق: 31/67
آسیب و کودکان استثنایی: 35
رشد:50
بالینی: 23/33
عمومی: 48/89
فیزیولوژیک: 48/89

 

*خب از برنامه ریزی که داشتید بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟
من از تیر ماه سال 99 شروع به مطالعه کردم و همزمان با شرکت در کلاس های دانشگاه مطالعه خودم رو پیش گرفتم. اون اوایل ( سه ماه تابستون) بین 4 الی 5 ساعت درس میخوندم و هرچی جلوتر میومدم به ساعت هام اضافه میکردم. نزدیک به کنکور و طرف های عید، ساعات مطالعه ام به 10 الی 12 ساعت رسیده بود.

*برای برنامه ریزی و شروع مطالعه‌تان از جایی کمک و مشاوره گرفتید؟
بله. بنده تمام قدم هام رو از همون اول با کمک مشاورم  (که از رتبه های برتربودند) برداشتم و از همون اول تحت نظر کیهان بودم.

*آیا همه‌ی منابع  را در یک بازه‌ی زمانی خواندید یا بعد از اتمام تعدادی از آن‌ها سراغ منابع دیگر رفتید؟
من غیر از جزوات کیهان هیچ کتاب یا جزوه دیگه ای رو مطالعه نکردم چون به این گفته ی جناب بروس لی اعتقاد دارم: آدم بهتره یک فن رو هزار بار تمرین کنه تا این که هزار فن رو یک بار. اگر کتاب دیگه ای هم می خوندم برای فهم بهتر مباحث جزوه بود. مثلا چون پایه فیزیولوژی ضعیفی داشتم برای فهم بهتر مطالب جزوه های کیهان، سراغ کتاب دکتر حائری روحانی رفتم یا برای فهم عمیق تر نظریه های ارائه شده در جزوه بالینی کیهان یک دور پروچسکا رو تورق کردم.

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟

راستش نه. من فکر میکنم هر کس روش منحصر به فرد خودش رو داره و باید با توجه به شناختی که از خودش داره جلو بره. مثلا من حافظه ام تصویری - روایتی هست یعنی هم داستان ها رو خیلی خوب یادم میمونه و هم چیزایی که میبینم رو. به همین خاطر مثلا برای یادگیری انواع معلولیت ها اون هایی که توی یه دسته بودن رو با یه رنگ مشخص میکردم،حتی گاهی براشون نقاشی می کشیدم و براشون یه داستان می ساختم تا اونا رو بهم ربط بدم. این روش شاید برای کسی که مثلا حافظه شنیداری داره مناسب نباشه.


*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و آیا کتاب‌های کمک آموزشی را جایگزین منابع اصلی کردید؟
همون طور که قبل تر هم اشاره کردم برای تمام درس هام جزوات کیهان رو خوندم و بله، جزوه های کیهان برای من جایگزین رفرنس های اصلی بودن

*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
بله. تمام آزمون های آزمایشی کیهان رو شرکت و تحلیل کردم و در تمام کلاس ها ( مخصوصا آکادمی زبان) شرکت داشتم. فکر میکنم بیشترین کمکی که به من شد از جانب همین آزمون ها بود. وقتی آدم یه آزمون رو همون موقع تحلیل میکنه نکاتی که توشون ضعیف بوده یا بلدشون نبوده رو خیلی بهتر یاد میگیره. نکته دیگه هم سرچ های خودم بودن. اگر چیزی در جزوه های کیهان بود که نمی فهمیدم از یه کتاب رفرنس میخوندم، اگه باز نمی فهمیدم توی گوگل سرچ میکردم و مقاله میخوندم، اگه بازم نمی فهمیدم انگلیسی سرچ می کردم و در آخر اگه نمی فهمیدم از یکی از اساتید دانشگاه یا موسسه کیهان می پرسیدم. به نظرم خیلی مهمه که آدم روحیه کاوش داشته باشه. وقتی برای فهم یه موضوع تلاش میکنی خیلی خوب توی ذهنت حک میشه.

 

 

*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

اولین چیز اینه که پیوسته بخونید. یعنی سعی کنین بین فارغ التحصیلی از دانشگاه و شروع مطالعه تون فاصله نیوفته. به قولی تا تنور داغه بچسبونین. نکته دیگه اینه که حتما یک روز در هفته رو برای استراحت اختصاص بدین تا برای ادامه ی مطالعه تون در روزهای آتی افت انرژی نداشته باشین. روی درس هایی که قوی هستین کار کنین تا خودتون رو توی موضع قدرت نگه دارین و برای درس هایی که ضعیف هستین هم تلاش کنین. به قول هیتلر:
اشک هایی که در زمان شکست میریزیم عرق هایی ست که در زمان تلاش نریخته ایم
درس زبان رو هم حتما حتما جدی بگیرین.


*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
اولین کاری که به نظرم موثر میاد اینه که من مدام مرور میکردم و نمیذاشتم مطالبِ توی ذهنم از تازگی بیوفته. مخصوصا درس های فراری مثل کودکان استثنایی و زبان رو. در وهله دوم تست های زیادی زده بودم. غیر از تست های مجموعه کیهان، تست های کتب پوران پژوهش رو هم برای سه درس اصلی ( رشد، آسیب ، بالینی ) تهیه کردم و نزدیک به 5 بار تست ها رو از اول زدم. در آخرین قدم هم نسبت به حرف های بقیه کَر بودم. یعنی درباره کنکور با هیچ کدوم از هم کنکوری هام وارد مکالمه نمیشدم و اگرم صحبتی پیش میومد حرف هاشون رو نادیده می گرفتم چون بشر ذاتا کمال گراست و دوست داره بهترین باشه. وقتی حرف های بقیه رو درباره رفرنس ها و تست ها میشنوی بدتر گیج میشی و خودت رو گم میکنی. بهتره به خودت و مشاورت اعتماد کنی و نگاهت رو به جای مناظر اطراف روی مسیر متمرکز کنی.

*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
نه واقعا. بیشتر از هوش، خودم رو مدیون پشتکار و تلاشم میدونم. نزدیک به کنکور هم دو حادثه خیلی تلخ برام اتفاق افتاد. یک ماه به کنکور مونده بود که والدین ام درگیر کرونا شدن و پدرم به قدری بدحال بودن که حتی نای پلک زدن هم نداشتن و چاره ای نبود جز این که برن زیر دستگاه اکسیژن. من و خواهر کوچکترم به اجبار راهی خونه مادربزرگم شدیم و دو هفته ای اونجا بودیم. هنوز از این ماجرا رها نشده بودم که یکی از دوست های خیلی عزیزم رو از دست دادم و حالم بدتر از قبل شد. اگر کمک های مشاورم نبود امکان نداشت بتونم دوباره سرپا بشم.

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و .… ) ؟
البته.مشاور خوبم  خیلی همراه بودن. کلاس های آنلاین، مخصوصا کلاس های آمار، فیزیولوژی و زبان هم خیلی کمک کردن. یادگیری من توی درس های آمار و فیزیولوژی برای خودم خیلی محسوس بود چون رشته دبیرستانی من انسانیه و به طبع پایه ریاضی و تجربی ضعیفی داشتم.

 

 

*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
فکر میکنم باز هم همین راه رو بیام. اون اوایل فکر میکردم بدون مشاور هم میشه این راه رو طی کرد ولی آدم واقعا نمیدونه چه اتفاق هایی ممکنه پیش بیاد و کمک یه بلدِراه میتونه خیلی موثر باشه.

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
خواهش میکنم. صحبت آخرم خطاب به عزیزانی که این مطلب رو خوندن اینه:
قبل از ورود به راه، مقصدتون رو بشناسین و بدونین چرا میخواین یک سال از عمرتون رو بذارین برای رسیدن به اون مقصد چون وقتایی که خسته میشین یادآوری همین علت هاست که شما رو دوباره سر پا میکنه.

 

منابع ارشد روانشناسی 1401، منابع ارشد روانشناسی بالینی 1401، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی 1401، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی 1401، منابع رتبه های برتر روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی بالینی, منابع ارشد بالینی, منابع دکتری روانشناسی, منابع دکتری روانشناسی بالینی, گروه آموزشی کیهان

 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.