.
hed

«موانع پنهان راه شما»

گاهی اوقات هرقدر جستجو میکنیم دلیل و توجیهی برای عملکرد پایین خود پیدا نمیکنیم. مسایلی هرچند ظریف و خارج از تیررس اما بسیار حایز اهمیت. حس میکنیم پتانسیل و قابلیت عملکرد بالاتری داریم ولی چیزی مانعِ آن میشود و در نهایت رضایت کافی بدست نمیآید. این چند سطر توضیحِ کوتاهی از شرایط عدة زیادی از داوطلبین آزمون ها، از جمله آزمون ورودی دانشگاه هاست. شرایطی بسیار قابل درک و مشترک که شاید بارها تجربه شده و در واقع پشتِ روش های صحیحِ درس خواندن و انتخابِ منابع، پنهان شده. هر بار دری را بسته میپنداریم فوراٌ به سراغ تغییر کتابها یا برنامه درسیمان میرویم. « گاهی مشکل چنان ساده، نزدیک و کوچک است که به زحمت دیده میشود! مثال بارزی از جملة گوش آشنای: اشیاء از آنچه در آینه میبینید به شما نزدیکترند » . در ادامه به چند نکته که میتواند تا حدِ بسیار زیادی تسهیل کنندة راه باشد میپردازیم.

  • آروماتراپی یا رایحه درمانی

آروماتراپی نوعی طب گیاهی است که به راهکارهای مربوط به تعادل ذهن، بدن و روان پرداخته. از آنجاییکه هرچیزِ کوچکی میتواند در خلق و خو، حالات روحی، تجربة اضطراب و استرس در ما اثر داشته باشد، هوشمندانه است که به تاثیرِ بوها در تمرکز و آرامشِ خود فکر کنیم. وقتی استشمام رایحه ای مثل اسطوخدوس تاثیری مشابه داروهای مُسکن دارد، پس از میان بوهای خنک، گرم، بوی گل، میوه یا قهوه میتوانیم آنی را انتخاب کنیم که به افزایش تمرکز و کاهش خستگی ذهنی ما کمک بیشتری میکند.

مواد لازم: { عود- جای عود- فندک}

در موارد خیلی لوکس: {تهیة روغن های معطرِگیاهان از عطاری و چکاندن در دستگاه بخور}

و خیلی از روش هایی که با جستجو در اینترنت خواهید دید. تجربه شخصیِ من در مورد عودِ کاج یا جنگل و در مواردی لیمو و سیب بود که اثربخشیِ بسیار داشت. خصوصاٌ به این جهت که باعثِ افزایش تنفس عمیق شده، که به اکسیژن رسانی بیشترِ مغز و نهایتاٌ حس خستگی کمتر منجر میشد. نکته مهم اینکه حواستان باشد مشکل آلرژی یا آسم نداشته باشید!

 

  • ویتامین ها

منیزیم ، امگا 3 ، D3 ، بادام و آنتی اکسیدان ها.

براساس تجربه شخصی، به طرز غیرقابل باوری بر احساس خستگی و تمرکز و حافظه تاثیرگذارند. خصوصاٌ اگر آمپول D3 را استفاده کنید! نشستن با ساعات طولانی در طی زمان میتواند باعث خستگی جسمی شود و به همین دلیل بعضی دوستان هرچه به کنکور نزدیکتر میشوند خستگی بیشتری را حس میکنند. نکته مهم اینکه با پزشک مشورت کنید و زیاده روی هم نکنید!

 

  • تکنیک های روانشناسی

تکنیک هایی که به جهت قبولی در کنکور حفظ میکنیم را بکار بگیریم!‌ برای مثال ما برای کاهش اضطراب «حساسیت زدایی منظم وولپی» را داریم. که شامل «آرمیدگی تدریجی (ماهیچه ای) جیکوبسون» است. یا برای مثال زمانیکه افکار ما در حین مطالعه، ما را به آیندة نامعلوم یا گذشتة ناراحت کننده میبرد به یاد «دکتر فرانکل و معنی زندگیمان بیوفتیم که هدف ما از کنکورِ پیشِ رو چیست و چه معنی ای به زندگیمان اضافه میکند؟» یا به یاد «انسانگرا»های عزیز، سعی مان را در تمرکز به «اینجا و حالا و این لحظه» بکنیم. اینها همان متدی هستند که ما را در کمک به مراجعانمان یاری میدهند، چرا خودمان از آنها بهره نگیریم!

 

  • تو حق داری عصبانی بشی

این نبایدهایی که باورمرکزی مارا شکل داده و عامل خود سرزنشگری مان شده، بیش از آنکه مشوق ما باشند تخریب کننده مان هستند. از خود بپرسیم:

آیا این نگرانی، واقع بینانه است یا بدبینانه؟

آیا احتمال وقوعش زیاد است؟

اگر بدترین نتیجه حاصل شود چه میشود؟

اگر بدترین نتیجه حاصل شود من چکار میکنم؟

شرایط اینطور به نظر میآید یا واقعاٌ همین گونه است؟

 

  • معلم بازی

یکی از غیرقابلِ انکارترین حقایق در دنیای آموزش، این است که « اگر میخواهید از آموختنِ چیزی مطمیِن باشید آن را به دیگری بیاموزید! » در هر بار آموختنِ مطلبی، شما با وَجهِ دیگری از مطلب مواجه میشوید! اِشکالات خودتان را کشف میکنید. نکته بسیار مهم اینکه، دانش آموزِ شما الزاماً جاندار نیست! تمرینِ خوبیست، خجالت نکشید.

 

  • لیست کارهای غیر مهم

ما عادت داریم لیست«کارهای مهم مان»را بنویسیم و وقتی شروع میکنیم در میانه کار با یادآوری و «فکر کردن به امور غیرمهم» زمان خود را از دست میدهیم. بهتر است هرروز صبح لیست کارهای غیر مهمِ آن روز را بنویسید. کارهایی مثل: جارو کردن، کارواش رفتن، پرداخت قبض، تماس تلفنی برای تشکر از مهمانی دیشب و.. . بعد از نوشتن لیست کارهای غیر مهم با ذهنی خالی برای چندساعت مطالعه مفید داریم و بعد، به یکباره، همه امور غیرمهمِ قید شده در لیست را انجام داده و سانس دومِ مطالعه را از سر میگیریم. با این روش هیچ کار غیر مهمی حتی به روز بعد هم موکول نمیشود. تجربه شخصی من، نوشتن امور غیرمهم از شبِ قبل بود.

 

  • نویسنده باشیم یا طراح سوال؟!

یک نویسنده قبل از هر چیزی زمانیکه ایدة نگارش یک اثر به ذهنش خطور میکند، چند کلمه کلیدی را یادداشت میکند. این کلمات بعدها‌ همان نامِ فصل های کتاب میشوند. سپس زیر هر کلمه کلیدی، چندین واژه مینویسد، اینها همان مطالبی است که در آن فصل به آنها خواهد پرداخت. پس هر فصل از هر کتابی متشکل است از چند موردی که بسط و تفصیل داده شده!‌ به همین سادگی! شما با دید یک نویسنده به متن نگاه کنید. اگر بجای نویسنده آن فصل بودید کدام عناوین را در این فصل بسط میدادید!؟ اینها درست همان هایی هستند که طراح سوال به دنبالِ آنهاست!‌ شما اگر طراح بودید چه؟! آیا اصلا سوالی از این پاراگراف طرح میکردید!؟‌ برای اینکه بدترین طراحِ قرن شوید چه سوالاتی طرح میکنید!؟‌ با دید نویسنده یا طراح میتوانید مطالب را از هم تمییز دهید. البته این توانایی با تمرین بدست میآید. حوصله کنید!

 

  • مالتی تسکینگ یا چندکاری

آشپزی میکنید؟ بچه دارید؟ کارمندید؟ رانندگی میکنید؟ Voice Recorder برای شما ساخته شده! مواردِ کلیدی مطالعه تان را به وویس ریکوردر بگویید و در مواقعِ دیگر بازپخش کنید! پیشنهاد میکنم مراحل رشد و درس فیزیولوژی را با این روش حتماْ امتحان کنید. معجزه میبینید. نکته مهم اینکه اگر شرایط تهیة آن را ندارید، از موبایلتان استفاده کنید!

 

  • استراحت

پیشنهاد میکنم زمانیکه بینِ دروس استراحت میکنید چند نکته را رعایت کنید:

راه بروید. خم شوید طوریکه سرتان کاملاْ پایین قرار بگیرد برای خونرسانی بهتر یا اگر میتوانید با تکیه به دیوار کاملاٌ سر و ته شوید. دراز نشست کنید باعث پمپاژ خون و توجه بالاتر میشود. بدن خود را بِکِشید و به اصطلاح اِستِرِچ کنید. هرکاری کنید که برای چند دقیقه هیچ مطلبی از کنکور در ذهنتان نیآید. تجربه شخصی من تماشای TV SHOWهای انگلیسی در یوتیوب بود. علاوه بر خنده دار بودن این امکان هست که برخلافِ برنامه های طولانیِ تلویزیون یا چرخیدن در تلگرام و اینستاگرام، بعد از نیم ساعت برنامه را متوقف کنید تا استراحت بعدی!

 

  • مطالعه فعال

شما به مطالعة خود معنی بدهید! خلاصة کوتاه در حدِ کلماتِ کلیدی، کارت نویسی، پاورقی، شکلک کشیدن کنار پاراگراف ها با همان احساسی که از خواندن آن پاراگراف به شما دست داده ( تعجب-شگفتی-شادی-تاٌسف ) ، نمودار، تصویر ذهنی بسازید خوشبختانه دروس ما آنقدر ملموس هستند که توانایی تصویرسازی را به ما میدهند، ماژیک رنگی، خلوت کردن اتاق و میزمطالعه، تمام وسایل لازم در کنارمان باشد تا آوردن چیزی به ما بهانه بلند شدن ندهد! تجربه شخصی من کارت نویسی کلمات شبیه به هم مثل فراموشی پس گستر و پیش گستر یا یادگیری پس گستر و پیش گستر بود. همچنین جدول و نمودار از تاٌثیر داروها روی نوروترانسمیترز ها.

 

*در پایان: ما به 10 مورد از مسایلی پرداختیم که میتوانند نقش کلیدی در موفقیت ما بازی کنند و اثربخشی مطالعه مان را چندین برابر کنند. یادمان نرود که جسم سالم و پرنشاط حامل و نگه دارنده یک ذهن باز و آماده است.

 

موفق باشید.

نوشتة: آلاله طاهری آقابابایی 

گروه آموزشی کیهان
روانشناسی و مشاوره
رتبه یک کنکور ارشد و دکتری
 

این مطالب را نیز مطالعه بفرمایید : 

 مشاوره رایگان با رتبه های تک‌رقمی کنکور روانشناسی و مشاوره

ارزیابی کیفی جزوات کیهان در کنکورهای کارشناسی ارشد روانشناسی

خرید منابع مطالعاتی رتبه های برتر با تخفیف

 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.