.
hed

شیوه های صحیح مطالعه را به کار بگیریم!

روش های صحیح مطالعه و درس خواندن

 
شاید بسیاری از نکاتی را که در ادامه می خوانید، بارها شنیده یا خوانده باشید؛ امّا چند مرتبه آن ها را به کار گرفته اید؟!
اصولاً ما در مقابل هر «تغییر»ی مقاومت می کنیم. این مقاومت و اجتناب، کاملاً منطقی است چرا که تغییر روشی که همیشه با آن پیش رفته ایم، با مقداری زحمت و تلاش همراه است. این زحمت، فارغ از اینکه آن روش، درست یا غلط باشد، وجود دارد. این سختی پس از مدّتی کمرنگ می شود چرا که دیگر نیازی به تلاش و توجه مستقیم ندارد و تبدیل به یک عادت می شود.

چه الزامی به اصلاح عادات مطالعه خود داریم؟

شيوه صحيح مطالعه ،چهار مزيت عمده دارد:

1- زمان مطالعه را كاهش مي دهد (مقوله ای که ما به دلیل حجم نسبتاً بالای منابع، در مسیر کنکور بی نهایت به آن نیاز داریم).

2- ميزان يادگيري را افزايش مي دهد.

3-مدت نگهداري مطالب در حافظه را طولاني تر مي كند.

4- بخاطر سپاري اطلاعات را آسان تر مي سازد.

 در این بخش به برخی موارد در باب شیوه ی صحیح مطالعه اشاره می شود؛ اگر این بار تصمیم دارید، فقط به خواندن این نکات اکتفا نکنید و آن ها را به کاربگیرید، پله پله
شروع کنید؛ سعی کنید هر هفته بر چند مورد مشخص متمرکز شوید.

1- در بازه‌های ۲۰ تا ۵۰ دقیقه‌ای مطالعه کنید

محققان ثابت کرده‌اند که ذهن انسان برای ساختن یک خاطره بلندمدت به زمان نیاز دارد و مطالعه بدون توقف و طولانی مدت به تشکیل این خاطره از آموخته‌های شما کمک نمی‌کند و صرفاً باعث می‌شود شما حجم زیادی از مطالب طبقه‌بندی نشده را وارد ذهن خود کنید و در کوتاه مدت نیز آن‌ها را فراموش کنید لذا برای کمک به طبقه‌بندی مطالب در ذهن خود بایستی هر ۲۰ تا ۵۰ دقیقه به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه به خود و ذهن استراحت دهید و سعی کنید ذهن را آرامش دهید، شما می‌توانید این کار را با انجام نرمش و حرکات کششی بین استراحت خود انجام دهید و یا به امور دیگری غیر از مطالعه بپردازید البته نباید خود را در وقت استراحت خود از نظر فیزیکی خسته کنید بلکه باید اندکی سرعت جریان خون را در بدن خود بالا ببرید، البته نبایستی فراموش کنید که خواب کافی نیز در یادگیری مطالب بسیار موثر و مفید است.

2-زمان خود را مدیریت کنید

برای خود برنامه هفتگی داشته باشید و ساعات مطالعه برای هر روز را با توجه به نوع درس و میزان دیگر فعالیت‌های خود تنظیم کنید، داشتن برنامه از قبل تنظیم‌شده به شما در این راستا بسیار کمک می‌کند و تا حد زیادی از سردرگمی جلوگیری و به شما هدف می‌دهد.

3- یک جای مناسب برای مطالعه اختصاص دهید

مکان مطالعه بایستی آرام و ساکت باشد و جو مطالعه را به شخص انتقال دهد از این رو بهتر است آرام‌ترین نقطه ممکن را برای مطالعه انتخاب کنید البته بعضی افراد با صدای موسیقی و تلویزیون می‌توانند مطالعه کنند، افرادی که عادت به شنیدن صدای موسیقی هنگام مطالعه دارند بهتر است در حد امکان از موسیقی‌های بی‌کلام استفاده کنند و برای افرادی که عادت به استفاده از تلویزیون در هنگام مطالعه دارند می توان گفت که این ایده جالبی نیست زیرا تلویزیون ریتم یکسانی ندارد و از طرفی ممکن است مطلبی را پخش کند که تمام حواس شما را به خود جلب نماید لذا ترک این عادت به نفع شما خواهد بود.

4- ذهن خود را پاک‌ کنید

اگر قبل از شروع مطالعه یا هنگام مطالعه متوجه شدید که پرش ذهن دارید و نمی‌توانید تمرکز کنید بهتر است چند دقیقه مطالعه را متوقف کنید و مواردی که ذهن شما را مشغول کرده را در گوشه‌ای یادداشت کنید و بعد به خود بگویید، بعداً به آن‌ها رسیدگی می‌کنید، روش دیگر برای برگرداندن ذهن خود به فرایند یادگیری استفاده از کلیدواژه است، بدین صورت که برای هر زمینه‌ای که در حال مطالعه آن هستید کلید واژه‌ای تعریف کنید که مربوط باشد و بعد از آن هنگامی که دچار حواس‌پرتی شدید مرتب کلیدواژه را پیش خود تکرار کنید تا زمانی که دوباره به موضوع اصلی برگردید، برای مثال هنگامی که در حال مطالعه در زمینه گیتار هستید و ناگهان ذهن شما به جای نامربوط متوجه می‌شود بایستی سریعاً بگویید گیتار ، گیتار ، گیتار ، … تا زمانی که ذهن شما دوباره به موضوع اصلی که در زمینه گیتار است برگردد.

5- در هنگام مطالعه هوشمندانه تغذیه کنید

افراد هنگام مطالعه به دلیل مصرف انرژی دچار گرسنگی می‌شوند لذا برای جبران این کمبود انرژی افراد باید مواد غذایی مصرف کنند که دراین‌باره نکاتی را بهتراست رعایت کنند مثلاً  اجازه ندهید تا گرسنه شوید و بعد به دنبال تهیه مواد غذایی برایید بلکه از قبل مواد غذایی برای خود مهیا کرده باشید تا وقت شما برای تهیه غذا هدر نرود و نکته دیگر که لازم است مورد توجه قرار گیرد این که نباید غذاهایی مصرف شود که حجم زیادی از کالری را وارد بدن کند زیرا حجم زیاد کالری باعث می‌شود که جریان خون بیشتر اطراف معده برود و در نتیجه انسان دچار کسالت و بی‌حالی می‌شود که نتیجه آن کم شدن تمرکز است.

6- چکیده و اصل مطلب را ابتدا یاد بگیرید

برای یادگیری مطالب جدید هر چه که جلوی چشم شما آمد را حفظ نکنید و یا از اول شروع به خواندن و حفظ کردن مطالب نکنید زیرا هم با این کار باعث ورود حجم زیادی از مطالب به ذهن خود به صورت ناگهانی می‌شوید وهم از طرف دیگر یادگیری تدریجی بسیار کارساز و پایدارتر است، در ضمن بایستی یادآوری شود که ارتباط دادن مطالب به هم به یادگیری بسیار کمک می‌کند، برای مثال هنگامی که شما می‌خواهید مطالب یک فصل جدید از کتاب خود را بخوانید ابتدا بایستی چند دقیقه وقت بگذارید و مقدمه فصل را بخوانید و سپس سرفصل‌ها را مطالعه کنید و بعد از آن خلاصه فصل را بخوانید و اگر هم توانستید چند خطی را از هر بخش مطالعه کنید، بدین گونه شما یک ایده کلی از فصل جدید خواهید داشت که در آینده بسیار برای شما مفید واقع خواهد شد، از دیگر روش‌ها برای یادگیری اصل مطلب مورد نظر استفاده از هایلایتر است زیرا با کمک آن می‌توان مطالب کلیدی را که به یادآوری مطالب اصلی کمک می‌کند را برجسته کرده و هر گاه که می‌خواهیم مطالب را مرور کنیم کافی است که فقط کلمات هایلایت شده را مرور کنیم  البته شاید با این کار خود ارزش مادی کتاب خود را به صورت زیادی کاهش دهید ولی در حقیقت با این کار به سرعت بخشیدن به مرور کردن مطالب کمک زیادی می‌کنید ، در ضمن نبایستی فراموش کنیم که مرور در امر یادگیری نقشی حیاتی را بازی می‌کند و باید به صورت دوره‌ای مطالب آموخته‌شده را مرور کرد تا از ذهن شما پاک نشود، و خلاصه‌برداری نیز کمک زیادی به یادگیری مطالب می‌کند ولی گاها مشاهده می‌شود که عده‌ای در این زمینه مشکل‌دارند که پیشنهاد ما به آن‌ها این است که مطالب مورد نظر را به دیگران بیاموزند زیرا با این کار هم مطالب برای آن‌ها مرور می‌شود و هم اشکالات احتمالی با سؤال کردن افراد برطرف می‌شود و فرایند یادگیری بهتر می‌گردد.

7- از فلش کارت استفاده کنید

بسیاری از افراد در به خاطر سپاری مطالب با مشکل روبرو هستند که بهترین روش برای حفظ کردن مطالب استفاده از فلش کارت است بدین گونه که افراد می‌توانند با کمک یک تکه کاغذ و یا نرم‌افزارهای مربوط، این کار را انجام دهند بدین گونه که بایستی سؤال را یک طرف کاغذ و جواب را بر طرف دیگر آن بنویسند و هرگاه که موعد مرور مطالب شد، باخواندن سؤال جواب آن را بدهند و تا جای ممکن  جواب را نگاه نکنند تا از این طریق ذهن خود را به فعالیت وادارند.

8- مطالب را به هم گره بزنید

بهترین روش برای یادگیری بلندمدت مطالب گره زدن و مربوط کردن مطالب جدید با مطالب قبلی است. زیرا با این کار هم به یادگیری سریع‌تر مطالب کمک کرده‌ایم و هم دیرتر مطالب را فراموش می‌کنیم، برای مثال شما می‌توانید مطالب مربوط به یک درس سخت را به متن آهنگ مورد علاقه‌تان نسبت دهید و یا آن مطلب را به صورت شعر بخوانید و
حفظ کنید زیرا این کار به ذهن شما کمک می‌کند تا مطلب کسل‌کننده برایتان جذاب و دل‌چسب شود، یا می‌توانید از کلمات رمز استفاده کنید مثلاً می‌توانید اول حروف اول هر کلمه را جدا کرده بعد آن‌ها را به هم بچسبانید که نتیجه آن ساختن کلمه‌ای می‌شود که در صورت رمزگشایی به شما در یادآوری مطلب مورد نظر بسیار کمک می‌کند، و یا از قدرت خیال خود برای به خاطر سپاری مطالب کمک بگیرید، مثلاً مطلب مورد نظر را در قالب یک فیلم تجسم کنید و آن فیلم را با جزئیات زیاد برای خود پخش کنید در نتیجه مطلب بهتر در ذهن شما ثبت خواهد شد، شما می‌توانید با خلاصه کردن مطالب آموخته‌ شده و همراه داشتن آن، به مرور مکرر مطالب بپردازید که باعث میشود در حافظه بلندمدت ثبت گردد.

 9- تا جای امکان از شبکه‌های اجتماعی دوری بجویید!

توصیه می‌شود که یا هنگام مطالعه اینترنت خود را قطع کنید و یا با برنامه‌ریزی برای بررسی کردن حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی در زمانی غیر از ساعات مطالعه، عوامل پرش ذهن خود را به حداقل برسانید و به افزایش تمرکز خود کمک شایانی کنید.

10- مطالعه فعال داشته باشید

در مطالعه تلاطم داشته باشد. دريا هم اگر ساكت و آرام باشد به تدريج به مرداب تبديل مي‌شود يادداشت‌برداري، حاشيه‌‌نويسي، طبقه‌بندي وخلاصه نویسی و سازمان‌ دادن، برجسته و بارز ساختن نكات مهم مطالب مورد نظر، به زبان خود تكرار كردن مطالب و تصویر سازی ذهنی و تجسم عینی ...(مخصوصا برای دروسی که نیاز به اندیشه و تفکر بیشتری دارد ) از جمله فنوني هستند كه انسان را در هنگام مطالعه ، فعال نگه مي‌دارند و نتیجه آن بالا رفتن تمرکز حواس و سرعت عمل است.

 11-مفاهیم را در ذهن‌تان مجسّم کنید

بسیاری از افراد با مجسّم کردن اطلاعاتی که مطالعه کرده‌اند، قدرت حافظه و به یادآوری خود را بهبود چشمگیری می‌بخشند. به عکس‌ها، نمودارها و سایر تصاویر کتاب‌های درسی‌تان توجه کنید. حتی اگر چنین تصاویری وجود ندارد می‌توانید خودتان ایجاد کنید. در حاشیه یادداشت‌ هایتان شکل یا نمودار بکشید یا از ماژیک‌های رنگی برای برجسته‌سازی و گروه‌بندی مطالب مرتبط استفاده کنید.

 12- مفاهیم جدید را به فرد دیگری آموزش دهید

پژوهش‌ها نشان می دهد که خواندن مطالب با صدای بلند، در به خاطر سپردن آن‌ها بسیار موثر است. روان‌شناسان همچنین دریافته‌اند که در صورتی که افراد به «تدریس» مفاهیم جدید به دیگران بپردازند، درک و یادآوری آن‌ها بهبود پیدا خواهد کرد. شما می‌توانید با آموزش دادن مفاهیم و اطلاعات جدید به دوست خود، این رویکرد را امتحان کنید.

13- به اطلاعات پیچیده توجه بیشتری کنید

آیا تا کنون متوجه شده‌اید که به یاد آوردن اطلاعات ابتدایی یا انتهایی یک فصل، گاهی چقدر آسانتر است؟ پژوهشگران دریافته‌اند که موقعیت قرار گرفتن اطلاعات می‌تواند در به یادآوردن آن‌ها نقش داشته باشد. در حالی که به یاد آوردن اطلاعات میانی ممکن است دشوار باشد، شما می‌توانید با صرف وقت بیشتر و مرور اطلاعات از اوّل و یا تجدید ساختار اطلاعات، بر این مشکل فائق آیید. هنگامی که به یک مفهوم پیچیده و سخت برمی خوردید، زمان بیشتری را صرف به خاطر سپاری آن می کنید.


منابع:

www.migna.ir

www.pezeshk.us

www.study-style.mihanblog.com


خدمات مشاوره رایگان کیهان

شروع مسیر موفقیت در کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره با یک رتبه ی برتر

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید 

مطالب مرتبط :

 


 

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 5
سعیده
|
1394/04/07 - 22:09
0
0
سلام عالی بود. ازسایت برنداریا عالیه.استرس کنکور وادن متنو اصلا برندارید.من خودم هرشب باید یدور بخونم.افرین به شما
محدثه
|
1393/12/01 - 01:09
1
0
سلام.میشه لطف کنین راجب مرور های پنج گانه که برای زبان هست توضیح بدین.میخوام راجب 1.3.7.14.30 بدونم.میخوام بدونم واسه درس های دیگه به جز زبان هم میشه استفاده کرد؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنین.متشکرم
پاسخ ها
کیهان
|
1393/12/01 - 13:20
سلام دوست عزیز این اطلاعات رو مشاور شما به شما خواهند داد 
-
|
1393/07/19 - 19:50
1
1
سلام تمامی مقاله هاتون عالی هستش ولی ای کاش یه لینک دانلود هم میذاشتید ، خیلی خوب میشد . امیدوارم این کار صورت بگیره .
عاطفه
|
1393/06/31 - 19:25
1
2
عالی بود.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.