.
hed

مروری بر چند عامل بسیار مهم برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره


آقای صادق رحمتی مشاور کنکور روانشناسی 98 کیهان   صادق رحمتی، دانشجوی ارشد بالینی علامه، مشاور تخصصی کنکور ارشد روانشناسی و مشاوره 98


 هرساله تعداد زیادی از دانشجویان برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری ثبت نام می کنند ولی آیا همه موفق به کسب رتبه برتر و قبولی در دانشگاه مورد نظرشان می شوند؟؟ برای رتبه شدن و در کل برای قبول شدن چه باید کرد؟؟ در این مقاله به سه عامل مهم و اساسی برای موفق شدن اشاره خواهم کرد.

اولین عامل مهم، انتخاب منبع درست است. هر دانشجو برای موفقیت در کنکور از دو نوع منبع می تواند استفاده کند. اول اینکه منابع اصلی که  برای هر درس معرفی شده است را تهیه و مطالعه کند که چیزی در حدود هفده هجده جلد کتاب است و زمان و انرژی زیادی را از دانشجو می گیرد و ممکن است تا زمان کنکور امکان مطالعه و دوره همه آنها فراهم نشود، مخصوصا برای افرادی که شاغل هستند یا هنوز واحد های درسی دارند که باید بگذرانند و زمانی کمتری در اختیار دارند (البته هیچ چیز غیر ممکن نیست)؛ دوم اینکه جزوات رتبه های برتر را تهیه و مطالعه کند که خلاصه تر است. خیلی از دانشجویان با دیده تردید به جزوات نگاه می کنند و همیشه از خود می پرسند که آیا جزوات می توانند نیاز ما را برطرف کنند و قابل اعتماد هستند یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال من سه مورد از ویژگی های یک جزوه قابل اعتماد و خوب را عنوان می کنم : جامع بودن، مانع بودن و قابل فهم بودن. منظور از جامع بودن این است که جزوه باید تمام مطالب مهم منابع اصلی را پوشش دهد، به عبارتی درصد پوشش دهی بالایی داشته باشد و تمام نیاز دانشجو را برطرف سازد. منظور از مانع بودن این است که جزوه باید در عین کامل بودن و پوشش دهی حداکثری منابع، خلاصه نیز باشد و مانند منابع اصلی حجیم نباشد. سومین ویژگی یعنی قابل فهم بودن این است که نثر جزوات باید ساده و قابل فهم باشد و دانشجو با خواندن آنها متوجه مطالب شود. شما می توانید برای انتخاب بهترین منبع از مشاوران کنکور کمک بگیرید و یا از تجربیات رتبه های برتر استفاده کنید.

دومین عامل برای موفقیت در کنکور برنامه ریزی درست و  دقیق است. اگر با رتبه های برتر کنکور صحبت کنید متوجه می شوید که یکی از ویژگی هایی که بین تمامی آنها مشترک است برنامه ریزی و پایبند بودن به آن است. دانشجو با برنامه ریزی می تواند زمان خود را مدیریت کرده و با صرف انرژی لازم منابع را مطالعه کند و به کسب موفقیت در کنکور امیدوار باشد. همچنین یکی دیگر از فواید برنامه ریزی این است که باعث کاهش استرس و سردرگمی دانشجویان می شود. در برنامه ریزی شما باید مشخص کنید که قرار است چه کتابهایی را مطالعه کنید، برای هرکدام چه مقدار زمان باید اختصاص دهید، ترتیب مطالعه دروس به چه صورت باشد، هرکدام را با چه شیوه ای مطالعه کنید، از چه زمانی دوره کردن، خلاصه نویسی و تست زنی را شروع کنید و....! در هنگام برنامه ریزی باید از یک سری خطاهایی که ممکن است رخ دهد آگاه باشید و ازآنها دوری کنید برای همین پیشنهاد من این است که در کنار خود یک مشاور داشته باشید تا این خطاها را به شما گوشزد و کار شمارا پیگیری کند.
 

موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی 98
 

و سومین عامل مهم تلاش و پشتکار خود دانشجوست که مطمئنا بدون در نظر گرفتن دو عامل قبلی و به تنهایی نمی تواند باعث موفقیت شود. اگر شما منابع اشتباهی را انتخاب کنید و یا بدون برنامه ریزی مشخص و دقیق و با انجام یک سری اشتباهات  شروع به     مطالعه کنید، هرچقدر هم که تلاش کنید باز راه به جایی نخواهید برد. در نهایت این سه عامل در تعامل با یکدیگر و همراه باهم می تواند موفقیت شما را در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری تضمین کند.

امیدوارم با توجه به تمامی عامل ها، شما جزو آن دسته از افرادی باشید که نهایتاً اسم تان را در لیست رتبه های برتر کیهان مشاهده خواهیم کرد. برای همه شما دوستان آرزوی موفقیت دارم. 

رحمتی
 


 
گروه آموزشی کیهان 
رتبه یک کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره 
تحت نظارت مستقیم مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کیهان 


 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 1
سارا
|
1397/09/29 - 09:05
0
0
عالی بود لطفا راهنمایی کنید از خدمات مشاوره شما استفاده کنم
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.