.
hed

بررسی سوالات روانشناسی رشد کنکور سراسری ارشد روانشناسی  94 

دوستان عزیز 

کیهانی‌های گرامی
داوطلبان خوب ارشد روانشناسی 94
سلام 

 

امسال اکثر شما نگران سوالات بودید: "منابع تغییر کرده؟" شده بود سوال بسیاری از شما. حق دارید. راست می‌گویید. آزمون ما ثبات و استاندارد بالایی ندارد. بارها و بارها سر جلسات مشاوره با شما دوستان همدلی و حتی همدردی کرده م :|. ولی خب چه کنیم؟ :( بیایید برویم یک بررسی کوچک بکنیم هر درس را، بعد بشینیم ببینیم باید برای آینده چه کنیم. 
 

 • اول از همه، حواسم‌باشد: نتیجه نهایی نسبی است: تراز شما به نسبت دیگر داوطلبان تعیین می‌شود. موضوع مهم این است که همان‌طور که در روزهای پایانی خدمتتان می‌گفتم، "بیایم و خودمون رو در بحث کنکور در یک منحنی طبیعی ببینیم." یعنی اگر سوالات خیلی فرق کند باز اوضاع ما زیاد فرق نمی‌کند چون الزاماً کسی از ما جلوتر نمی‌زند. اگر رشد خیلی سخت باشد، که امسال انصافاً بوده، باز هم الزاماً دیگران از من جلو نمی‌زنند. یادتان هست می‌گفتم "فرض کن امسال یک‌دفعه بیان و رشد رو کلاً متفاوت بدن! خوب اگه بخوای رشد رو اول بزنی به این امید که بالای 90 می‌زنی و یکباره توی کنکور تو رشد رو خیلی سخت بدن، بیچاره می‌شی که!" ؟ امسال جدی جدی این فرض محال ما که خودمان را برایش آماده کرده بودیم رخ داد. اگر هم برخی از شما چندان شوکه نشدید به خاطر آمادگی تان بوده، سایر دوستان هم به جهت آمادگی ناکافی(بگذریم که کنکور اساساً چیز مزخرفی است به عقیده بنده). 
 • بله ! سخت‌ترین سوالات روانشناسی رشد در چند سال اخیر. ارزیابی ما نشان می‌دهد که بله، سوالات درس روانشناسی رشد در کنکور 94 از سالهای دیگر بسیار دشوارتر و گاهاً بی‌ربط تر بوده است. پس اگر درصدی که در این درس کسب می‌کنید کمتر از آنچیزی است که مورد انتظارتان بودهع خیلی نگران نباشید چرا که درصد دیگر داوطلبان هم قطعاً از آنچه که فکرش را می‌کرده اند پایین تر آمده است. 
 • دو سوال از دروس دیگر در روانشناسی! امسال دو سوال خارج از چارچوب داشتیم که یک رکورد در درس روانشناسی رشد محسوب می‌شود. آن هم سوالاتی‌ست از درس روانشناسی شخصیت که انصافاً یکی‌ از آن دو ساده بود و دیگری هم از بین آزادی و هویت، می‌شد 50-50 یکی را انتخاب کرد، با همان شم بالینی متوسط.
 • یک سوال از مبحثی کاملاً جدید! آن سوالی که به بحث زمان از پیاژه اشاره دارد تا حالا در هیچ کنکوری نیامده بود و امسال وارد ماجرا شد. 
 • واقعاً باز هم بالای 80٪ ؟! باز هم اگر راستش را بخواهید، آنقدر همه می‌گفتند رشد امسال فاجعه بوده و چنین و چنان، در دلم یک آن گفتم نکند معلوم نباشد که سوالات از کجا آمده؟! که بررسی‌هایم نشان داد که "نه، این بچه‌ها انصافاً چیز قابل اتکایی تهیه کرده‌ند که سه چهار سال است زیر 70 کسی با آن نمی‌زند". به عنوان کسی که اعتراف می‌کند هنر و عرضه‌ی جزوه‌نویسی را ندارد، باید از این دوستان همین‌جا تشکر کنم.
 • تغییرات بسیار جزئی برای درس روانشناسی رشد:‌ با توجه به شرایطی که در مجموعه جزوات کیهان می‌بینم، بعید می‌دانم این جزوات برای کنکور 95 تغییر آنچنانی داشته باشند. فقط احتمالاً امسال یک‌سری از نکات خیلی ریز لورا برک تحت عنوان یک مجموعه کوچک "نکات تکمیلی رشد" در تابستان خدمت دوستانی که برای کنکور 95 آماده می‌شوند ارائه می‌شود. 
 
 • سوالات غلط؟! احتمالاً بعد از مطالعه این متن می‌پرسید تکلیف سوالاتی که ما "غلط" می‌نامیمشان چیست، باید عرض کنیم: 1. سازمان سنجش اگر بپذیرد که این دو سوال غلط هستند حذف‌ش می‌کند. 2. اگر نبپذیرد، باز چندان عقب نیستید، چون احتمالاً وسواس و کمالگرایی بسیاری از دانشجوهای قوی مانع از آنها شده که این دو تست را بزنند. "احتمالاً". 
 
 • دشوار‌ترین رشد چند سال اخیر. به نظر من سوالات امسال حقیقتاً از سال‌های گذشته کمی دشوارتر بود.انکار نمی‌کنیم. اما این را هم بدانیم که می‌شد در همین کنکور بسیار سخت رشد را بالای 80 زد!  می‌گویید نه؟ به سراغ جدول زیر بروید. 

 

.: 75 تا 80٪ ایستادگی جزوات کیهان، در برابر دشوار‌ترین سوالات روانشناسی رشد :.

 
مطابقت سوالات درس روانشناسی رشد کنکور ارشد روانشناسی 94 با جزوات کیهان
  محل پاسخ در جزوه کیهان توضیحات
1 صفحه 47 سطر 12 جزوه فــیــزیولــوژی‌تـــکــمــیــلــی‌کـــیــــهـــان
صفحه 268 لورا برک جلد 1 
این سوال از مبحث فیزیولوژیک است
هر سال تنها یکی دو سوال از مباحث فیزیولوژیک می‌آید که معمولاً برای همه دشوار هستند البته تسلط کافی روی جزوه فیزیولوژی ما را با نتیجه لازم می‌رساند
2 صفحه 78 سطر 25  
3 صفحه 100 لورا برک جلد 2 
4 صفحه 98 پاراگراف آخر  
5 صفحه 193 سطر 11  
6 صفحه 164 سطر 30   
7 صفحه 107 سطر 5   
8 از کاپلان آورده شده است و کلاً سوال غلطی است. 
9 صفحه 197 سطر 8   
10  صفحه  135 سطر 5   
11 این سوال اساساً از درس نظریه‌های شخصیت آمده است! این سوال می‌تواند بسیاری از داوطلبان را عصبانی و خارج از گود رقابت می‌کند، اما با این‌حال کمی خونسردی در پاسخ‌دهی به این سوال به ما نشان می‌دهد که از بین این 4 گزینه، تنها گزینه 2 است که در نظریه فردنگر آدلر مطرح می‌شود. 
12 صفحه 131  کل بحث نگه‌داری ذهنی و این‌همانی
13  - این سوال اساساً از درس نظریه‌های شخصیت آمده است!! 
14 صفحه 163 سطر 22 تا 24  گزینه 1 معرف روش اسکینر
گزینه 2 و 3 هم که نیازی به توضیح ندارند از بس که واضح‌اند
15 - این سوال از اولین فصل جلد 2 لورابرک و صفحه 70 جزوه کیهان آورده شده که نه عیناً در متن کتاب است و نه عیناً در متن جزوه.
اما: 
طوفان و فشار درباره نوجوانی است پس گزینه 3(با فرض اینکه منظور از بوم شناسی نظریه‌ی زیست‌بوم شناسی برونفن برنر است که درباره نوجوانی نیست) که حذف است. 
طوفان و فشار معرف دیدگاه زیستی است پس گزینه 4 یعنی کردارشناسی هم که پایه‌ای زیستی دارد حذف است. 
می‌توان از بین گزینه 1 و 2، با یادآوری مطالعات مارگارت مید و نظرش درباره تاثیر محیط مردم‌ شناسی را انتخاب کرد. ویگوتسکی (بافت‌شناسی) هم که اصولاً درباره نوجوانی نظر نداده است.
اما انصافاً سوال را زیادی پیچانده‌اند. به شما حق می‌دهیم.
16   رشد ژنتیک دکتر منصور صفحه 260 
انصافاً سوال دشواری است. 
17 ص 183 سطر 12   
18 ص 37 سطر 24  
19 صفحه 89 سطر 3  
20 واضح است که گزینه 1 و 3 به تفکر صوری اشاره دارد و گزینه 2 غلط است چون چیزی به نام تفکر استقرائی در روانشناسی رشد نداریم، اما گزینه چهارم هم غلط است چرا که در هیچ کتاب مرجعی ازعنوان انتقالی برای معرفی تفکر پیش‌عملیاتی استفاده نشده است. 
 

نتیجه ارزیابی

 • تعداد کل سوالات درس روانشناسی رشد در کنکور سراسری 1394: 20 

 • 2 سوال از لحاظ علمی غلط هستند.

 • 4 سوال (شامل همین 2سوال) از دروس دیگر به روانشناسی آمده اند. 

 • 16 سوال مستقیماً به درس روانشناسی و منابع مرجع آن(لورا برک، کرین، منصور)اشاره دارد. 

 • از 16 سوال باقی‌مانده، 1 سوال خیلی خیلی سخت و ریز است. 

 • از این 16 سوال، 13 سوال مستقیماً در جزوات کیهان موجود بود(حفظ بیش از 81٪ قدرت پاسخ‌دهی). 

 

دانشجویان کیهان، با مطالعه جزوه روانشناسی رشد کیهان، به جای مطالعه 2500 صفحه کتاب (1200 لورا برک، 800 منصور، 600 کرین)، جزوه 270 صفحه ای کیهان را چند بار مطالعه کردند و با این حال به بیش از 81٪ از سوالات مربوطه تسلط داشتند. 


از اینکه توانستیم پاسخ اعتماد و همراهی شما را بار دیگر داده باشیم، بسیار خوشحالیم

و یک تشکر ویژه‌ی بی‌مقدمه

امسال شما خیلی به من انرژی دادید، عمده‌ی شما خیلی خوب بودید، افتخار می‌کنم با شما و در گروه خوب کیهان یک سال دیگر فعالیت داشتم و کلی چیز یاد گرفتم. دست تک‌تک شما دوستان را که صادقانه، در سخت‌ترین شرایط به احترام کار گروهی ‌مان به سختی کوشیدید به گرمی می‌فشارم. از یکایک شما که خطاهای ما را پیش از آنکه به دیگران آسیب بزند به ما یادآور شدید خیلی ممنونم. از شماهایی که تمرین‌های کارگاه زبان را حل می‌کردید و پیشرفت کردید و نتیجه را دیدید و باعث شدید من از پیشرفت‌تان به حدی خوشحال شوم که تمام خستگی‌های این یک سال از تنم بیرون برود، ممنونم. بابت برخی اشتباهات کتاب تست که بیشتر از حد تصور بود یک عالمه متاسفم.  نمی‌دانید چقدر ناراحت شدیم بابت آن. واقعاً نمی‌دانید چقدر. خیلی تلاش کردیم درست‌ش کنیم که امیدواریم پاسخ‌های زیاد و ترجمه‌های نسبتاً دقیق و زیر‌نویس‌های کمکی‌اش کمی آن خطا را پوشیده باشد. همین الان چند نفر دارند جمله به جمله آن را بررسی می‌کنند که آیندگان به بهترین کتاب تست روانشناسی کشور دسترسی داشته باشند. باز هم خطاهای کیهان را به کیهان بگوئید.
شما بهتر از آنی هستید که فکرش را می‌کنید. من این را در این دو سال دیدم باور کنید! اگر بخواهم از خوب‌های امسال اسم ببرم این مطلب خیلی طولانی می شود اما باید اعتراف کنم که بهترین و صادق‌ترین همکاران عمرم را در کیهان دیده‌ام و محترم‌ترین دانشجویان را در کیهان. کیهانی‌های پارسال عالی بودند و کیهانی‌های امسال حتی خیلی بهتر. خیلی خوب بودید. 
ممنون که ناراحتی‌های گاه به گاه مرا در جلسات مشاوره به حساب جدیت‌ بیش از اندازه‌ام در جلسات گذاشتید. اگر یک بار دیگر راستش بخواهید، مشاور سابقم‌ در کنکور لیسانس یک روز گفت "تو مشاور نمی‌شی!" پرسیدم "چرا؟؟" گفت "چون زیادی دلسوزی! " استاد حسابداری‌ام هم روزی گفت "تو حساب کتاب نمی‌فهمی، همون روانشناسی رو برو که می‌خوای!". خلاصه، شوق به این کار گاهی مرا از خودم بی‌خود می‌کرد. امیدوارم شما هم طعم لذت انجام کاری که عاشقش هستید را هر روز بیشتر از دیروز بچشید، که شایسته ش هستید. 
از شما بانوهای متاهلی هم که علی‌رغم داشتن همسر و فرزند و گاهاً هم کار!، صادقانه تلاش می‌کردید نمی‌دانم چطور تشکر کنم، چرا که بسیار چیزها از صبر و پشتکار شما یاد گرفتم. می‌دیدم که چطور در ضیق شدید وقت، از خودتان می‌زدید و تلاش می کردید. تلاشی برای خلق یک آدم بهتر.از همسران شما هم، که آنچنان همکاری خوب و صمیمانه داشتند باید تشکر کرد. در این دو سال همکاری گروهی را به بهترین شکلش با برخی از شما بزرگواران در مطالعه و البته همکارانم در تهیه بهترین مجموعه‌ها تجربه کردم.
خلاصه که، ماحصل همه فراز و نشیب‌های این دو سال کیهان، برای من این شده که: "ما چقدر آدم خوب در این کشور داریم". 

خیلی مراقب خودتون باشید 


صادق فلاح 

.