.
hed

بررسی سوالات روانشناسی رشد کنکور سراسری ارشد روانشناسی  94 

دوستان عزیز 

کیهانی‌های گرامی
داوطلبان خوب ارشد روانشناسی 94
سلام 

 

امسال اکثر شما نگران سوالات بودید: "منابع تغییر کرده؟" شده بود سوال بسیاری از شما. حق دارید. راست می‌گویید. آزمون ما ثبات و استاندارد بالایی ندارد. بارها و بارها سر جلسات مشاوره با شما دوستان همدلی و حتی همدردی کرده م :|. ولی خب چه کنیم؟ :( بیایید برویم یک بررسی کوچک بکنیم هر درس را، بعد بشینیم ببینیم باید برای آینده چه کنیم. 
 

 • اول از همه، حواسم‌باشد: نتیجه نهایی نسبی است: تراز شما به نسبت دیگر داوطلبان تعیین می‌شود. موضوع مهم این است که همان‌طور که در روزهای پایانی خدمتتان می‌گفتم، "بیایم و خودمون رو در بحث کنکور در یک منحنی طبیعی ببینیم." یعنی اگر سوالات خیلی فرق کند باز اوضاع ما زیاد فرق نمی‌کند چون الزاماً کسی از ما جلوتر نمی‌زند. اگر رشد خیلی سخت باشد، که امسال انصافاً بوده، باز هم الزاماً دیگران از من جلو نمی‌زنند. یادتان هست می‌گفتم "فرض کن امسال یک‌دفعه بیان و رشد رو کلاً متفاوت بدن! خوب اگه بخوای رشد رو اول بزنی به این امید که بالای 90 می‌زنی و یکباره توی کنکور تو رشد رو خیلی سخت بدن، بیچاره می‌شی که!" ؟ امسال جدی جدی این فرض محال ما که خودمان را برایش آماده کرده بودیم رخ داد. اگر هم برخی از شما چندان شوکه نشدید به خاطر آمادگی تان بوده، سایر دوستان هم به جهت آمادگی ناکافی(بگذریم که کنکور اساساً چیز مزخرفی است به عقیده بنده). 
 • بله ! سخت‌ترین سوالات روانشناسی رشد در چند سال اخیر. ارزیابی ما نشان می‌دهد که بله، سوالات درس روانشناسی رشد در کنکور 94 از سالهای دیگر بسیار دشوارتر و گاهاً بی‌ربط تر بوده است. پس اگر درصدی که در این درس کسب می‌کنید کمتر از آنچیزی است که مورد انتظارتان بودهع خیلی نگران نباشید چرا که درصد دیگر داوطلبان هم قطعاً از آنچه که فکرش را می‌کرده اند پایین تر آمده است. 
 • دو سوال از دروس دیگر در روانشناسی! امسال دو سوال خارج از چارچوب داشتیم که یک رکورد در درس روانشناسی رشد محسوب می‌شود. آن هم سوالاتی‌ست از درس روانشناسی شخصیت که انصافاً یکی‌ از آن دو ساده بود و دیگری هم از بین آزادی و هویت، می‌شد 50-50 یکی را انتخاب کرد، با همان شم بالینی متوسط.
 • یک سوال از مبحثی کاملاً جدید! آن سوالی که به بحث زمان از پیاژه اشاره دارد تا حالا در هیچ کنکوری نیامده بود و امسال وارد ماجرا شد. 
 • واقعاً باز هم بالای 80٪ ؟! باز هم اگر راستش را بخواهید، آنقدر همه می‌گفتند رشد امسال فاجعه بوده و چنین و چنان، در دلم یک آن گفتم نکند معلوم نباشد که سوالات از کجا آمده؟! که بررسی‌هایم نشان داد که "نه، این بچه‌ها انصافاً چیز قابل اتکایی تهیه کرده‌ند که سه چهار سال است زیر 70 کسی با آن نمی‌زند". به عنوان کسی که اعتراف می‌کند هنر و عرضه‌ی جزوه‌نویسی را ندارد، باید از این دوستان همین‌جا تشکر کنم.
 • تغییرات بسیار جزئی برای درس روانشناسی رشد:‌ با توجه به شرایطی که در مجموعه جزوات کیهان می‌بینم، بعید می‌دانم این جزوات برای کنکور 95 تغییر آنچنانی داشته باشند. فقط احتمالاً امسال یک‌سری از نکات خیلی ریز لورا برک تحت عنوان یک مجموعه کوچک "نکات تکمیلی رشد" در تابستان خدمت دوستانی که برای کنکور 95 آماده می‌شوند ارائه می‌شود. 
 
 • سوالات غلط؟! احتمالاً بعد از مطالعه این متن می‌پرسید تکلیف سوالاتی که ما "غلط" می‌نامیمشان چیست، باید عرض کنیم: 1. سازمان سنجش اگر بپذیرد که این دو سوال غلط هستند حذف‌ش می‌کند. 2. اگر نبپذیرد، باز چندان عقب نیستید، چون احتمالاً وسواس و کمالگرایی بسیاری از دانشجوهای قوی مانع از آنها شده که این دو تست را بزنند. "احتمالاً". 
 
 • دشوار‌ترین رشد چند سال اخیر. به نظر من سوالات امسال حقیقتاً از سال‌های گذشته کمی دشوارتر بود.انکار نمی‌کنیم. اما این را هم بدانیم که می‌شد در همین کنکور بسیار سخت رشد را بالای 80 زد!  می‌گویید نه؟ به سراغ جدول زیر بروید. 

 

.: 75 تا 80٪ ایستادگی جزوات کیهان، در برابر دشوار‌ترین سوالات روانشناسی رشد :.

 
مطابقت سوالات درس روانشناسی رشد کنکور ارشد روانشناسی 94 با جزوات کیهان
  محل پاسخ در جزوه کیهان توضیحات
1 صفحه 47 سطر 12 جزوه فــیــزیولــوژی‌تـــکــمــیــلــی‌کـــیــــهـــان
صفحه 268 لورا برک جلد 1 
این سوال از مبحث فیزیولوژیک است
هر سال تنها یکی دو سوال از مباحث فیزیولوژیک می‌آید که معمولاً برای همه دشوار هستند البته تسلط کافی روی جزوه فیزیولوژی ما را با نتیجه لازم می‌رساند
2 صفحه 78 سطر 25  
3 صفحه 100 لورا برک جلد 2 
4 صفحه 98 پاراگراف آخر  
5 صفحه 193 سطر 11  
6 صفحه 164 سطر 30   
7 صفحه 107 سطر 5   
8 از کاپلان آورده شده است و کلاً سوال غلطی است. 
9 صفحه 197 سطر 8   
10  صفحه  135 سطر 5   
11 این سوال اساساً از درس نظریه‌های شخصیت آمده است! این سوال می‌تواند بسیاری از داوطلبان را عصبانی و خارج از گود رقابت می‌کند، اما با این‌حال کمی خونسردی در پاسخ‌دهی به این سوال به ما نشان می‌دهد که از بین این 4 گزینه، تنها گزینه 2 است که در نظریه فردنگر آدلر مطرح می‌شود. 
12 صفحه 131  کل بحث نگه‌داری ذهنی و این‌همانی
13  - این سوال اساساً از درس نظریه‌های شخصیت آمده است!! 
14 صفحه 163 سطر 22 تا 24  گزینه 1 معرف روش اسکینر
گزینه 2 و 3 هم که نیازی به توضیح ندارند از بس که واضح‌اند
15 - این سوال از اولین فصل جلد 2 لورابرک و صفحه 70 جزوه کیهان آورده شده که نه عیناً در متن کتاب است و نه عیناً در متن جزوه.
اما: 
طوفان و فشار درباره نوجوانی است پس گزینه 3(با فرض اینکه منظور از بوم شناسی نظریه‌ی زیست‌بوم شناسی برونفن برنر است که درباره نوجوانی نیست) که حذف است. 
طوفان و فشار معرف دیدگاه زیستی است پس گزینه 4 یعنی کردارشناسی هم که پایه‌ای زیستی دارد حذف است. 
می‌توان از بین گزینه 1 و 2، با یادآوری مطالعات مارگارت مید و نظرش درباره تاثیر محیط مردم‌ شناسی را انتخاب کرد. ویگوتسکی (بافت‌شناسی) هم که اصولاً درباره نوجوانی نظر نداده است.
اما انصافاً سوال را زیادی پیچانده‌اند. به شما حق می‌دهیم.
16   رشد ژنتیک دکتر منصور صفحه 260 
انصافاً سوال دشواری است. 
17 ص 183 سطر 12   
18 ص 37 سطر 24  
19 صفحه 89 سطر 3  
20 واضح است که گزینه 1 و 3 به تفکر صوری اشاره دارد و گزینه 2 غلط است چون چیزی به نام تفکر استقرائی در روانشناسی رشد نداریم، اما گزینه چهارم هم غلط است چرا که در هیچ کتاب مرجعی ازعنوان انتقالی برای معرفی تفکر پیش‌عملیاتی استفاده نشده است. 
 

نتیجه ارزیابی

 • تعداد کل سوالات درس روانشناسی رشد در کنکور سراسری 1394: 20 

 • 2 سوال از لحاظ علمی غلط هستند.

 • 4 سوال (شامل همین 2سوال) از دروس دیگر به روانشناسی آمده اند. 

 • 16 سوال مستقیماً به درس روانشناسی و منابع مرجع آن(لورا برک، کرین، منصور)اشاره دارد. 

 • از 16 سوال باقی‌مانده، 1 سوال خیلی خیلی سخت و ریز است. 

 • از این 16 سوال، 13 سوال مستقیماً در جزوات کیهان موجود بود(حفظ بیش از 81٪ قدرت پاسخ‌دهی). 

 

دانشجویان کیهان، با مطالعه جزوه روانشناسی رشد کیهان، به جای مطالعه 2500 صفحه کتاب (1200 لورا برک، 800 منصور، 600 کرین)، جزوه 270 صفحه ای کیهان را چند بار مطالعه کردند و با این حال به بیش از 81٪ از سوالات مربوطه تسلط داشتند. 


از اینکه توانستیم پاسخ اعتماد و همراهی شما را بار دیگر داده باشیم، بسیار خوشحالیم

و یک تشکر ویژه‌ی بی‌مقدمه

امسال شما خیلی به من انرژی دادید، عمده‌ی شما خیلی خوب بودید، افتخار می‌کنم با شما و در گروه خوب کیهان یک سال دیگر فعالیت داشتم و کلی چیز یاد گرفتم. دست تک‌تک شما دوستان را که صادقانه، در سخت‌ترین شرایط به احترام کار گروهی ‌مان به سختی کوشیدید به گرمی می‌فشارم. از یکایک شما که خطاهای ما را پیش از آنکه به دیگران آسیب بزند به ما یادآور شدید خیلی ممنونم. از شماهایی که تمرین‌های کارگاه زبان را حل می‌کردید و پیشرفت کردید و نتیجه را دیدید و باعث شدید من از پیشرفت‌تان به حدی خوشحال شوم که تمام خستگی‌های این یک سال از تنم بیرون برود، ممنونم. بابت برخی اشتباهات کتاب تست که بیشتر از حد تصور بود یک عالمه متاسفم.  نمی‌دانید چقدر ناراحت شدیم بابت آن. واقعاً نمی‌دانید چقدر. خیلی تلاش کردیم درست‌ش کنیم که امیدواریم پاسخ‌های زیاد و ترجمه‌های نسبتاً دقیق و زیر‌نویس‌های کمکی‌اش کمی آن خطا را پوشیده باشد. همین الان چند نفر دارند جمله به جمله آن را بررسی می‌کنند که آیندگان به بهترین کتاب تست روانشناسی کشور دسترسی داشته باشند. باز هم خطاهای کیهان را به کیهان بگوئید.
شما بهتر از آنی هستید که فکرش را می‌کنید. من این را در این دو سال دیدم باور کنید! اگر بخواهم از خوب‌های امسال اسم ببرم این مطلب خیلی طولانی می شود اما باید اعتراف کنم که بهترین و صادق‌ترین همکاران عمرم را در کیهان دیده‌ام و محترم‌ترین دانشجویان را در کیهان. کیهانی‌های پارسال عالی بودند و کیهانی‌های امسال حتی خیلی بهتر. خیلی خوب بودید. 
ممنون که ناراحتی‌های گاه به گاه مرا در جلسات مشاوره به حساب جدیت‌ بیش از اندازه‌ام در جلسات گذاشتید. اگر یک بار دیگر راستش بخواهید، مشاور سابقم‌ در کنکور لیسانس یک روز گفت "تو مشاور نمی‌شی!" پرسیدم "چرا؟؟" گفت "چون زیادی دلسوزی! " استاد حسابداری‌ام هم روزی گفت "تو حساب کتاب نمی‌فهمی، همون روانشناسی رو برو که می‌خوای!". خلاصه، شوق به این کار گاهی مرا از خودم بی‌خود می‌کرد. امیدوارم شما هم طعم لذت انجام کاری که عاشقش هستید را هر روز بیشتر از دیروز بچشید، که شایسته ش هستید. 
از شما بانوهای متاهلی هم که علی‌رغم داشتن همسر و فرزند و گاهاً هم کار!، صادقانه تلاش می‌کردید نمی‌دانم چطور تشکر کنم، چرا که بسیار چیزها از صبر و پشتکار شما یاد گرفتم. می‌دیدم که چطور در ضیق شدید وقت، از خودتان می‌زدید و تلاش می کردید. تلاشی برای خلق یک آدم بهتر.از همسران شما هم، که آنچنان همکاری خوب و صمیمانه داشتند باید تشکر کرد. در این دو سال همکاری گروهی را به بهترین شکلش با برخی از شما بزرگواران در مطالعه و البته همکارانم در تهیه بهترین مجموعه‌ها تجربه کردم.
خلاصه که، ماحصل همه فراز و نشیب‌های این دو سال کیهان، برای من این شده که: "ما چقدر آدم خوب در این کشور داریم". 

خیلی مراقب خودتون باشید 


صادق فلاح 

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 25
محمد
|
1394/12/13 - 17:24
0
1
از بین دو کتاب رشد لورا برگ کدوم جلدش بیشتر ازش سوال میاد
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/12/14 - 12:31
سلام محمد
معمولا جلد یک سوالات بیشتری رو شامل میشهموفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
داوطلب
|
1393/12/10 - 22:33
1
0
سلام ما چه طوری میتونیم جزوات رو تهیه کنیم؟؟
پاسخ ها
کیهان
|
1393/12/11 - 22:02
سلام

میتونید برای توضیحات کامل در رابطه با تهیه کردن جزوات با کیهان تماس بگیرید
Fahim
|
1393/11/27 - 05:39
1
1
واقعا عصبانی ام من هم مثل شما در مورد سوال 14فکر میکردم روش بندورا با توجه به یادگیری مشاهده ای شرطی سازی وسیله ای باشد و واقعا متعجبم که چطور میتواند پردازش اطلاعات بشود همین طور در مورد سوال هفده انگار امسال هر جوابی را نمیدانسته اند زده اند به حساب پردازش اطلاعات.
Ariaman
|
1393/11/26 - 20:20
1
2
من یکبار زنگ زدم و از بدی های یکی از موسسات حرف زدم. مشاور کیهان که فکر کنم آقای نیک منش بود سریعا گفت خواهشا از نکات منفی جاهای دیگه اینجا حرف نزنید، چون ما خودمون هم کامل نیستیم. کاش همه این اخلاق کاری رو داشتن... . به نظر منم کیهان کامل نیست، ولی توی روانشناسی تخصصی ترینه و نتیجه کنکور هم داره اینو کاملا نشون میده... همه دارن میبینن نتیجه بررسی جزاتو. کاش بیشتر جزوه رو خونده بودم... حیف شد
سیمین رضایی / تهران
|
1393/11/26 - 19:56
2
1
توجه توجه یک سوال؟؟؟؟؟؟؟ بچه ها من پارسال هم کنکور شرکت کرده بودم. پارسال رو خراب کرده بودم چون منابعم خوب نبود.تغییر رشته ای هم بودم و اطلاعات نداشتم و گند زدم. امسال رو با کیهان کار کردم، و جزواتشو چندین بار خوندم. خداروشکر راضی راضیم. مطمئنا هیچ جایی بدون نقطه ضعف نیست، نه کیهان و نه هیچ جای دیگه، اما سوالم اینه که کدوم موسسه میاد بعد کنکور در بیاره که دقیقا چند درصد سوالها توی جزواتش بوده؟ این کار رو فقط کیهان داره انجام میده. من ناراحت شدم وقی دیدم خیلی ها از حسادت دارن پست سر کیهان بد میگن. بازم والم رو تکرار میکنم. کدوم موسسه یا مشاور بعد کنکور میاد دقیقا در بیاره که چقدر از سوالات توی جزواتش بوده؟ من این سوالم رو توی همه ی پیج ها میپرسم، چون میدونم مشاورم آقای فلاح چقدر برام زحمت کشید و دلسوزی کرد. و چقدر بهم گفت هیچوقت از بدی دیگران پیش کیهان نگو... حالا میبینم بقیه پشت سر کیهان حرف میزنن، به عنوان کسی که کیهان تاثیر مثبتی تو زندگیش داشت وظیفه خودم دونستم این سوال رو بپرسم. کدوم موسسه غیر از کیهان جرآت داره جزواتشو مثل کیهان دو روز بعد کنکور نقد کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
reza
|
1393/11/26 - 20:12
من جواب سوالتون رو نمیدونم، ولی میدونم هرکسی تو ایران پیشرفت کنه سریعا شروع به تخریبش میکنن. تو همه صنف ها اینو میبینم. کاش کیهان بیشتر تبلیغ میکرد. جایی رو هم ندیدخ خودش خودشو نقد کنه، اگه کیهان این کارو میکنه پس به خودش اطمینان داره لابد...
Arash
|
1393/11/21 - 14:23
1
3
درود ، خدا قوت کیهانیای عزیز، با بودنتون انگیزم برا کنکور 95صدچندان میشه، راستش من با توجه به وقفه re یک ساله ای ک تو تحصیلم افتاده، و شدیدا علاقمند به قبولی در دانشگاه علامه می باشم. به نظرم باید منابع اصلی و مطالعه کنم. آقای فلاح عزیز شما چه پیشنهادی دارید؟ همچنین من از اکنون آماده ام.
پاسخ ها
کیهان
|
1393/11/21 - 21:17
سلام ارش جان مرسی 
سوالاتت رو در مشاوره تلفنی رایگان از اقای فلاح یا سایر همکاران بپرس :) 
98و02188533497 
صفا
|
1393/11/21 - 11:54
2
1
سلام كيهان كنكورهاي آزمايشي برگزار نمي كنه؟ يا بايد از جاي ديگه اي كمك گرفت؟
پاسخ ها
کیهان
|
1393/11/21 - 12:18
خانم ایزدپناه گرامی سلام 
این سوال رو پاسخ داده بودیم خدمتتون، خودتون میدونید که کیهان به آزمونهای آزمایشی به این شکل رایج اعتقادی نداره به دلایلی که در جلسات مشاوره گفته شده. پس از آزمون هم خبری نیست :) 
لطفا این نوع سوالات رو در بخش سوالات متداول درج کنید چراکه بعد از مدتی سوالات نامربوط از مطالب پاک می‌شوند. 

موفق باشید 
کیهان 
Nastaran
|
1393/11/20 - 20:35
1
4
من یک جای سایت دیدم که یکی از بچه های نوشته بود توی یک سایت دیگه از کیهان بد گفتن... به نظرم این جدول رو براش بفرستید... حالا مشخص شد ما اشتباه نکردم جزوه کیهان رو خوندیم فکر کنم دانشجوهای دیگر موسسات خیلی کمتر از اینها هم زده باشن
ريحانه احمدي
|
1393/11/20 - 11:40
1
4
سلام و عرض ادب جناب فلاح گران مايه ... قلمتان را هم دوست دارم ، همانند همراهي وهم گاميتان ... چ ملموس است در نوشته هايتان عاشقانه هاي يك هميشه "همراه" ... ممنون از همراهي هميشگيتان ... كيهاني ها خدا قوت ...
سارا
|
1393/11/20 - 08:09
0
6
حالا جدا از اینکه چند درصد از سوالات در جزوه موجود بودند،قبول کنید که سوالات رشد امسال ارزش علمی چندانی نداشته اند تا ملاک ارزیابی دانش دانشجو باشند.حیف آن همه نظریه خوب رشد!
روان
|
1393/11/20 - 07:21
1
4
سلام خسته نباشىد خوب مىشد اگه درکنار آدرس جواب سوالات ،عدد گزىنه صحىح روهم مىزاشتىد .مرسى
پاسخ ها
کیهان
|
1393/11/20 - 12:45
به نکته خوبی اشاره کردید چشم در مطالب بعدی چنین می‌کنیم :)‌
زهره
|
1393/11/20 - 00:22
1
6
من مطمئنم در آینده نزدیک کیهان حرف اول و آخر رو در کنکور روانشناسی میزنه ... توی جلسه کنکور مدام یاد جزواتم میفتادم اکثر سوالا برام اشنا بود مرسی آقای سامانی، مرسی کیهان مرسی همه بچه های خوب دانشگاه تهران و کیهان
نگین
|
1393/11/20 - 00:14
1
6
سلام و خسته نباشید به تیم قوی کیهان درسته که چند تا از سوالات تو جزوه نبود ولی تعداد زیادش بود ما که ۱۰۰٪ نمیخواستیم.
مهراد
|
1393/11/19 - 21:18
0
3
جناب فلاح عزیز خسته نباشی داداش گفتید 2سوال اساسا غلط است واقعا هدف طرح کنندگان سوال از این کار چیست؟
پاسخ ها
کیهان
|
1393/11/19 - 23:01
ظاهرا آقای فلاح دیگه آنلاین نیستن مهرداد
کلاً علت واقعی این موضوع معلوم نیست. فقط میشه حدس زد. 
1. ارزیابی مدیریت بحران داوطلب ! 
2. اشتباه شدن سوالات ! 
3. اذیت‌کن بودن طراح (این را افراد خیلی بدبین می‌گویند که ما موافق‌ش نیستیم، چرا که طراح سوال هم بنده خدا یک استاد دانشگاه است و بزرگ ما و محترم)
؟! 
فرزانه
|
1393/11/19 - 21:16
0
7
سلام آقا فلاح من می خواستم شبی برم رشد را بررسی کنم بفرستم برای سایت کیهان که الان دیدم شما زحمتش را کشیدید. مطمئن بودم اکثر سوالات امسالم را جزوه کیهان پوشش میداده. سوال 19 جیمز فولر صفحه 89 جزوه هست:) من خودم رمز براش گذاشته بودم که جیمز فولر نظرش فول و کامل بوده چون در مورد معنویت و ایمان نظر داده:)
لیلا
|
1393/11/19 - 20:49
0
0
در رابطه با دروس دیگه نظری ندارید؟
پاسخ ها
کیهان
|
1393/11/19 - 22:20
درس به درس انشالا 
کیهان
|
1394/07/21 - 15:00
هم اکنون گزارش کیفیت‌سنجی سایر دروس نیز بر روی سایت قرار گرفته است
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.