.
hed


پیشنهاد مشاوران کــیــهــان برای خرید کتاب


آقای نیک‌منش - روان‌درمانگر، مشاور تحصیلی کنکور ارشد و دکتری روانشناسی کیهان

 • وقتی نیچه گریست - اروین یالوم(سپیده حبیب - نشر قطره) : این کتاب در دسته ی رمان های آموزشی قرار می گیرد و گزینه مناسبی برای کسانی است که به روانشناسی و خصوصا روان درمانی علاقه دارند. داستان رمان، آمیخته ای از واقعیات تاریخی زندگی فروید ، نیچه و بروئر  و همچنین خیالبافی های نویسنده است که در قالب جلسات روان درمانی بروئر با نیچه تجلی پیدا می کند. نثر روان کتاب،حملات زیبا، و توضیحات اضافی مترجم از نکات قوت کتاب است. مطالعه ی این کتاب را به همه ی دانشجویان روانشناسی ،داوطلبان عزیز و علاقه‌مندان به روان شناسی و روان درمانی پیشنهاد می کنم.

 

آقای فلاح - روان‌درمانگر، مشاور تحصیلی کنکور ارشد و دکتری روانشناسی کیهان

 • تقویت مهارت‌های ذهنی - آندرو رایت(حمید بلوچ-نشر شباهنگ): عمده‌ی نکاتی که در رابطه با روش‌های مطالعه به داوطلبان می‌گم از همین کتاب میاد. مخصوص کنکوری هاست. چه کارشناسی و چه کارشناسی ارشد. تفکر خلاق، مدیریت استرس و کاهش تنش و افزایش ارامش، معرفی قابلیت های نیمکره چپ و راست، روش های به خاطرسپاری مطالب در کمترین زمان،نقشه برداری، روش یادداشت برداری، افزایش سرعت مطالعه و ... . این کتاب کوچک معرکه است !
 • نیروی حال - اکهارت تله(هنگامه آذرمی- نشر کلک آزادگان): علی رغم سواد اندک بنده، کتاب‌های مختلفی رو به دوستان معرفی کرده و می‌کنم. اما از هیچ کتابی به اندازه این کتاب بازخورد مثبت نگرفته ام. آخرین بازخورد، نظر جناب محمودی عزیز، داوطلب کنکور ۹۲ بود که جمله ایشونو هرگز فراموش نمی‌کنم: "کتابهای زیادی بهم معرفی شده و خونده م. اما به جرات می‌تونم بگم این کتاب از بی بدیل ترین کتاب هاییه که تا حالا خونده م!". روی کتاب نوشته شده "رهنمونی برای روشن‌بینی معنوی". نویسنده در رشته الهیات تحصیل کرده و سعی کرده انسان رو با نیرویی که جان انسان را جلا می‌ده و به تعبیر روانشناسی، تعادل رو در زندگی ایجاد می‌کنه، مرتبط کنه. نویسنده به صحبتی که می‌کنه کاملاً مطمئن به نظر می‌رسه و توصیه هاش می‌تونه تحولاتی شناختی و تبعاً فیزیولوژیکی در فرد و در روابط بین فردی او ایجاد کنه.
 • بازی ها - اریک برن - (اسماعیل فصیح- نشر ذهن آویز): اریک برن رو اکثر شما دوستان می‌شناسید یا خواهید شناخت.  یک نظریه پرداز روانشناس برجسته. نظریه او عمدتا پیرامون روابط اجتماعی و تعاملات اجتماعی است. مطالعه این کتاب و تفکر درباره نظرات نویسنده، احتمالاً به بهبود تعاملات اجتماعی شما کمک شایانی خواهد کرد. بخرید و مهمتر، بخونید و خیلی مهمتر: عمل کنید و خیلی خیلی مهمتر: از زندگی لذت ببرید.

خانم قنبرزاده - مشاور تحصیلی کنکور ارشد روانشناسی کیهان

 • سبک ها و مهارت های ارتباطی (دکتر نیما قربانی - انتشارات بینش نو) : این کتاب با نگاهی علمی وکاربردی به مهارتهای ارتباطی بین شخصی پرداخته است. آموزشهای مهارتی چون در تضاد با عاداتی که با آنها خو کردیم قرار می‎گیرد، با دو مانع روبه روست: نخست، دلبستگی به عادات پیشین سبب می شود از آزمایش مهارتی جدید از طریق دلیل تراشی سرباز زنیم. عمده ترین توجیه در فرار از شکل دهی یک رفتار ارتباطی جدید، نامناسب انگاشتن آن با سیستم و محیط است. جایی که نیاز به عملی جدید ومتفاوت است،گرایش به تحلیل و فلسفه بافی گل می‎کند. دوم، ضرورت تمرین برای شکل دهی رفتار جدید است که آن هم زحمت دارد. یادگیری مهارتهای ارتباطی نیاز به توجه و غلبه بر دو مانع یاد شده دارد که در این کتاب آموزش داده می‎شود.
 • مهندسی رفتار ارتباطی: بین شخصی و درون شخصی - دکتر نیما قربانی : مولف در این کتاب با نگاهی علمی و کاربردی, روش‌های برقراری ارتباط سازنده با دیگران (بین شخصی) و خود (درون شخصی) را براساس یافته‌های پژوهشی بازگو کرده است .وی ابتدا طرحی از چارچوب عینی و عملی امکان شناخت الگوی ارتباطی خود و دیگران در هر موقعیت را فراهم نموده, سپس راه‌های عملی پرورش قاطعیت را تبیین می‌کند' .تحول قاطعیت', 'هنر گوش دادن', 'خود افشایی', 'پافشاری، مخالفت و جلب موافقت 'و 'نقدورزی و نقدپذیری 'از جمله مباحث کتاب به شمار می‌روند.

 • ماندن در وضعیت آخر : نوشته :امی ب . هریس / تامس آ. هریس ترجمه اسماعیل فصیح: این كتاب درباره «تحلیل رفتار متقابل TA» است. پایه گذار مبحث «تحلیل رفتار متقابل» دكتر اریك برن است. تحلیل رفتار متقابل براین اساس است كه همه ما سه شخصیتیم در یك قالب. گاهی مانند بچه كوچكی رفتار می كنیم كه در گذشته بودیم، گاهی به صورت والدی كه حركاتش شبیه حركاتی است كه در والدین خود مشاهده می كردیم و گاهی نیز مانند فردی واقعیت گرا که اطلاعاتی كسب می كند و آن اطلاعات را به جریان می اندازد و فكر می كند ،تجزیه و تحلیل می كند و پیش بینی می كند. یا در هر لحظه از زندگی خود، در یكی از این سه حالت هستیم. در یك آن می توانیم از یكی به دیگری تبدیل شویم. در این تغییر، همه چیز ما تغییر می كند. ظاهر جسمی و صدا و طرز تنفس و كلمات و حركات و ... این حالت ها نقش نیست، بلكه واقعیت است.
   

آقای طلایی زاده - ویراستار جزوات و مدرس کارگاه نقد فیلم کیهان

  • «خودآموز فروید»  - رود اسنودن (نورالدین رحمانیان - نشر آشیان) یکی از بهترین آثار فارسی در رابطه با زیگموند فروید پدر روانکاوی است. در این کتاب عمده­ی نکات نظریه­ی فروید از هیستری و رؤیا گرفته تا دست و پنجه نرم کردن او با مسائل بغرنج علوم انسانی به شکلی موجز و مختصر آمده است. این کتاب به قلم روت اسنودن و ترجمه­ی نورالدین الرحمانیان از سوی انتشارات آشیان منتشر شده است.

  • تضادهای درونی ما - کارن هورنای،(محمدجعفر مصفا - نشر بهجت) یکی از مهم­ترین و در عین حال ساده­ترین کتاب­های کارن هورنای «تضادهای درونی ما» است که در آن عمده­ترین نکات نظریه­ی شخصیت او آمده است. از بحث اضطراب اساسی گرفته تا شیوه­های رویارویی با جهان؛ در عین حال این کتاب یک منبع گرانقدر برای خودکاوی و خودشناسی است.

 

آقای جسیمی - مشاور کنکور  کارشناسی ارشد روانشناسی وزارت بهداشت کیهان

 • مغز و دنیای درون - سلمز و ترنبال (فیروزآبادی - نشر قطره)
 • راهنمای کاربران مغز - ریتی (امیری - نشر نیلوفر)
 • بیمار و روانکاو - سندلر ، دیر، هولدر(مشتاق - نشر ارجمند): اصول اولیه روان‌کاوری را توضیه می‌دهد.
 • هنر درمان - یالوم (ترجمه سپیده حبیب - نشر قطره): مختص دوستانی که می‌خواهند وارد حرفه روانشناسی شوند و کنکور هم داده ند.

 

خانم راحله کمار - مشاور تحصیلی کنکور  کارشناسی ارشد روانشناسی دانشگاه آزاد و روان‌درمانگر

  • ده فرزند هرگز نداشته ی خانم مینگ / اریک امانوئل اشمیت (فهیمه موسوی - انتشارات افراز: راوی قصه تاجری اروپایی است که برای سفری کاری به چین آمده و در هتلی اقامت دارد که خانم مینگ مسئول دستشویی های مردانه هتل است. بین این دو صمیمیتی به وجود می یاد و خانم مینگ برای تاجر تعریف می کند که ده فرزند در نقاط مختلف چین دارد، و دائماً از فرزندانش و اخلاق و رفتار آنها تعریف می کند؛ این درحالی است که راوی می داند که در کشور چین داشتن بیش از یک فرزند جرم محسوب می شود و به حرف های زن اطمینانی ندارد. یک کتاب کوتاه که سریع خوانده می شه، معنا و مفهوم قشنگی داره، و مهم تر از اون خوندنش و به خصوص ایده داستان بهتون لذت میده! واقعا اشمیت ایده های نابی به ذهنش می رسه

  • برهوت عشق - فرانسوا موریاک ( اصغر نوری - انتشارات افراز)  : رمون نوجواني است كه از نظر خانواده چندان مقبول و سر به راه نيست روزي در تراموا با ماريا زن بدنام شهر رو به رو مي شود و نگاه هاي محبت آميز زن سبب بروز احساساتي در رمون مي شود؛ هر چند ماريا افكار ديگري دارد و رمون افكار ديگري. رابطه اي ايجاد مي شود كه هدف براي هر كدام متفاوت است. در اين بين، پدر رمون نيز که پزشك با اخلاقي است، در پنهان عاشق مارياست و او و ماريا نيز رابطه اي خاص دارند. کتاب قشنگی بود و موضوع جالبي. دقيقا احساسات مختلف اين افراد و آنچه درونشان مي گذشت، نگاهشون به عشق و تاثيرات عشق را، به زیبایی تصوير كرده بود. يك بعد روان شناسي هم توي داستان بود در كنار بعد رمان بودنش، و بيش از حادثه محور بودن در حقيقت مفهوم محور هست. 

  • چنبره افعی ها - فرانسوا موریاک ( جواد صدر - انتشارات لوح فکر): كتاب يادداشت هاي پيرمرد پولداري است كه از همسر و فرزندانش نفرت دارد و معتقد است همسرش هيچ گاه او را دوست نداشته و پس از تولد بچه ها كاملا او را فراموش كرده؛ و فرزندانش نيز تنها در پي دست يابي به ثروتش هستند. او به دنبال راهي است تا آنها را در حسرت اين پول بگذارد و رنج هايي كه كشيده را نيز به گوششان بخواند. قشنگ بود؛ من از توصيفات و موشكافي هاي روان شناسانه اش خوشم مياد. حالت روحي آدم ها و تفكراتشون توي تنهايي هاي خودشون رو خوب تجزيه و تحليل مي كنه خيلي ملموس و واقعي. شخصيت هاي خاص درست مي كنه، در عين حال نه غير قابل باور و غير عادي. در مورد مورياك بايد بگم خودش از طبقه اشراف بوده ولي خيلي از اين طبقه بدش ميومده و خيلي هم تحت تاثير انجيل بوده و توي داستان هاش به اين مطلب مي پرداخته.

  • یادداشت های یک استعداد درک نشده (علی زر اندوز  - انتشارات گل آقا):  یک کتاب طنز! این کتاب رو بخونید و بخندید و لذت ببرید !

  • پرونده های واقعی بیماران روان پزشکی براساس DSM-IV-TR: بحث های آموزشی پیرامون معیارهای تشخیصی DSM - IV - TR براساس پرونده های 230 بیمار از سرتاسر (مترجم: امیرابراهیم صفرزاده - امینی - ستوده آشتیانی - انتشارات تیمورزاده) : این کتاب با هدف تمرین و ممارست در امر تشخیص بیماری های روان پزشکی تدوین شده و علاوه بر آن، برای اهداف آموزشی (طرح سئوالات امتحانی، امتحانات شفاهی، بحث های آموزشی در بیمارستان، یافتن مهارت در زمینه ی معیارهای تشخیص DSM و...) فراهم آمده است. در کتاب با شرح نمونه های گوناگونی از پرونده ی بیماران واقعی، این مباحث به تفصیل بررسی شده است: اختلالات روانی در بزرگسالان، اختلالات روانی در کودکان و نوجوانان، ارزیابی چندمحوری بیماران، شرح ویژگی های بیمارانی که از سرتاسر جهان، و بیماران تاریخی. 

 

سایر نکات پیرامون بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

 • هدفمند خرید کنید. کتاب خیلی خوبه ولی اینکه بخریم و استفاده نکنیم فایده ای نداره. اگه برنامه ای برای مطالعه یک سری کتاب نداشته باشید، بعیده به جای مشخصی هم برسید.
 • کنکوری‌ها، منابع‌تون رو با هماهنگی یک رتبه برتر، تهیه کنید کم کم . اگر کنکوری هستید، منابع اصلی رو که باید بخرید، بخرید. هزینه تون کم میشه به این ترتیب. اما تلاش نکنید که تمام  منابع رو الزاماً تهیه کنید. با مشاورتون در این زمینه صحبت کنید تا یک وقت اشتباه کتاب نخرید. هر اشتباه در این زمینه میتونه  ۲۰-۳۰ هزار تومان هزینه ایجاد کنه!
 • کتاب، راه‌گشاست. کتاب‌های خوبی رو که معرفی میشه بخونید، یک کتاب چیزهایی رو میتونه به شما بده که حتی سر کلاس های ارشد دریافت نکنید.
 • کمالگرایی رو کنار بگذارید. بله، کتاب مفید زیاده ولی خوب وقت ما هم محدود. مهم اینه که چند کتاب مفید رو به طور متمرکز و خوب مطالعه کنیم و بتونیم در زندگی اونها رو به کار بگیریم. پس برای خرید همـــــــــــه‌ی کتابهای مفید شتاب نکنید. اگر بتونید ماهانه یک کتاب هم بخونید، صدها برابر از میانگین مطالعه ی مفید ایرانی ها بالاتر خواهید بود. باور کنید  :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی

 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.