.
hed

پاسخ به سوالات متداول داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی

درباره جزوات کیهان ویژه کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

 
 • جزوات کیهان تایپ شده هستند یا دستنویس ند ؟
از آنجا که هسته ی اولیه و اصلی این جزوات را ، جزوات دستنویس رتبه های برتر روانشناسی دانشگاه تهران تشکیل می دهد، این جزوات در سال 92 به شکل دستنویس ارائه می شدند. اما تمامی جزوات کیهان از سال 93 به بعد به شکل تایپ و ویراست شده به دانشجویان ارائه می شوند. با کمترین غلط های تایپی و نگارشی ممکن و حداکثر راحتی و روانی در خواندن. 
 • چطور میتوان به این جزوات اطمینان کرد ؟ 
به چند دلیل می توانید با خیال راحت این جزوات را مطالعه کنید:
 1. تالیف بهترین های روانشناسی و مشاوره: هسته اولیه جزوات، جزوات دستنویس رتبه های برتر روانشناسی دانشگاه تهران و شهیدبهشتی بوده است. طبیعی است که این جزوات با بالاترین استانداردهای ممکن نگارش شده باشند. در ضمن، این جزوات بعدها توسط بهترین های روانشناسی و مشاوره بازبینی شده اند. 
 2. به روزرسانی مستمر: این جزوات هر سال بر اساس آخرین تغییرات کنکور به روز رسانی و بهینه سازی شده اند و می شوند. 
 3. منبع اصلی رتبه های تک رقمی: تا کنون دهها رتبه تک رقمی کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی که اغلب آنها حتی تغییر رشته ای هم بوده اند از جمله امیرهمایون خلاجیان رتبه 2 (مصاحبه)، سمانه ابراهیم نژاد رتبه 6 (مصاحبه)، آلاله آطاهریان رتبه 7 (مصاحبه)، مینا اسفندیاری رتبه 8 (مصاحبه)، صادق فلاح رتبه 17 دکتری (مصاحبه)، عطیه رضایی رتبه 3 وزارت بهداشت (مصاحبه)  و ... جزوات کیهان را به عنوان منبع اصلی مطالعاتی خود معرفی کرده اند. 
 4. ارزیابی های مستمر و دقیق: از سال 93، این جزوات پس از هر کنکور کیفیت سنجی می شوند و گزارش شفاف به اطلاع داوطلبان و دانشجویان می رسد. این گزارش ها را به دقت بخوانید تا ببینید چطور در هر سال خواندن جزوات کیهان به تنهایی برای کسب رتبه 1 هر کنکوری کافی بوده است. 
 5. امکان بررسی بیشتر پیش از تهیه: امکان مشاهده و خواندن بخشی از جزوات کیهان به شکل نمونه در وبسایت کیهان وجود دارد (این لینک). قبل از خرید بخش هایی  از جزوه را بخوانید و بعد با خیال راحت آن را تهیه کنید. 
 
 • چه کسی جزوات کیهان را تالیف کرده است؟ 
جزوات روانشناسی کیهان ابتدا توسط احسان نیک منش تالیف شدند. احسان نیک منش در آن زمان دانشجوی روانشناسی بالینی دانشگاه تهران بود که در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی 90، در رشته رواشنناسی بالینی گرایش خانواده درمانی دانشگاه شهیدبهشتی پذیرفته شد. پس از آن، رتبه های برتر کنکورهای بعدی از جمله نسرین اسماعیلیان دانشجویان دکتری روانشناسی دانشگاه شهیدبهشتی، سمانه بهزادپور دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی دانشگاه شهیدبهشتی، مالک بسطامی دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه تهران، نوید یوسفی رتبه 6 بالینی، راحله کمار رتبه 10 بالینی، عطیه رضایی رتبه 3 بهداشت، امیر سامانی رتبه 1 بالینی، مانا گودرزی رتبه 8 عمومی، سحر احسانی رتبه 7 عمومی و ... بهتر و بهتر شدند. جزوات رشته مشاوره نیز با مدیریت و همت نیکو قاضی نژاد، دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره دانشگاه تهران تالیف و تهیه شد و گروه مولفان کیهان (متشکل از رتبه های برتر ارشد دانشگاه تهران و شهیدبهشتی) آن ها را بعداً مورد اصلاح قرار دادند. 
 • اگر امروز سفارش ثبت کنم، جزوات من چند روز بعد به دستم می رسد ؟ 
اگر تهران باشید تا چند دقیقه و حداکثر چند ساعت بعد تمام جزوات شما به دستتان می رسد. اگر هم شهرستان باشید، بسته به فاصله شما با تهران، 1 تا حداکثر 4 روز کاری زمان می برد. این اطمینان را به شما می دهیم که 99 درصد سفارش ها در همین بازه به دست دوستان رسیده اند و می رسند. 
 • آیا حتماً باید پکیج جزوات را تهیه کرد یا امکان تهیه تک به تک هم هست ؟ 
در کیهان، دانشجویان و نیازهای آنان در اولویت است. پس اگر شما تنها به چند جزوه کیهان نیاز دارید، میتوانید همان چند تا (یا حتی یکی!) را تهیه کنید. اما همیشه برای تهیه پکج کامل جزوات مزایای زیادی وجود داشته و دارد، که باعث می شود اکثر داوطلبان پکیج کامل جزوات را تهیه کنند:
 1. ارسال کاملاً رایگان به سراسر ایران (صرفه جویی: 30 تا 40 هزار توان)
 2. یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان 30 دقیقه ای تلفنی یا حضوری با رتبه برتر کنکور (صرفه جویی: 33 تا 40 هزار توان)
 3. حدود 10 درصد تخفیف روی خرید (صرفه جویی: 40 تا 50 هزار توان)
 • کیهان در شهرستان ها شعبه ندارد ؟ حتماً باید جزوات را از خود کیهان تهیه کنیم؟
کیهان وابسته به مرکز خدمات روانشناسی کیهان (این لینک) است و تا امروز در هیچ کجای کشور شعبه ندارد. جزوات کیهان را با اطمینان از خود کیهان تهیه نمایید. 
 • اگر برای کنکور ارشد / دکتری روانشناسی یا مشاوره فقط جزوات کیهان را بخوانم می توانم به رتبه تک رقمی فکر کنم ؟ 
به چند جهت پاسخ سوال شما مثبت است:
 1. کیفیت سنجی ها نشان داده در 4 سال گذشته جزوات کیهان برای هر کنکور، 10 تا 20 درصد بیشتر از میانگین درصد رتبه های برتر آن کنکور، سوالات را پوشش داده است. پس کافی است شما به تسلط 90 درصدی روی جزوات برسید و سر جلسه هم سرحال و غبراق، با بازدهی 90 درصدی (نه عملکرد بی نقصی داشته باشید و نه عملکرد پرنقص. یک عملکرد خوب!) به سوالات پاسخ دهید. 
 2. مصاحبه با رتبه های تک رقمی کیهان را مطالعه کنید تا خیالتان را از این بابت کاملاً راحت کنید ! این رتبه ها 99 درصد منابع مطالعاتی شان کیهان بوده است. 
 • وجه تمایز جزوات کیهان با جزوات موسسات بزرگ کجاست؟
یک مجموعه جزوه / منبع خوب باید سه ویژگی اساسی داشته باشد که در صورتی که فاقد هر یک از این سه معیار باشد، از نظر ما و داوطلبان فاقد اعتبار است:
 1. جامعیت: دستکم 10 تا 20 درصد بیشتر از میانگین درصد رتبه های تکرقمی هر کنکور، سوالات آن کنکور را پوشش داده باشد. قرار نیست جزوه بی نقص باشد. اما قرار است بتواند ما را به رتبه ای تک رقمی برساند. میانگین رتبه های تک رقمی کنکورهای مختلف بین 50 تا 65 درصد (بسته به هر کنکور) است جزوه ای که نتواند 10 تا 20 درصد بالاتر از این مقدار، سوالات را پوشش دهد از نظر ما فاقد اعتبار است. کیفیت سنجی های کیهان در 4 سال اخیر و بازخورد داوطلبان در این سالها و همچین عملکرد فوق العاده درخشان کیهانی ها در کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره نشان داده کیهان به خوبی از این ویژگی برخوردار است. 
 2. مانعیت: برخی منابع از جامعیت خوبی برخوردارند اما تهیه آنها فرقی با تهیه آن همه کتاب اصلی ندارد. این جزوات هنری نکرده اند که همان منابع اصلی را صرفاً با فونت و صفحه بندی جدید به شما ارائه می کنند. یک جزوه خوب باید در عین آنکه 70 تا 100 درصد مطالب مهم منابع اصلی را در خود دارد، مطالب نامربوط را به بهترین شکل ممکن حذف کند و به عبارتی مانع ورود این مطالب نامربوط شود و به شما اازه دهد زمان ارزشمندتان را صرف مطالعه ی حداکثری مطالب مهمتر کنید. بررسی مانعیت یک جزوه از بررسی جامعیت آن ساده تر است. حزوه هایی را که جامعیت شان برای شما مسجل شده، بردارید و به لحاظ حجمی با هم مقایسه کنید. برای اوقات ممکن است به جزوه ای بربخورید که از لحاظ تعداد صفحه کم حجم تر است اما بررسی اندازه فونت مطالب نشان می دهد که در کل این جزوه مطالب خیلی زیادی در خود دارد و رسیدن به تسلط کامل روی آن (مطالعه ی دست کم 4 تا 7 دور) نیازمند صرف زمان بسیار زیادی است! تسلط سریع کیهانی ها بر مطالب اصلی و درصد بالای آنها در درس های مختلف و همچنین ساعت مطالعاتی کم رتبه های تک رقمی کیهانی نسبت به دیگران به خوبی موید کم حجم بودن منابع مطالعاتی آنان نسبت به دیگر منابع است. 
 3. قابل فهم بودن: گاهی اوقات شما یک جزوه ی بسیار مختصر (مانع) در دست دارید که در عین حال پاسخ بسیاری از سوالات را هم در خود دارد (جامع). اما بسیاری از جزوات (به ویژه جزوات دست نویس برخی از رتبه ها) به دلایل گوناگون از جمله دست خط ناخوانا، نوشتن به زبان خود فرد و نه یک زبان قابل فهم برای همه، جمله بندی ها غیراستاندارد و ...  از ویژگی قابل فهم بودن برخوردار نیستند و مطالعه ی آنها بیش از آنکه به شما کمک کند، باعث گیج شدن و استرس بیشتر شما می شود. جزوات کیهان تا کنون مورد مطالعه ی هزاران داوطلب کنکورهای ارشد و دکتری روانشناسی در سراسر کشور بوده و توسط رتبه های برتر مختلفی ویراست شده است که امکان فهمیده شدن ساده برای شما را فراهم می کند. 
وجه تمایز جزوات کیهان، علاوه بر آنچه در بالا آمد، این است که قیمت های نجومی (مانند 200 هزار تومان برای یک جزوه!) برای جزوات تعیین نشده است. چرا که این جزوات ابزار اصلی مشاوران کیهان برای کمک به داوطلبان در جهت رسیدن به بهترین رتبه ها هستند و برای این کار لازم است قیمتی معقول و منطقی برای آنها در نظر گرفته شود. به این ترتیب شرایط تهیه ی آنها برای عموم داوطلبان فراهم است. داوطلبان کیهانی در سالهای گذشته در کنار منابع اصلی کیهان هیچ نیازی به مطالعه ی منابع دیگر نداشته اند. 
 • واقعاً کیهان فقط به طور تخصصی روی کنکور روانشناسی و مشاوره فعالیت دارد ؟
بله، کیهان فقط و فقط بر کنکورهای کارشناسی ارشد و دکتری رشته های روانشناسی (وزارت علوم و وزارت بهداشت) و مشاوره تمرکز دارد و به همین جهت است که تمام توان خود را برای بهینه کردن منابع مطالعاتی (جزوات)، روش های برنامه ریزی و کلاس های آموزشی به کار می گیرد. 


بیشتر بدانید:


 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.