.
hed

مصاحبه کیهان با رتبه های برتر وزارت بهداشت – خانم الهام اسماعیلی

رتبه21 بالینی بهداشت
مصاحبه, مصاحبه با رتبه های برتر, مصاحبه رتبه یک کنکور, منابع ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی بالینی, منایع ارشد بالینی, منابع روانشناسی بالینی, کنکور ارشد روانشناسی عمومی, مشاوره, رتبه های برتر روانشناسی, رتبه های برتر روانشناسی, ارشد روانشناسی, ارشد روانشناسی بالینی, مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی, ارشد بالینی, منابع ارشد بالینی, منابع کنکور ارشد بالینی, منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, مشاوره مقاله و پایان نامه

خانم الهام اسماعیلی گرامی ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد بهداشت 98 چه رتبه ای کسب کردید؟  

 • الهام اسماعیلی هستم. فارغ التحصیل رشته روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی از دانشگاه تهران. و رتبه 21 در گرایش روان شناسی بالینی ارشد وزارت بهداشت 98

بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

 • با توجه به هدف گذاری خودم در شروع و روند مطالعه بله. در آزمون های خانگی که شبیه سازی میکردم و کنکورهای سال های پیش رو پاسخ میدادم درصدهایی که به دست میاوردم و مقایسه میکردم معمولا مانند رتبه های زیر 10 بود.  تکرار نتایج خوبی که ازشون میگرفتم بسیار دلگرم کننده بود اما به دلیل کسالتی که 2 روز مانده به کنکور برایم به وجود آمد فکر میکردم شاید حتی سر جلسه کنکور هم نتوانم بنشینم. اما لطف خدا باعث شد زحماتم هدر نرود.

لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

 • روان شناسی بالینی: 58 درصد
 • نظریه های شخصیت و روان درمانی : 41 درصد
 • روان شناسی عمومی و رشد: 68 درصد
 • کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک: 79 درصد
 • آمار و روش تحقیق: 68 درصد 
 • زبان عمومی: 50 درصد
آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید؟ اگر شرکت کرده اید چه رتبه ای را کسب کردید؟
 • خیر 

خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟ 

 • از شهریور سال گذشته تصمیم به شرکت در کنکور وزارت بهداشت گرفتم. با چند نفری که سال های قبل تجربه شرکت و موفقیت در این کنکور را داشتند صحبت کردم و همه آن ها اشاره کردند که با توجه با ظرفیت کم پذیرش دانشجو در این کنکور باید ریسک پذیر باشم و در ابتدا تصمیم جدی به شرکت در این کنکور بگیرم. با توجه به علاقه ای که داشتم منابع رو از یکی از دوستانم که خودشون رتبه برتر بودند پرسیدم و از روز 25 مهرماه  با برنامه ریزی خودم شروع به مطالعه کردم.

درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر میکنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

 • همه ما میدونیم که ساعت مطالعه برمیگرده به خود شخص و شرایطش. من در ماه های ابتدایی به طور میانگین روزی 6 ساعت مطالعه داشتم که این میزان در ماه های آخر به 8 ساعت و در هفته های آخر به 10 ساعت رسید.

به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

 • در ماه های اول کتاب به کتاب مطالعه میکردم. به این صورت که 2 کتاب انتخاب میکردم و اونها رو تقسیم بندی کرده و میخوندم. ولی بعد از چند ماه همه درس ها رو در برنامه خودم جا دادم و با هم جلو بردمشون. بعضی درس ها رو با فلش کارت هایی که داشتم مرور میکردم و بعضی درس ها رو هم دوباره در ماه آخر خوندم. در ابتدا برنامه ریزی دقیقی برای خودم داشتم اما در طول مسیر متوجه شدم که نمیتوانم مو به مو با برنامه جلو بروم پس سعی کردم یک برنامه کلی در نظر داشته باشم و برنامه کوتاه مدتم انعطاف پذیر باشد.

آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه میکنید؟‌

 • بله. اما توصیه میکنم وقت بیشتری برای مرور در نظر بگیرند.

لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه میکنید؟

 • روانشناسی بالینی: کتاب اصول مصاحبه بالینی اوتمر و اوتمر جلد 1. کتاب آسیب شناسی روانی دیویدسون جلد 1.جزوه آسیب شناسی روانی کیهان ویژه کنکور بهداشت. جزوه روانشناسی بالینی کیهان . جزوه ارزیابی روانشناختی کیهان
 • نظریه های شخصیت و روان درمانی: کتاب نظریه های شخصیت فیست و فیست. کتاب نظریه های مشاوره و روان درمانی جرالد کری. جزوه روانشناسی شخصیت کیهان 
 • روانشناسی عمومی و رشد: جزوه روانشناسی عمومی کیهان . جزوه رشد موسسه دیگر. فلش کارت های روانشناسی عمومی و رشد موسسه دیگر 
 • کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک: کتاب روانشناسی فیزیولوژیک جیمزکالات. جزوه روانشناسی فیزیولوژیک کیهان 
 • آمار و روش تحقیق: آمار مدرسان شریف. روش تحقیق دلاور 
 • زبان: امیر لزگی. گرامر جامع زبان منوچهر سرخابی 
 • 1 ماه مانده به کنکور هم از کپسول های کیهان استفاده کردم. بله. توصیه میکنم 

آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیت تان استفاده کردید؟ 
 •  در کلاس یا آزمونی شرکت نکردم_ برای بعضی دروس که احساس میکردم زود فراموش میشوند دفتری اختصاص داده بودم و نکات را در آن مینوشتم. مثلا برای درس ارزیابی روانشناختی از روشی که خودم احساس میکردم بسیار تأثیرگذار است استفاده میکردم که البته به دلیل کمبود وقت در ماه های پایانی نرسیدم تکمیل کنم برنامش رو، اما برای یادگیری خیلی عالی بود. برای یادگیری لغات زبان هم از همون روش استفاده کردم و درصد زبانم از 2 درصد به 50 درصد رسید بدون اینکه کلاسی رفته باشم.

فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

 • اول اینکه هدفشون رو دقیقا مشخص کنن و بدونن که میخوان چه راهی رو انتخاب کنن. بعد از اون دنبال ابزارها و برنامه های موردنیاز رسیدن به اون هدف باشن. و به همین ترتیب برنامه های رسیدن به هدفشون رو اجرا کنن و در نهایت بدونن که به هدفشون خواهند رسید. در کنار همه این ها توصیه میکنم در شروع راه با مشاور یا کسی که خود قبلا تجربه شرکت در این کنکور را دارد صحبت کنند تا ابهاماتی که دارن برطرف بشه. من در این مورد از دوستم که رتبه خوبی کسب کرده بودند سؤالات کلی که داشتم را پرسیدم . 

شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟ 

 • یکی از اون ها انتخاب درست منابع بود. یکی دیگه از اونها رها نکردن هدف با وجود دلسردی یا بعضی مشکلات در طول مسیر بود. و همچنین خوندن با دقت و با علاقه مباحث. و مهمتر از همه برنامه ریزی انعطاف پذیر  

ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟ 

 • درسته که هوش تأثیرگذارهست اما به نظرم مهمتر از اون میزان تلاش هر کسیه. زمانی که خود من در شروع مطالعه میرفتم سراغ مصاحبه رتبه های برتر شاید مثل الان به این حرف ایمان نداشتم. اما واقعا میزان تلاش هر کس برگ برنده اون شخصه و بس.  در طول 9 ماهی که برای کنکور مطالعه میکردم اتفاقاتی برای من پیش اومد که شاید هیچ وقت تجربه نکرده بودم مخصوصا یه سری کسالت و مشکلات جسمانی که من رو مجبور به استراحت میکرد ولی در اون لحظه گوشه ذهنم این بود که همه داوطلبین کنکور بالاخره دغدغه هایی مانند این ها رو دارند و فقط من نیستم. این فکر باعث آرامشم میشد و به مطالعه برمیگشتم. اگر از برنامه عقب موندید یا حتی یه مدتی اجراش نکردید ناامید نشید و بدونید ناامیدکردن تله و بازی کنکوره ، پس ادامه بدید.خسته شدن، استرس داشتن،دلسرد شدن، گاهی وقتا گیج شدن و چیزایی مثل این بین همه داوطلبین مشترکه معمولا، پس اگر سراغ شما هم اومدن خودتونو نبازید و مدیریتش کنید. 

آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و ...)؟ 

 • من از جزوات و کپسول ها و 2 جلسه مشاوره  کیهان استفاده کردم و همگی بسیار مفید بودند.

آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟

 • باز هم استفاده میکنم

بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید. 

 • خواهش می کنم . اول اینکه از خانوادم به خاطر اینکه طی این مدت شرایطم رو درک کردند و محیط آرومی در اختیارم گذاشتند تا مطالعه کنم ممنونم . بعد از اون از دوستانم ممنونم که همیشه بهم امید و دلگرمی میدادند. به خصوص از یکی از دوستانم که سال پایینی رشته خودم بود و با اینکه خودش کنکوری نبود اما  همیشه تشویقم میکرد  ممنونم. در نهایت برای همه کسایی که قصد شرکت در کنکور دارند آرزوی موفقیت دارم و ازشون میخوام در کنار تلاششون توکل کنن و بدونن که درسته که همه چیزایی که در محیط ما وجود داره اعم از امکانات یا مشکلات تا حدی تأثیرگذار هستند اما مهم ترین چیز در رسیدن به هدفمون خود ماییم.

باتشکر فراوان

 

 

گروه آموزشی کیهان
مرجع تخصصی ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره

 

منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی


 

منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی 

 

مطالب مرتبط:

 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.