.
hed

 

Generalized Anxiety Disorder       
آشنایی مختصر با اختلال اضطراب فراگیر


اضطراب را می توان پاسخی انطباقی و به هنجار در برابر تهدید تلقی کرد که ارگانیسم را برای گریز یا ستیز آماده می کند.اما برخی افراد تقریبا در مورد هر چیزی مضطرب و نگران به نظر می رسند؛ این گونه افراد را میتوان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر در نظر گرفت.
این اختلال شامل نگرانی مفرط درباره ی شرایط زندگی روزمره، وقایع و تعارضات است. علائم این اختلال ممکن است نوسان داشته و با سایر اختلالهای طبی و روانپزشکی همپوشانی داشته باشند. کنترل اضطراب دشوار است، فرد احساس ناراحتی کرده و دچار مشکلاتی در حوزه های مهم زندگی می شود.
در مورد اختلال اضطراب فراگیر آگاهی کمتری از سایر اختلالهای اضطرابی وجود دارد. خصوصیت اصلی GAD اضطراب مفرط و دائمی است. نگرانی مزبور به سختی مهار می‌شود و در این اختلال نگرانی با تعدادی علائم فیزیولوژیک همراه است، از جمله تنش حرکتی، پرکاری دستگاه خودکار و گوش به زنگی.
 از نظر هیجانی فرد احساس میکند که نگران و تنیده، گوش به زنگ، و همواره بدخلق است.
از نظر شناختی فرد انتظار چیز وحشتناکی را دارد ولی نمیداند آن چیست.
از نظر جسمانی، فرد واکنش اضطراری ملایم و مزمنی را تجربه میکند: عرق میکند، قلبش به تپش میافتد، معدهاش معمولاً ناراحت است، احساس سرما میکند و دستانش معمولاً نمناک هستند.
از نظر رفتاری او همیشه آمادهی گریختن یا مخفی شدن است.
این اختلال در بین زنان شیوع بیشتری دارد و تا اندازهای ارثی است. اختلال اضطراب فراگیر شایع‌ترین اختلالی است که همزمان با اختلال روانی دیگری یافت می‌شود.


ملاک‌های تشخیصی اختلال اضطراب فراگیر :
A. اضطراب و نگرانی بیش از حد انتظار (توام با تشویش) که حداقل به مدت 6 ماه در بیشتر روزها، در مورد چند واقعه یا فعالیت روی می‌دهند (مانند عملکرد شغلی یا تحصیلی).
B. فرد کنترل کردن این نگرانی را دشوار می‌داند.
C. اضطراب و نگرانی با سه (یا تعداد بیشتری) از شش نشانه زیر ارتباط دارند (به طوری که حداقل برخی نشانه‌ها ظرف 6 ماه گذشته در بیشتر روزها وجود داشته‌اند).
- توجه: فقط یک مورد در کودکان ضروری است. 
1. بی‌قراری یا احساس عصبی یا کفری بودن.
2. به راحتی خسته شدن.
3. مشکل تمرکز کردن یا تهی بودن ذهن.
4. تحریک‌پذیری.
5. تنش عضلانی.
6. اختلال خواب (مشکل به خواب رفتن یا حفظ تداوم خواب، یا خواب توام با بی‌قراری و عدم رضایت از خواب).

D. اضطراب، نگرانی، یا نشانه‌های جسمانی، موجب ناراحتی یا اختلال قابل‌ملاحظه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی یا زمینه‌های مهم دیگر کارکرد فرد می شود.

 
متخصصان برای درمان این اختلال رویکرد درمانی شناختی «بک» و همچنین ترکیب رویکرد شناختی و رفتاری را پیشنهاد میکنند.
 به طور کلی در رویکردهای شناختی فرض بر این است که یک مجموعه تحریف‌های شناختی در بیمار وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود و در رویکردهای رفتاری مستقیما به عوامل جسمی بیماری پرداخته می‌شود. [در رویکرد رفتاری از آرام‌سازی و بیوفیدبک استفاده می‌شود.]


 

تهیه و تنظیم متن: هلیا زرشناس

 

گروه آموزشی کیهان
رتبه یک ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی و تهرانلینک های مرتبط
 


 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.