.
hed
☀️گرما با اعصاب ما چه می‌کند؟ 
 
  منابع ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی بالینی، منابع کنکور ارشد روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع ارشد مشاوره، منابع دکتری مشاوره،طرح ویژه کیهان،تخفیف بهاری، تخفیف کتاب،فروش ویژه منابع ارشد،فروش ویژه منابع دکتری

این روزها گرمای هوا امان خیلی‌ها را بریده. اما آنچه از منظر طبی قابل‌توجه است، تاثیر فصل گرما بر بیماری‌های مختلف (از جمله، بیماری‌های اعصاب و روان) است. 
در میان بیماران اعصاب و روان، فقط مبتلایان به اختلال دوقطبی هستند معمولا در فصول بهار و تابستان علایم بیماری‌شان عود می‌کند. البته این مساله ناشی از یک ریتم بدنی است و ارتباطی به گرم شدن هوا ندارد ولی در مورد فصل گرما آنچه در حوزه اعصاب و روان مطرح می‌شود، افزایش استرس است چون گرما می‌تواند نوعی استرس بیرونی تلقی شود. 
استرس‌های درونی به شخصیت افراد و بیماری‌های زمینه‌ای آنها برمی‌گردد ولی استرس‌های بیرونی یا محیطی مانند گرما، تشنگی، گرسنگی، سروصدا و ترافیک نیز بر سلامت اعصاب و روان تاثیر دارند. 
هوای گرم باعث تعریق و کم‌آبی بدن می‌شود و این وضعیت، مکانیسم‌های درونی بدن را مختل و دستگاه عصبی بیمار را تحریک می‌کند و باعث می‌شود فرد زودرنج‌تر و حساس‌تر ‌شود. 


بعضی‌ها آنقدر آستانه تحمل‌پذیری‌شان در گرما کاهش می‌یابد که آماده ابراز هر گونه خشونت و پرخاشگری می‌شوند. البته معمولا زمینه‌های پرخاشگری در این بیماران دیده می‌شود ولی به‌طور کلی، به همه توصیه می‌شود در این شرایط سعی کنند مدیریت خشم را تمرین و اجرا کنند. 
گرما تنش‌های رانندگی را نیز بیشتر می‌کند. پرهیز از بوق زدن‌های بی‌مورد یکی از توصیه‌های مهم برای جلوگیری از بروز تنش‌های هیجانی در این زمینه است. ضمنا باید میزان مصرف مایعات را نیز در این آب و هوا بیشتر کرد و با آب خنک دمای درونی بدن را کاهش داد تا اعصاب آرام‌تر شود.


دکتر محمدرضا خدایی
 روان‌پزشک و عضو هیئت ‌علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 
گروه آموزشی کیهان
رتبه های برتر ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
تحت نظارت مستقیم مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کیهان


منابع ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی بالینی، منابع کنکور ارشد روانشناسی، منابع دکتری روانشناسی، منابع ارشد مشاوره، منابع دکتری مشاوره،


 
.