.
hed

مصاحبه کیهان با رتبه های برتر روانشناسی – خانم سارا فروغی

رتبه 38 عمومی و 62 بالینی کنکور 95

 

 

عیار هر موفقیت و نتیجه ای را بستر و پیش زمینه ی آن تعیین می کند، بدون شک موفقیت سارا فروغی موفقیتی ناب است، همسر و مادری مسئول که تمام تلاشش را داشته تا مسئولیت هایی را که در قبال خانواده اش دارد فدای کنکور نکند، اما از اهداف و رویاهای شخصی هم صرف نظر نکرده است. این موفقیت دلچسب را به این دانشجوی پرتلاش کیهانی تبریک می گوییم و برایش موفقیت در مقاطع بالاتر را آرزومندیم.


زهرا خانی


مصاحبه, مصاحبه با رتبه های برتر, مصاحبه رتبه یک کنکور, منابع ارشد روانشناسی بالینی, منایع ارشد بالینی, منابع روانشناسی بالینی, کنکور ارشد روانشناسی عمومی, مشاوره, رتبه های برتر روانشناسی, رتبه های برتر روانشناسی, ارشد روانشناسی, ارشد روانشناسی بالینی, مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی, ارشد بالینی, منابع ارشد بالینی, مشاوره مقاله و پایان نامه

 

 • خانم فروغی گرامی، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی گذاشتید. لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور سراسری کارشناسی ارشد روانشناسی 95 چه رتبه ای کسب کردید؟
 • سلام سارا فروغی هستم. لیسانس مدیریت بازارگانی فارغ التحصیل سال 86 رتبه 62 بالینی و 38 عمومی.

 • بسیار عالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه ای داشتید؟
 • بله راستش انتظار رتبه بهتری را داشتم البته خدارا بسیار شاکرم.

 • لطفاً درصد‌هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

 زبان 38، علم النفس 70، آمار و روش تحقیق 30، روانشناسی مرضی و کودکان استثنایی 58، روانشناسی رشد 83، روانشناسی بالینی 58، روانشناسی عمومی 35، فیزیولوژیک و انگیزش و هیجان 57.

 

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید و با چه کتابهایی شروع کردید؟
 • برای کنکور سال 95 از مهرماه شروع کردم اما در اینجا لازم می دانم توضیحاتی خدمتتان عرض کنم. من برای سال سوم بود که در کنکور شرکت کردم البته سال اول به عنوان کنکور ازمایشی و با مطالعه ی بسیار بسیار محدود ( به دلیل شرایطم ) فقط خواستم ببینم کنکور ارشد روانشناسی چطوره و فقط چندتا از دروس را با کتاب کمک اموزشی ضعیف و به نظر بنده غیر تخصصی مطالعه کردم که  در کنکور سراسری حتی مجاز به انتخاب رشته هم نشدم اما با کمال تعجب دیدیم که در دانشگاه ازاد روانشناسی شخصیت تهران قبول شدم و البته بعدا متوجه شدم که جای تعجب ندارد. صبر کردم تا سال اینده شانسم را برای سراسری در رشته بهتر امتحان کنم از مهرماه به طور جدی شروع کردم اما چون تغییر رشته ای بودم کتب مرجع زیادی را به توصیه مشاورم مطالعه کردم و متاسفانه برای مطالعه جزوات ،‌خلاصه ها و تست زنی وقت کم اوردم ( با وجود تعداد ساعات مطالعاتی بالا ) نتیجه شد رتبه 416 بالینی و هفتصد و خورده ای عمومی و 77 ازاد. واقعا خسته بودم و قصد کنکور دادن نداشتم به من توصیه شد اگه از نظر هزینه مشکلی ندارم پردیس بهترین گزینه است .بنده هم پذیرفتم و برای ترم اول ثبت نام کردم اما در همان مراحل ابتدایی و ثبت نام  و با دیدن بی نظمی ها ، بی برنامه بودن ها ، ناراضی بودن دانشجویان قدیمی پردیس و جوابگو نبودن مسئولین انصراف دادم و از این بابت خدارا بسیار شکر می کنم و به دوستان خودم توصیه می کنم به دانشگاه پردیس فکر هم نکنند . به فکر رفتن به دانشگاه ازاد افتادم اما بالاخره وقتی با خودم سر حساب شدم مطمئن شدم که هدف من یک دانشگاه سراسری در تهران است و غیر از این من را راضی نخواهد کرد .با اینکه برایم بسیار سخت بود یک سال دیگر هم صبر کنم و بازهم برای کنکور درس بخوانم اما از مهرماه با جزوات کیهان شروع کردم.

 • درباره ساعات مطالعاتی تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می‌کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
 • با این رویکرد به دلیل پیش زمینه ای که داشتم روزی 3 الی 4 ساعت کافیست شروع کردم . اما خیلی زود و با توجه به جلسه ی اول مشاوره ام با سرکار خانوم خانی عزیز متوجه شدم برای هدفی که دارم باید خیلی بیشتر از اینها تلاش کنم و ساعات مطالعه ام را کم کم بیشتر کردم تا حدود 5 ساعت که در اواخر به حدود 6 ساعت می رسید . به نظر بنده تعداد ساعات مطالعاتی بسیار بستگی به اطلاعات قبلی هر فرد و تفاوت های شخص دارد و با توجه به تفاوت های هر فرد کاملا متفاوت است.

 • آیا در کلاس‌های کنکوری و آزمون‌های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟ از کدامشان راضی بودید؟
 • خیر ، استفاده از جعبه لاتینر و درست کردن فلش کارت برایم مفید بود .همچنین مرور ذهنی مطالب.

 • آیا تفاوتی در نوع شروع مطالعات‌تان با دیگر داوطلبان حس کردید؟
 • راستش باید بگویم من از نوع شروع دیگر داوطلبان اطلاعی ندارم اما در مورد نوع شروع مطالعات خودم قبلا به تفصیل خدمتتان توضیح دادم. 

 • فکر می‌کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، ‌چیست؟
 • فکر میکنم باید با توجه کامل به علاقه توانایی و شرایطتان تصمیم بگیرند و از کمک افراد متخصص و متعهد کمک بگیرند.

 • آیا از جلسات مشاوره استفاده می کردید؟ برایتان سودمند بود؟
 • بله تلفنی، بله و در همین جا از سرکار خانم خانی عزیز و کمک ها و همچنین دلگرمی هاشون کمال تشکر دارم.

 • به نظر شما چه تفاوتی بین کسانی که رتبه برتر می‌شوند و کسانی که دو سه سال کنکور می‌دهند و قبول نمی‌شوند وجود دارد؟ آیا تفاوت های درونی مثل توان ذهنی و پشتکار است یا بیرونی مثل منابع و راهنمایی و ... ؟
 • مسلما مجموع تفاوت های درونی و بیرونی موثر است اما مهم این است که میتوان کاستی در هر کدام را تا حدی با پرنگ کردن دیگری پوشش داد. 

 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می‌کنید در موفقیتتان موثر بود؟
 • استفاده از جزوات و خلاصه ها و مشاوره همچنین استفاده از جعبه لایتر برای لغات زبان و مرور ذهنی در مکان هایی که امکان مطالعه نداشتم. 

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر موفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت‌تان را چه می‌دانید؟
 • مسلما همه ی مواردی که ذکر گردید برای کسب رتبه ی خوب باید تا حد مطلوبی وجود داشته باشند اما نه در مطلوبترین حد خود که به تنهایی و راحتی برای موفقیت کفایت کنند . هر فردی در زندگی مشکلات خاص خود را دارد و مهم نوع برخورد با انها و برنامه ریزی برای انهاست. مثلا شاید بزرگترین مورد برای خود من کمبود زمان بود. زمان طلایی برای درس خواندن از 8 صبح تا 2 بعدظهر بود. من دو فرزند دارم و مهر سال گذشته که شروع به درس خواندن کردم دخترم کلاس دوم دبستان و پسرم 4 ساله بود و فرصت طلایی درس خواندن من زمانی بود که فرزندانم مدرسه و مهد کودک بودند و بنابراین میدانستم باید بهترین بهره را از این زمان ببرم. در یک جمله میتوانم بگویم من این زمان را قورت می دادم و خیلی زود متوجه شدم که باید صبح زودتر بیدار شوم تا قبل از ساعت 7 صبح که باید بچه هارا برای مدرسه رفتن بیدار کنم مدتی مطالعه کرده باشم و حتی در راه خانه تا مدرسه و مهد مرور ذهنی میکردم یا در منزل دو سندرم و علائمش که جزو موارد فرار هستند را مطالعه میکردم. به هرحال نمی توان منتظر بود تا همه چیز بر وقف مراد باشد بلکه با وجود مسائل گوناگون به راه حل های مناسب بیاندیشیم. از موثرترین عوامل در موفقیتم توکل به خدا و علاقه فراوان به روانشناسی که باعث می شد سختی های این راه را به جان بخرم و البته همکاری پسر مهربانم که در همینجا از ایشان تشکر فراوان می کنم. 

 • انتخاب رشته را چطور انجام دادید و نهایتاً به چه انتخاب‌هایی رسیدید و چرا؟
 • در انتخاب رشته  هم از نظر چند کارشناس و همچنین سرکار خانم خانی استفاده کردم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که دانشگاه بهشتی اولین انتخابم باشد با توجه به امکانات این دانشگاه و گرایش های مورد علاقه ام و بعد دانشگاه تهران و علامه طباطبایی. (خانم فروغی بالینی کودک و نوجوان شهید بهشتی - شبانه قبول شدن)

 • برای ادامه تحصیل چه هدفی دارید و چرا؟ (دکتری، تحصیل در خارج از کشور و ... )
 • هدف اصلی من افزایش اطلاعاتم در این رشته است به دلیل علاقه شخصی ام و اینکه بتوانم در این عرصه مفید باشم و تمایل دارم تحصیلاتم را در مقطع دکتری هم ادامه دهم. 

 

 • سوال برخی از داوطلبان کنکور امسال این است که آیا گروه آموزشی کیهان توانست به شما در رسیدن به این رتبه کمکی کرده باشد؟ مشاوره هایی که داشتید موثر بود؟ جزواتی که استفاده کردید واقعاً در آن حدی که در وبسایت گفته شده، جامع و مانع و قابل فهم بوده؟
 • گروه کیهان و مشاوره ها برای بنده مخصوصا به عنوان تغییر رشته ای مفید بودند جزوات به نظرم در کل خوب هستند.

 

 • و سخن آخر؟
 • گوهر درونی تان با ارزشترین دارایی شماست ، به خاطر رسیدن یا نرسیدن به چیزهای کوچک از نیروی عظیم درونتان غافل نشوید.  

 


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی

 

مطالب مرتبط:
 


 

 
 
 
  

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
ناشناس
|
1395/06/27 - 16:27
0
0
سلام و خسته نباشيد خدمت خانم فروغي عزيز ايكاش ميكفتيد كجا قبول شدن ايشون..با چ رتبه اي بايد انتظار يكي از.اين سه تا دانشكاه رو داشت ايا با رتبه ايشون امكان قبولي باليني علامه يا تهران و بهشتي بود؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/06/27 - 17:47
سلام دوست گرامی


ایشون بالینی کودک و نوجوان دانشگاه شهید بهشتی - شبانه قبول شدن :)


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.