.
hed

سوالات متداول دکتری روانشناسی وزارت علوم

داوطلبان محترم کنکور دکتری روانشناسی وزارت علوم، با توجه به حجم زیاد سوالاتی که از ناحیه دوستان عزیز از بخش مشاوره کنکور دکتری روانشناسی پرسیده می شود بنا داریم در این قسمت به سوالات رایجی که پیرامون این آزمون هست بپردازیم.

 

جدول کامل مربوط به نحوه محاسبه امتیازات دکتری تخصصی

نحوه ارزیابی، ارزیابی مصاحبه شوندگان، مصاحبه دکتری، نحوه ارزیابی مصاحبه شوندگان دکتری، سوابق پژوهشی، سوابق آموزشی، آیین نامه وزارت علوم، آیین نامه نحوه ارزیابی مصاحبه شوندگان، امتیازات پژوهشی، امتیازات آموزشی، امتیازات مصاحبه، دکتری روانشناسی، دکتری تخصصی، دکتری بالینی، علوم پزشکی، دفترچه سؤالات 94، پاسخنامه تشریحی 94، پاسخنامه کلیدی 94،  کنکور کارشناسی ارشد 94،  سراسری 94، روانشناسی عمومی 94، روانشناسی بالینی 94

منبع جدول:phdtest


توضیحاتی در خصوص نتایج اولیه آزمون دکتری تخصصی


توجه :

بنا بر اعلام سازمان سنجش، بر اساس مصوبه جلسه ۱۳۷ تاریخ ۶ آبان ۱۳۹۹ شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌توانند برای نمره مرحله دوم آزمون که شامل مجموع نمرات سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری و مصاحبه و هم چنین طرح‌واره (در رشته محل‌های پژوهش محور) است، حدنصاب نمره برای هر کد رشته محل تعیین کنند و سازمان سنجش آموزش کشور مکلف است در پذیرش نهایی حدنصاب مذکور را اعمال کند.

همچنین بر اساس اعلام سازمان سنجش، معدل داوطلبان تاثیری در مراحل گزینش این سازمان ندارد و صرفا بر اساس شیوه نامه اعلامی در قسمت سوابق آموزشی فرد و توسط دانشگاه های محل مصاحبه مورد بررسی قرار می گیرد.معدل های مندرج در این کارنامه، بر اساس معدل های اعلام شده توسط داوطلب در تقاضانامه اینترنتی و یا اصلاحات مورد درخواست داوطلب بعد از ثبت نام، درکارنامه دکتری 1400درج شده است و لازم است داوطلبان به هنگام شرکت در مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی و همچنین در صورت قبولی اصل مدرکی که نشانگر این معدل باشد را به همراه سایر مدارک ثبت نامی، به دانشگاه یا مؤسسه محل قبولی خود ارائه نمایند. بدیهی است در غیر این صورت مطابق ضوابط و مقررات قانونی اقدام خواهد شد. تراز داوطلب در کنکور و نمره کسب شده در مصاحبه (کتبی، شفاهی، هر دو) دانشگاه، تعیین کننده نمره نهایی برای هر دانشگاه خواهد بود.

قبولی نهایی در آزمون دکتری و "دکتر شدن" از آرزوهای بسیاری از دانشجویان است. در این بین اما، راه دراز است.
از قبولی در کنکور دکتری تا تبدیل شدن به یک دانشجوی روان­شناسی در مقطع دکتری چند مرحله وجود دارد.

 

روند قبولی به چه صورت است؟ 

  1. اعلام نتایج اولیه آزمون:ابتدا از نتیجه کنکور باخبر می ­شوید. از رتبه و تراز و درصدهایتان. در این بین رتبه و تراز شما است که اهمیت دارد و مهمتر از رتبه، تراز شما.
  2. فراخوان دانشگاه­ ها: در مرحله بعد، در نیمه اول اردیبهشت ماه، هر دانشگاه اعلام می­کند که حداقل تراز کسب شده داوطلبان برای شرکت در مصاحبه آن دانشگاه ­ها، چه قدر است.
  3. انتخاب رشته: دانشجویان سپس با توجه به شرایط خود ومحدودیت­ ها، لیستی از (احتمالا! 20 تا 50)  دانشگاه تهیه می­کنند که نشان می­دهد اولویت آنها برای قبولی، کدام دانشگاه ­ها است. توصیه می­کنیم در این قسمت حتماً از یک مشاور تخصصی کمک بگیرید یا اطلاعات خوبی از قبولی­ های سال­های گذشته به دست بیاورید. انتخاب اینکه کدام دانشگاه­ ها را بالاتر از کدام دانشگاه بزنید (با توجه به حساسیت دانشگاه ­ها، احتمال قبولی شما، رشته و ... ) در روز مصاحبه هم نقش بسیار پررنگی خواهد داشت. چرا که برخی دانشگاه ها نسبت به اینکه دانشگاه­شان را در کدام اولویت انتخاب­تان داشته اید حساسیت زیادی به خرج می­دهند و در برخی موارد این می­تواند برایتان گران تمام شود.
  4. اعلام قبولی ها: پس از این مرحله، هر یک از دانشگاه­ هایی که برای مصاحبه به آنها مراجعه کرده اید، پس از ارزیابی شما و ده ها فرد متقاضی دیگر(که میتواند به شکل شفاهی یا کتبی و یا هردو باشد)، نفرات قبول شده قطعی و ذخیره را اعلام می­کند. نفرات ذخیره، افرادی هستند که در صورت انصراف قبولی ­های قطعی از ثبت نام در آن دانشگاه، شانس ثبت ­نام را پیدا می­کنند. این نفرات نیز به ترتیب نمره، اولویت بندی می­شوند.
  5. انتخاب دانشگاه: شما از بین دانشگاه ­هایی که (انشاله) قبول شده ­اید، یکی را انتخاب می­کنید و به آموزش آن دانشگاه تعهد کتبی می­دهید.
  6. شروع ترم: به یاری خدا ...

 

 

ظرفیت های دکتری

  •  ظرفیت روزانه و شبانه دانشگاه ­های سراسری چیزی حدود 135نفر بود.
  • شانس قبولی برای رتبه­ های بالای 300 در نوبت روزانه یا شبانه دانشگاه های سراسری گرچه صفر نیست، اما هرچه از این مقدار بالاتر برود، کمتر و کمتر می­شود. 

مهمترین منابع  آزمون دکتری سراسري مجموعه روانشناسي

در مجموعه ی کیهان ، رتبه‌های تک‌رقمی ارشد و دکتری روانشناسی دانشگاه تهران و شهیدبهشتی گرد هم آمدند تا بر اساس تجربه‌ای که در کنکور خودشان و سال های گذشته کسب شده ، جامع‌ترین و اصلی‌ترین منابع کنکور را به شما داوطلبان گرامی معرفی کنند،برای مشاهده منابع کلیک کنید

 

کدام جزوات رتبه های برتر روانشناسی (کیهان) می تواند برای مصاحبه دکتری مناسب باشد؟

دانشگاه ها در حال اعلام دروس مورد آزمون برای مصاحبه کتبی دکتری هستند. در این بین برخی از دوستان فرصت مطالعه کتب مرجع را ندارند و برای آماده کردن خود نیازمند منابع کم حجم هستند.
توصیه ما به این گروه از دوستان لیست جزواتی است که در ادامه مشاهده می کنید:
1. آمار ویژه دکتری، برای درس آمار و روش تحقیق؛ (دانلود نمونه )
2. روانشناسی رشد؛ (دانلود نمونه )
3. روانشناسی بالینی (دانلود نمونه)
6. روانشناسی شخصیت؛ (دانلود نمونه)

پکیج جزوات تهیه شده توسط موسسه کیهان تمامی آنچه که داوطلبان عزیز برای مطالعات خود به آن نیاز دارند را  به صورت یکجا در اختیار قرار می دهد .در این پکیج سعی شده هم جزوات مورد نیاز و هم مجوعه ای از تست ها و هم یک جلسه مشاوره خصصی قرار بگیرد . داوطلب با وجود این پکیج از سردرگمی نجات پیدا کرده و مسیر مطالعاتی خود را پیدا می کند و نیازی به تعدد مطالعه منابع کنکور به صورت پراکنده نیست. جزوات استفاده شده در این پکیج مورد تایید رتبه های برتر سال های گذشه کنکور دکتری روانشناسی بوده و توصیه می شود .برای مشاهده موارد بیشتر کلیک کنید


تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری چقدر است؟
داشتن مقاله در مصاحبه دکتری امتیازآور است و یکی از مؤلفه‌های مهم در مصاحبه تلقی می‌شود. اما این بدان معنی نیست که نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری منجر به عدم پذیرش در مقطع دکتری می‌شود. در جدول امتیازبندی مصاحبه دکتری، جزئیات مؤلفه‌های امتیازآور در مصاحبه مشخص شده است که مقاله تنها یکی از آن‌هاست. نکته مهم دیگر این است که معمولاً اساتید از داوطلبانی که به تازگی از مقطع ارشد فارغ‌التحصیل شده‌اند، انتظار ندارند که مقالات زیادی داشته باشند. چرا که این داوطلبان در واقع در ابتدای راه پژوهش هستند.


10نکته کلیدی برای موفقیت در مصاحبه دکتری تخصصی

در حالی که بسیاری از افراد در این وقت سال، هنوز در حال و هوای تعطیلات نوروزی به سر می‌برند، داوطلبان کنکور نیمه‌متمرکز دکتری، در تب و تاب انتخاب رشته و فرایند مصاحبه هستند. با توجه به اینکه چند سالی است آزمون دکتری به صورت نیمه‌متمرکز برگزار می‌شود و داوطلبان پس از برگزاری مرحله اول که سازمان سنجش متولی برگزاری آن است، به صورت چند برابر ظرفیت و بر اساس اولویت انتخاب و رتبه اکتسابی به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند، توجه به نکات زیر می‌تواند موجب افزایش احتمال موفقیت افراد در جلسات مصاحبه باشد. (قبل پرداختن به این نکات پیشنهاد می کنیم مقاله با عنوان" افسانه­ هایی درباره قبولی در مقطع دکتری روان­شناسی" را مطالعه کنید)

حفظ آرامش و رعایت آداب معاشرت

شاید مهم‌ترین عامل هنگام مصاحبه، حفظ آرامش و متانت داوطلب باشد. در واقع شما، از لحظه ورودتان به سالن مصاحبه تا زمانی که از جلسه خارج می‌شوید، زیر ذره‌بین استادان ارزیابی‌کننده هستید. سعی کنید متعادل باشید؛ نه چنان ضعیف و سست که رنگ به چهره نداشته باشید، نه آنقدر مغرور که حس تکبر را منتقل کنید. دقت کنید اعتماد به نفس را با غرور کاذب اشتباه نگیرید. قبل از ورود در بزنید و به نوعی اجازه ورود بگیرید. به یاد داشته باشید که استادان چندان علاقه‌مند نیستند دانشجویی را انتخاب کنند که اصول اولیه آداب معاشرت را نمی‌داند. هر چقدر هم از لحاظ علمی در مراتب بالایی باشید، چنانچه در زمینه رعایت آداب معاشرت آکادمیک ضعیف باشید، احتمال قبولی‌تان کمتر خواهد شد. به خاطر داشته باشید که ارزیابی‌کنندگان در این‌گونه جلسات، شما را از دو منظر عمده می‌سنجند:

 

 پتانسیل آموزشی و  پتانسیل پژوهشی

با مدنظر قرار دادن این دو معیار، خودتان را جای ارزیابان بگذارید و سعی کنید خودارزیابی کنید. اگر شما جای ارزیابان بودید، دانشجویی مثل خودتان را قبول می‌کردید؟ آیا رفتار و کردارتان با فضای آکادمیک دانشکده‌ای که در آن دعوت به مصاحبه شده‌اید، تناسب دارد؟ آیا طرز پوشش شما با سایر استادان آن دانشکده تناسب دارد؟ آیا به‌عنوان فردی که قرار است در آینده‌ای نزدیک در نقش استاد یا پژوهشگر دانشگاهی فعالیت کند، مطابق هنجارهای فضای آکادمیک عمل می‌کنید؟ تا چه حد سعه صدر دارید؟
 

 شناخت استادان مصاحبه‌کننده

شناخت استادان پیش از جلسه مصاحبه، می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد. برای این منظور می‌توانید ابتدا به سایت دانشکده و گروه مدنظر مراجعه کنید. رزومه تمامی اعضای گروه و به‌ویژه مدیر گروه را بخوانید. با مقالات و کتاب‌هایی که نوشته‌اند، آشنا شوید. حوزه علاقه‌مندی‌های پژوهشی استادان را بادقت بررسی کنید. سعی کنید از میان همان حوزه‌ها، موضوعی را بیابید و مقالات روز دنیا را درباره آن مطالعه کنید. جست‌وجوی گوگل هم می‌تواند برای شناخت بیشتر استادان مفید باشد. از پروفایل لینکدین و صفحه آکادمیا نیز غافل نشوید. در هر گروه آموزشی معمولاً دو یا سه استاد برجسته‌تر با سوابق بیشتر و درجات استادی یا دانشیاری که بستگی به قدمت و توانمندی دانشکده دارد، خواهید یافت که این استادان نقش کلیدی‌تری در فرایند مصاحبه دارند. اگر دانشگاهی که برای مصاحبه دعوت شده‌اید، سابقه کمتری در پذیرش دانشجوی دکتری دارد، این احتمال که از استادان مدعو و شاخص کشور از دانشگاه‌های دیگر هم دعوت کنند نیز وجود خواهد داشت.
دکتری, مصاحبه, کنکور دکتری, مصاحبه دکتری, دانشگاه, مصاحبه دانشگاه, موفقیت در مصاحبه دکتری, آرامش, آداب معاشرت, ارزیابی, اساتید, اساتید مصاحبه کننده, جلسه مصاحبه, رساله, رساله دکتری, رساله کارشناسی ارشد, دانشجویان دکتری, زبان, زبان انگلیسی, مقاله, کتاب های مرجع, صداقت, پیگیری

 داشتن ایده درباره رساله دکتری

در خصوص موضوعی که قرار است پس از قبولی به‌عنوان رساله دکتری درباره آن پژوهش کنید، از قبل فکر کنید. به یاد داشته باشید موضوعی که مطرح می‌کنید، باید در حدواندازه رساله دکتری باشد. در این باره می‌توانید با استادانی که در دوره کارشناسی ارشد داشته‌اید نیز مشورت کنید. به هرحال، به خاطر داشته باشید موضوعی که مطرح می‌کنید باید در حوزه علاقه‌مندی‌های یکی از استادان همان گروه آموزشی باشد. شاید شما موضوع بسیار نوینی را مطرح کنید، ولی اگر هیچ‌یک از استادان گروه علاقه‌مند یا متخصص در آن حوزه نباشند، شانس قبولی شما در قیاس با رقبایتان کاهش خواهد یافت.

اگر برای موضوع هنوز به‌عنوان خاصی دست نیافته‌اید، حداقل دامنه و حیطه موضوع را تعیین کنید. گروه آموزشی به دنبال دانشجویی باانگیزه است که از قبل درباره این موضوعات اندیشیده است. اگر موضوع پایان‌نامه پیشنهادی شما، ویژگی‌های ذکرشده را داشت و در راستای تحقیقات پایان‌نامه کارشناسی ارشدتان نیز بود، این پیوستگی می‌تواند امتیاز مثبتی تلقی شود.

 آشنایی با دانشجویان دکتری هم‌رشته 

آشنایی با دانشجویان دکتری هم‌رشته را که در ترم‌های بالاتر مشغول به تحصیل هستند، دست‌کم نگیرید؛ به‌ویژه اگر دانشگاهی که دعوت به مصاحبه دکتری شده‌اید، با دانشگاهی که مقطع ارشد را در آن گذرانده‌اید، متفاوت است، سعی کنید برای یک بار هم که شده، قبل از جلسه مصاحبه به دانشکده سر بزنید و از دانشجویانی که ترم اول یا دوم دکتری هستند، درباره فضای آکادمیک، زمینه‌های مورد علاقه و مواردی که از نظر گروه آموزشی آن دانشکده بااهمیت است، پرس‌و‌جو کنید.
 
برخی از دانشگاه‌های مادر مانند دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی و... یک آزمون کتبی داخلی علاوه بر مصاحبه برگزار می‌کنند که اطلاعات مربوط به آزمون مدنظر را در سایت دانشگاه قرار می‌دهند. اما برخی اوقات استادان برخی از دروس، بر منابع خاصی تأکید بیشتری دارند که این اطلاعات باارزش را می‌توانید از دانشجویان ترم اول یا دوم دکتری آن دانشکده‌ها کسب کنید. ذکر این نکته ضروری است که حتی اگر این منابع خاص در سایت این دانشکده‌ها اطلاع‌رسانی شود، معمولاً به قدری دیر شده است که دیگر فرصتی برای مطالعه شما باقی نخواهد بود. در حالی که همین اطلاعات ارزشمند را به صورت غیررسمی و دانش ضمنی در میان دانشجویان ترم‌های بالاتر می‌توان به دست آورد.

 امتیاز ارزشمند زبان انگلیسی

اگر از آن دسته از دانشجویان هستید که نمره یکی از آزمون‌های زبان بین‌المللی مانند آیلتس، تافل و... را از قبل در دست دارید، یک گام مهم از رقبا جلو خواهید بود. اول آنکه در فرم‌های سنجش استاندارد مصاحبه دکتری، امتیاز ویژه‌ای برای این منظور در نظر گرفته شده است. دوم آنکه این مدارک بین‌المللی می‌تواند نقطه قوت رزومه علمی شما تلقی شود و تأثیر بسیار مثبتی بر استادان به هنگام ارزیابی خواهد گذاشت. 

اما اگر هنوز برای اخذ یکی از مدارک بین‌المللی زبان انگلیسی اقدام نکرده‌اید، با توجه به فرصت اندک باقی‌مانده تا آغاز مصاحبه‌ها، می‌توانید با مراجعه به سایت دانشگاه‌های مادر و کسب اطلاع از تقویم و زمان برگزاری آزمون زبان دکتری آن دانشگاه، برای ثبت نام و شرکت در آزمون اقدام کنید. برای مثال، دانشگاه تهران آزمون زبانی را به صورت فصلی برای دانشجویان دکتری برگزار می‌کند که کسب نمره قبولی در آن می‌تواند برای جلسه مصاحبه دکتری بسیار مهم و تأثیرگذار باشد. این آزمون‌ها شاید از نظر بین‌المللی ارزش خاصی نداشته باشند، اما برای مصاحبه‌های دکتری دانشگاه‌های داخل می‌توانید روی امتیاز مثبت آن‌ها حساب کنید. برای اطلاع از مهم ترین آزمون های زبان برای داوطلبان دکتری کلیک کنید
در جلسه مصاحبه نیز آمادگی مکالمه ساده و روزمره به زبان انگلیسی را داشته باشید. برای مثال، باید بتوانید بیوگرافی علمی خود را به صورت مختصر به زبان انگلیسی بیان کنید. نکته دیگری که ممکن است از شما سؤال شود، چکیده‌ای از پایان‌نامه ارشدتان به زبان انگلیسی خواهد بود. همچنین باید آمادگی روخوانی یک پاراگراف از یکی از کتاب‌های مرجع رشته خودتان را به زبان انگلیسی داشته باشید و پس از آن شاید از شما بخواهند همان پاراگراف را ترجمه کنید. در برخی از موارد هم ترجمه فارسی به انگلیسی عبارتی را از شما خواهند خواست. آخرین توصیه‌ درخصوص آمادگی زبان انگلیسی برای جلسه مصاحبه، این است که به کلیدواژگان تخصصی رشته خود تسلط کامل داشته باشید.

مستندات ادعاهای خود را به همراه داشته باشید

دقت کنید تمام مدارک و مستندات مربوط به مقالات، همایش‌ها، کنفرانس‌ها، اختراعات، نمره زبان، سوابق تدریس، دوره‌های آموزشی، ریزنمرات مقاطع قبلی، جوایز و تقدیرنامه‌ها، توصیه نامه‌های استادان شاخص رشته و مواردی مانند این را باید در روز مصاحبه به همراه داشته باشید. البته به همراه داشتن این مستندات شرط لازم است، ولی کافی نیست! شرط کافی آن است که تمام این مستندات را در پوشه، زونکن یا پرونده‌ای به طور کاملاً منظم و مرتب دسته‌بندی کرده باشید تا هم به هنگام ارائه روی میز مصاحبه‌کنندگان، پخش نشوند و هم وقتی که یکی از استادان درباره یکی از مدارک سؤالی داشت، در اثر شرایط پرفشار حاکم بر جلسه، دچار سردرگمی نشوید و با آرامش، مدرک مدنظر را ارائه کنید. همین نظم و ترتیب می‌تواند اثر بسیار مثبتی بر مصاحبه‌کنندگان بگذارد؛ چراکه هیچ استادی علاقه ندارد با دانشجوی نامرتب و بی‌نظم، کار پژوهشی کند!

دکتری, مصاحبه, کنکور دکتری, مصاحبه دکتری, دانشگاه, مصاحبه دانشگاه, موفقیت در مصاحبه دکتری, آرامش, آداب معاشرت, ارزیابی, اساتید, اساتید مصاحبه کننده, جلسه مصاحبه, رساله, رساله دکتری, رساله کارشناسی ارشد, دانشجویان دکتری, زبان, زبان انگلیسی, مقاله, کتاب های مرجع, صداقت, پیگیری
 
 

کتاب‌های مرجع و جریان‌سازِ رشته خود را مرور کنید

به یاد داشته باشید که از داوطلب دکتری انتظار می‌رود کتاب‌های مهم و جریان‌سازِ رشته خود را خوانده باشد و بتواند حداقل چند دقیقه‌ای درباره آن‌ها صحبت کند. برای مثال، اگر داوطلب رشته مدیریت فناوری اطلاعات یا مدیریت سیستم هستید، ‌باید کتاب «پنجمین فرمان» نوشته «پیتر سنگه» را مطالعه کرده باشید؛ حتی اگر فرصت مطالعه کامل کتاب را ندارید، با جست‌وجوی ساده‌ای در اینترنت می‌توانید خلاصه آن را به‌راحتی پیدا کرده و مرور کنید.
 

 هرگز بر مشغله‌های شغلی و زندگی خود تأکید نکنید

این توصیه شاید برای داوطلبانی که سن و سال بیشتری دارند، مناسب‌تر باشد. در جلسه مصاحبه دکتری، برخلاف جلسات مصاحبه شغلی که وجود تقاضاهای کاری برگ برنده محسوب می‌شود، پُرمشغله بودن شما قطعاً به ضررتان خواهد بود. پس سعی نکنید با پررنگ کردن مناصب شغلی و جایگاه اجتماعی، برای خود امتیاز جمع کنید! در جلسه مصاحبه دکتری باید اثبات کنید که در صورت نیاز گروه آموزشی، حتی می‌توانید به صورت تمام‌وقت در دانشکده حضور یابید و به پیشبرد اهداف گروه کمک کنید. کما اینکه برخی از دانشکده‌ها از دانشجو تعهد می‌گیرند که تمام‌وقت در دانشکده حضور داشته باشد. توجه کنید که شما با انتخاب ادامه تحصیل در مقطع دکتری، اولویت اول زندگیتان را کسب علم و دانش قرار داده‌اید و مصاحبه‌کنندگان علاقه دارند این اولویت را در گفتار، رفتار و کردار داوطلبان ببینند.
 

 صداقت داشته باشید و زیاده‌گویی نکنید

از شما انتظار نمی‌رود که دانشمند جامع‌العلوم رشته خود باشید، پس نیاز نیست با بیان واژگانی که اطلاعی از معنای علمی درست آن‌ها ندارید، نقاط ضعف خود را نمایان کنید. در بسیاری از موارد، داوطلبان به گمان اینکه با بیان این واژگان، می‌توانند نظر مثبت ارزیابان را جلب کنند، خود را به دردسر می‌اندازند. اگر معنای اصطلاحی را نمی‌دانید، بهتر است آن را استفاده نکنید. چون ممکن است یکی از استادان از همان واژه سؤالات تخصصی بپرسد و شما را در وضعیت بدی قرار دهد. اگر به هر علتی در این شرایط قرار گرفتید، سعی کنید صادقانه رفتار کنید.
 

 پیگیری پس از جلسه مصاحبه

در برخی از دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی، به‌ویژه آن‌ها که آزمون کتبی داخلی هم دارند، به دلیل حجم زیاد افرادی که دعوت به مصاحبه می‌شوند، فرایند ارزیابی و جمع‌بندی نمرات و امتیازات نهایی داوطلبان فرایندی زمان‌بر و پرحجم خواهد شد و امکان دارد که حتی تا دو یا سه هفته نیز به طول بیانجامد. می‌توانید از این زمان به نفع خودتان استفاده کنید. اگر مواردی را به هر علت در جلسه مصاحبه فراموش کردید یا مدرکی را آماده ارائه نداشتید، می‌توانید برای مدیر گروه ایمیل کنید. همچنین مراجعه حضوری به استادان و صحبت درخصوص علاقه‌مندی‌های پژوهشی و به ویژه موضوع رساله نیز می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد. البته باید به خاطر داشته باشید که این کار ظرافت‌های خاصی را می‌طلبد و همانند یک چاقوی دولبه عمل می‌کند. اگر به‌درستی توانمندی اجرای آن را ندارید، با استادان قبلی خود در مقاطع قبلی مشورت کنید.
 
در انتها، ذکر این نکته ضروری است که در تمام فرآیند مصاحبه، باید توانمندی خود را در حفظ آرامش و کنترل فشارهای روانی در شرایط سخت نشان دهید. در هر حالتی، لبخند را فراموش نکنید.


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید
 

مطالب مرتبط:گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
 


 

.