.
hed


"از کرونا تا  کنکور"

صبحِ یکی از همین روزهای زمستانی بود، پس از گذر از یکی دو هفته ی پر تَب و تاب و دلهره آوری که همه در جریانِ آن روزها و اتفاقات تلخ ریز و درشتش هستید ...
صدای آلارم موبایل و بیداری از خواب...
 طبق عادتِ بدِ چند وقت اخیر، اول از همه موبایل را به دست گرفتم و اخبار روز را از سایت های خبری پیگیری کردم (این کار اصلا توصیه نمی شود).
تیتر خبری یکی از خبرگزاری ها برایم جالب بود:
"آخرین خبرها از ویروس کرونا"
با خودم فکر کردم که چرا باید یک تیتر خبری با این عنوان تبدیل به بخش ثابتی از اخبار این روزها شود؟
درست یا غلطش را کار ندارم، سئوالم این است که یک داوطلب کنکور چه رویکردی پیش خواهد گرفت؟
جدای از میزان اهمیت این ویروس که در کشور چین شیوع پیدا کرده و تعداد انگشت شماری که در کشور ما مبتلا شده اند و کمتر کشنده بودن این ویروس نسبت به برخی دیگر از بیماری های عفونتی رایج در فصل سرما...
آیا خبرگزاری ها (البته نه همه، بلکه اکثرا) کاری غیر از پرداختن به موضوعاتی دارند که مخاطبانشان به دنبال آن اخبار و محتوا هستند؟ آیا هدف آن ها چیزی غیر از جذب مخاطب به روش های مختلف است؟
این اخبار می تواند جزئیات دقیقِ یک تصادف باشد که منجر به مرگ دلخراش چند نفر شده، یا جزئیات تصویری نحوه ی شکنجه و قتلِ یک نفر توسط داعش، یا نحوه ی زیر گرفته شدن یک کودک توسط یک وانت که در خیابان دنده عقب حرکت می کند و کودک را نمی بیند و ... .
حالتان بد شد؟
و اما سئوال من از شما (که اتفاقا داوطلب کنکور هم هستید و نیاز به تمرکز و آرامش خاطر بیشتری جهت اجرای برنامه های خود و مدیریت استرس هایتان دارید):
چرا غذای فاسد می خورید؟
منظورم غذای ذهن و روانتان است. چرا اگر از تاریخ مصرف یک کیک شکلاتی خوش مزه و یا یک پاکت شیر گذشته باشد، خود را کنترل می کنید و آن را نمی خورید، مبادا که حالتان بد نشود. اما وقتی تصاویر و اخباری که تاثیرات مشابه همان کیک فاسد را دارد، به راحتی آن را به خورد مغزتان می دهید؟ 
شاید تاثیرات یک غذای تاریخ گذشته چند روز باشد، اما تاثیرات منفی یک محتوای فاسد برای ذهن شما می تواند روزها و ماه ها باقی بماند. غیر از این است؟
اگر در مورد مشکلات دنیای امروز کاری از دست شما بر می آید حتما انجامش دهید، کمکی کوچک یا بزرگ و البته انسان دوستانه، اگر نه لطفا غذای فاسد به خورد سیستم روانی بیچاره تان ندهید. چرا که هیچ مشکلی از جامعه حل نمی کند و فقط یک مشکل به مشکلات شما و شاید بقیه اضافه می¬کند و آن هم نگرانی و استرس و وسواس فکری بیشتر و بیشتر، ناامیدی و دور شدن از اهداف تان است.

خوردن کیکِ شکلاتی تاریخ گذشته، هر روز گوش دادن به آخرین جزئیات از اخبار شیوع ویروس کرونا در چین، مصرف نانِ کپک زده، خواندن تمام اخبارِ دردناک روزانه ی صفحه حوادث و غیره.
همه این ها مصرف غذای فاسد هستند، یکی برای بدن، یکی برای مغز و سیستم روانی شما.
ما همه قبل از ابتلا به ویروس کرونا، به آن مبتلا شده ایم.

 

غذای فاسد نخورید تا سالم بمانید.احسان نیک منش
بهمن 98


 

گروه آموزشی کیهان
رتبه یک ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی و تهران

 

لینک های مرتبط

مقالات کنکوری_مطالعاتی

روانشناسی عمومی-مجموعه مقالات 1

روانشناسی عمومی-مجموعه مقالات 2


روانشناسی عمومی-مجموعه مقالات 3

مقالات آموزشی مرتبط با روانشناسی 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.