.
hed

دغدغه های مادی تغییر رشته ای های روان شناسی

اگر یادتان باشد در قسمت قبل از دغدغه هایی که ذهن یک تغییر رشته ای را مشغول می کند و انواع مختلف دلمشغولی افراد درباره تغییر رشته برحسب انگیزه هایی که دارند صحبت کردیم. در این قسمت می خواهیم در حد توان خودمان به پاسخ این دغدغه ها به طور اختصاصی برای تغییر رشته به روان شناسی بپردازیم.
بیایید از دغدغه های مادی شروع کنیم. شاید برخی احساس کنند انگیزه های مادی ارزش های فکری یا معنوی بالایی که دارند را زیر سوال می برند. اما واقعیت این است که در هر رشته ای افرادی با انگیزه های مختلف به پیشبرد و گسترش آن رشته کمک می کنند. و در رشته روان شناسی هم در کنار معدود افرادی که به خاطر انگیزه های مادی وجهه رشته را خدشه دار می کنند، افراد بسیار دیگری برای گسترش کار خود و کسب درآمد بیشتر سعی در آموختن مهارت های بیشتر و جدیدتر می کنند و شاید مخصوصا در عرصه های بالینگری بخش زیادی  از نتایج تلاش های افرادی که در بخش پژوهشی فعال هستند را به دست مراجعان و جامعه می رسانند.

جذابیت مادی یک رشته اولا عامل محرکی برای تلاش بیشتر، و دوما مایه دلگرمی در طول مسیر طولانی زندگی است. در سن و سال ما بعضی وقت ها ممکن است دلمان بخواهد جهانی متعالی و عاری از انگیزه های مادی را تصور کنیم و به افرادی که دنبال مادیات هستند برچسب های منفی بزنیم، اما باید توجه کنیم که زمانی که با نیازهای واقعی زندگی روبرو شویم، باید به مساله ازدواج خود، تامین خانواده، کمک به والدین در سنین کهنسالی، هزینه های لازم برای تربیت صحیح فرزندان، و نهایتا تامین مالی خود در سنین کهنسالی خودمان بیندیشیم. پس این آینده نگری حق ما است و به هیچ عنوان خلوص نیت ما را زیر سوال نمی برد.

 
دغدغه، دغدغه های مادی، تغییر رشته، تغییر رشته به روانشناسی، تغییر رشته ای های روانشناسی، پول، درآمد، افزایش درآمد، افراد درونگرا، افراد برونگرا، درمانگری، درمانگر، روان درمانگر، بالینگری، روانسنجی، پژوهش، کسب تخصص، کلید طلایی موفقیت، کلید موفقیت، اهداف، آینده کاری، آینده شغلی، تیپ شخصیتی، عامل محرک، انگیزه
 

اما در باره رشته روانشناسی، برای آن دسته از عزیزانی که به دنبال پاسخ سوال های خود درباره آینده کاری این رشته هستند:
به طور کلی افراد را می توان به دو دسته درونگرا (کسانی که خلوت خود، کار مستقل، خلاصی از جمع و جمعیت را ترجیح می دهند) و برونگرا (کسانی که به بودن در جمع و قرار گرفتن روی صحنه گرایش دارند و از تنهایی گریزانند) تقسیم بندی کرد. حال رشته روانشناسی برای کدام یک از این دو گروه مناسب است؟ شاید با یک پیشفرض ذهنی بگویید افراد برونگرا. اما شتابزده قضاوت نکنید. رشته روانشناسی برای هر دو نوع تیپ شخصیتی مناسب است (اگر درباره تیپ شخصیتی خود ابهام دارید می توانید از کمک مشاور یا یکی از آزمون های شخصیت استفاده کنید)


اما به شروط خاصی برای هر یک از این دو دسته:

 در مورد افراد برونگرا گرایش های مرتبط با درمانگری و بالینگری مناسبند.  در کنار برونگرایی فرد باید با مطالعه، تمرین، شرکت در کارگاه های آموزشی و قرار گرفتن تحت نظر درمانگران مجرب توانایی های خود را توسعه و عمق ببخشد. اشتباه رایج افراد برونگرا مخصوصا کسانی که اداره کننده جمع و خوش صحبت هستند این است که به سرعت تصور می کنند همه فن حریف هستند: تکرار اشتباهات و ارتکاب تشخیص های اشتباه باعث از دست دادن مراجعان و محدود شدن کسب و کار می شود.

در مورد افراد درونگرا، این افراد برای کارهای روانسنجی (گرفتن و تفسیر درست آزمون ها به راحتی درامدی برابر و در مورد حرفه ای ها حتی بیشتر از بالینگری دارد) و پژوهشی مناسب هستند. در مورد روانسنجی توانایی علمی لازم و بیشتر داشتن صبر و حوصله و دقت لازم است. و در مورد پژوهش اما رسیدن به مقاطع بالاتر، توانایی های آماری و زبان انگلیسی خوب شرط رسیدن به جایگاهی است که شما را مورد توجه و حمایت نهاد هایی مانند وزارت علوم و وزارت بهداشت (به عنوان مدرس یا کارمند)، بنیاد حمایت از علوم و فناوری های شناختی و یا پژوهشگاه علوم بنیادی قرار دهد که نهاد هایی قدرتمند و ثروتمند اما سختگیر در پذیرش پژوهش های افراد در جهت حمایت مالی هستند. در ضمن خوب است بدانید هرچقدر بالینگری برای کسب درآمد در داخل ایران مناسب است برای گرفتن پذیرش و ادامه تحصیل در خارج از ایران نامناسب است (سعی می کنم درباره لازمه های پذیرش گرفتن در نوشتار دیگری صحبت کنم). کسانی که علاقه بیشتری برای رفتن به خارج از ایران دارند نباید از تقویت پایه های پژوهشی خود غفلت کنند.

 

اما امروزه کلید طلایی موفقیت مالی در رشته روانشناسی (و هر رشته دیگری) با توجه به تخصصی شدن دنیای امروز، کسب تخصص کامل و به دست اوردن اطلاعات و مهارت های لازم تنها و تنها در یک شاخه خاص است (برای نمونه؛ درمان کودکان بیش فعال، درمان ناتوانی های جنسی، روانشناسی تحصیل و مدرسه و... شاخه های بسیار دیگری که من و دوستان دیگر در این سایت سعی می کنیم به معرفی آن ها بپردازیم)
از آن چه به طور مختصر در بالا اشاره کردم در می یابیم هر شخص باید ابتدا به ارزیابی درست از خود پرداخته و سپس با ترسیم کامل اهداف آینده خود نه تنها دست به انتخاب رشته صحیح بلکه دست به انتخاب گرایش صحیح زده و نهایتا در یک تخصص پیدا کند.موفق باشید.

خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید


 
 
گروه آموزشی کیهان 
کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی
تحت نظارت مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره کیهان
راهنمای نگارش فصل یک پایان نامه، راهنمای نگارش فصل دو پایان نامه، راهنمای نگارش فصل سه پایان نامه، راهنمای نگارش فصل چهار پایان نامه، راهنمای نگارش فصل پنجم پایان نامه، راهنمای نگارش پایان نامه، پروپوزال، شیوه تدوین تحقیق، اهداف تحقیق، فرضیه نویسی، تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی، تحقیقات توسعه ای، تحقیقات توصیفی، تحقیقات تاریخی، تحقیقات همبستگی، تحقیقات علی، تحقیقات پیمایشی، اصول پروپوزال نویسی، طرح تحقیق، مقاله علمی پژوهشی، کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی, ارشد روانشناسی، اصول مقاله نویسی، مقاله علمی پژوهشی، چکیده نویسی، تکنیک مقاله نویسی، دفترچه کنکور 94، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی, منابع, جزوات ارشد روانشناسی، منابع دکتری، منابع ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 19
somayeh69
|
1395/09/25 - 18:51
0
0
سلام و خسته نباشید برای موفقیت در رشته ارشد روانسنجی کدام درسها را با چه درصد هایی باید بزنیم تادر کنکور قبول بشیم؟ آیا روانسنجی در ایران مقطع دکتری هم دارد؟ با تشکر از شما
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/09/26 - 19:02
سلام سمیه


اطلاع دقیقی از این رشته نداریم متاسفانه :)


موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
nasim
|
1394/08/10 - 17:34
0
0
سلام من رشته کارشناسیم روانشناسی عمومی هس،ب نظرتون میخوام کنکور ارشدبالینی بدم.کار درستی هست یا نه؟بعدا ب مشکل برمیخورم برا کار؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/10 - 21:36
سلام نسیم

چرا کار درستی نباشه؟ به لحاظ کاری که مشکلی براتون پیش نخواهد اومد. بستگی به علاقه ی خود شما داره که کدوم رو ترجیح بدید :)

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
khalil
|
1394/07/07 - 12:50
0
0
با سلام و عرض ادب من یک شخص درونگرا با روابط اجتماعی و گفتاری خوبی هستم. رشته کارشناسی من مهندسی هست و قصد دارم ادامه تحصیلم روانشناسی ارشد در ایران بخونم و دکترا رو در خارج کشور. هدف و علاقم در روانشناسی صرفا کاراهای پژوهشی هست و کارهای درمانی در اولویت نیست بنظر شما چه گرایشی روانشناسی ارشد رو بخونم؟؟؟ ایندش در خارج کشور هم لحاظ کنید. با تشکر
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/07/07 - 18:09
سلام دوست عزیز

معمولا با چنین علائقی، بچه ها به سمت روانشناسی عمومی میرن اما ما نمیتونیم اینجا یه حکم قطعی به شما بدیم :)
فقط این رو بدونید که بالینی بهتره نخونید چون علاوه بر اینکه شرایط اپلایش بسیار سخت و تقریبا غیرممکن هست، با علائقتون هم سازگار نیست.
میتونید تماس بگیرید و یک جلسه مشاوره رایگان داشته باشید تا بهتر راهنماییتون کنن.
02166475618 الی 20

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
ناشناس
|
1394/06/21 - 07:51
0
1
ببخشيد ميخواستم بدونم در مقطع دكترا امكان تغيير گرايش از عمومي به باليني وجود داره؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/06/21 - 12:59
سلام دوست عزیز

بله بله امکانش وجود داره :)

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
طهرانی
|
1394/06/25 - 13:38
فقط این نکته را هم در نظر داشته باشید که با توجه به این که ملاک اساتید هیئت پذیرش و داوری در مصاحبه پایان نامه ارشد و مقالات و سابقه پژوهشی و کاری شما در زمینه مربوطه خواهد بود شما باید قبلا رزومه کافی که نظر هیئت علمی دانشگاه مربوطه را جلب کند (در مورد سوال شما در زمینه بالینی) را فراهم کرده باشید
مهدوي
|
1394/06/11 - 10:46
0
0
ببخشيد امكان داره در مورد اين كه گفتيد بالينگري براي پذيرش نامناسب هست بيشتر توضيح بديد؟يعني پذيرش گرفتن براي عمومي آسانتر هست؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/06/11 - 11:28
سلام دوست عزیز

شما برای هر رشته ای(نه فقط عمومی) میتونید پذیرش بگیرید، اما برای بالینی خیلی سخت هست چون کشور ها یه درمانگر از یک کشور خارجی با فرهنگ متفاوت رو خیلی سخت می پذیرن.

موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
ناشناس
|
1394/06/10 - 14:06
0
0
لطفا ی مشاور خوب جهت درمان فوبیا و اضطراب معرفی کنید ؟ دارم اذیت میشم
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/06/11 - 13:32
سلام دوست عزیز

این سایت برای مشاوره تحصیلی هست، به سایت زیر مراجعه بفرمایید:
http://www.kayhanclinic.com/
امیدواریم زودتر حالتون بهتر شه :)

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
ناشناس
|
1394/06/09 - 19:47
0
0
من خودم دچار برخی از فوبیاها هستم رشتمم روانشناسی بالینی بوده و این منو دوگانه کرده میگم اگه قراره این علم درمانبخش باشه برم پیش مشاور و خوب بشم و خودمم درسم رو ادامه بدم اما اگه خوب نشدم چی ؟ هم خودم اذیت میشم هم دیگه نمیتونم کسیو درمان کنم کلا میشه روانشناسی خودش مشکلی داشته باشه و بره پیش مشاور دیگه ای جهت درمان و نتیجه بگیره و خودش درمان کنه بقیه رو ؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/06/10 - 10:52
سلام دوست عزیز

مسلما پیش مشاور و روانشناس رفتن برای هر کسی کمک کننده هست، هم برای یه روانشناس، هم برای یه غیر روانشناس :)

موفق باشید 
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
طهرانی
|
1394/06/10 - 12:43
همانطور که در انتها ذکر کردم در قسمت بعدی این مجموعه نوشتار به دغدغه های فکری و وجودی دوستان خواهم پرداخت
ناشناس
|
1394/06/09 - 12:43
0
0
من درونگرا هستم و رشته کارشناسیم بالینی بوده و برای ارشد هم بالینی میخام کنکور بدم و روانسنجی دوست ندارم آیا کارم اشتباهه ؟ درونگرایان نمیتونن درمانگر خوبی شوند ؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/06/09 - 18:28
سلام دوست عزیز

این مطالب صرفا توصیه هستن، حکم نیستن :)
همیشه یه قاعده وجود داره و یه استثنا. دنبال علائقتون باشید و کاری رو انجام بدید که بهش علاقه دارید. :)

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
طهرانی
|
1394/06/10 - 12:43
با سلام خدمت دوست عزیزم مسایل ظریف تری هم وجود دارد. عده ای از درون گرایان می آموزند که مانند برونگرایان رفتار کنند. به آن ها درونگرایانی که یاد گرفته اند برونگرا باشند لقب می دهند. این افراد هم مشکلی برای درمانگری نخواهند داشت. منظور مطلب ما، فعال بودن و علاقه به ارتباط و صحبت با دیگران است که بر هیجکس پوشیده نیست که شرط اول درمانگری ایجاد ارتباط است
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.