.
hed
 

راهکارهایی برای افزایش تمرکز
ساره طیبی
 

شک ندارم تا حالا با این موضوع مواجه شده اید که خودتان و یا اطرافیانتان هنگام مطالعه بازدهی لازم را ندارید و به قولی هنگام درس خواندن "تمرکز" ندارید. حساب کسانی که کلا با کتاب و مطالعه کردن میانه ای ندارند به کنار، ولی عده ای هم هستند این وسط که کتاب را بر میدارند، سر درس خواندن می نشینند اما به قول یکی از دوستان حتی خاطرات بیست سال پیششان هم یادشان می آید و نمیگذارد این مطالعه کیفیت لازم را داشته باشد.
 
تمرکز، افزایش تمرکز، راهکار، راهکار برای افزایش تمرکز، مطالعه، بازدهی،‌بازدهی بالا، مطالعه با بازدهی بالا، درس خواندن، کیفیت مطالعه، برنامه ریزی، قصد و نیت، نیت، یادگیری، یادگیری ارادی، یادگیری اتفاقی، انگیزه، تصویر ذهنی، محل مطالعه، نگرانی، استرس، اضطراب، استرس کنکور، افکار مزاحم، اندازه گیری حواس پرتی، حواس پرتی، دغدغه

چه باید کرد؟

در این مواقع اولین قدم اینست که علت نداشتن تمرکز شناسایی شود. گاهی درسی که میخوانیم مورد علاقه مان نیست، ممکن است تحت فشار روانی باشیم و یا اصولا مطالعه ی درست را یاد نگرفته باشیم. اگر علت را بشناسیم می توانیم خیلی راحتتر مساله را حل کنیم و به کار و زندگیمان برسیم! با این وجود در اینجا چند راهکار عملی برای افزایش تمرکز معرفی خواهیم کرد شاید گره از کار شما دوست عزیز باز شود!
 
 1. برنامه ریزی داشته باشید؛ برای صبح تا شبتان برنامه داشته باشید چرا این کار باعث می شود مغز شما به خود نظم بدهد و انجام کارها برایش راحتتر شود. برنامه ریزی صرفا برای ایام کنکور و امتحانات نیست و همیشه داشتنش در زندگی بهتر از نداشتنش است.
اگر مشکلات شخصی، اجتماعی، خانوادگی و... باعث عدم تمرکز حواستان می شود، بدانید که: 
 •  زندگی فردی هیچ کس، خالی از مشکل نیست و ذهن هیچ فردی خالی محض نیست. از طرف دیگر با صرف فکر کردن و مشغولیت ذهنی درباره چنین مشکلاتی، هیچ دردی دوا نخواهد شد. پس به خود تلقین کنید که هنگام درس یا مطالعه، ذهن خود را از آن مسائل برهانید. 
 •  به هنگام مزاحمت آن افکار، به خود قول بدهید در این باره خواهم اندیشید (و زمانی را برای این کار در شبانه روز اختصاص دهید). 
 •  در صورت امکان به اتفاق یکی از دوستان خود، مطالعه یا مباحثه کنید. 
 در صورتی که موضوع یا موضوعات خاص و محدودی، باعث حواس پرتی شما می شود، به دنبال راه حل مناسب آن باشید؛ چرا که آن موضوع خاص، در حکم علت عدم تمرکز حواس شما است. پس برای مقابله با آن باید ابتدا علت و عامل اصلی را شناسایی کنید و در پی حذف یا تقلیل آن برآیید، ولی اگر موضوعات متعدد مختلف باعث حواس پرتی می شود. به نکات چهارگانه بالا توجه نمایید. 
 
 1. با قصد و نیت قبلی اقدام به یادگیری کنید؛ همه آزمایش ها نشان می دهد که یادگیری ارادی مؤثرتر از یادگیری اتفاقی است. منظور از یادگیری اتفاقی این است که شما بدون انگیزه و بدون نیت قبلی چیزی را یاد بگیرید پس باید با انگیزه قوی و نیت یادگیری مطالعه کنید یا در کلاس درس حاضر شوید. 
سعی کنید از آنچه می خوانید یک تصویر ذهنی برای خود بسازید. 
 1. من اینجا مطالعه می کنم؛ یک مکان، صندلی، میز و محیط مخصوص به مطالعه داشته باشید، تلفن و موبایل را از خود دور کنید و با خودتان تعهد کنید(حتی امضا کنید) که حواستان پرت نمی شود.

 1. یک زمان خاص روزانه برای فکر کردن در مورد نگرانی‌ها تخصیص دهید؛
   
در مورد افکاری که دائما به فکر شما می‌آیند و مزاحم تمرکزتان در کارها می شوند فکر کنید.
 
 1. وقتی که متوجه یک فکر مزاحم می شوید؛
   
به خودتان یادآوری کنید که یک زمان مخصوص برای فکر کردن در مورد آن دارید.
 
 1. به قرار خود برای زمان افکار و نگرانی‌ها عمل کنید؛
   
در مورد مسائلی که فکر شما را مشغول می کند فکر کنید و نگران شوید.
 
 1. اندازه‌گیری میزان حواس پرتی؛
یک کارت کوچک با ابعاد حدودا12 x 7 سانتیمتر تهیه کنید. دو خط که کارت را به سه قسمت تقسیم کند در آن رسمکنید و هر یک از قسمتها را با نامهای "صبح"، "بعد از ظهر" و "شب" نامگذاری کنید.
حال از این به بعد هر وقت که فکرتان از موضوع اصلی منحرف شد یک علامت در قسمت مربوطه در کارت بزنید. برای هرروز یک کارت مجزا در نظر بگیرید و آن را همیشه همراه خود داشته باشید. بعد از مدتی ملاحظه خواهید کرد که همینطور که با انجام تمرینات مهارت های شما در تمرکز حواس بیشتر می شود، از تعداد علامت ها هم کاسته می شود.
 
 • در آخر این را به یاد داشته باشید که ما همه انسان هستیم و علیرغم تلاش فراوان، همه، دغدغه هایی داریم که نمیتوانیم هنگام مطالعه صد در صد حواسمان را به آن موضوع بدهیم. اما باید تلاشمان بر این باشد که تا حد ممکن این میزان را افزایش دهیم.

شاد و با انگیزه باشید :)
  
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی


 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
ziba
|
1394/11/10 - 10:52
0
0
سلام ممنون از لطف شما نكاته عالي و موثري بود.من خيلي استفاده كردم.ممنون از كيهان و خانوم طيبي
لیدا
|
1394/11/10 - 00:10
0
0
عالی بود سارایی جونم
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.