.
hed

خواندن به تنهایی کافی نیست!
مرور چند نکته کاربردیدانسته ها به سادگی به فراموشی سپرده میشوند. "خواندن" زمانی مفید است که از تکنیک های مختلف برای به خاطر سپردن و خلاصه نویسی استفاده کنیم.


با مثال یادبگیرید

« انسان، با مثال می آموزد. مغز انسان در درک مجردات ضعیف است »

همیشه پس از خواندن یک متن آموزنده و علمی، تا حد امکان برای خود مصداق و مثال پیدا کنید. اجازه بدهید برای همین حرف، مثالی بزنم!
«عکس العمل فراتر از احساس، یک مکانیزم دفاعی کاهش اضطراب در شرایطی است که نگران درک چارچوب نگرش و قضاوتی خود توسط سایر حاضرین هستیم».
این جمله را فروید در توضیح یکی از مکانیزمهای دفاعی آورده است. بعید میدانم فردا، این جمله در ذهن من و شما بماند. اما میتوانیم به مثال آن فکر کنیم…
آخرین باری که مجبور شدم به خاطر قضاوت دیگران، عکس العملی فراتر از واقعیت نشان دهم چه موقع بود؟ دیروز بود. وقتی در خانه به مهمان ها چای تعارف میکردم و وقتی نوبت پسرعمویم – که از او نفرت دارم – رسید، چای را دو بار تعارف کردم! چون نگران بودم شاید او و دیگران، احساس نفرتی را که من دارم درک کنند.
حالا خیلی بعید خواهد بود که عکس العمل فراتر از احساس را فراموش کنم. طی روزها و هفته های آینده، مثالهای متعدد دیگری نیز به این مجموعه خاطرات افزوده شده و مکانیزم دفاعی عکس العمل فراتر از حد، همیشه در ذهنم باقی خواهد ماند…
کار دیگری که انجام آن میتواند بسیار اثربخش باشد…

نقشه ذهنی بکشید

تهیه «نقشه محتوا» یا Mindmapاست. ایده این نقشه ها جدید نیست اما کسی که نخستین بار این ایده را به صورت فراگیر مطرح کرد تونی بوزان بود. نمونه های Mindmapرا حتماً زیاد دیده اید. نرم افزارهایی نظیر Mindmanagerو Mindmapperو .. نیز برای اینکار طراحی شده اند.

تحقیقات نشان میدهد انسانها موضوعی را که بتوانند برای دیگران تعریف کنند، خوب تر به خاطر می سپارند. بنابراین اگر در کتاب یا سایت، مطلبی را دیدید که می‌‌تواند به بهتر تعریف کردن ماجرا کمک کند، آن را هم ثبت کنید.
حالا مغز من می‌داند که «داستانی برای تعریف کردن» دارد. این داستان، مدت طولانی تری در ذهنم باقی خواهد ماند.
ضمناً در یادداشت برداری، اگر از کلمات و واژه های خودتان استفاده کنید، اثر آن چند برابر بیشتر از رونویسی از روی کتابهاست. 

هایلات کنید

برخی از ما به هر دلیل – تنبلی یا نبودن وقت یا مطالعه در تاکسی و مترو و … – امکان تهیه «نقشه محتوا» نداریم. در این موارد هایلایت کردن به کمک ماژیک میتواند مفید باشد. اما توصیه میشود که همیشه از چند رنگ ماژیک استفاده کنیم (برخی آقایان فکر می‌کنند این کار دخترانه است، اما واقعیت این است که کارکرد آن برای همه بسیار بالا است!). هر رنگ ماژیک را به یک نوع محتوا اختصاص دهید. من خودم کتابها را با سه رنگ هایلایت می‌کنم:

  • رنگ اول: مطالبی که به نظر من جان کلام است و نویسنده، ده ها سطر نوشته تا به آن یک یا دو جمله برسد.
  • رنگ دوم: مطالب جالب و مثالهایی که الزاماً ربطی به موضوع ندارد، اما جالب است و میتوانم در حرفهایم برای دیگران استفاده کنم.
  • رنگ سوم: کلمات کلیدی که برای نخستین بار در نوشته مطرح میشوند.منبع: سایت متمّم

با آرزوی موفقیت برای تمامی دوستان


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید
مطالب مرتبط :

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 7
مژده
|
1399/09/14 - 06:16
0
0
من داوطلب کنکور انسانی‌ام و این مطالب خوراک داوطلبین هر کنکوری‌ایه. اعم از رشته‌اش! کاش همه این سایت رو می‌شناختن.
پاسخ ها
کیهان
|
1399/09/14 - 18:21
سلام مژده
ممنون از بازخورد خوبتون، براتون آرزوی موفقیت داریم:)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
همین حالا با ما در ارتباط باشید:
Image result for whatsapp
حسین
|
1397/02/21 - 12:28
0
0
علمی و کاربردی. خیلی استفاده بردم. ممنون به خاطر سایت خوبتون
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1397/02/21 - 13:07
سلام حسین 

خوشحالیم که این مطلب برای شما جذاب بوده است. 

موفق باشید:)
ساناز
|
1393/10/12 - 02:27
0
2
مرسی! نکته هاش واقعا کاربردی هستن!
رویا
|
1393/10/08 - 15:00
0
2
مرسی مرسی مقاله هاتون خیلی خوبه بیشتر بذارید
آرزو
|
1393/10/06 - 21:08
0
2
ممنون از این مقاله واقعا جز مقاله های عالی در کیهان بود. خوندنش برآی من در کنار آگاهی رسانی لذت بخش هم بود .
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.