.
hed

در مسیر کنکور ؛ حرکت در مسیر ارزش ها نه صرفا اهداف!


 

سلام به همه دوستان کنکوری عزیز
در مسیر مطالعه برای کنکور حتما شنیدیم که خیلی خوب است که برای خودمان هدف گذاری داشته باشیم: اینکه میخواهیم چه دانشگاهی قبول شویم و چه رتبه ای بیاوریم از اولین چیز هایی ست که در شروع مطالعه به آن فکر میکنیم. بعد از انتخاب این هدف بلند مدت، اهداف کوتاه مدتی برای خودمان تعیین میکنیم، چه به تنهایی یا چه به کمک مشاور که بتوانیم به هدف اصلی خود برسیم. اما در این مسیر ما در حال انجام چه کاری هستیم؟! زمانیکه همه درس ها را به خوبی خواندیم، مرور کردیم و به رتبه دلخواه خود رسیدیم، بعد قرار است چه کار کنیم؟ مشکل اینجاست که اگر ما صرفا فقط به هدف فکر کنیم و برای آن برنامه ریزی کنیم، زمانیکه به هدف رسیدیم، شادی و لذت کوتاه مدتی را تجربه خواهیم کرد و بعد از چند روز با خود فکر میکنیم خب بعدش چی؟! و باز برای خود اهداف بیشتری تعیین میکنیم: در دانشگاه معدل خوبی بیاورم، مقاله دهم، با فلان استاد پایان نامه بردارم، اپلای کنم و .... با رسیدن به همه این اهداف باز با خود فکر خواهیم کرد که بعدش چی؟ و باز این چرخه ادامه پیدا خواهد کرد.
در مسیر کنکور خواندن، معدل خوب گرفتن، مقاله دادن و درمانگر شدن همش منتظر این خواهیم بود که به هدف برسیم و از لیست تمام نشدنی کار ها و اهدافی که میخواهیم به آن برسیم حذفش کنیم که جا برای اهداف دیگر باز شود. این تمرکز و وسواس در هدف گذاری به تنهایی میتواند بسیار مخرب باشد، چون ما با این گونه زندگی کردن یادمان میرود که از مسیر لذت ببریم! با آن لحظاتی که برای چندمین بار باید مطالبی را برای کنکور بخوانیم، شب های امتحان سختی را بگذرانیم، برای پایان نامه نمونه جمع کنیم و مسیر مبهم درمانگر شدن را شروع کنیم، چه کار کنیم؟ همان لحظات سختی که فقط میخوایم یک جوری بگذارنیم که برسیم به همان هدف اصلی که برای خود تعیین کردیم. اگر دیدمان را کمی تغییر دهیم و به جای هدف محور بودن ارزش محور باشیم، میبینیم که ما همین الان میتوانیم لحظه به لحظه زندگی معناداری داشته باشیم و دایما منتظر این نباشیم که در آینده ای که هیچوقت نمی آید، به همه اهدافمان برسیم و رضایت از زندگی و خود را تجربه کنیم. به عنوان مثال به عنوان داوطلب کنکور روان شناسی، در مسیر پر فراز و نشیب کنکور، ارزش ما ممکن است کنجکاو بودن، ذهن باز داشتن، علاقه مند به جست و جو و کشف باشد، آزادی و استقلال باشد (اینکه بتوانیم انتخاب کنیم چگونه زندگی و رفتار کنیم و به دیگران هم کمک کنیم که این چنین باشند)، ممکن است ارزشمان کوشا و سخت کوش بودن باشد یا پافشاری و تعهد (ادامه دادن با عزم راسخ،  علی رغم مسایل و مشکلات) و .... کسی که ارزشش در این مسیر کنجکاوی و علاقه مندی به جست و جو باشد، هر چه قدر هم که مطالب کتاب ها سخت یا گهگاهی حوصله سر بر باشد، میتواند مطالبی را پیدا کند که برایش جدید و هیجان انگیز است؛ اسم کتاب هایی را یادداشت کند که بعدا بخواند، در اینترنت مباحث را سرچ کند و با آنها درگیر شود یا  کسی که به عنوان تغییر رشته ای با ابهام و تردید بسیار این مسیر را شروع کرده است، میتواند ارزش استقلال و انتخاب چگونگی زندگی کردن را به خود یادآوری کند و کنکور روان شناسی را همواره به عنوان انتخابی که آن را با وجود سختی هایش برگزیده، در نظر بگیرد.
در مجموع، با در نظر داشتن این ارزش ها، در مسیر سخت و طولانی کنکور ماندن، آسان تر و هموار تر خواهد شد، چون ما میتوانیم هر روز بر طبق آنچه برای ما ارزش دارد زندگی کنیم و دایما منتظر یک روزی نیستیم که به هدف خود برسیم و از سختی مسیر نجات یابیم. اگر ابتدا ارزش هایمان را بشناسیم و سعی کنیم در لحظات زندگی اینجا و اکنون بر اساس آنها زندگی کنیم و اهدافمان را بر اساس آنها تنظیم کنیم، هیچوقت خود را شکست خورده یا از بقیه عقب افتاده نمیبینیم. لازم به تاکید است که شناسایی ارزش ها و زندگی کردن آنها، به این معنا نیست که هدفی نداریم، بلکه به این معناست که با آگاهی بیشتر و با مهربانی بیشتری برای خودمان هدفگذاری میکنیم تا زمانیکه انشاالله به هر آنچه که برای خود هدف گذاری کردیم رسیدیم، از خود نپرسیم خب حالا که چی؟! و بتوانیم قبل از آن از فرایند رسیدن به هدف لذت ببریم. کیمیا خوشرو (برای مشاهده کامل رزومه کلیک کنید)
 


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید
 

مطالب مرتبط:

 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.