.
hed

مدیریت هیجان در فرآیند کنکور

منابع ارشد روانشناسی،مدیریت هیجان،کنکور،کنکورارشد روانشناسی،خرید جزوات ارشد،ارشد روانشناسی وزارت علوم،ارشد روانشناسی وزارت بهداشتروانشناسی، مشاوره، مشاوره مدرسه، مشاوره شغلی، مشاوره خانواده، دانلود منابع ارشد روانشناسی، دانلود منابع کارشناسی ارشد روانشناسی، دانلود منابع ارشد بالینی، دانلود رایگان منابع ارشد روانشناسی، دانلود رایگان کتاب بالینی، دانلود رایگان هیلگارد، دانلود رایگان کتاب روانشناسی رشد، دانلود رایگان کتاب لورا برک، دانلود رایگان کتاب آسیب شناسی روانی، دانلود رایگان کتاب هالجین، دانلود رایگان کتاب کاپلان، دانلود سه جلد کاپلان، دانلود روانشناسی رشد لورا برک، دانلود آسیب شناسی روانی هالجین، دانلود آمار و روش تحقیق دلاور، آمار و روش تحقیق دلاور، دانلود کنکور ارشد روانشناسی، دانلود ارشد بالینی، زبان کنکور، متون تخصصی روانشناسی، دانلود کتاب متون تخصصی روانشناسی، دانلود روانشناسی رشد، دانلود روانشناسی ژنتیک منصور، دانلود رایگان روانشناسی ژنتیک، دانلود رایگان نظریه های رشد، دانلود نظریه های رشد ویلیام کرین، دانلود رایگان ویلیام کرین، دانلود رایگان کتاب کری، دانلود نظریه های روان درمانی، دانلود رایگان نظریه های روان درمانی کری، دانلود ،مدریت استرس،،

یکی از مهم ترین عوامل در فرایند مطالعه کنکور، مدیریت افکار و هیجانات منفی است. خیلی وقت ها شده که مطالعه را با انگیزه شروع می کنید و بعد افکار منفی مثل «من نمی رسم بخونم» ، «اصلا قبول نمی شم» ، «خیلی از مطالعه عقب موندم و دیگه نمی تونم خودم رو برسونم»، «من پایم از بقیه رقیبام ضعیف تره و اونا از من جلوترن» و هزار فکر منفی دیگر که هر آن ممکن است به صورت اتوماتیک تجربه کنید، به ذهنتان می آیند. این افکار که افکار خودآیند منفی (negative automatic thought) نام دارند، سریع و ناگهان به ذهن می آیند، کوتاه هستند و  ما اغلب از آنها آگاه نیستیم. بعد از فعال شدن این افکار، هیجان هایی مثل ناامیدی، غم و اضطراب تجربه میشوند که بعد روی رفتار تاثیر میگذارند و ممکن است در فرایند کنکور، باعث کند شدن، افت کیفیت یا حتی کنار گذاشتن مطالعه شوند.
در مشاوره های تخصصی، خیلی از دانشجوها با انگیزه بالا مطالعه هفته را شروع می کنند اما بعد از مدتی ممکن است مطالعه خیلی کند پیش رود و انگیزه خود را از دست بدهند ؛ وقتی که علتش پرسیده می شود، می گویند «دیدم زمان کمی مونده و من نمیرسم بخونم»، «احساس میکنم با این رقابت زیاد اصلا قبول نمیشم» و ... وقتی این افکار به ذهنشان هجوم می آورد، نا امید و مضطرب می شوند و کیفیت مطالعه آنها به شدت افت می کند. ما معمولا به توالی
فکر> احساس> رفتار آگاه نیستیم و هر موقع که فکری به ذهنمان می آید و هیجانی را تجربه می کنیم، معتبر و حقیقی در نظرش می گیریم، درحالیکه این افکار ممکن است خیلی وقت ها تحریف شده، اغراق آمیز و ناهماهنگ با واقعیت باشند.
به عنوان مثال زمانیکه در حال خواندن درسی هستید که برایتان سخت است و هر چه قدر هم تلاش می کنید مثل درس های دیگر برایتان قابل فهم نیست، ممکن است با خودتان بگویید «من هیچوقت این درس رو یاد نمیگیرم! تو کنکور هم تست هاشو نمیتونم بزنم و قبول نمیشم». در حین مطالعه که این فکر به  سراغتان می آید، کاملا معتبر و «واقعی» به نظر می رسد. در آن لحظه نزدیک به ۱۰۰ درصد به آن اعتقاد دارید و اصلا  در نظر نمی گیرید که این فکر چه قدر مطابق با واقعیت و معتبر است. اما وقتی سعی کنید در فرآیند مطالعه به این افکار آگاه باشید و از بیرون به آنها نگاه کنید می بینید که خیلی جا ها بسیار از واقعیت فاصله دارند. همین یک جمله ای که ممکن است صد بار در ذهنتان تکرار کرده باشید و احساسات  منفی بسیاری مثل ناامیدی، اضطراب و ناراحتی در شما ایجاد کرده باشه می تواند کاملا به چالش کشیده شود.
این جمله یک
پیش گویی منفی و نتیجه گیری شتاب زده را به همراه داره «هیچوقت درس رو یاد نمیگیرم»، ممکن است بعد از یکبار یا دوبار خواندن درسی به این نتیجه برسید که هیچوقت این درس را نخواهید فهمید و بدون داشتن شواهد کافی نتیجه بگیرید که هر چه قدر هم تلاش کنید در آن درس پیشرفت نخواهید کرد.

 

خطا های شناختی دیگر فاجعه سازی و تعمیم افراطی هستند. زمانیکه در حین مطالعه، چند تست از  یک درس رو نمیتوانید بزنید و بعد نتیجه میگیرید که «کنکور رو افتضاح میدم!» تست های یک فصل از یک درس کنکور رو تعمیم میدید به کل کنکور و یک نتیجه گیری کلی میکنید بدون اینکه توانایی هایی خود در درس های دیگر را در نظر بگیرید!
افکار دیگری که ممکن است به ذهن شما بیایند این است که «یا من این درس همه جزییات و نکاتش رو یاد میگیرم و همه تست هاشو میزنم یا نه اینکه اصلا اون درس رو یاد نگرفتم» یا اینکه «یا من دانشگاه های تهران قبول میشم یا انگار هیچ جا قبول نشدم و شکست خوردم». در این نوع افکار، خطای شناختی
تفکر همه یا هیچ (دو قطبی، صفر و یک، سیاه و سفید) رخ میدهند. این خطای شناختی باعث میشود فکر کنیم که باید تمامیت یک چیز را داشته باشیم و هر چیزی کمتر از آن هیچ ارزشی ندارد.
همانطور که مشخص است، زمانیکه این افکار بار ها و بار ها در ذهن ما تکرار شوند، باعث بروز هیجان های منفی زیادی میشوند که بعد رفتار های خاصی را با خود به همراه دارند. در کل ما هر گونه که به وقایع نگاه کنیم، احساس مطابق با آن رو خواهیم داشت. اگر فکر کنیم که داریم در مطالعه خوب پیش میرویم، احساس کنیم که از فرایند مطالعه لذت میبریم و به توانایی های خودمان هم اطمینان داشته باشیم ، حس خودکارامدی و مثبتی پیدا میکنیم و بر عکس اگر فکر کنیم که در مطالعه عقب هستیم یا شانس قبولی نداریم، احساس نا امیدی و غم و اضطراب پیدا میکنیم.
بنابراین مخصوصا در این ۱ ماه و نیم پایانی حواستان به فکر هایی که دایما در ذهنتان تکرار میشود و حالتان را بد میکند باشد. معمولا در پشت این افکار یک سری خطا های شناختی پنهان شدند که باعث میشوند شما واقعیت را جور دیگری برداشت کنید و هماهنگ با آن احساسات و رفتار های ناکارآمد را تجربه کنید. این آگاهی داشتن و به چالش کشیدن افکار میتواند خیلی سخت و زمان بر باشد، اما به عنوان روان شناسان آینده، خوب است که در فرایند کنکور سعی کنید آن را تمرین کنید که در آینده بتوانید به افراد دیگر هم کمک کنید.


با آرزوی موفقیت برای همه شما دوستان عزیز


نگارنده : کیمیا خوشرو (برای مشاهده کامل رزومه کلیک کنید)


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید


مطالب مرتبط:

گروه آموزشی کیهان
رتبه1 کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورهمنابع کارشناسی ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، منابع کنکور ارشد روانشناسی، منابع ارشد بالینی، منابع کارشناسی ارشد بالینی، منابع ارشد مشاوره، منابع کارشناسی ارشد مشاوره، منابع دکتری روانشناسی، منابع دکتری بالینی، منابع دکتری روانشناسی بالینی، منابع کنکور دکتری روانشناسی بالینی، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی، منابع کنکور دکتری روانشناسی، منابع کنکور ارشد مشاوره، منابع کنکور کارشناسی ارشد مشاوره، کنکور ارشد مشاوره، کنکور کارشناسی ارشد مشاوره، کنکور ارشد روانشناسی، کنکور ارشد بالینی، روانشناسی، مشاوره، مشاوره مدرسه، مشاوره شغلی، مشاوره خانواده، دانلود منابع ارشد روانشناسی، دانلود منابع کارشناسی ارشد روانشناسی، دانلود منابع ارشد بالینی، دانلود رایگان منابع ارشد روانشناسی، دانلود رایگان کتاب بالینی، دانلود رایگان هیلگارد، دانلود رایگان کتاب روانشناسی رشد، دانلود رایگان کتاب لورا برک، دانلود رایگان کتاب آسیب شناسی روانی، دانلود رایگان کتاب هالجین، دانلود رایگان کتاب کاپلان، دانلود سه جلد کاپلان، دانلود روانشناسی رشد لورا برک، دانلود آسیب شناسی روانی هالجین، دانلود آمار و روش تحقیق دلاور، آمار و روش تحقیق دلاور، دانلود کنکور ارشد روانشناسی، دانلود ارشد بالینی، زبان کنکور، متون تخصصی روانشناسی، دانلود کتاب متون تخصصی روانشناسی، دانلود روانشناسی رشد، دانلود روانشناسی ژنتیک منصور، دانلود رایگان روانشناسی ژنتیک، دانلود رایگان نظریه های رشد، دانلود نظریه های رشد ویلیام کرین، دانلود رایگان ویلیام کرین، دانلود رایگان کتاب کری، دانلود نظریه های روان درمانی، دانلود رایگان نظریه های روان درمانی کری، دانلود رایگان روانشناسی بالینی فیرس، دانلود روانشناسی بالینی فیرس، دانلود رایگان روانشناسی بالینی شاملو، سعید شاملو، دانلود رایگان پروچسکا، دانلود رایگان نظریه های روان درمانی پروچسکا، دانلود رایگان کودکان استثنایی، دانلود کودکان استثنایی میلانی فر، دانلود کتاب کودکان میلانی فر، کودکان استثنایی افروز، دانلود کودکان استثنایی سیف نراقی

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.