.
hed

مطالعه یا خواندن

مطالعه کنیم یا بخوانیم؟ کدام‌یک ... ؟ 

"مطالب را درست مطالعه کنید. نخوانید، مطالعه کنید."


این جمله‌ای است که بارها در جلسات مشاوره از ما شنیده‌اید. چه فرقی دارد؟ عرض می‌کنم:

ابتدا به دو واژه نگاه کنیم:‌ 

  • مطالعه. از ریشه‌ی طلع به معنای روشن کردن. یعنی کاری انجام دهید که جایی روشن شود. کجا؟ طبعاً درون شما(و سپس، دنیای بیرون شما). به چه دلیلی؟ به وسیله‌ی خواندن یک متن، تفکر کردن درباره آن و نتیجه‌گیری کردن. به چه وسیله‌ای؟؟ به وسیله‌ی خواندن یک متن. خب! خب! همین‌جا بایست. خواندن! خواندن چیست؟ 

  • خواندن. از ریشه‌ی قرأ. نگاه کردن به نوشته‌ای مکتوب و تلفظ کردن آن بدون تفکر عمیق درباره موضوع. مثل روزنامه خواندن، ترانه خواندن و... . خب ما در ادبیات‌مان افعالی داریم مثل کتاب خواندن، جزوه خواندن، درس خواندن. خب شاید بتوانیم این ها را برخی اغلاط مصطلح بنامیم که چون در تخصص من نیست از انجام این کار معذورم و به جهت محدودیت سواد در این بحث وارد جزئیات نمی‌شویم. اما بپردازیم به اصل بحث. 
     

 مطالعه، خواندن، تفاوت مطالعه و خواندن، مقاله، موفقیت در کنکور ارشد، مطالعه موفق 

به زبان انگلیسی نگاه کنید. دو فعل دارند: to study و to read. در فارسی اولی را مطالعه کردن و دومی را خواندن ترجمه کرده‌اند. اولی برای رشته‌های تحصیلی و کتاب‌های علمی به کار می‌رود. مثلاً می‌پرسند فلانی داری چه کار می‌کنی؟ پاسخ می‌دهد: I’m studying physics، یعنی دارم فیزیک مطالعه می‌کنم. مطالب را می‌خوانم و علاوه بر خواندن، روی آنها فکر می‌کنم تا چیزی دست‌گیرم شود. چیزی که به راحتی به دست نمی‌آید و با کند و کاو روی مطالب خوانده شده حاصل می‌شود. اینجا هیچ وقت نمی‌گویند I’m reading physics و اتفاقاً این جمله یکی از خطاهای رایج دوستان ما در ایران در حین یادگیری زبان است. دانشجویان زیادی را دیده‌ام که نمرات writingشان به همین جهت کمی کم شده است. به هر حال .. .

ممکن است از دیگری بپرسید تو داری چه می‌کنی؟ و پاسخ دهد I’m reading a newspaper یا I’m reading a book. خب این دوست ما در حال خواندن روزنامه و یا کتاب (مثلاً رمان) است. متونی که به تفسیر و تحلیل زیادی نیاز ندارد و قرار نیست از آنها نتیجه‌گیری ‌های جدی به عمل آید. 

پس چیزی که واضح است، این است که مطالعه یک چیزهایی از خواندن بیشتر دارد. یک کارهایی باید در حین مطالعه انجام دهید که در خواندن به آنها نیازی نیست. تلاش برای نتیجه‌گیری به وسیله‌ی ‌مقایسه کردن مطالب، عقب جلو کردن متن، تفکر کردن روی جملات و ... همان کاری است که شما باید در حین مطالعه کردن انجام دهید تا به میوه‌ی آن یعنی روشنایی درونی برسید. میوه‌ای که درشتی و دلچسبی آن به کیفیت و کمیت تلاش شما در مراحل "کاشت" برمی‌گردد. ما هم به همین ترتیب، "آداب مطالعه کارآمد" را خدمتتان توضیح داده‌ایم و در آنجا می‌بینید که خواندن تنها بخشی از فرآیند مطالعه است و برای داشتن فرآیند مطالعاتی موفقیت‌آمیز نیاز است تا همه مراحل پنج‌گانه‌ی مطالعه، به خوبی طی شوند.

اگر برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد و یا دکتری روانشناسی به سراغ جزوات رتبه های برتر مثل کیهان رفته‌اید، تمام متون را مطالعه کنید و به یادآوری ما در انتهای هر جزوه دقت لازم را داشته باشید. فراموش نکنید طبیعتاً هر جزوه‌ای در بهترین شرایط خود می‌تواند هشتاد تا نود درصد مطالب مربوطه را پوشش دهد، پس بهتر است روی همین مطالب باقی مانده به تسلط خیلی بالا دست پیدا کنید.

اگر هم کتاب‌های مرجع اصلی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید، باز هم فرآیند مطالعه را به دقت انجام دهید. البته روی مطالب اصلی و مربوط به آزمون‌تان. 

کتاب‌های مرجعی هم که در کنار جزوات به دوستان تغییر رشته ای توصیه میکنیم، عمدتاً در "خواندن" جای میگیرند. یعنی نیازی به تفکر کردن، حفظ کردن و ... روی آنها نیست و باید این کارها رو موکول کنیم به بخش جزوات که آنجا قرار است مهمترین مطالب را "مطالعه" کنیم.

این‌که بسیاری از افراد کاری را انجام نمی‌دهند، به معنای بی‌فایده یا کم‌فایده بودن آن نیست.
کار علمی و با کیفیت در مراحل کاشت، می‌تواند میوه‌های خوبی را نصیب‌مان کند.

موفقیت گام به گام شما در ابعاد مختلف زندگی، از علایق فردی و کاری ماست :)

مراقبت بفرمائید

ارادتمند
صادق فلاح(مشاهده رزومه کامل)


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید


مطالب مرتبط :
گروه آموزشی کیهان 
کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسیراهنمای نگارش فصل یک پایان نامه، راهنمای نگارش فصل دو پایان نامه، راهنمای نگارش فصل سه پایان نامه، راهنمای نگارش فصل چهار پایان نامه، راهنمای نگارش فصل پنجم پایان نامه، راهنمای نگارش پایان نامه، پروپوزال، شیوه تدوین تحقیق، اهداف تحقیق، فرضیه نویسی، تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی، تحقیقات توسعه ای، تحقیقات توصیفی، تحقیقات تاریخی، تحقیقات همبستگی، تحقیقات علی، تحقیقات پیمایشی، اصول پروپوزال نویسی، طرح تحقیق، مقاله علمی پژوهشی، کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی, ارشد روانشناسی، اصول مقاله نویسی، مقاله علمی پژوهشی، چکیده نویسی، تکنیک مقاله نویسی، دفترچه کنکور 94، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی, منابع, جزوات ارشد روانشناسی، منابع دکتری، منابع ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
سید محمد
|
1398/10/19 - 23:39
0
0
خیلی از واژه " خب" استفاده میکنید; به هر حال ممنون
سعیده
|
1394/04/20 - 23:28
0
3
دست گلتون درد نکنه جناب فلاح.مثل همیشه یدونه بود حرفاتون
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.