.
hed

یک لحظه صبر کنید ! اشتباهات شایع تغییر‌رشته‌‌ای‌ها در شروع مطالعات روانشناسی

اشتباهات پرتکرار تغییر رشته‌ای ها در آستانه‌ی ورود به روان شناسی


تغییر‌رشته‌ای های گرامی
لطفاً پیش از شروع جدی مطالعات برای آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی، این مطلب را بخوانید

1-  روانشناسی عمومی را فراموش نکنید.
ممکن است خیلی جاها بروید و به شما بگویند شما که بالینی می خواهی بخوانی! پس چرا عمومی؟ عمومی را نخوان! باید خدمتتان عرض کنم که خود من هم چنین اظهار نظری را در ابتدای کارم از آقایی شنیدم که خوشبختانه توصیه دوستم را که دانشجوی دکتری سلامت دانشگاه تهران بود ترجیح دادم: رفتم کتاب حجیم روانشناسی عمومی هیلگارد را خریدم و شروع کردم به خواندن! حالا ممکن است شما زمان زیادی نداشته باشید و به شما کتاب گنجی یا سیدمحمدی را توصیه کنیم که این بسته به شرایط هر داوطلب فرق می‌کند که کدام کتاب توصیه بشود. همکاران من برای کنکور ارشد از کتاب راهنمای روانشناسی عمومی تالیف سیدمحمدی از انتشارات روان/ارسباران استفاده می کنند.

2-  در ابتدای کار خلاصه برداری و یادداشت برداری نکنید.
یادداشت برداری برای زمانی است که شما می دانید کجاها مهم است و می‌خواهید کاری کنید تا به جای مطالعه ی دوباره ی یک کتاب هزار صفحه ای، در دور بعدی به مرور یادداشت های چند برگی تان اکتفا کنید. خب ، شما که نمی‌دانید کجا مهم است! پس خواهش می‌کنم دست از یادداشت برداری بردارید.

روانشناسی،‌ورود ممنوع‌، اشتباهات روانشناسی، اشتباهات کنکور روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، ارشد و دکتری روانشناسی، رتبه 1 روانشناسی


3-  در ثبت‌نام کردن در کلاس‌ها و آزمون‌ها عجله نکنید!
یادم می‌آید چهار پنج سال پیش در میدان ولی عصر از این موسسه به آن موسسه مشغول رفت و آمد بودم و با آدمهای مختلفی صحبت می‌کردم. هر کدام هم تشویق‌م می‌کردند به حضور در تمـــــام کلاس‌ها و آزمون‌ها و خلاصه دیدم اینطوری هزینه ام خیــــلی بالا می‌رود. گوشی را برداشتم و در همان خیابان ولی عصر بودم که زنگ زدم به دوستم. "امیرحسین می‌گن بالینی و رشد و ... مهمه.کلاس برم؟" و پاسخی که دریافت کردم این بود: "ببین!‌واقـــعـــاً می‌خوام بشینی بخونی؟ اگه جدی می‌خوای بخونی ول کن ولی عصر رو بیا خودم کتاب متاب می‌دم بهت بشین بخون". و بنده هم چنین کردم و در هیــــچ درسی هم به مشکل آنچنانی برنخوردم. آمار و بالینی را بالای 60 زدم و رشد و آسیب هم اگر زمانم را در یادداشت برداری های بیهوده از هالجین و برک از دست نمی‌دادم، می‌توانستم از حدود 50 به 60 برسانم. کلاس و آزمون جزو ابزارهای حیاتی مطالعاتی و الزامی مطالعه نیستند. آنچه اهمیت دارد، سلامت خود شما، برنامه ریزی صحیح شما، به کار گیری از منابع مطالعاتی مربوط، روش مطالعاتی صحیح و به کارگیری توصیه های افراد متخصص و دلسوز در این زمینه است. 

4-  با ساعت مطالعاتی بالا شروع نکنید!‌
در این دو سه سالی که در این فضا بودیم، گاهی اوقات داوطلبان از ساعت مطالعاتی پایین (3 ساعت) برای شروع مطالعات گله داشتند و می‌گفتند که: این که خیلی کمه! اما بعدها در عمل دیدند که در عمل ایجاد و حفظ همین سه ساعت هم کار هر کسی نیست و خیلی وقت ها به 2 یا 2.5 می‌رسد. کار را با همان سه ساعت شروع کنید ولی در صدد باشید که هرچه زودتر به 4.5 و بعد، 6 ساعت برسید.

5-  با درس‌های سخت شروع نکنید.
سلیگمن(یا هالجین) از آسیب و لورا برک از رشد بهترین گزینه‌های شروع هستند. چرا؟ چون ساده اند، مهم‌اند، جذاب‌ند، روان‌اند. دیگر درس‌ها و منابع غالباً کمی سخت‌تر، نچسب‌تر، و کم اهمیت‌تر هستند و کم کم به ترتیب اولویت وارد برنامه می‌شوند. این همان برنامه‌ای است که کاظمی‌ها و محمدی‌ها و رضوی‌ها را در کیهان به تهران و بهشتی و علامه رسانده است.

6-  زودتر خودتان را به خلاصه‌ها برسانید.
اگر می‌خواهید خودتان خلاصه برداری کنید که هیچ (امیدوارم برسید از همه کتاب‌ها خلاصه برداری کنید، من که نرسیدم!). اما اگه جزوات و خلاصه ها را هم تهیه کرده‌اید، زودتر کار را با کتاب‌های اولیه (عمومی،‌رشد،آسیب، بالینی) تمام کنید و دیگر کار جدی را برای مطالعه جزوات شروع کنید.

7-  از حفظ کردن مطالب حذر کنید.
باور کنید الان(مرحله پیش از شروع اساسی مطالعات) وقت حفظ کردن نیست. در این مرحله قرار است شما با سر و ته و ابعاد مختلف روانشناسی آشنا شوید. همین. آشــنـــایــی. بعد که به خلاصه ها رسیدید تا می‌توانید حفظ کنید، مرور کنید و ... . الان سرعت بالا و لذت بردن از مطالعات را در اولیت کارهای‌تان قرار دهید.

برنامه ای که همکاران من در گروه آموزشی کیهان برای آزمون کارشناسی ارشد به کار می گیرند این است:

  1. ابتدا سه کتاب روانشناسی عمومی سیمحمدی، روانشناسی رشد لورا برک و آسیب شناسی روانی هالجین روزنامه خوانی می شود. 
  2. بعد خلاصه های دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی و تهران (کیهان) برای این دروس مطالعه می شود. 
  3. این مطالعات وارد مرورهای سه گانه می شوند. 
  4. درس روانشناسی بالینی (شامل یک کتاب اصلی یعنی فیرس و جزوه بالینی) وارد می شود. 
  5. و بعد به سراغ دروس ضریب یک می روند. 
برنامه ریزی برای درس زبان هم بسته به شرایط داوطلب تغییر میکند. این 7 مورد تنها بخشی از اشتباهات پرتکرار بود که بین تغییر رشته ای شایع است.

از طرف همه همکاران خوبم در کیهان برای شما آرزوی موفقیت دارم

(صادق فلاح،
مشاهده رزومه کامل)

 


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

 

مطالب  مرتبط :

 

گروه آموزشی کیهان
رتبه 1 کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره


 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 23
Leili
|
1399/12/06 - 09:11
0
0
باسلام ،من خوشبختانه با کلی کلنجاررفتن تونستم امسال انصراف بدم حتی تا قدمهای آخر دفاع رفته بودم ولی نتونستم اونچه که در دلم بهش علاقه ای تداشتم رو ازش دفاع کنم حالا شایدم از دید خیلی ها بی فکری بوده؛ولی امسال ارشد روانشناسی ثبت نام کردم و تغییر رشته ای محسوب میشم و میخواستم ازراهنمایی آقای فلاح برای اینکه امسال که بتونم روزانه قبول بشم و مشاوره و برنامه ریزی ایشون بهره مند بشم چون نمیدونم میشه در این فرصت کم به این مهم دست یافت یا نه و نیازمندم درهصوص الویت بتدی منابع و ...هدایت بشم.مرسی
پاسخ ها
ادمین
|
1399/12/06 - 09:38
با سلام

دکتر فلاح سوپروایزر موسسه هستند و مشاوره ندارند . برای دریافت مشاوره رایگان لطفا نام و شماره تماس خود را از طریق واتساپ به شماره 09190095870 ارسال کنید تا همکاران طبق نوبت با شما تماس بگیرند
نسرین
|
1398/05/29 - 23:21
0
0
با سلام. بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته جامعه شناسی از یکی از دانشگاه های دولتی روزانه هستم . ایا میتونم برای ارشد بالینی شرکت کنم و در صورت کسب رتبه و تراز خوب باز تو یه دانشگاه معتبر دولتی روزانه بخوانم؟ ممنون
پاسخ ها
کیهان
|
1398/05/30 - 13:55
سلام نسرین


تا جایی که من اطلاع دارم هر ایرانی در هر مقطع یک بار حق تحصیل در دوره روزانه رو داره. برای بار دوم باید شبانه بخونید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
از آخرین اخبار کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره مطلع باشید!
 
مهسا
|
1397/10/01 - 11:36
0
0
سلام براي ارشد باليني آيا لازمه كتاب باليني كرامر هم خونده بشه؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1397/10/04 - 09:52
سلام مهسا 

بالینی کرامر بیشتر برای ارشد بهداشت اهمیت بیشتری داره و برای وزارت علوم بالینی فیرس مد نظر هست. برای اطالاعات بیشتر میتونید از خدمات مشاوره رایگان کیهان(02166475618 الی 20) استفاده بفرمایید. 

موفق باشید:)

از آخرین اخبار کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره مطلع باشید!
درسا
|
1397/09/27 - 13:08
0
0
سلام خدا قوت. من لیسانس باستان شناسی دارم و برای ارشد روان شناسی ثبت نام کردم.میخام برای گرایش عمومی بخونم.هیچ اطلاع دقیق و کاملی ندارم.نه از منابع نه از جزوات.ممنون میشم راهنمایی کنید.که از چه کتابایی شروع کنم؟؟و اینکه الان میرسم با کتاب یا از جزوه شروع کنم؟؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1397/09/28 - 22:34
سلام درسا

فرصتتون خوبه اما تلاش و انگیزه و انتخاب درست منابع در کنار برنامه ریزی صحیح گام بسیار مهمی در موفقیت شما خواهد داشت. با توجه به اینکه  پاسخ سوالتون طولانیه و در قالب یک کامنت نمی گنجخ پیشنهاد می کنیم از خدمات مشاوره رایگان کیهان استفاده بفرمایید(تماس با 0216475618 الی 20).

موفق باشید:)

از آخرین اخبار کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره مطلع باشید!
الناز
|
1395/07/05 - 09:44
0
0
سلام . در مورد مرور های سه گانه سوال داشتم. فاصله هر مرور از تاریخ مرور قبلی شروع میشه یا از تاریخ اولین بار؟ ممنونم.
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/07/05 - 12:09
سلام الناز


فکر میکنم از بار اول حساب میشه ولی بهتره از مشاور تخصصیتون این سوال رو بپرسید چون من در زمینه مرور های سه گانه که مشاوران تخصصی گروه آموزشی کیهان ازش استفاده میکنند، اطلاع دقیقی ندارم :)


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نازنین
|
1395/07/04 - 22:20
0
0
سلام من امروز از یکی از مشاورهای موسسه کیهان مشاوره گرفتم و ایشون درمورد اون سه کتابی ک فعلا برای شروع باید روزنامه خونی بشه فقط لورا برک و هال جین رو اسم بردن شاید فراموش کردن در مورد روانشناسی عمومی سیدمحمدی هم بگن، خواستم بدونم این آخری هم مهمه و حتما باید مطالعه بشه؟ سوال دیگه هم در مورد زبان، من بابت زبان خیلی نگرانم و اصلا نمیدونم چطور باید پیش ببرم زبان رو ، پکیج موسسه زبان چقدر میتونه کمک کنه برای زبان ؟ و بغیر از اون پکیج برای اینکه بتونم زبان رو حداقل ۴۰ یا ۵۰ بزنم توی کنکور ، شما چ توصیه ای میکنین؟ ممنون
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/07/04 - 22:51
سلام نازنین


دو کتاب لورا برک و هالجین کتاب های اصلی هستن. روانشناسی عمومی سیدمحمدی همون راهنمای کتاب متون تخصصی روانشناسی به زبان انگلیسی هست که میتونید علاوه بر اینکه برای مطالعه ی زبان تا روز کنکور، ازش استفاده میکنید، الان به عنوان یکی از کتاب های مرجعتون هم استفاده ش کنید و روزنامه وار مطالعه کنید.
برای زبانتون هم اگر ضعیف هستید، به کتاب سیدمحمدی اکتفا کنید و "هر روز" نیم ساعت تا 45 دقیقه زمان بذارید تا انشاالله در کنکور به درصد 40 یا 50 دست پیدا کنید. همچنین توصیه میکنیم در کارگاه زبان مقدماتی کیهان شرکت کنید:
http://www.kayhanravan.ir/fa/Messages20725.aspx

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
سپیده
|
1395/07/04 - 15:55
0
0
سلام.ممنون از راهنمایی های سایتتون.ببخشید منظورتون از کتاب راهنمای روانشناسی عمومی سیدمحمدی ،همون راهنمای زبان تخصصیشه؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/07/04 - 20:29
سلام سپیده


بله بله منظورمون همونه :)


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
مریم وفایی
|
1395/07/04 - 13:40
0
0
با سلام. ممنون از راهنمایی ها و نکات خوبتون، ی سوال داشتم، شما برای روانشناسی تربیتی هم مشاوره میدین آیا؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1395/07/04 - 15:43
سلام مریم


هنوز برای روانشناسی تربیتی مشاوری نداریم متاسفانه :)


گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
سعیده
|
1394/08/18 - 11:05
0
0
دلیل واضحتون واسه اینک منی ک میخام بالینی بخونم برم تو این وقت کم هیلگارد تهیه کنم ؟؟ واقعن چه لزومی داره؟؟؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/22 - 19:06
سلام سعیده

اگر در خود متن هم دقت کرده باشید، گفته شده اگر فرصت دارید هیلگارد رو بخونید وگرنه میتونید یک منبع کم حجم تر انتخاب کنید. دلیل ما هم برای خوندن این درس حتی برای بالینی ها اینه که هم ذهن فرد رو آماده میکنه و هم خیلی وقتها در تستهای بالینی از روانشناسی عمومی سوال میاد.موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکترای روانشناسی
عارفه
|
1394/02/24 - 18:38
0
0
شما پیشنهاد میکنید چه موقع خلاصه برداری شروع کنیم؟ دور اول برای ما تغییر رشته ای ها باید با خلاصه برداری همراه باشه؟ اگه میشه توضیح کامل بدید،خیلی ممنون.
پاسخ ها
کــــیـــهـــان
|
1394/02/24 - 20:44
سلام عارفه
خلاصه برداری کاری است که تعیین زمان دقیق آن به خیلی چیزها برمیگردد که باید در این باره با مشاورتون که اگه آقای سامانی رتبه 1 هستن، مشورت کنید 
اما به طور کلی ما منابع رو بعد از یک یا دو دور مطالعه دقیق خلاصه برداری می‌کنیم 
موفق باشید :) کیهان 
ارشد و دکتری روانشناسی
مهسا
|
1394/02/15 - 16:54
0
0
ممنون از راهنمایی خوبتون اما آیاتغییر. رشته ای ها در مقطع ارشد مجوز کار دریافت نمی کنند?وفقط در مقطع دکترا این امکان به اونا داده می شه?
پاسخ ها
کــــیـــهـــان
|
1394/02/15 - 17:32
سلام مهسا 
تغییر رشته ای ها با کارشناسی ارشد روانشناسی مجوز کار کردن دارند اما کار کردن در برخی ارگان ها و احداث مطب و ... نیازمند مجوزی است که برای گرفتن آن باید تا مقطع دکتری روانشناسی هم برویم

موفق باشید کــــیـــهـــان
ارشد و دکتری روانشناسی
لیلا
|
1394/02/15 - 16:34
0
0
عین حقیقت بود
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.