.
hed

 نانوایی خلوت بود؟ - در باب انتظار برای اعلام نتایج
 

طـاقـت مـن زیـن صـبوری طاق شد          راقــعــهٔ مــن عـبـرت عـشـاق شـد

 

«آقا نونوایی خلوت بود؟» این سوال را برخی روزها که مادرم مرا برای خرید نان (بویژه نان سنگک که صف‌اش به طور تدریجی و حوصله‌سربری جلو می‌رود!) گسیل می‌کرد، چند قدم مانده به نانوایی از آقا یا خانمی که نان به دست از کنارم می‌گذشت می‌پرسیدم. بعدها با خودم فکر کردم که "خب این که من می‌پرسم نانوایی خلوت است یا شلوغ، چه کاربردی دارد؟ خب یا شلوغ است یا نیست! اگر باشد که باید بایستم و در تصمیم گیری من تاثیری ایجاد نمی‌کند و اگر هم خلوت باشد باز باید بروم و نانم را بگیرم. فرقش چیست؟!"

بعدترها به این نتیجه رسیدم که فرقش اینجا بود که آن چند قدم آخر را هم که شده، دیگر در ابهام سیر نمی‌کردم. ابهام و انتظار لعنتی. چیزی که قرن‌هاست برایش سروده‌اند و علم هم مدت‌هاست این موضوع را به یکی از اصول بدیهی تبدیل کرده که "آدمی‌زاد اصولاً چیز آشنا و قدیمی را بیشتر از چیزی مبهم می‌پسندد". 

انتظار برای رسیدن به اول صف نانوایی، انتظار برای رسیدن اتوبوس و مترو، انتظار برای اعلام نتایج آزمون‌ها، انتظار برای به دنیا آمدن نوزاد، انتظار برای ارسال دفترچه خدمت سربازی و قس علی هذا! برای شما فرهیخته‌تر ها اما، این انتظار جنس شیک‌تر (و خب البته دشوار)ی دارد: انتظار برای اعلام نتایج کنکور سراسری کارشناسی ارشد. 

اگر از این واقعیت که " آن‌هایی که زندگی‌شان چند بعدی است و زمان‌شان را در حیطه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند و برای پیشرفت فردی صرفاً متکی به کنکور و دانشگاه نیستند، کم‌تر از چیزهایی مثل زمان اعلام نتایج و یا حتی خود نتایج تحت تاثیر قرار می‌گیرند تا افرادی که همه زندگی‌شان بسته به این کنکور و اعلام نتایج‌ش و ... است" بگذریم، باید گفت: 

اواخر فروردین که می‌رسد، نظرات و سوال‌های روی سایت بیشتر قالبی شبیه به "نتایج کی میاد؟" و یا "مردیم از انتظار" و این دست سوالات پیدا می‌کند که طبیعی‌هم است. این طبیعی است که برایتان مهم باشد نتیجه یکی از مهمترین پروژه‌هایی که در سال گذشته داشته اید و ادامه مسیرتان در زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، سرانجام به چه چیزی منتهی می‌شود و مطابق با آن برای آینده‌تان  چه برنامه ریزی باید بکنید. (همین انتخاب را بروم؟ بگذارم برای سال بعد؟ اصلاً کدام دانشگاهی بروم؟ شهرم بمانم یا بروم جایی دیگر؟ چه کنم؟).

در این بین بعضی‌ها تلاش دارند با استفاده از ابزارهایی مثل "تخمین رتبه" و امثالهم آینده را قابل پیش بینی تر کنند که نمی‌دانم چقدر این موضوع حال‌شان را در کوتاه‌مدت و بلندمدت خوب می‌کند، چون نه خودم هرگز از این ابزارها استفاده کرده‌ام و نه به کسی توصیه کرده‌ام چنین کند. مثلاً من هیچ وقت بعد از آزمون درصدهایم را حساب نکردم، چون معتقد بودم "اگر به عنوان مثال میانگینم در آخرین آزمون حدود 60 و خرده ای بوده، پس در کنکور هم، چون اتفاق آنچنان خاصی نیفتاده، ولو اینکه برخی درسها سوالات جدید شده باشند، جایگاهم تغییری نمی‌کند و رتبه ام همان زیر 30-20 است"، که شد.

اجازه دهید با دو مثال عینی مطلبم را روشن‌تر کنم: 

 

اعلام نتایج کنکور ارشد سراسری،‌ کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی، مقالات، صادق فلاح، کیهان روان، کیهان روانشناسی، نتایج کنکور ارشد روانشناسی 94, انتظار, انتظار برای اعلام نتایج, اعلام نتایج کنکور, نتایج

یک،

سال 92 نگین کاظمی، کیهانی خوب ما که بعد از اعلام نتایج با خوشحالی با ما تماس گرفته بود (و خدا می‌داند که این ما چقدر تلاش می‌کنیم تا شیرینی این لحظه‌ها را با هم تجربه کنیم و من در پوستم نمی‌گنجیدم)، پرسید "فکر می‌کنید رتبه‌م چند شده!" پاسخ دادم "زیر 50 باید می‌شد دیگه" و جوابش که "48!" چندان حیرت‌زده‌ام نکرد(گرچه بسیار خوشحال بودم). نه آنکه به آن درجه از بصیرت رسیده باشم! نه. این را از یک ماه زودتر با تلاش‌هایی که کرده بود و درصدهایی که می‌زد می‌شد تشخیص داد و از این بابت بود که ماهها پیش خوشحالی و رضایت شخص من به عنوان مشاور از نتیجه مطلوب احتمالی حاصل شده بود. 

دو، 

لادن محمدی،‌کیهانی خوب دیگر ما که بعد از کنکور درصدهایش را حساب کرده بود و به چیزی حدود 53 رسیده‌بودیم، پرسید "کجا قبول می‌شم؟" بر اساس ظرفیت دانشگاه‌ها و آنچه از قبولی‌ها دیده و شنیده‌بودم، پاسخ دادم "احتمالاً رتبه‌ت همون زیر 100 میشه اما همون حدودها و پایین‌تر نمیاد" و اضافه کردم " پس متاسفانه بهتره به شبانه علامه و الزهرا و یا اصفهان فکر کنیم" که رتبه‌‌اش 93 شد و الان هم دانشجوی شبانه‌ی بالینی دانشگاه علامه‌ست. نتایج لادن محمدی هم از ماهها پیش قابل پیش‌بینی بود. "در بدترین شرایط زیر 100 می‌شی ولی اشتباه فاحش نکنی زیر 20 می‌رسی"، که خب اشتباهات فاحش ما را به حدود 100 سوق داده بود اما نه دیگر 1000 ! 

خلاصه کلام آنکه:

ما در کیهان دست همه شما را از این بابت که صبور هستید و با متانت‌تان هر آنچه را برایتان رقم بخورد می‌پذیرید اما بیشترین تلاش را برای گرفتن بهترین تصمیم می‌کنید، به گرمی می‌فشاریم و اعلام می‌کنیم که "برای ما هم همین‌طور بود :( " و "ما هم از انتظار خسته شدیم" اما این را هم عرض کنم که: "این نیز بگذرد". 

ضمناً،

حدود 15 سال پیش، یکی از دوستان ما پس از قبولی در کنکور لیسانس، می‌رود پیش یک آدم کارنابلد تا مجانی برایش انتخاب رشته کند. می‌زند و دانشگاه آزاد قزوین قبول می‌شود. وارد دانشگاه که می‌شود متوجه می‌شود که با آن رتبه سراسری می‌توانسته یک دانشگاه عالی سراسری در تهران قبول شود و نه دانشگاه آزاد شهرستان! 

کار انتخاب رشته‌تان را کلاً جدی بگیرید. باخبر شده ام که کیهان امسال هم جلسات تخصصی مشاوره انتخاب رشته ارائه می‌دهد.

صبور باشیم و در وقت مناسب، اقدام عملی لازم را انجام دهیم. 

به امید فرداهای روشن

ارادتمند

هــرکــه صــبــر آورد گـردون بـر رود          هــر کــه حــلـوا خـورد واپـس‌تـر رود
 

صادق فلاح (مشاهده رزومه کامل)


 

خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید
مطالب مرتبط : 

 

 

منابع ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی بالینی، منابع ارشد مشاوره، منابع دکتری روانشناسی، صادق فلاح، مقالات

 

گروه آموزشی کیهان

ارشد و دکتری روانشناسی

 

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 7
محمد پارسا
|
1395/02/27 - 22:54
0
0
سلام و ممنون از مطلب خوب آقای فلاح خب این طبیعی هست که آدمی دوست داشته باشه آینده رو پیش بینی کنه و بتونه مه های مبهم رو بیشتر کنار بزنه... اما این انرژی زیادی رو از ما میگیره... بجای این به دوستان و خودم توصیه میکنم که قدر همین 1 ماه تا اعلام نتایج رو بدونید و از همین انرزی برای بهره وری در این 1 ماه استفاده کنید ، اگر برنامه خوب و مفیدی برای خودتون تنظیم کنید ، بعدها اثر مطلوبش رو خواهید دید
ناشناس
|
1394/04/22 - 16:13
0
0
سلام سلام...کمکککک خواهشا ... یه پیامکی اومده برام مبنی براینکه در ردیف معرفی شدگان غایب چندبرابر ظرفیت شاهد هستم حالا بماند ک خرداد اصلا برام پیامی نیومد ک توی این لیست قرار دارم ...حالا که رفتم وارد کردم اطلاعاتو نوشته شاهد تهران ولی اصلا حرفی از اینکه روزانم یا شبانه برا مصاحبه شخص نیست من از کجا بفهمم ؟؟؟؟
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/04/23 - 21:06
سلام دوست عزیز

واقعا متاسفم، ما هم اطلاعی نداریم :( امکان تماس به دفتر آموزش اون دانشگاه وجود نداره؟ شاید اینجوری بتونین بفهمین.

موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
آرزو
|
1394/02/09 - 12:28
0
1
ممنون از این همدلی ولی برای من سواله اگر موسسات کنکور و کنکوری ها حداقل به این بلاتکلیف گذاشتن اعتراض کنن واقعا تغییری حاصل نمیشه؟ مگه وقتی برای کنکور ثبت نام می کنیم روز کنکور مشخص نیست؟ خب برای اعلام رتبه ها و بعد هم نتایج حتی شده آخرین ددلاینشون رو اما یک روز مشخص رو تعیین کنه سازمان سنجش! این کار چقدر پیچیده است مگه ؟!!!! تا یه تعداد زیاد آدم هرسال از اول اردیبهشت با یه انتظار گزنده سر کنن که امروز میاد نتایج یا فردا یا ...
پاسخ ها
کیهان
|
1394/02/09 - 18:06
چشم آرزو
ما درخواست‌مون رو کتباً به سازمان سنجش ارسال خواهیم کرد.


کـیـهـان
روانشناسی
ارشد و دکتری 
...
|
1394/02/09 - 07:58
0
2
نخونده لایک
نازی
|
1394/02/09 - 02:04
0
3
ممنون که هستید
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.