.
hed

تحلیل اولیه کنکور سراسری دکتری تخصصی روانشناسی 94کنکور دکتری تخصصی روانشناسی 94 (آزمون ورودی دانشگاه‌های سراسری) که در روز 15 اسفند 1393 برگزار شد، از برخی جهات ساده‌تر و از برخی جهات دشوارتر از سوالات کنکور قبلی یعنی کنکور 93 می‌نمود:

دروس تخصصی 

 • آمار و روش تحقیق دکتری: این درس امسال هم 50 سوال از کل سوالات تخصصی را به خود اختصاص داد.

  • سوالات درس آمار و روش تحقیق در کنکور سراسری دکتری روانشناسی، بر خلاف کنکور کارشناسی ارشد عمدتاً از آمار و نه روش  تحقیق انتخاب می‌شود. امسال هم چیزی حدود 25 تا 30 سوال مستقیماً از آمار طرح شده بود. تمرکز سوالات آمار بیش از هر چیزی، روی بحث آزمون‌های آماری بود و سوالات محاسباتی که نیاز به حفظ فرمول‌های آماری داشت دست‌کم 6-5 تا 10 تایی بود.

  • در بخش روش تحقیق هم جنس سوالات شبیه به سوالات ارشد بود. به گونه‌ای که با مروری بر سوالات سه چهار سال اخیر می‌شد دست‌کم به 70 درصد این سوالات (یعنی 15-20 تا از 25-20 سوالی که از روش تحقیق بود) پاسخ داد. 

  • فکر می‌کنم تسلط روی کتاب‌های آمار و همچنین روش تحقیق دکتر دلاور یا جزوه آمار روش کیهان ما را قادر به پاسخ‌دهی صحیح به حداقل 30-20 سوال از 50 سوال این درس می‌کرد. البته تست‌های سال‌های گذشته کارشناسی ارشد سراسری هم برای این درس می‌توانست داوطلب را تا حدی آماده کند. 

  • یک اشتباهی که خیلی از دوستان مرتکب می‌شوند این است که می‌خواهند به همه تست ها پاسخ دهند. این در حالی است که رتبه های زیر 20 عمدتاً به درصدی بین 45 تا 55 در دروس تخصصی و 35 تا 50 برای دروس عمومی دست پیدا می‌کنند. پس بهتر است زیاد نگران آمار نباشیم و در عوض روی دو درس روانشناسی رشد و روانشناسی مرضی تمرکز کنیم که سوالاتش قابل مهارتر است. 

 • روانشناسی رشد: روانشناسی رشد درس نسبتاً ساده‌ی مجموعه‌ی دروس تخصصی کنکور 94 بود. از 20 سوالی که این درس از کل 90 سوال دروس تخصصی در کنکور به خود اختصاص داده بود، امکان پاسخ‌دهی صحیح به 15 سوال به بالاسوالات این درس به نسبت سال گذشته قابل فهم‌تر بود اما همچنان عمده‌ی سوالات به طور مفهومی مطرح شده بود. یعنی شما نمی‌توانستید دیگر با صرفِ حفظ کردن مراحل یا مفاهیم اصلی نظریه‌‌ها، به بیش از نصف این سوالات پاسخ دهید. اریکسون، فروید، پیاژه و ماهلر از جمله نظریه پردازانی بودند که امسال هم مثل سال گذشته مورد توجه طراحان قرار داشتند. از کلبرگ به طور مستقیم سوال طرح نشده بود بلکه از گیلیگان که منتقد او بود سوال طرح شده بود. این سوال یک نمونه از سوالات ریز و مفهومی این کنکور در این درس بود. باز هم چند سوال خیلی ریز در این کنکور داشتیم که پاسخ‌دهی صحیح به آنها به وسیله‌ی استنباط درست داوطلب میسر می‌شد. از بخش بیماری‌های زیستی و جسمی کودکی سوالات کمتری مطرح شده بود و در کل، یک دانشجوی خوب روانشناسی احتمالاً از سوالات رشد کنکور دکتری 94، بیشتر از سوالات همین درس در کنکور قبلی یعنی 93 لذت می‌برد. با تسلط روی منابع اصلی یعنی لورا برک (حداقل دو سه سوال)، و کرین و منصور (تقریباً تمام باقی سوالات) و یا خلاصه کیهان، فکر می‌کنم امکان پاسخ‌دهی صحیح به بیش از 16-15 سوال تا حتی 20 سوال این درس در کنکور دکتری 94 بود. 

 • روانشناسی مرضی (آسیب‌شناسی روانی): سوالات این درس در کنکور 94 تفاوت زیادی با سوالات کنکور گذشته یعنی 93 نداشت. باز هم 20 سوال و باز هم تاکید خوشبختانه روی آسیب‌شناسی روانی، و نه کودکان استثنایی! امسال خداروشکر دیگر خبری از آن اختلالاتی که ظاهراً فقط در ایران از آنها سوال می‌آید نبود. منظورم اختلالاتی است که یک روانشناس ممکن است در 50 سال فعالیت خود حتی در کلینیک‌های تخصصی کودکان هم به آنها برخورد نکند (هارتنیپ، کلاین فلتر، گالاکتوسمی و ... ). اختلالاتی که ذهنیت هر دانشجوی روانشناسی از درس جذاب آسیب‌شناسی را منفی می‌کند و معلوم نیست واقعاً هدف پشت طراحی آنها در کنکور سراسری کارشناسی ارشد روانشناسی در سالهای اخیر، چیست! سوالات دکتری 94 اما همچنان روی اختلالات مهم مثل اضطراب، افسردگی، شخصیت، جسمانی‌سازی تمرکز داشت و خداروشکر همچنان اختلالات جنسی و مواد که سالهای سال مورد بی‌توجهی عجیب و کامل طراحان سوال بودند، امسال هم در کنکور حضور داشتند. اختلالاتی که شیوع بالایی دارند اما در کشور ما کمتر به طور علمی مورد توجه قرار گرفته اند و این موضوع تا حدی بزرگ شده بود که سال گذشته طراح برای استفاده از واژه جنسی، آن را به شکل عحیب "جن سی" نوشته بود که خودش می‌تواند یک توهین برای داوطلب کنکور دکتری باشد. از دی اس ام 5 هم دو سه سوال بود که با مرور کلی روی خلاصه‌های دی اس ام 5 یا همان جزوه کیهان پاسخ‌دهی به آنها چندان دشوار نبود. برای آسیب‌شناسی روانی، سلیگمن و کاپلان کفایت می‌کرد و برای چند سوال استثنایی میلانی‌فر کفایت می‌کرد. فکر می‌کنم از 20 سوال امسال بشود پاسخ 20-15 سوال را در جزوه کیهان هم پیدا کرد. این یعنی کنکور دکتری چندان هم پیچیده نیست. 

دروس عمومی

 • زبان عمومی: زبان دکتری سه بخش دارد: گرامر، واژگان و درک مطلب. زبان امسال در کل کمی به نظر شرکت‌کنندگان دشوارتر می‌رسید اما نه خیلی زیاد. به طور کلی واژگان امسال کمی از سال گذشته یعنی کنکور 93 دشوارتر بود اما تفاوت محسوسی در سطح دشواری سوالات گرامر و همچنین درک مطلب دیده نمی‌شد. کتاب 504 برای واژه‌های بخش واژگان این کنکور کافی به نظر می‌رسید. گرامر دکتری در حد Advanced است و درک مطلب را هم با تکنیک‌های تافل یا همان تکنیک‌های خودمان در کیهان می‌شود پاسخ داد. 

استعداد تحصیلی: داوطلبان برای این دو درس عمومی معمولاً نظرات بسیار متفاوتی را بر اساس توانایی‌شان می‌دهند. یک نفر که استعداد کلاً خوب می‌زند ممکن است چیزی بگوید و دوستی دیگر نظر دیگری داشته باشد. بخش درک مطلب دو متن از حقوق و ادبیات داشت که خوش به حال داوطلبان این دو رشته! فکر می‌کنم داوطلبان دیگر کمی برای مچ شدن با فضای این سوال مشکل داشتند. در بخش‌های دیگر از جمله سوالات کمی هم، تفاوت با کنکور 93 از لحاظ سطح دشواری و نوع سوالات محسوس نبود به جز اینکه حل برخی سوالات به زمان بیشتری نیاز داشت و این ممکن است کار را برای بسیاری از داوطلبان دشوار کرده باشد. نکات کتاب آقای مسیح خواه و وکیلی از انتشارات فرهنگ می‌توانست کمی روی میزان پاسخ‌دهی فرد به سوالات این بخش تاثیر گذاشته باشد.

صادق فلاح(مشاهده رزومه کامل)


خدمات مشاوره رایگان کیهان

موسسه کیهان  جهت رفاه حال داوطلبان گرامی در ابتدای مسیر مطالعاتی داوطلبان عزیز اقدام به ارائه خدمات مشاوره رایگان نموده است . این نوع مشاوره  سبب می شود که داوطلب از احساس سردرگمی نجات پیدا کند  و در جهت صرفه جویی در زمان و هزینه بتواند با خیال راحت از خدمات کیهان متناسب با نیاز خود بهره مند گردد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنیدمطالب مرتبط :

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
یوسف
|
1394/08/27 - 11:23
0
0
سلام خسته نباشید میگم به گروه خوبتون.من الان ارشد روانشناسی بالینی کردک میخونم ولی کارشناسیم علوم سیاسی بوده میشه بهم بگید آیا میتونم دکتری وزارت بهداشت شرکت کنم؟لطفا پیاممو خوندید جواب بدبد.ممنون از زحماتتون.
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/08/30 - 19:45
سلام یوسف


بله امکانش وجود داره


موفق باشید :)
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.