.
hed
 
 

Spaced Repetition System - SRS

نقش مرورهای فاصله دار در کسب رتبه برتر در کنکورخانم اسفندیاری
 
 سلام به دوستان عزیزم 
امیدوارم که مصمم و پرانرژي و شاد باشید.
 
 امروز می خواهم یکی از کلیدهای رتبه یک رقمی و دورقمی آوردن را با شما درمیان بگذارم. رتبه شدن گاهی برای برخی از ما در هاله ای از ابهام قرار می گیرد و آن را دست نیافتنی، رمز آلود و نیازمند نبوغ خاص می دانیم.
 
اما واقعیت چیست؟!
واقعیت این است که مطالعه اصولی و مرور صحیح است که با بالا نگه داشتن کیفیت مطالعات و محفوظات، تسلط فرد را روی محتوای دروس بالا می برد، عمق فهم و درکش از مطلب را افزایش می دهد و باعث عملکرد مناسب سر جلسه کنکور می شود.
نتیجتا بر اساس مقاله قبلی و این مقاله این دو نکته را در خود ایجاد کنید:
۱. مغلوب مقاومت های ناهشیار نشوید، انگیزه و موتور محرکه ی درونی خود را با نشاط و سرزندگی بیدار کنید.
۲. طبق یک مسیر اصولی برنامه ریزی و سبک مطالعه صحیح هر آنچه نیاز است را به ترتیب و به تدریج انجام دهید.
 

مقاله، رتبه، رتبه یک رقمی، رتبه تک رقمی، کنکور ارشد، موفقیت در کنکور ارشد، مطالعه اصولی، مرور، کیفیت مطالعه، تسلط بر دروس، فهم مطلب، عملکرد مناسب، مقاومت های ناهشیار، فراموش کردن مطالب، مرور فاصله دار، فراموشی، پس خبا، روش مطالعه پس خبا، مرور یک هفت سی، فلش کارت

 
فراموش کردن بخشی خوانده ها طبیعی است و برای همه اتفاق می افتد. اما سبک صحیح مطالعه چه چاره ای برای این فراموشی اندیشیده است؟
یکی از بهترین این چاره ها مرور های فاصله دار است. مرور مهم ترین مساله ای است که کمک می کند بر فراموشی غلبه کنیم. علاوه بر این طبق آنچه پژوهش های شناختی نشان داده است اگر در اولین مواجه با یک مطلب جدید بخواهیم پنج بار آن مطلب را پشت سر هم بخوانیم تا عمیق تر بفهمیمش بازده کم تر و نتیجه کم تری دارد نسبت به این که آن مطلب جدید را در پنج دفعه مختلف در فواصل زمانی مختلف بخوانیم. درک این نکته برای همه ولی به ویژه تغییر رشته ای ها بسیار با اهمیت است. پس اینکه شما طوری برنامه بریزید و درس بخوانید که روی هر فصل چندین بار در زمان های مختلف برگردید، عمیق تر آن فصل را می فهمید و روان تر آن را حفظ می کنید. بله حفظ می کنید، می دانید که بعد از فهمیدن مطلب، حفظ کردن بخش های خاصی از درس ها هم یکی موارد ضروری برای رتبه آوردن است. فقط کافی است به تست های کنکور نگاهی بیندازید.

این فواصل زمانی مختلف چطور تنظیم شود؟
پیشنهادی که من برای شما دارم به این صورت است؛ هر شب پس از پایان مطالعه درس های مختص آن روز به اندازه ی ده دقیقه ای درس فردا را ورق بزنید و با چارچوب کلی و مفاهیم آن درس که قرار است فردا مفصلا بخوانید آشنا شوید. در طول خواب شبانه ذهن شما اطلاعاتی که به آن وارد کردید را پردازش می کند و دانش قبلی شما در آن حوزه را تداعی و زنده تر می کند. در نتیجه شما ناخودآگاه آمادگی بیشتری برای مواجه شدن با درس فردا پیدا خواهید کرد. فردا که روز اصلی مطالعه آن درس است هم به روش پس خبا با تمرکز و دقت درس را مطالعه کنید. صبح روز سوم پیش از شروع درس های آن روز هم یک ربع الی بیست دقیقه ای را به مرور صفحاتی که دیروز خواندید بپردازید. به این ترتیب اولین بار سه روز پشت سر هم با محتوای آن درس سر و کار خواهید داشت. فاصله بعدی هفت روز بعد و فاصله بعدی یک ماه بعد است که باز بر می گردید و این درس را مطالعه می کنید. برای مرورهای هفت و سی می توانید هر روز یک زنگ یک ساعت و نیم دوساعته مرور داشته باشید و دقیقا درس هفت روز و سی روز پیش را دوباره و سه باره بخوانید. 
پس از طی این مسیر ابزار بعدی مطالعه گنجینه ی فلش کارت هایی است که دروس تهیه کردید. این بار با فلش کارت دقیقا به حفظ نکات خاصی می پردازید که حفظی و فرار هستند ولی با اهمیت و کنکوری هم هستند. تجربه دو کنکور قبلی ام من را به این نتیجه رسانده است که مطالعه فلش کارت ها بر اساس سیستم تکرار فاصله دار شما را به تسلطی می رساند که تا روز کنکور مطالعاتتان را با اعتماد به نفس به یاد بیاورید، کم تر شک کنید و صحیح تر پاسخ دهید. 
 
به این ترتیب شما ممکن است حتی زمان کم تری مطالعه کرده باشید اما چون طبق اصول صحیح و با کیفیت آن را انجام داده اید، تسلط بهتری کسب کرده اید و نتیجه بهتری می گیرید.


موفق باشید.


 

 
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی


 

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 3
خالدیان
|
1394/11/16 - 15:01
0
0
با سلام خسته نباشید ، خواستم راجبه اهمیت فلش کارتا یکم کمکم کنید ،با خوندن هر درس ازش فلش کارت برداشتم ،مثلا ده روزه شرو به فلش کارت نوشتن از نکات کلیدی کردم ،ولی تا الان مرورشون نکردم چون دارم منابع اصلی رو‌میخونم و فلش کارت مینویسم ،خواستم بگم ایا شرو‌کنم به خوندنشون یعنی مرور فلش کارتا ،یا همینطور بنویسم تا هفته اخر کنکور ؟ اگه امکان داره کمکم کنید ممنون میشم
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1394/11/16 - 21:22
سلام دوست گرامی

خانم اسفندیاری مستقیماً روی سایت فعال نیستن. 
من کامنت شما رو منتشر میکنم تا خانم اسفندیاری ببینن و پاسخ بدن :)

موفق باشید
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی
ستاره
|
1394/11/16 - 14:36
0
0
عالی بود ممنون
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.