.
hed

زمان باقیمانده تا مصاحبه های دکتری را چگونه بگذرانیم؛ توصیه هایی جهت  آمادگی برای مصاحبه های دکتریسمانه بهزادپور


سلام به همه داوطلبان عزیز کنکور دکتری 

امیدوارم سالِ پیشِ رو سرشار از خبرهای خوب برایتان باشد.

مدتی از برگزاری کنکور دکتری می گذرد و امیدوارم در این مدت حسابی استراحت کرده باشید.

همانطور که می دانید کنکور دکتری فقط به امتحان کتبی محدود نمی شود و افرادی بودند که حتی با وجود کسب رتبه های تک رقمی در کنکور کتبی، نتوانستند از پس مصاحبه علمی که بخش دوم کنکور دکتری است برآیند. دوستانی که مایل اند بدانند تا زمان شروع مصاحبه ها بر چه مباحثی تمرکز کنند و در مصاحبه دکتری به طور کلی چه سؤالاتی مطرح می شود، بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهند:

سعی کنید بر پایان نامه کارشناسی ارشد خود مخصوصا فصل 4 و روش های آماری آن مسلط باشید. پرسش از مباحث آماری و روش تحقیق معمولاً سؤال رایج در مصاحبه های دکتری است. همچنین خود را برای پاسخ به پرسش هایی در مورد اهمیت  پژوهش خود و اینکه چرا چنین موضوعی را انتخاب کردید، آماده کنید. اگر پایان نامه ارشد خود را بر روی گروه بالینی به خصوص افراد دارای اختلالات روانشناختی کار کرده اید، اطلاعات کافی در مورد آن اختلال داشته باشید و اگر ژورنال خاصی در مورد آن اختلال خاص وجود دارد، بهتر است که حتما اسم آن را بدانید یا افرادی که در جهان در آن زمینه معروف هستند و پژوهش­های زیادی انجام داده اند بشناسید. به عنوان مثال، اگر پایان نامه ارشدتان بر روی بیماران مبتلا به وسواس بوده است، ژورنال هایی که اختصاصا مقالات مربوط به وسواس را به چاپ می رسانند، بشناسید البته منظورم ژورنال های خارجی است.

مورد بعدی که حتما در موردش فکر کنید، هدفتان از ادامه تحصیل در مقطع دکتری و موضوعی است که می خواهید در مقطع دکتری بر روی آن کار کنید زیرا به احتمال زیاد در این مورد از شما پرسش خواهد شد و برخی دانشگاه ها نیز ممکن است تهیه پروپوزال چند صفحه ای در مورد موضوع مورد علاقه تان برای رساله دکتری را درخواست کنند.

مرور درس های پایه مخصوصا آسیب شناسی و آمار و روش تحقیق را فراموش نکنید.

احتمالا یکی از نگرانی های شما در مورد نقش زبان انگلیسی در مصاحبه دکتری است. معمولا برخی دانشگاه ها متنی که از متون تخصصی روانشناسی است، در اختیار داوطلبان قرار می دهند تا خوانده و معنی کنند. درخواست از شما برای معرفی خودتان به زبان انگلیسی و یا  بازگو کردن چکیده ای از پایان نامه ارشدتان به زبان انگلیسی نیز دور از انتظار نیست و بهتر است خودتان را آماده کنید.

با تمام این اوصاف، امسال شاهد تغییراتی در شیوه پذیرش دانشجو بوده و احتمال اینکه در سبک برگزاری مصاحبه ها شاهد تغییراتی نیز باشیم، هست. امکان دارد که  برخی دانشگاه ها آزمون کتبی تخصصی برگزار کنند. البته لازم به ذکر است که دانشگاه تهران در سال های گذشته نیز اقدام به برگزاری چنین آزمونی از دروسی نظیر این شاخه ها شامل آمار و روش تحقیق، روانشناسی ارشد و شخصیت، فیزیولوزی، روانشناسی اجتماعی و آسیب شناسی روانی کرده است.موفق باشید
 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی


 

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 1
راضیه رجوی
|
1395/01/23 - 16:26
0
1
خیلی خیلی خیلی مفید بود ممنون از خانم بهزادپور عزیز و کیهان
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.