.
hed

مصاحبه کیهان با رتبه 1 کنکور ارشد مشاوره
خانم سارا علی چی


ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتون رو در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مشاوره قرار دادید.
 

*لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در مقطع کارشناسی چه رشته ای خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400    در رشته مشاوره چه رتبه ای کسب کردید؟
بنده امسال در کنکور ارشد رشته مشاوره شرکت کردم و موفق شدم رتبه ۱ را کسب کنم. دانش آموخته رواشناسی در مقطع کارشناسی و از دانشگاه یزد هستم.


*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
از ابتدا که شروع به مطالعه کردم، بسیار سردرگم بودم و همین باعث ضعف اعتماد به نفسم می‌شد، در نتیجه انتظار رتبه خوبی نداشتم اما ماه‌های آخر باتوجه به درصدها و رتبه‌هایی که از آزمون‌های آزمایشی کسب کردم، بسیار امیدوار بودم. در دو آزمون جامع آزمایشی، یک بار رتبه ۲ و یک بار رتبه ۱ شدم. بعد از کنکور مضطرب بودم، زیرا کنکور امسال بسیار متفاوت بود. بعد از انتشار کلید، درصدها را که حساب کردم مورد لطف مشاور عزیزم در موسسه کیهان قرار گرفتم و خورشید امیدمان پر نورتر تابیدن گرفت.

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

با وجوداینکه رتبه ۱ را کسب کردم اما از درصدهایم رضایت کامل ندارم زیرا در بعضی از درس‌ها مثل زبان و آمار و مبانی انتظار درصد بالاتری داشتم.
زبان :  ۶۷/۷۸
آمار و روش تحقیق :  ۵۰  
مبانی :  ۳۵
فنون مشاوره : ۵۵
نظریه‌های مشاوره :  ۴۶/۶۷
کاربرد آزمون‌ها : ۵۱/۶۷
روانشناسی شخصیت : ۷۳/۳۳


 
*خب از برنامه ریزی که داشتید بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟

همانطور که پیشتر اشاره کردم، برنامه ریزی برایم دشوار بود چون با اسلوب موفقیت در کنکور ارشد آشنایی نداشتم. از ماه مهر مطالعه را شروع کردم و تا بهمن ماه به طور میانگین روزی ۴ ساعت و از بهمن سعی میکردم روزانه ۹ ساعت مطالعه کنم. خب طبیعتا گاهی حتی ۲ روز پشت سر هم شرایط درس خواندن را نداشتم. پس از اینکه در اواخر اردیبهشت اعلام کردند کنکور به تعویق افتاده‌است بسیار خسته و بی انگیزه شدم و به پیشنهاد مشاورم یک هفته‌ای را استراحت کردم سپس به ادامه حرکت در جاده کنکور پرداختم.از آن‌جایی که ساکن اصفهان هستم اما والدینم در یزد سکونت دارند، در طول مدت مطالعه چند بار به یزد سفر کردم و چند هفته‌ای ماندم و هیچ مطالعه‌ای نداشتم!

*برای برنامه ریزی و شروع مطالعه‌تان از جایی کمک و مشاوره گرفتید؟
از مهر که ماشین درس خواندنم را روشن کردم، مشاوری نداشتم و طبق برنامه خودم پیش میرفتم. تقریبا در ماه بهمن، از خدمات مشاوره‌ای کیهان استفاده کردم.

*آیا همه‌ی منابع  را در یک بازه‌ی زمانی خواندید یا بعد از اتمام تعدادی از آن‌ها سراغ منابع دیگر رفتید؟
من برای هر درس ۱ منبع تهیه کرده بودم و فقط همان منبع را میخواندم اما اولویت مطالعه دروس فرق داشت. بعضی از درس‌ها را قبل از عید و بعضی از درس ها را در ایام عید و پس از آن مطالعه کردم.

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می کنید؟
قطعا برای هر داوطلبی با توجه به سرعت عمل، میزان علاقه به دروس، نقاط ضعف و قوت و سایر عوامل شرایط متفاوت خواهد بود اما به طور کلی از ترکیبی که چیده بودم راضی هستم.

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و آیا کتاب‌های کمک آموزشی را جایگزین منابع اصلی کردید؟
من هیچ منبع اصلی مطالعه نکردم و از این بابت بسیار خوشحالم. منابع اصلی وقت گیر بودند و گام‌هایم را کند میکردند. من برای اکثر دروس به غیر از درس زبان و آمار و شخصیت از کتاب‌های کمک آموزشی استفاده کردم.

*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
فقط در ۳ آزمون آزمایشی جامع شرکت کردم و تنوانستم نقاط ضعفم را بشناسم همچنین از چند کلاس استفاده کردم که برای درس آمار و شخصیت و کاربرد آزمون‌ها بسیار یاری دهنده بودند.ابزار کمکی، خلاصه‌ها و قسمت‌های هایلایت شده‌ی کتاب‌هایم بود. لازم است تاکید کنم که بررسی موشکافانه سوالات کنکورهای ارشد ۸۸ تا ۹۹ چراغ راهم شد.

*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
مهم ترین عامل موفقیت برای من « خواستن » بود. اگر بخواهی، چشم بر همه دشواری‌ها میبندی. به طرز معجزه‌آوری ناملایمات مسیر، نسیم می‌شوند و در گوشت نجوا می‌کنند که ادامه بده، آینده روشن است.

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
علاوه بر بحث‌های انگیزشی، انتخاب منبع درست و چند منبعی نشدن از اهمیت بالایی برخوردار است. مهم است که داوطلبان یک منبع را انتخاب کنند و بارها آن را مطالعه کنند. از همان ابتدا تا روز قبل از کنکور زبان را رها نکنند و زبان، صبحانه مطالعاتی‌شان باشد!

*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
قطعا همه چیز بر وفق مراد نخواهد بود. من سختی‌های زیادی کشیدم چون میدانستم پتانسیل‌های بالقوه‌ای دارم اما یافتن مسیر بالفعل کردنشان دشوار بود. گاهی شب است، در بیابانی گم شده‌ای و هرچه دست و پا بزنی راه نخواهی یافت. تنها میتوانی تا طلوع خورشید منتظر بمانی. گاه تنها صبر، چاره ساز است.باید بخواهی. این خواستن، رفیقت می‌شود و در هر فراز و فرودی با تو خواهد بود


*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و .… ) ؟
من از خدمات مشاوره موسسه كيهان استفاده كردم و بسيار از بابت تصميمم خوشحالم.

 

 
*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
اگر به عقب بازمي‌گشتم نه تنها باز كيهان را برمی‌گزیدم بلكه حتي زودتر و از همان ابتدا مشاوره می‌گرفتم تا اشتباهاتم به حداقل برسد.


*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
گاهی ممکن است بهراسید، امید از وجودتان رخت ببند یا پاهایتان سست شود؛ مبادا نگرانی شوید. بنشینید، نفسی چاق کنید، گلویی تر کنید و باز برخیزید، مقصد منتظر شماست.
 

منابع ارشد روانشناسی 1401، منابع ارشد روانشناسی بالینی 1401، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی 1401، منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی 1401، منابع رتبه های برتر روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی بالینی, منابع ارشد بالینی, منابع دکتری روانشناسی, منابع دکتری روانشناسی بالینی, گروه آموزشی کیهان

 

مطالب مرتبط :

 


 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.