.
hed
مصاحبه کیهان با رتبه های برتر ارشد روانشناسی
خانم پریسا تائبی
رتبه 6 بالینی و  41 عمومی

 

خانم پریسا تائبی از داوطلبان تغییر رشته ای هستند که برنامه ریزی و کیفیت مطالعه را از مهم ترین عوامل موفقیت می دانند . مطالعه این مصاحبه سرشار از تجربه هایی همراه با نیرو و امید است و اهمیت برنامه ریزی دقیق را شفاف می سازد .

 
خانم تائبی  عزیز. ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

*لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99 چه رتبه ای کسب کردید؟
پریسا تائبی هستم؛ کارشناسی مهندسی برق دانشگاه تهران خوندم، رتبهی ۶ کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و رتبه ۴۱ در روانشناسی عمومی شدم.

*بسیارعالیآیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
با توجه به این که سال اول بود در کنکور ارشد شرکت میکردم، تغییر رشتهای بودم و ساعت مطالعهی زیادی نداشتم راستش نه، البته انتظار رتبه زیر ۱۰۰ داشتم.

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
  • بالینی ۶۲
  • رشد ۵۳
  • مرضی و استثنایی ۴۸
  • زبان ۶۸
  • آمار و روش ۷۴
  • علمالنفس ۴۲
  • فیزیولوژی ۳۸
  • عمومی ۵۳

*خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟
من حدود اواخر دی ماه مطالعهم رو برای کنکور شروع کردم. اول با خوندن منابع اصلی پیش رفتم اما با توجه به زمان کمی که تا کنکور داشتم، چون قرار بود کنکور فروردین ماه باشد، و با توجه به حجم زیاد منابع اصلی، تصمیم گرفتم کلاس برم. بعدش تمرکز اصلیم روی جزوات اساتید بود و در کنار آنها به برخی منابع اصلی هم برای فهم بیشتر مراجعه میکردم.

*درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر میکنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
من با ساعت مطالعهی حدود ۱۵ ساعت در هفته در دی ماه شروع کردم و در نهایت به ۵۰ ساعت در هفته رسوندم، البته هفته های آخر. به نظر من مهم ترین فاکتور کیفیت مطالعه هست تا ساعت مطالعه. من اول سعی کردم تمرکزم رو بالا ببرم و اگر همون ۱۵ ساعت رو میخونم واقعا مفید و عمیق مطالعه کرده باشم، در کنارش هفته به هفته سعی می کردم تعداد ساعات رو هم افزایش بدم. البته شرایط و سرعت مطالعه در افراد متفاوت هست و نمیشه نسخهی کلی در مورد ساعات مطالعه داد؛ اما به نظر من هرچه بیشتر از مطالعه خودتون برای کنکور لذت ببرید احتمالا یعنی دارید بهتر هم متوجه مطالب میشید. افزایش ساعات مطالعه از نظر من در اولویت بعدی قرار میگیره.
 

*به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
معمولا هر جمعه، هفتهای که گذشت رو بررسی میکردم، ساعاتم رو جمع میزدم و با توجه به نتایج هفتهی گذشته و اهداف بلندمدتی که داشتم در مورد هفتهی پیش رو برنامهریزی میکردم. در طول هفته هم سعی میکردم که تا جای ممکن طبق برنامه پیش برم. همیشه یک استراحت نیم روزه یا یک روزه هم در هفته برای خودم در نظر میگیرفتم که انرژیم رو بالا نگه دارم. موقع درس فقط درس، موقع تفریح هم فقط تفریح :)

*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه میکنید؟
از نظر من برنامه ریزی و کیفیت مطالعه میتونه مهمترین عامل در موفقیت در آزمون باشه، فارغ از این که چه کتابی بخونیم یا چه موسسه ای بریم، ثابت قدم بودن در یک راه و آهسته و پیوسته پیش رفتن با احتمال خوبی به موفقیت منجر میشه. البته تفریح رو هم یادتون نره! به ذهنتون فرصت استراحت بدید :)

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می کنید؟
راستش من ابتدای راه وقتی که دنبال پیدا کردن منابع مناسب برای شروع مطالعه بودم با خوندن نظرات مختلف افراد مختلف خیلی گیج شده بودم و تصمیم گیری برام سخت بود. همین موضوع وقت زیادی رو از من تلف کرد. اما دوست دارم خیال عزیزانی که صحبت من رو میخونند رو راحت کنم، هر منبعی که به نظر خودتون به اندازهی کافی خوب بود یعنی به اندازهی کافی واقعا خوب هست. و هیچ منبع صد در صد کاملی برای کنکور ارشد روانشناسی وجود نداره، البته که شما هم برای به دست آوردن رتبهی عالی به درصد ۱۰۰ نیازی ندارید. پس روی همون منابعی که تهیه کردید متمرکز باشید و به راه خودتون اطمینان داشته باشید. در پیدا کردن بهترین منبع وسواس به خرج ندید. فقط در مورد کتابهای اصلی اگر وقت برای عمیقتر شدن در مطالب رو دارید بد نیست نگاهی به اونها هم داشته باشید یا ازشون به عنوان کتاب مرجع استفاده کنید.


*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
کلاس بله، آزمون خیر. در حین مطالعه از تکنیک های مختلفی مانند خلاصه نویسی، حاشیه نویسی، تکنیک زمانی مرور، تست آموزشی، تست زماندار، آزمون شبیه ساز کنکور در خانه و تکنیک های این چنین هرکدام در زمان خود استفاده میکردم.
 

*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
به نظرم این که در درجهی اول بدونن هدف بلندمدتشون از مطالعهی دروس برای کنکور چه چیزی هست، چقدر این هدف براشون ارزشمنده و چقدر میخوان در راستای هدفشون سرمایهگذاری انجام بدن، در زمان، انرژی و هزینه. در گام دوم هدفشون رو عینا جلوی چشم خودشون قرار بدن و فقط شروع کنند، بدون ترس، با اطمینان به موفقیت و با ثبات.

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
همونطور که بالاتر هم گفتم سعی میکردم کیفیت مطالعهی خودم رو واقعا خوب نگه دارم و تعادل رو حفظ کنم. من از ساعات طولانی و پشت سر هم درس خوندن فراری بودم چون میدونستم واقعا اثربخشی پایینی داره و فقط خسته میشم، اما تایم های استراحتم رو هم طولانی نمیکردم چون از انگیزهی مطالعهم کم میشد. سعی میکردم بین هر دو تعادل ایجاد کنم، مثلا هر یک ساعت و نیم مطالعه نیم ساعت استراحت. در کنار این موضوع زمانهای مرور موازی و به موقع مطالب هم خیلی به من کمک کرد.

*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
واقعا اینطور نیست. برای به دست آوردن یک رتبهی عالی، شما نیاز دارید ذهنتون رو چند بخش کنید و بخش مربوط به کنکور رو از بخشهای زندگی روزمره تا جای ممکن جدا کنید، دوپاره سازی خودآگاه، کوتاه مدت و مثبت! یعنی شاید بخش زیادی از زمان شما صرف مسائل غیر از مطالعه برای کنکور بشه که این بخش طبیعی زندگی هممون هست، اما هر زمانی رو که به مطالعه اختصاص میدید در اون تایم فقط مسائل مربوط به آزمون و اهدافتون در ذهنتون باشه. طبیعتا هرکسی مسائل مختلفی رو در زندگی داره و همیشه اوضاع بر وفق مراد نیست اما میشه با همون زمان های کوتاه اما مستمر و متمرکز به نتیجهی خوب رسید.
 

*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟
من از کتابهای تست طبقهبندی شده دروس مربوط به گرایش بالینی و همینطور از کتاب مجموعهی کنکورهای سالهای اخیر کیهان استفاده کردم و در زمان تستزنی برای من بسیار کمک کننده بود.

آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بله همچنان از کتاب های تست کیهان استفاده میکنم. مزیت این کتابها، تستهای طبقهبندی شده خوب در هر درس با پاسخ تشریحی هست. همینطور کتاب دوجلدی مجموعهی کنکور ها در ماههای آخر به من خیلی کمک کرد.

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
خواهش میکنم. ممنون از گروه آموزشی خوب کیهان و با آزروی موفقیت برای دوستان عزیز

 
باتشکر فراوان...
 
 

 

 
لینک های مرتبط :


 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.