.
hed

رشد پیش از تولد, مراحل رشد پیش از تولد, زیگوت, روانشناسی رشد, منابع کنکور ارشد بالینی, منابع کنکور کارشناسی ارشد بالینی, منابع کنکور ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی, منابع ارشد بالینی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسیمراحل رشدی پیش از تولد

 

مرحله زیگوت، مرحله رویانی، مرحله جنینی.

1- مرحله زیگوت: این مرحله 14 روز طول می‌کشد. زیگوت ابتدا به یک توده سلولی به نام مورولا تبدیل می­شود. این توده وقتی وارد رحم می‌شود و به دیواره آن متصل می‌گردد بلاستوستیز نامیده می‌شود.

2- مرحله رویانی: بیشتر اعضاء مهم بدن در مرحله رویانی شکل می‌گیرد. در این مرحله سلول‌های تروفوبلاست، به 3 قسمت تقسیم می‌شوند: 1) لایه اکتودرم (لایه بیرونی) که دستگاه عصبی و پوست خواهد شد؛ 2) لایه مزودرم (لایه میانی) که عضلات، استخوان‌بندی، دستگاه گردش خون و اندام‌های درونی دیگر از آن به وجود می‌آیند؛ 3) لایه آندودرم (لایه درونی) که به دستگاه گوارش، ریه‌ها، دستگاه ادراری، و غدد تبدیل می‌شود. در این مرحله جفت، بندناف و کیسه آمنیوتیک شکل می‌گیرند. جفت از راه بند ناف اکسیژن و مواد غذایی را به فتوس (جنین) می‌رساند و دفع مواد زاید را هموار می‌سازد. همچنین جفت با عفونت‌های داخلی مبارزه می‌کند. در دوران رویانی اولین سلول متولد شده توسط سلول‌هایی که بعداً متولد می‌شوند به سمت بیرون رانده می‌شوند. تقریباً تمام نابهنجاری‌های بارداری در مرحله بحرانی سه ماه اول حاملگی بروز می‌کنند.

3- مرحله جنینی: مرحله جنینی با پیدایش سلول‌های استخوانی در اواخر هفته هشتم آغاز می‌شود. در این مرحله اعضاء مختلف بدن به نسبت‌های مختلفی شروع به رشد می‌کنند. اگر جنین در ماه ششم به‌ دنیا بیاید شانس کمی برای زنده ماندن دارد و زودرس است. اولین نشانه رفتاری فتوس (جنین) حرکت است. اولین حرکات در هفته هفتم زندگی درون­رحمی آغاز می‌شود. پیش از 6 ماهگی فعالیت‌های حرکتی فتوس افزایش می‌یابد و مراحل خواب و بیداری قابل تمایز است. اندکی پیش از 6 ماهگی فتوس مانند نوزاد می‌خوابد و بیدار می‌شود، اما لحظات استراحت او بیشتر است. از 6 ماهگی به بعد فتوس می‌تواند گریه کند و از این زمان‌هاست که بازتاب گرفتن به ظهور می‌رسد (یعنی 6 ماهگی). فتوس توانایی گریه کردن را دارد. از حدود 7 هفتگی زندگی درون­رحمی، امکان ایجاد یادگیری‌های بسیار ابتدایی وجود دارد. در پایان ماه نهم کودک آماده برای تولد است. در هنگام تولد، قد یک نوزاد کاملاً طبیعی 50 تا 55 سانتی‌متر و وزن او 3 کیلوگرم است.

زایمان در سه مرحله صورت می‌گیرد: گشادگی و نازک شدن دهانه رحم، تولد بچه، و سرانجام خارج شدن جفت و غشاء.

 

گروه آموزشی کیهان
رتبه یک ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی و تهران

لینک های مرتبط

  

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 1
سیمین
|
1398/05/20 - 13:06
0
0
عالی و مختصر بود
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.