.
hed

فوبیا, ترس شدید, Phobia, هراس, وحشتزدگی, منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, آمار و روش تحقیق, روانشناسی بالینی, آسیب شناسی روانی, روانشناسی مرضی, روانشناسی کودکان استثنایی, تدریس مباحث روانشناسی, مقاله روانشناسی, تحقیق روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, آمار و روش تحقیق روانشناسی, منابع ارشد بالینی, آمار روانشناسی, روانشناسی فیزیولوژیک, انگیزش و هیجان, جزوات کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسیفوبیا، ترسی شدید و بی تناسب با واقعیت خطر 

اصطلاح فوبیا( هراس) به معنای ترس افراطی از یک موضوع، شرایط، یا موقعیت خاص و معین است. برای تشخیص این اختلال  باید شاهد بروز اضطراب شدید ، حتی تا حد پانیک (حمله وحشتزدگی) ، در هنگام مواجهه با شی یا موقعیت باشیم.

 

انواع فوبی:

ترس از حیوانات خاص (یا حشرات): فوبی­های حیوانات عموماً در اوان کودکی شروع می­شوند و تقریباً هرگز بعد از بلوغ جنسی شروع نمی­شوند. اکثر فوبی­های حیوانی (95 درصد) توسط زنان گزارش شده ­اند. معمولاً فوبی­های حیوانی پشت سر گذاشته می­شوند اما به دلایل ناشناخته تعداد معدودی از آنها مقاوم می­مانند و تا بزرگسالی ادامه می­یابند.

فوبی ­های موضوعات بی­جان: فوبی موضوعات بی­جان تا اندازه ­ای رایج­تر از فوبی حیوانات هستند. به طور مساوی در زنان و مردان رخ می­دهند و برخلاف فوبی حیوانات، می­توانند در هر سنی آغاز شوند.

فوبی بیماری: در گزارش­های کلی از فوبی بیماری، تفاوت­های جنسیتی وجود ندارد، گرچه فوبی­های سرطان بیشتر در زنان و فوبی­های بیماریهای آمیزشی تقریباً همیشه در مردان رخ می­دهد. این فوبی­ها معمولاً در میانسالی ایجاد می­شوند. افراد مبتلا به فوبی بیماری اغلب کسی را که ترس از بیماری داشته است می­شناسند. شگفت اینکه مبتلا شده به بیماری می­تواند فوبی را مداوا کند. فوبی با خودبیمارانگاری فرق دارد: افراد خودبیمارانگار سه ویژگی شاخص دارند: 1. آن­ها می­ترسند بیماری جدی ناشناخته­ای داشته باشند و شواهد پژشکی منفی آن­ها را قانع نمی­کند. 2. آنها بر خلاف افراد فوبیک که نگران بیماری خاص در یک اندام هستند معمولاً گوش به زنگ انواع بیماری­ها در قسمتهای مختلف بدن هستند. 3. آنها به بدنشان، به کارکرد فیزیولوژیکی آن و ظاهر آن مشغولند. خود بیمارپنداری ترس از مبتلا بودن به یک بیماری است، ولی فوبی اختصاصی از نوع فوبی بیماری، ترس از مبتلا شدن به یک بیماری است.

فوبی­های خون: فوبی­های خون جدیدترین طبقه فوبی­های اختصاصی هستند و برای اولین بار در DSM-5 ظاهر شدند. این فوبی­ها احتمالاً تا اندازه­ای در زنان بیشتر از مردان رایج است. و آغاز آن معمولاً در اواخر کودکی است. الگوی روان فیزیولوژیکی افراد مبتلا به فوبی خون، کاملاً با الگوی افراد مبتلا به فوبی­های دیگر فرق دارد. برعکس زمانی که فرد مبتلا به فوبی خون، زخمی را می­بیند، فشار خون و ضربان قلب او بطور چشمگیری کاهش می­یابند و ممکن است ضعف کند. همین واکنش غیرمعمول باعث شده که لارس گورن اوست، رفتاردرمانگر سوئدی، درمان جدیدی را ابداع کند که تقریباً همیشه نتیجه ­بخش است.


دیدگاه روانکاوی در مورد علت فوبی بر این باور است که فرد به جای بروز هراس حقیقی خود  به مکانیسم دفاعی جابجایی متوسل شده و از شی یا موقعیتی ظاهرا بی‌ربط می ترسد.

در حال حاضر اغلب فوبی­ها را می­توان با موفقیت درمان کرد، و از بین کلیه­ اختلال­های روانشناختی، فوبی­ها بهتر از همه شناخته شده هستند. سه درمان کلاسیک وجود دارند که معلوم شده در مورد فوبی­ها بسیار نتیجه­بخش اند: حساسیت­زدایی منظم، غرقه سازی و سرمشق­گیری. علاوه بر این تنش کاربردی، درمان جدیدی که برای فوبی­ خون ابداع شده است نیز بسیار مؤثر واقع می­شود. از نظر تاریخی اولین درمان حساسیت­زدایی منظم است. برای درمان هراس اختصاصی مواجه‌درمانی شایع‌ترین روش است. اصل اساسی در درمان انواع هراس: مواجه کردن خود با موقعیت هراس‌آور.

 

تهیه و تنظیم متن: هلیا زرشناس

 

گروه آموزشی کیهان
رتبه یک ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی و تهران


لینک های مرتبط


 


 

 

 

 

 

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.