.
hed

پنیک, وحشتزدگی, حمله وحشتزدگی, panic, منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, آمار و روش تحقیق, روانشناسی بالینی, آسیب شناسی روانی, روانشناسی مرضی, روانشناسی کودکان استثنایی, تدریس مباحث روانشناسی, مقاله روانشناسی, تحقیق روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسی, منابع کارشناسی ارشد روانشناسی, آمار و روش تحقیق روانشناسی, منابع ارشد بالینی, آمار روانشناسی, روانشناسی فیزیولوژیک, انگیزش و هیجان, جزوات کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, منابع ارشد روانشناسیپانیک، بروز حمله ی وحشت در یک روز عادی


 

اختلال وحشتزدگی (پانیک)، به این صورت است که فرد حملات وحشتزدگی غیرمنتظره مکرر را تجربه می‌کند. اما مقصود از حملات وحشتزدگی ، هجوم‌های ناگهانی ترس شدید یا ناراحتی شدید است که ظرف چند دقیقه به اوج می‌رسند و نشانه‌های جسمانی و / یا شناختی را به همراه دارند. در طول این مدت چهار (یا تعداد بیشتری) از نشانه‌های زیر روی می‌دهند:

1. تپش‌های قلب، کوبش قلب، یا شتاب سرعت قلب.

2. عرق کردن.

3. لرزیدن یا تکان خوردن.

4. احساس کمبود نفس یا خفه شدن.

5. احساسات خفگی.

6. درد یا ناراحتی قفسه سینه.

7. تهوع یا ناراحتی شکمی.

8. احساس گیجی، بی‌ثباتی، منگی یا ضعف.

9. احساس سرما یا گرما.

10. اختلالات بساوشی (احساسات کرختی یا مور مور).

11. مسخ واقعیت (احساس عدم‌واقعیت) یا مسخ شخصیت (جدا بودن از خویشتن).

12. احساس از دست دادن کنترل یا «دیوانه شدن».

13. ترس از مردن.

 

البته باید بدانیم که این هجوم ناگهانی می‌تواند در  حالت اضطراب و یا حتی در حالت آرامش برای فرد اتفاق بیوفتد.

اختلال وحشت زدگی معمولاً با یک حالت افسردگی توأم است. این اختلال با تعدادی اختلال دیگر و به خصوص با بازارهراسی (آگورافوبیا) همراه است. حمله پانیک در اختلالات روانی (مثل افسردگی) و بیماری‌های طبی (نظیر ترک مواد) نیز می‌تواند رخ دهد، پس به صرف وقوع حمله پانیک نمی‌شود تشخیص اختلال پانیک را مطرح کرد.

میتوان گفت حمله­ی وحشت زدگی از چهار عنصر ترس تشکیل می­شود که عناصر هیجانی و جسمانی آن برجسته­ترند. از نظر هیجانی فرد غرق در بیم شدید، وحشت، یا دگرسان­بینی خود می­شود. از نظر جسمانی، حمله­ی وحشت زدگی شامل واکنش اضطراری می­شود (از جمله کمبود نفس، سرگیجه، تپش قلب، لرزش، سردی یا درد قفسه­ی سینه) از نظر شناختی فرد فکر می­کند که ممکن است دچار حمله­ی قلبی شده باشد و بمیرد، یا دیوانه شود و یا کنترل خود را از دست بدهد. اینگونه حملات به طور ناگهانی آغاز می­شوند، معمولاً ظرف مدت 10 دقیقه به اوج می­رسند، و به تدریج فروکش می­کنند. حملات وحشت زدگی به دو صورت رخ می­دهند: به صورت غیرمنتظره (بدون هشدار) و به صورتی که توسط موقعیت راه­اندازی می­شود. هنگامی که حملات وحشت زدگی مکرر هستند - 3 بار در هفته یا 4 بار در ماه ـ وضعیت از شدت کافی برای تشخیص اختلال وحشت زدگی برخوردار است. اولین حمله معمولاً در اوان 20 سالگی فرد رخ می­دهد.

در مورد علل بروز این اختلال دیدگاه های متفاوتی بحث کرده اند، برای مثال دیدگاه زیست شناسی بر این باور است که در افراد مبتلا به حمله های وحشت زدگی، نوعی بی نظمی در فعالیت نوراپی نفرین دیده می شود.و همچنین تحریک الکتریکی ناحیه­ ی لوکوس سرولئوس که نوراپی نفرین را به کار می برند، باعث ایجاد واکنش وحشت زدگی می شود. علاوه بر این  دیدگاه شناختی می­گوید تنها عنصر ضروری برای حمله­ی وحشت زدگی سوء تعبیر احساس­های بدنی است،به عبارت دیگر مشکل افراد مبتلا به این اختلال سوء تعبیر فاجعه­آمیز احساس­های بدنی است.به همین دلیل میتوان  پیش­بینی کرد که بوسیله­ی مقابله کردن با این سوء تعبیرها بتوان جلوی حملات وحشت­زدگی را گرفت.

برای درمان این اختلال هم میتوان از رویکرد های شناختی کمک گرفت و هم به دارو درمانی متوسل شد. 

تهیه و تنظیم متن: هلیا زرشناس

 

گروه آموزشی کیهان
رتبه یک ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی و تهران


لینک های مرتبط


 

 

 

 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.