.
hed

 

 مصاحبه کیهان با رتبه های برتر روانشناسی – خانم  فاطمه نظری

رتبه ی 4 روان شناسی بالینی، رتبه ی 4 کودک و نوجوان، رتبه ی 5 روان شناسی سلامت و رتبه ی 9 بهداشت روان


آزمون کارشناسی ارشد 1397


ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه خوبتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

 • لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 97 وزارت بهداشت چه رتبه­ای کسب کردید؟

 

فاطمه نظری هستم، لیسانسم رو در رشته ی روان شناسی بالینی در دانشگاه سراسری تبریز تموم کردم و در آزمون ارشد وزارت بهداشت رتبه ی 4 روان شناسی بالینی، رتبه ی 4 کودک و نوجوان، رتبه ی 5 روان شناسی سلامت و رتبه ی 9 بهداشت روان رو کسب کردم.

 

 • بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟

قبل از روز کنکور بله چنین رتبه ای رو انتظار داشتم حتی تا حدودی مطمئن بودم جزو سه نفر اول باشم ولی چون روز کنکور شرایط خیلی مساعدی نداشتم و شب قبلش خوب نخوابیده بودم میتونم بگم بعد از دیدن رتبه م حتی تعجبم کردم البته احتمال میدادم زیر 15 بشم ولی زیر 5 نه.

 • لطفا درصدهایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.

 آمار و روش تحقیق 81/66؛ زبان عمومی 87/5؛ روان شناسی عمومی و رشد 71/66؛ روان شناسی بالینی 63/33؛ کلیات روانپزشکی و روان شناسی فیزیولوژیک 63/33 و نظریه های شخصیت و روان درمانی 48/33. البته درصد زبانی که خودم حساب کرده بودم 91 بود. احتمالا یا من گزینه رو اشتباه وارد کردم یا وقت تصحیح دستگاه نخونده.

 • قبل از اینکه بخواهیم از مطالعاتتان برای ما بگویید، بفرمایید که آیا در کنکور وزارت علوم هم شرکت کردید ؟ در آن کنکور چه رتبه ای کسب کردید ؟

 من در دوره ی کارشناسی جزو استعداد های درخشان بودم و می تونستم بدون کنکور وارد ارشد بالینی بزرگسال بشم، به خاطر همین فقط به صورت آزمایشی کنکور وزارت علوم رو دادم و رتبه 210 رو کسب کردم. البته ناگفته نماند که من از ترم دوم هدفم وزارت بهداشت بود؛ بنابراین اگر استعداد درخشانم نبودم بازم وقتمو برای بهداشت میذاشتم.

 • چه شد که قانع به شرکت در کنکور وزارت علوم نبودید و به طور جدی برای کنکور وزارت بهداشت آماده شدید ؟

  اولین و اصلی ترین چیزی که خیلی من رو جذب وزارت بهداشت می کرد، تاکیدی هست که بر کار و آموزش بالینی دانشجو در بیمارستان داره و فکر می کنم همین یک عامل خودش می تونه انگیزه ی بسیار قوی برای تحصیل در وزارت بهداشت برای یک دانشجوی روان شناسی بالینی باشه. دلیل دیگر من برای انتخاب وزارت بهداشت این بود که تنها افرادی که رشته ی کارشناسی شون روان شناسی و مشاوره هست میتونن در آزمون ارشد بهداشت شرکت کنند، چیزی که متاسفانه در وزارت علوم وجود نداره و هر ساله شاهد ورود خیل عظیمی از دانشجویانی هستیم که رشته ی کارشناسی شون کوچکترین ربطی به روان شناسی نداره.

 

 • خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟

من اولین مطالعه م رو برای کنکور از مرداد ماه تابستون 96 شروع کردم و این پروسه حدود یک ماه ادامه پیدا کرد ولی به دلایلی مطالعه م اون کیفیت لازم رو نداشت و از مهر ماه هم چون باید دانشگاه می رفتم و مشغول سمینار و پایان نامه بودم عملا نمیتونستم مطالعه بکنم. مطالعات جدی من برای کنکور از اواسط بهمن ماه شروع شد و چون به خاطر همون ماجرای استعداد درخشان نمیتونستم ریسک کنم و پشت کنکور بمونم و علاوه بر این به علت محدودیت زمان فرصت آزمون و خطا هم نبود،  تصمیم گرفتم از همون ابتدا مسیر مطمئن تری رو انتخاب کنم  بنابراین از مشاوره ی تخصصی کیهان استفاده کردم.

 • درباره ساعات مطالعاتی­تان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر می­کنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟

قبل از اینکه راجب ساعت مطالعه بگم باید به این مورد اشاره کنم که این کیفیت مطالعه هست که تعیین کننده ی ماجراست و اعداد و ارقام زیاد مهم نیستن (چه بسا فردی با 5-4 ساعت مطالعه ی مفید بتونه تک رقمی بشه ولی یک فرد دیگه با 12 ساعتم نتونه حتی مجاز بشه). علاوه بر این پایه ی فرد هم در میزان ساعت مطالعه ش خیلی موثره.  من از اواسط بهمن ماه با  5-4 ساعت شروع کردم و به تدریج به 7 ساعت رسید. همین 7 ساعت رو تا اواخر خرداد ماه ادامه دادم ولی دو هفته ی آخر به 12-10 ساعت هم می رسید. البته این رو باید بگم که دانش زبانم هم خیلی بهم کمک کرد و اگر زبانم خوب نبود قطعا به ساعت مطالعه ی بیشتری نیاز داشتم. به نظر من اگر فردی پایه ی زبان خوبی داشته باشه همین 7-6 ساعت برای یه رتبه ی تک رقمی کفایت می کنه.

 

 • به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟

روش من به این صورت بود که از شنبه تا پنجشنبه مطالب جدید می خوندم و هر روز قبل از شروع، دروس روز قبل رو هم مرور می کردم. اما در مورد روز جمعه: نصف روز جمعه رو  به استراحت اختصاص می دادم و نصف دیگه ش هم مربوط به دروسی بود که از برنامه م عقب افتاده بودند. اما از اونجایی که اکثرا نمی رسوندم آمار و زبان رو هر روز بخونم یجورایی جمعه ها روز آمار و زبان بود. حدودا تا اواخر خرداد ماه اینجوری پیش رفتم ولی دو هفته ی آخر برنامه م تغییر کرد به اینصورت که هر دو روز، یه درس رو مرور کامل می کردم.

· آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه می­کنید؟‌

قبل از هر چیزی باید اینو بگم که نمیشه برای همه ی افراد یه نسخه پیچید. قطعا با توجه به شرایط و توانایی های هر فرد روش مطالعه هم تغییر می کنه. اما چیزی که باید پای ثابت هر روشی باشه مرور کردنه و حتما باید به اینم توجه کنند که برنامه شون رو جوری تنظیم کنند که بتونن حداقل سه دور منابع رو مرور کنند.

لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می­کنید؟

 روان شناسی بالینی: خلاصه ی روانپزشکی کاپلان و سادوک، جزوه ی روان شناسی بالینی کیهان و جزوه ی راهنمای سنجش روانی مارنات کیهان          

شخصیت و روان درمانی: نظریه های شخصیت فیست و فیست، نظریه های روان درمانی جرالد کری به اضافه ی جزوه ی رتبه ی یک وزارت بهداشت پارسال که از هم دانشکده ای های بنده بودند

روان شناسی عمومی و رشد: جزوه ی کیهان

روان شناسی فیزیولوژیک: جزوه ی کیهان

آمار و روش تحقیق: کتاب آمار و روش تحقیق مدرسان شریف به اضافه ی دی وی دی کارگاه آمار کیهان

زبان: لزگی

در مورد قسمت دوم سوالتون هم باید بگم اگر دوستان وقت و زمان کافی داشته باشند من توصیه می کنم که حتما در کنار جزوات منابع اصلی هم اول یه دور بخونند چون به درک کامل مطلب خیلی کمک می کنه اما اگر پایه ی خوبی دارن همین جزوات خودشون کفایت می کنند و اگر احیانا بخشی رو متوجه نشدند یا احساس کردند به توضیح بیشتری نیاز دارند میتونن به منبع اصلی  مراجعه کنند.                                                                                                        

 • آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟

 من فقط در دو تا از آزمون های جامع یکی از موسسه ها شرکت کردم و در هیچ کلاسی شرکت نکرده بودم.

 

 • فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟

 مرور، مرور و بازم مرور. از نظر من چیزی که رتبه های برتر رو از بقیه ی داوطلبان متمایز می کنه همین تعداد مرورهایی هست که انجام دادند. البته این چیزی نیست که من بگم بلکه یه نظر کاملا اثبات شده هست. 

                                                                         

 • شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟

برنامه ریزی درست ، مرور های به جا و اینکه تا زمانی که مطلبی هنوز برام مبهم بود کنارش نمیذاشتم.

 • ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟

 به نظر من باهوش بودن در کنکور ارشد زیاد مطرح نیست چون همه ی بچه ها قبلا از صافی کنکور کارشناسی رد شدن و تقریبا در یک سطح هستند. بر وفق مراد بودن شرایط هم حداقل در مورد من صدق نمی کنه چون من شرایط بسیار دشواری برای مطالعه داشتم. حتی در دوره ای از مطالعه م،  انگیزه ی من از صد به صفر رسید و تنها چیزی که من رو برگردوند حمایت های خانواده م و پشتکار خودم بود. همه ی این ها رو گفتم تا به این برسم که شرایط کاملا غیر قابل پیش بینی هستند و هیچ دوره ای هم نشده، نیست و نخواهد بود که همه چیز بر وفق مرادمون باشه.

 اگر به طور خلاصه عوامل موفقیتم رو بگم: حمایت های خانواده م، راهنمایی های خانوم بی طرفان که از همینجا ازشون تشکر می کنم و در نهایت پایه ی زبان قوی، پشتکار و انگیزه ی خودم.

 

 • آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و ...)؟

قطعا تاثیر داشته چون من اکثرا از جزوات کیهان به عنوان منبع اصلی استفاده می کردم و همین باعث صرفه جویی در زمانم می شد. علاوه بر این بدون راهنمایی های خانوم بی طرفان عزیز قطعا مشکلات زیادی سر راهم بود. به یقین می تونم بگم من حین مطالعه اصلا استرس نداشتم و این بخاطر اعتمادی بود که ایشون در من ایجاد کرده بودند.

 

 • آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهدی گرفت؟

حتما

 • بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

 خواهش می کنم و برای همه ی عزیزان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم با حرفام حتی خیلی کم بهشون کمک کرده باشم.

 

باتشکر فراوان...

 

 

گروه آموزشی کیهان
رتبه یک کنکور ارشد و دکتری
روانشناسی و مشاوره
 

این مطالب را نیز مطالعه بفرمایید : 

 مشاوره رایگان با رتبه های تک‌رقمی کنکور روانشناسی و مشاوره

ارزیابی کیفی جزوات کیهان در کنکورهای کارشناسی ارشد روانشناسی

خرید منابع مطالعاتی رتبه های برتر با تخفیف

 

 

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 1
سعید جانی حسنارودی
|
1397/06/20 - 20:42
1
1
خیلی عالی.مبارکشون باشه.در ایجاد انگیزه موثر واقع شدن.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.