.
hed

انگیزه در یادگیری: راهکارهایی برای افزایش انگیزه

 


انگیزه بخش پیچیده‌ای از روانشناسی رفتار انسان هاست که بر نحوه انتخاب افراد برای سرمایه گذاری وقت، انرژی شان تاثیرگذار است. پژوهش های مرتبط با روانشناسی تربیتی نشان داده اند که داشتن انگیزه برای انجام تکالیف، یادگیری مطالب و به خاطر سپاردن آنها، نقش بسیار مهمی را ایفا میکند.  این انگیزه میتواند به صورت درونی(دستیابی به موفقیت) و یا بیرونی (تشویق معلمان) باشد. روانشناسان معتقدند که در ابتدای مسیر یادگیری معمولا انگیزه ها بیشتر رنگ و بوی بیرونی دارند، اما با گذر زمان انتظار میرود که انگیزه ها بیشتر درونی شوند، چرا که انگیزه های درونی ، موتور محرک های قوی تری هستند و به طبع، فرد را بیشتر میتوانند به قله موفقیت نزدیک کنند.

چند راهکارهای ساده برای افزایش انگیزه:
1.هدف گذاری
شاید تا به حال در متن‌های مختلف روانشناسی و یا از زبان مشاورین زیادی شنیده اید که برای موفق شدن در یادگیری بهتر است برای خود هدف بگذارید. اما این هدف گذاری باید به جه شکلی اتفاق بیافتد؟
اهدافی که تعیین میکنید باید قابل دسترسی، روشن و قابل اندازه گیری باشند. برای مثال هدف اینکه میخواهم در روانشناسی موفق شوم. مبهم است و ممکن است در مسیر یادگیری و آموزش شما را دچار چالش کند. بهتر است برای خودتان مشخص کنید که دقیقا منظورتون از موفق شدن در روانشناسی چیست و چه مراحلی را باید طی کنید. با مرحله مرحله کردن مسیرتان، در واقع اهدافتان را خورد می کنید و با این کار شانس دستیابی به آن ها را افزایش می دهید.

2. خودتان را تشویق کنید.
بعد از دستیابی به هر یک از مراحلی که برای موفقیت خودتان تعیین کردید، به خودتان جایزه دهید. این تشویق کردن و دادن پاداش باعث میشود احساس رضایت نسبت به خودتان و تلاشی که کرده اید پیدا کنید و در نتیجه انگیزه ای می شود برای ادامه دادن مسیر تان.

3. استراحت
اکثر افراد تصور میکنند برای موفقیت در مسیر یادگیری و آموزش باید سخت تلاش کنند و بدون هیج وقفه ای ادامه دهند. این در حالی است که داشتن استراحت منظم در برنامه روزانه باعث آرامش ، رفع خستگی و بالارفتن انگیزه می شود. و این موارد از خستگی و فرسودگی در مسیر یادگیری جلوگیری می کند.

4. بر مسیر تمرکز کنید نه مقصد
وقتی تمام تمرکز و انرژی بر روی یک نقطه، به نام نقطه پایان باشد، احتمال کاهش و افت انگیزه وجود دارد. بنابراین توصیه میشود که به کل مسیری که در پیش دارید و هر مرحله ای که پشت سر می گذارید، توجه کنید. در این صورت مساله شما تنها رسیدن به نقطه پایان و نرسیدن به آن نمی شود، بلکه شما به مسیری دقت می کنید که گاهی با پیروزی همراه است و گاهی با شکست  و این طور انگیزه شما در طول مسیر حفظ می شود. تصور کنید سوار قطاری هستید، به جای تمرکز کردن به ایستگاه آخر، از مسیرتان لذت ببرید.

تهیه و تنظیم : هلیا زر شناس

 

لینک های مرتبط :

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.