.
hed
مصاحبه کیهان با رتبه های برتر ارشد روانشناسی 
خانم مهسا محمدی
رتبه 2 عمومی ، 10بالینی ، 6 روانسنجی و 10 کودکان استثنایی

 
 
خانم مهسا محمدی از آن دسته داوطلبانی بودند که کاملا واقع بینانه با شناخت درست از توانایی ها و ظرفیت های موجود توانستند راه خودشان را پیدا کنند و با سختکوشی هوشمندانه از سد کنکور ارشد 99 با موفقیت عبور کنند ، رتبه ی درخشان ایشان گویای ممارست مثال زدنی ایشان است .


 
خانم محمدی عزیز. ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.
 
*لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99 چه رتبه ای کسب کردید؟
 مهسا محمدی هستم ورودی 94 کارشناسی روان شناسی دانشگاه تهران و در ازمون ارشد امسال رتبه ی 2 عمومی، 9 بالینی، 6 روانسنجی و 10 کودکان استثنایی رو کسب کردم.
 
*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
انتظار زیر 30 داشتم ولی در کل سعی میکردم خیلی درگیر فکر کردن به رتبه نشوم.
 
*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
 • زبان: 86.67
 • علم النفس: 46.67
 • آمار: 70.18
 • مرضی: 46.67
 • رشد: 82.46
 • بالینی: 35
 • عمومی: 84.44
 • فیزیولوژیک: 44.44
 
*خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟
از تابستان که تصمیم گرفتم کنکور بدهم سعی کردم بهترین منابع موجود برای کنکور را تهیه کنم و از همان موقع هم مطالعه ام را شروع کردم. در ابتدا بیشتر سعی میکردم از یادگیری مباحث لذت ببرم و درسهایی را مطالعه میکردم که بیشتر به آنها علاقمند بودم ولی از پاییز مطالعاتم را بصورت جدی تر و کنکوری تر پیگیری کردم.
 
*درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر میکنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
راستش من خیلی به زمان مطالعه دقت نمیکردم. برایم مهم بود که اگر تصمیم گرفتم در یک روز یک سری مباحث را بخوانم بتوانم آن مباحث را به خوبی یاد بگیرم و تمام کنم و هر زمانی هم که خسته میشدم مطالعه ام را متوقف میکردم و استراحت میکردم. در مجموع بنظر من کیفیت مطالعه خیلی مهم تر از کمیت و مجموع ساعات و اینجور چیزهاست. کمااینکه مدت زمانی که هر فرد باید به یادگیری مطالب اختصاص بدهد شخصی و نسبی است و به ویژگیها و توانایی های هر فرد بستگی دارد و نمیتوان یک نسخه ی واحد برای همه ی افراد پیچید.
 


 
 
*به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
ابتدا یه سری از منابع رفرنس مثل فیرس و کرین و برخی فصول اسیب گنجی رو روزنامه وار ولی با دقت مطالعه کردم و بعد با استفاده از کتاب های کمک اموزشی سعی کردم نکات رو به خاطر بسپارم.
 
*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه میکنید؟
خیر. به داوطلبان دیگر توصیه میکنم روش منحصر بفرد یادگیری و مطالعه خودشان را بیابند و طبق آن عمل کنند.
 
*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می کنید؟
 • زبان: از قبل زبانم خوب بود، وقت زیادی صرفش نکردم و فقط بعضی از کنکورهای سالهای پیش رو زدم
 • علم النفس: مدرسان شریف
 • آمار: جزوه ی دکتر فراهانی، مدرسان شریف
 • آسیب: برخی فصول گنجی، روان آموز
 • رشد: کرین، کیهان، روان اموز
 • بالینی: فیرس، برخی فصول پروچاسکا، برخی فصول روان اموز
 • عمومی: از قبل زمینه ی خوبی داشتم، برخی فصول هیلگارد، برخی فصول کیهان
 • فیزیولوژیک و انگیزش و هیجان: پیری، برخی فصول کالات، برخی فصول روان اموز


 
 
*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
در درس آمار در کلاس دکتر فراهانی شرکت کردم که بسیار مفید و کمک کننده بود . خیر در هیچ آزمون آزمایشی شرکت نکردم
 
 
*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
شاید بهتر باشد چند قدم عقب تر برویم. بنظر من هر کس قبل از شروع مطالعه برای کنکور باید از خودش بپرسد این واقعا همان مسیری است که دوست دارد در آن قدم بردارد؟ آیا حرکت در مسیر دیگری نیست که در آن احساس رضایت بیشتری داشته باشد یا بتواند مفیدتر واقع شود؟ من خودم قبل از اینکه تصمیم بگیرم کنکور بدهم راه های دیگری که به ذهنم میرسید را سنجیدم و بعضا انجام دادم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که در حال حاضر این مسیر همان چیزی است که من میخواهم. اگر ما بتوانیم هدف و خواسته مان را به طور شفاف و واقع بینانه تعیین کنیم دستیابی به آن به مراتب آسان تر می شود چراکه قدم گذاشتن در هر مسیری بالا و پایین های خودش را دارد و در این راه استقامت و ثبات قدم افراد تعیین کننده ی نتیجه ی نهایی است که خود تحت تاثیر علایق و توانایی ها و انگیزه های هر فرد است.
 
*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
من با دقت زیادی مطالعه می کردم و سعی میکردم تا مبحثی را به خوبی یاد نگرفته ام از آن عبور نکنم. البته با توجه به محدود بودن زمان آمادگی برای کنکور باید مساله ی مدیریت زمان را هم مد نظر داشت.
 
*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
واقعیت این است که اکثریت ما از نظر هوشی اواسط منحنی نرمال قرارداریم تفاوتهای جزیی وجود دارد که با کمی تلاش قابل جبران است. با این وجود ویژگیهایی که من با قطعیت میتوانم به خودم نسبت دهم سختکوشی و پشتکار است. امسال برای همه ی ما سال عجیبی است. با شیوع کرونا بشر وقایعی را تجربه میکند که در صد سال اخیر بی سابقه بوده. خیلی وقت ها این اخبار و وقایع مرا به هم می ریخت. بعضی روزها شدیدا ناامید میشدم و احساس غمگینی میکردم اما در نهایت سعی میکردم حال خودم را تا جایی که میتوانم خوب نگه دارم و ادامه بدهم.
 
 
*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …
بله. من از جزوات شما استفاده کردم. جزوه ی رشد با توجه به اینکه نسبت به بقیه منابع موجود در این درس حجم کمتری دارد و در عین حال جامعیت خوبی دارد بسیار مفید بود. بخاطر تعویق چند باره کنکور و فاصله افتادن در درس آمار و بخصوص روش تحقیق نگران بودم برخی نکات را فراموش کرده باشم به همین خاطر تصمیم گرفتم در کلاس نکته و تست آمار شرکت کنم که کمک کننده بود. شرکت در کلاس های نکته و تست برای جمع بندی خیلی میتواند مفید باشد از این جهت که طی چند ساعت نکات مهم در قالب وویس دوره میشوند.
 
*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بله حتما
 
*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
ممنون از شما. نه تمام آنچه که به ذهنم رسید و فکر کردم میتواند کمک کننده باشد گفتم. امیدوارم برای سایر داوطلبان  مفید باشد. با سپاس فراوان از گروه اموزشی کیهان.

باتشکر فراوان...
لینک های مرتبط :
 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
زهرا صانعی
|
1399/07/07 - 11:46
0
0
سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم چطور میتونم با خانم محمدی مشاوره داشته باشم؟
پاسخ ها
کیهان
|
1399/07/07 - 23:41
سلام زهرا
در حال حاضر امکان جلسه مشاوره با ایشون وچود ندارد. شما میتوانید از طریق لینک زیر با مشاورین کیهان آشنا شوید و برای هماهنگی وقت دهی جلسات مشاوره تخصصی نیز با کیهان تماس بگیرید.
شماره های تماس:
02166475618-20
http://kayhanravan.ir/fa/AboutUs.aspx
موفق باشید:) 

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
همین حالا با ما در ارتباط باشید:

Image result for whatsapp

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.