.
hed

   11 روش بسیار خوب برای تقویت حافظه

نویسنده: Kendra Cherry
مترجم : ندا نبوی

 
تکنیک های تحقیقاتی ثابت شده ای که بسیار مؤثرند:
 
آیا تا به حال برایتان پیش آمده که فراموش کنید کلید تان را کجا گذاشته اید یا در حین امتحان های مهمٰ، اطلاعات ازذهنتان کاملا" پاک شده باشد؟ خوشبختانه روش های فراوانی وجود دارد که به شما کمک  می کند حافظه تان را تقویت کنید .
پیش از امتحان بزرگی که پیش رو دارید ، مطمئنا" از بعضی از این تکنیک های آزمایش شده ،برای تقویت حافظه تان استفاده کنید. این راهبردهای ثابت شده در تحقیقات ، میتواند به طور مؤثر حافظه را تقویت ، یادآوری را تسریع و نگهداری اطلاعات را بیشتر کند.
 
1- توجه خود را روی مطالبی که می خوانید متمرکز کنید.
 
توجه یکی از عناصر اصلی حافظه است . برای انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت، نیاز به توجه فعال به اطلاعات دارید .سعی کنید به دور از مزاحمت هایی مانند تلویزیون ،‌موزیک و دیگر سرگرمی ها ، مطالعه کنید .
 
2-ازطریق ایجاد برنامه های مطالعاتی منظم ،از تلنبارکردن یکباره ی اطلاعات خود داری کنید.
 
- مطالعه ی مطالب در طول چند جلسه ، زمان لازم را برای جذب کافی اطلاعات در اختیار شما می گذارد تحقیقات نشان داده است دانشجویانی که به طور منظم مطالعه می کنند ،‌بسیار بهتر از کسانی که تمام مطالعاتشان را در یک جلسه ی ماراتونی انجام می دهند به یاد می آورند.
 
3- ساختار بندی و سازماندهی مطالبی که مطالعه می کنید.
 
محققین دریافتند که اطلاعات در حافظه به صورت توده های اطلاعاتی  مربوط به هم طبقه بندی می شوند.
از طریق ساختاربندی و سازماندهی مطالبی که مطالعه می کنید ،‌می توانید ازین خصوصیت بهره ببرید. سعی کنید که مطالب و مفاهیم مشابه را با هم دسته بندی کنید ، یا مرز بین یادداشت ها و مطالب کتاب درسی را به منظور کمک برای دسته بندی مفاهیم مربوط به هم تعیین کنید.
 
4- ازعبارات نمادین و موزون برای یاد آوری مطالب استفاده کنید.
 
یک عبارت نمادین و موزون  ،روشی است برای یادآوری اطلاعات ؛ به عنوان مثال، برای به خاطر سپردن عبارت مورد نیازتان ٰ، می توانید آن را با یک کلمه یا شیء رایجی که با آن آشنایی دارید به هم ربط دهید.
بهترین عبارات نمادین آنهایی هستند که از تصویر های مثبت ، خنده دار یا غیر معمول بهره می گیرند.
برای کمک به یاد آوری قسمت مشخصی از اطلاعات می توانید به یک ریتم ، آهنگ یا جوک فکر کنید.
 
5- اطلاعاتی را که می خوانید  تمرین کنید و آن ها را بسط و گسترش دهید.
 
برای یاد آوری مطالبی که می خوانید باید آنها را با اختصاص دادن رمز یا کد در حافظه ی بلند مدت خود ثبت کنید.
 یک مثال از این  تکنیک ها این است که تعریف یک عبارت یا اصطلاح کلیدی را بخوانید، تعریف آن عبارت را بخوانید، سپس با خواندن تشریح مفصل‌تر همان عبارت به معنی آن پی ببرید. پس از چند بار تکرار این عبارت، احتمالاً متوجه خواهید شد که یادآوری این اطلاعات بسیار آسان تر است.
 
6- اطلاعات جدید را به دانسته‌ها و چیز هایی که از پیش می‌دانید  ارتباط  دهید.
 
هنگام خواندن اطلاعات جدید، با صبر و حوصله  به این فکر کنید که این اطلاعات  با  مطالبی که از پیش می‌دانید چگونه مربوط می شود. با ایجاد ارتباط بین مطالب جدید و مطالبی که از پیش در حافظه دارید، می‌توانید به نحو شایانی احتمال به خاطر آوردن مطالبی را که تازه آموخته اید، افزایش دهید.
 
7- برای بهبود حافظه و یادآوری، مفاهیم را تجسم کنید.
 
افراد زیادی از تجسم مطالبی که می‌خوانند، بهره بسیار می گیرند. به عکس ها، نمودار ها، و تصاویر دیگر در کتاب‌های درسی خود توجه کنید. اگر ایده ای برای کمک به تجسم مطالب ندارید، سعی کنید ایده‌های مختص خودتان را خلق کنید. با رسم نمودارها و شکل‌هایی در حاشیه صفحات یادداشت هایتان یا با استفاده از قلم های لایت با رنگهای مختلف ،ایده های مرتبط را درمطالب درسی خود گروه بندی کنید.
 
8- مفاهیم جدید را به فرد دیگری آموزش دهید.
 
تخقیقات نشان می‌دهد که خواندن با صدای بلند، به نحو شایانی یادآوری مطالب را بهتر می کند. مربیان و روانشناسان نیز پی برده‌اند که اگر دانش آموزان مفاهیم جدید را به دیگران آموزش دهند، درک و یادآوری مطالب را بهبود می بخشند. می‌توانید با آموزش مفاهیم و اطلاعات جدید به یک دوست یا همدرس خود، ازاین رویکرد در درس خواندنتان  استفاده کنید.
 
9- به مطالب مشکل بیشتر توجه کنید.
 
هرگز متوجه شده‌اید که چگونه گاهی از اوقات یادآوری مطالب در ابتدا یا انتهای یک فصل آسان‌تر است؟ پژوهشگران پی برده‌اند که ترتیب قرار گرفتن اطلاعات می‌تواند در یادآوری مطالب نقش داشته باشد، که به عنوان « تأثیر ترتیب موقعیت» شناخته شده است.
در حالی که فراخواندن اطلاعات وسط مطالب می‌تواند مشکل باشد،  با صرف زمان بیشتری برای تحقیق در مورد این اطلاعات  می توانید براین مشکل غلبه کنید. روش دیگر این است که سعی کنید چیز هایی را که آموخته اید از نو طرح ریزی کنید تا یاد آوری آن آسانتر شود. هنگامی که به مشکل خاصی برمی خورید، زمان بیشتری را برای به خاطرسپردن اطلاعات اختصاص دهید.
 
 
10- عادات مطالعاتی خود را تغییر دهید.
 
یکی دیگر از روش‌های بسیار خوب برای افزایش یادآوری این است که گهگاهی عادات مطالعاتی خود را تغییر دهید. اگر عادت کرده‌اید که در مکان خاصی مطالعه کنید ، سعی کنید برای جلسه مطالعاتی بعدی به  نقطه دیگری بروید. اگر در شب مطالعه می کنید، سعی کنید هر روز صبح، چند دقیقه را به مرور مطالبی که شب پیش خوانده‌اید اختصاص دهید. با اضافه کردن عنصری غیر معمول به جلسه مطالعاتی خود می‌توانید تآثیر تلاش‌های خود را افزایش دهید و حافظه دراز مدت خود را به نحو شایانی بهبود بخشید.
 
11- کمی بخوابید.
 
از مدتها پیش پژوهشگران پی برده‌اند که خواب برای حافظه و یادگیری مهم است. بعضی تحقیقات اخیر نشان داده است که خواب کوتاه پس از یاد گرفتن مطالب جدید، در‌واقع می‌تواند شما را در یادگیری سریع‌تر و یاد آوری بهتر یاری رساند.
یکی از تحقیقات در‌واقع نشان داده است که خوابیدن پس از فراگیری چیز های جدید منجر به تغییرات فیزیکی در مغز می شود. موش های محروم شده از خواب نسبت به موش هایی که خوب خوابیده اند رشد کمتری در دندریت ها را تجربه کرده اند.
 
بنابراین، دفعه بعدی که در تقلای یادگیری اطلاعات جدیدی هستید، یک شب خواب خوب را  بعد از درس خواندن در نظرداشته بگیرید.
 
  
منبع مقاله به زبان اصلی: http://psychology.about.com/od/cognitivepsychology/tp/memory_tips.htm
 
 

کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی
.