.
hed
مصاحبه کیهان با رتبه برتر ارشد بهداشت
آقای محمد محرابی
رتبه 29 بالینی ، 27 بهداشت روان ، 26 سلامت و  27 بالینی کودک و نوجوان 
آقای محرابی عزیز. ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.

*لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99 چه رتبه ای کسب کردید؟
بنده محمد محرابی هستم. متولد سال 1375. در سال گذشته در رشته روانشناسی عمومی از دانشگاه پیام نور واحد فریمان فارغ‌التحصیل شدم. در کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 در رشته روانشناسی بالینی رتبه 29، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و بهداشت روان رتبه 27 و در رشته روانشناسی سلامت موفق به کسب رتبه 26 شدم.
 
*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
با توجه به هدف گذاری خودم و بازخوردهایی که از کنکور های آزمایشی می گرفتم، انتظار رتبه خوبی داشتم. اما سرجلسه کنکور استرس وحشتناکی مرا گرفت و باعث شد بهم خیلی صدمه بزند و به جای رتبه تک رقمی، رتبه دو رقمی شوم. با وجود این باز هم خدا را شکر که نتایج زحماتم هدر نرفت.
 
*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
 • روانشناسی بالینی: 81/67
 • نظریه های شخصیت و روان درمانی : 58/33
 • روانشناسی عمومی و رشد: 76/67
 • کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک: 33/33
 • بهداشت روان : 35
 • آمار و روش تحقیق : 63/33
 • زبان عمومی : 35/83
 • متأسفانه با وجود اینکه درس فیزیولوژیک را خیلی خوب خوانده بودم و حتی در کنکور های آزمایشی 100 درصد زده بودم اما سرجلسه با توجه به استرس زیاد نتوانستم آنطوری که می خواستم جواب دهم.
 
*خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟
در ابتدا قبل از اینکه برای کنکور آماده شوم، تصمیم گرفتم که درباره کنکور وزارت علوم و وزارت بهداشت و تفاوت آنها تحقیق انجام دهم. پس از پرس و جو و بررسی هایی که انجام دادم، تصمیم گرفتم برای ارشد بهداشت خودم را آماده کنم. از همین رو فکر کنم از اواسط آبان ماه بود که مطالعات ام را به طور جدی برای آن شروع کردم. همچنین اگر درباره دلیل انتخاب من برای ارشد بهداشت می خواهید بدانید، این بود که چون در وزارت بهداشت برخلاف وزارت علوم تاکید بیشتر بر کار بالینی و عملی است و من می خواستم به صورت تجربی و عملی مطالبی را که می خوانم ببینم.
 
*درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر میکنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
به نظر من کیفیت از کمیت بسیار مهمتر است و نمی شود یک نسخه کلی را برای همه پیچید. با وجود این کمیت هم در جای خود اهمیت دارد. خود من به شخصه در ابتدا با روزی 4-5 ساعت شروع کردم و رفته رفته ساعات مطالعه خود را افزابش دادم و در ماه های پایانی به 8-9 ساعت در روز رساندم. البته این نکته را هم خاطر نشان کنم که شرایط کرونا باعث شد ساعات مطالعه من کاهش یابد و به 6 ساعت برسد اما خدا را شکر با یک جمع بندی عالی توانستم این مشکل را حل کنم.
 
*به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
من از روش 1-7-30  برای مطالعه استفاده کردم. از این رو ابتدا کتاب ها را به دو بخش تقسیم کردم نیمی از آنها را روز های زوج و نیمی دیگر را روز های فرد می خواندم. در پایان هر ماه هم از خودم آزمون می گرفتم تا وضعیتم مشخص شود. این کار باعث می شد که من مطالب را بسیار خوب بفهمم و درک کنم و تا کنکور 4-5دور مطالب را کامل بخوانم. همچنین در ماه آخر منتهی به کنکور با کپسول ها مرور کردم و این کار سرجلسه به من بسیار کمک کرد.
 
*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه میکنید؟‌
بله - فقط به دوستان توصیه می کنم تا جایی که می توانند مرور کنند. بنده خودم به شخصه یک شعار دارم : مرور، مرور و باز هم مرور. چون مطالب خواندنی است و زود فراموش می شوند یا ممکن است با یکدیگر تداخل ايجاد کنند، مرور باعث می شود تا از این مسئله جلوگیری شود.
 
*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه می کنید؟
 • روانشناسی بالینی : کرامر - اتمر - جزوه بالینی کیهان
 • ارزیابی روانشناختی : مارنات - جزوه ارزیابی کیهان
 • آسیب : کاپلان و سادوک - جزوه آسیب کیهان
 • روانشناسی فیزیولوژیک : معظمی - کالات - جزوه فیزیولوژیک کیهان
 • روانشناسی عمومی : جزوه عمومی کیهان
 • روانشناسی رشد : لورا برک جلد 1و2 - جزوه رشد کیهان
 • نظریه های شخصیت و روان درمانی : جزوه نظریه های شخصیت و روان درمانی کیهان
 • آمار و روش تحقیق : دکتر دلاور - جزوه آمار و روش تحقیق کیهان
 • زبان عمومی : کتاب زبان ارشد پزشکی رضا زاده - کتاب IQB
بله توصیه می کنم
 
*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
خیر - من در هیچ کلاس یا کنکور آزمایشی مؤسسه خاصی شرکت نکردم و تنها از جزوات کیهان استفاده کردم.
 
*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
1- داشتن هدف دقیق و روشن؛ چون نداشتن هدف مانند راه رفتن در تاریکی است. باید مشخص کنند که در هر درس چه درصدی را می خواهند و هدف شان کدام دانشگاه است. آن وقت با توجه به آنها برنامه شان را تنظیم کنند 2- توجه کردن به امکانات و منابع 3- تلاش و پشتکار فراوان و نا امید نشدن و در نهایت توکل به خدا مهربان
 
*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
هدف مشخص - منابع و امکانات درست - خواندن کتاب ها با عشق و علاقه - برنامه ریزی اصولی - استفاده بهینه از وقت و زمان - کنار گذاشتن تنبلی - استفاده کمتر از فضای مجازی و تفریح مفرح و شاد در حد اعتدال
 
*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
به عقیده بنده هوش و استعداد و امکانات همه یک بهانه برای موفق نشدن است. اگر باورهای افراد در ابتدا درباره خودشان تغییر کند که می توانند با توجه به همین امکاناتی که دارند موفق شوند بزرگترین گام را در جهت پیروزی برداشته اند. خود بنده در دانشگاه پیام نور فریمان درس خوانده ام. اگر می خواستم بهانه بیاورم که مگر می شود از پیام نور اون هم از یک واحد کوچک مثل فریمان موفق شد یا اینکه امکانات دانشگاه برای قبولی کم است یا هوش من ضعیف است، اصلا موفق نمی شدم. تنها راه موفقیت برنامه ریزی اصولی، تعیین هدف و تلاش و پشتکار و در نهایت توکل بر خداست. همچنین به این موضوع اشاره کنم که در این مسیر همه چی بر وفق مراد من نبود. بزرگترین مشکل من مخالفت خانواده با رشته من بود. اونها می گفتند رشته تو اصلاً مناسب نیست و باید در رشته دیگری تحصیل می کردی اما من پای هدفم و مسیری که می خواستم ایستادم و خداراشکر که سربلند بیرون آمدم.
 
*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟
بله - گروه آموزشی کیهان نقش بسیار پر رنگی در موفقیت من در کنکور ایفا کرد. از این رو از گروه پرتوان کیهان نهایت تشکر و قدردانی را دارم.
 
*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
صد درصد استفاده می کنم. جزوات گروه کیهان به نظر من یک جزوه معمولی نیست بلکه یک جزوه طلایی است.
  
*
بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
صحبتی دیگر نمانده است. فقط برای دوستان در این مسیر زیبا آرزو موفقیت می کنم.


باتشکر فراوان...

 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 6
ایمان
|
1400/04/07 - 17:16
0
0
سلام برای کاپلان کدوم ترجمه باید خونده بشه رضاعی یا گنجی. بعدش دیویسون ترجمه دهستانی با شمسی پور فرق داره
پاسخ ها
ادمین
|
1400/04/08 - 11:57
با سلام

رضاعی ترجمه ی مناسبی برای کاپلان هست و وزارت بهداشت ترجمه ی شمسی پور رو معرفی کرده .
فاطیما فتحی
|
1399/09/01 - 19:58
0
0
سلام من علاقم. به وزارت بهداشت ولی چون میترسیدم موفق نشم منابع وزارت علوم را خریدم و الان می خوام هر دو با هم شرکت کنم نظرتون رو میخواستم ۷ ماه تا کنکور وقت دارم به نظرتون لازمه منابع عوض کنم؟یا هردو رو باهم بخونم ?
پاسخ ها
کیهان
|
1399/09/02 - 00:23
سلام فاطیما
از آنجایی که سوالتون نیاز به بررسی تخصصی مشاور دارد، پیشنهاد میکنم در طرح مشاوره رایگان کیهان شرکت کنید تا مشاورین در این مورد راهنمایی تان کنند.
مشاوره رایگان
موفق باشید:) 
گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره
همین حالا با ما در ارتباط باشید:
Image result for whatsapp
محمد محرابی
|
1399/08/21 - 11:39
0
0
سلام مرضیه خانم وقت تان به خیر چون بنده سال گذشته هم در کنکور وزارت بهداشت شرکت کرده بودم تمامی کتاب های مرجع را خواندم. و فقط امسال با مرور آنها و همچنین جزوات کیهان توانستم موفق شوم. امیدوارم شما هم بتوانید در کنکور وزارت بهداشت موفق و سربلند شوید
مرضیه
|
1399/08/06 - 22:16
0
0
سلام وقت بخیر تبریک میگم بابت رتبه خوبشون. بنده این سوال برام ایجاد شده که ایشون چطور تونستند در این فرصت هم منابع اصلی رو بخونن و هم جزوه را؟ مثلا هم مارنات خوندن و هم جزوه آزمون روانی کیهان.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.