.
hed

علمکرد درخشان جزوات آسیب شناسی روانی و کودکان استثنایی کیهان
در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی 97

 

یکی از دغدغه های مهم هر داوطلب کنکور ارشد و دکتری روانشناسی، این است که منابع مطالعاتی او چقدر قابل اعتماد هستند و آیا می توان با مطالعه ی صرف آنها، به نتیجه ای عالی دست پیدا کرد یا نه. داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره همواره دلیل­های متعددی برای اعتماد به جزوات کیهان داشته اند که یکی از آنها، کیفیت سنجی تمام جزوات پس از هر کنکور بوده است. بله، ما در کیهان هر ساله پس از برگزاری هر کنکور، تک تک جزوات را مورد بررسی کیفی قرار می دهیم تا:

 • برای کنکور بعد بتوانیم برنامه ریزی مناسبی در زمینه ی ارتقای کیفی جزوات داشته باشیم.
 • به داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور امسال را دارند، اطمینان قلبی بیشتری دهیم.
به این ترتیب، داوطلبان هر کنکور می توانند با مشاهده ی گزارش های مفصل از کیفیت سنجی هر یک از جزوات و مطابقت دادن پاسخ های داده شده در سایت با آنچه در جزوات وجود دارد، با خیال بسیار راحتی به ساختن آینده ای سبز و درخشان برای خود بپردازند. 

 
پاسخ به 80% از سوالات دشوارترین و حجیم ترین درس کنکور ارشد روانشناسی

تنها با سه جزوه ممتاز کیهان، تالیف رتبه های برتر دانشگاه شهیدبهشتی و تهران

 

درس روانشناسی مرضی (یا همان آسیب شناسی روانی) و کودکان استثنایی، یکی از دشوارترین دروس کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی است که عمدتاً درصد رتبه های تک رقمی کنکور در آن به بیش از 60 تا 65 درصد نمی رسد. این درس که سوالات آن از چندین کتاب حجیم از جمله سه جلد خلاصه روانپزشکی کاپلان، دو جلد آسیب شناسی روانی سلیگمن (منبع کامل کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی) طرح می شود، هم از طرفی به واسطه ی مباحث جذابش مورد علاقه ی داوطلبان و دانشجویان است و هم از طرف دیگر رسیدن به درصدهای بالای 70 درصد برای بسیاری از داوطلبان حتی رتبه های تک رقمی کاری بسیار دشوار است. 

سوالات درس آسیب شناسی روانی و کودکان استثنایی، عمدتاً از 2 بخش می آید: آسیب شناسی روانی و کودکان استثنایی که بخش دوم (کودکان استثنایی) حجم کمتری را به خود اختصاص می دهد و در سالهای اخیر داوطلبان باید زمان و انرژی بیشتری را صرف همان نیمه ی اول (یعنی آسیب شناسی روانی) کنند که به اختلالات و آسیب های روانی در دوره های مختلف زندگی می پردازد. 

در سالهای گذشته 90 درصد از سوالات این درس از منابع اصلی آن درس طراحی شده اند (که در جزوات آسیب و استثنایی کیهان موجود است) اما 10 درصد دیگر از یکی دو درس دیگر مانند روانشناسی بالینی و روانشناسی عمومی می آیند: مباحثی که بی ربط با آسیب شناسی روانی نیستند اما ممکن است پاسخ سوالاتشان در رفرنس های اصلی خود این درس (یعنی کاپلان و سلیگمن و ... ) نباشد. 


بررسی کیفیت سنجی جزوات آسیب شناسی روانی و کودکان استثنایی کیهان در پاسخدهی به سوالات درس روانشناسی مرضی (یا همان آسیب شناسی روانی) و کودکان استثنایی، در کنکور کارشناسی ارشد 97 را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید. 

 

سوال

منبع پاسخ

صفحه

پاراگراف

پاسخ صحیح

پاسخ تشریحی

51

جزوه آسیب کیهان، جلد دوم

11

سوم

گزینه 1

اختلال هویت تجزیه ای در DSM نام اختلالی است که قبلا به اختلال شخصیت چندگانه شهرت داشت. مشخصه این اختلال وجود دو یا چند هویت یا حالات شخصیتی است که به طور مکرر کنترل رفتار فرد را به دست میگیرند و همراه با آن، ناتوانی در به یادآوردن اطلاعات مهم شخصی وجود دارد. که وسعت آن بیش از آن است که با فراموشکاری معمولی قابل توجیه باشد. این هویتها الگوی متفاوت و نسبتا پایداری از ادراک، ارتباط و تفکر در مورد محیط خود را دارند.

52

جزوه آسیب کیهان، جلد دوم

17

مبحث دلیل تراشی

گزینه 3

دلیل­تراشی نقش مهمی را در خودبیمارپنداری بازی میکند، که عبارت است از عقیده­ی راسخ به اینکه شخص بیمار است یا قرار است بیمار شود در حالی که شواهد پزشکی برای آن وجود ندارد. "نمیتوانم این کار را انجام دهم، نه به این خاطر که از شکست میترسم، بلکه به خاطر اینکه احساس میکنم حالم خوب نیست."

53

جزوه روانشناسی عمومی کیهان

149

پاراگراف 3 و 4

گزینه 2

حافظه فعال مطالبی را که برای زمان کوتاهی لازم داریم ذخیره میکند، و نیز "میدان کاری" است برای فعالیتهای جاری ذهنی. کارکرد احتمالی دیگر این حافظه آن است که احتمالاً ایستگاهی بین راهی برای حافظه درازمدت است یعنی اطلاعات، نخست در حافظه فعال جایگیر میشود و سپس به حافظه درازمدت میرود یا رمزگذاری میشود. نام دیگر حافظه فعالی، حافظه کاری است.

54

جزوه روانشناسی رشد کیهان

55

پاراگراف اول، مبحث پرخاشگری

گزینه 4

پرخاشگری خصمانه: به قصد صدمه زدن به دیگران صورت

میگیرد. پرخاشگری خصمانه حداقل سه حالت دارد: 1 . پرخاشگری جسمی: کودک از طریق آسیب بدنی، هل دادن و کتک زدن یا نابود کردن اموال آنها صدمه وارد میآورد. 2.پرخاشگری کلامی: کودک از طریق تهدید به پرخاشگری جسمی یا شوخی کردن خصمانه به دیگران صدمه میزند 3. پرخاشگری رابطه ای: کودک از طریق طرد اجتماعی و غیبت بدخواهانه به روابط همسالان صدمه میزند. دختران با توجه به مهم بودن روابط برایشان، بیشتر از این نوع پرخاشگری استفاده میکنند. گرچه پرخاشگری کلامی همیشه مستقیم است، پرخاشگری جسمی و ارتباطی میتوانند مستقیم یا غیر مستقیم باشند.

55

جزوه آسیب کیهان، جلد اول

37

پاراگراف دوم، مبحث ارزیابی رفتار

گزینه 2

تحلیل کارکردی: هنگامی که ارزیابی علاوه بر رفتارها، محرک هایی را نیز شامل میشود که گمان میروند وقوع آنها رفتارها را افزایش یا کاهش میدهند به این ارزیابی، تحلیل کارکردی میگویند.

56

جزوه آسیب کیهان، جلد اول

56

پاراگراف سوم، مبحث ژنتیک

گزینه 4

عوامل ژنتیکی

مطالعات درباره هم شکمان، خویشاوندان و فرزندخواندگان وجود یک مولفه قدرتمند ژنتیکی را در روانگسیختگی به اثبات رسانده اند. در انواع اسکیزوفرنی عوامل ژنتیک دخالت دارند و بخش اعظم واریانس است. استعداد ابتلا به اسکیزوفرنی مربوط به عوامل ژنتیکی است. افرادی که زمینه ژنتیکی ابتلا به اسکیزوفرنی را دارند، الزاماً به این بیماری دچار نمیشوند و برای بروز اسکیزوفرنی در این افراد دخالت عوامل دیگر  مانند عوامل محیطی) ضروری است. بنابراین تعامل پیچیده ژنتیک و محیط اینجا تعیین کننده است.

57

-

-

-

گزینه 3

مهم‌ترین علت روان شناختی افراد با علائم OCD آمیختگی فکر و عمل (Thought action fusion) می‌باشد.

58

جزوه آسیب کیهان، جلد اول

148

پاراگراف دوم

گزینه 1

حمله وحشت زدگی از چهار عنصر ترس تشکیل میشود که عناصر هیجانی و جسمانی آن برجسته ترند.  از نظر جسمانی، حمله ی وحشت زدگی شامل واکنش اضطراری می شود )از جمله کمبود نفس، سرگیجه، تپش قلب، لرزش، سردی یا درد قفسه ی سینه(.

59

جزوه روانشناسی بالینی کیهان

247

مبحث درمان فراشناختی

گزینه 4

درمان فراشناختی بر تغییر الگوهای تفکر تأکید میکند و آن را بسیار مهم میداند. رویکرد فراشناختی این الگوهای تفکّر و توجّه را "سندرم شناختی-توجهی" می نامد، این الگو شامل نگرانی، اندیشناکی، توجه تثبیت شده و راهبردهای خودتنظیمی یا رفتارهای مقابله ای ناسازگارانه ای است که فرد آن ها را مفید می داند، اما نتیجه ی معکوس دارند و به تداوم مشکلات هیجانی منجر می شوند.

60

-

-

-

گزینه 2

مدت زمان لازم برای تشخیص گذاری اختلال آزارگری جنسی کودکان حداقل شش ماه می‌باشد.

61

جزوه کودکان استثنائی کیهان

247 و 251

سئوال 20 و پاسخ آن

گزینه 3

نخستین واکنش خانواده (والدین) در برابر تولد نوزاد معلول، یا نخستین بار تشخیص معلولیت، شوک و ضربه روحی است.

62

-

-

-

گزینه 2

مهمترین وظیفه و مسئولیت والدین کودکان معلول در سال‌های اولیه زندگی کودک یافتن برنامه مداخله‌ای مناسب برای کودک است.

63

-

-

-

گزینه 2

نگرانی درباره این که کودک هرگز به خودکفایی لازم نرسد، مهم‌ترین مشکل خانواده‌های کودکان عقب مانده ذهنی است.

64

جزوه کودکان استثنائی کیهان

3 و 9

پاراگراف 3 - پاراگراف 2

گزینه 3

کودکی استثنایی که برخلاف اکثریت افراد هم‌سن خود در شرایط عادی قادر به سازگاری با محیط نباشد و از نظر فکری، جسمی، عقلی، رفتاری و عاطفی با همسالان خود فرق کلی داشته باشد، و نیز احتیاج به روش‌های خاص تربیتی، آموزشی و درمانی داشته باشد تا بتواند از استعداد خود نهایت استفاده را بکند.

برای نمونه: عملکرد مهارت‌های تحصیلی فردی که به اختلال ADHD مبتلاست، زیر سطح متوسط متناسب با سن است.

65

جزوه کودکان استثنائی کیهان

ص 21

پاراگراف سوم

گزینه 1

توضیح: با مقایسه میزان شیوع اختلال های میتوان به پاسخ رسید.

در  این نوع سندرم داون سن مادر دخالتی ندارد و علت بیماری غیرطبیعی بودن کروموزومهای فرد است. در این حالت استعداد داشتن کودک دیگر مبتلا 35 درصد است. درحالی که در نوع اول این احتمال تنها 1 الی 2درصد است.  خانمهای جوانی که کودک مبتلا به سندرم دان به دنیا می آورند، اکثرا از نوع دوم هستند.

66

جزوه کودکان استثنائی کیهان

ص 119

مبحث درخودماندگی

گزینه 2

راتر برای شناسایی کودکان اوتیسم چهار معیار زیر را پیشنهاد میکند:

*اختلال شدید در برقراری ارتباط با والدین، اعضای خانواده و دیگران. * اختلال در رشد تکلم و زبان که ویژگیهای آن تکلم نامناسب، تقلید کلمات و عبارات شنیده شده است. *رفتارهای قالبی یا کلیشه ای یا رفتارهای وسواسی مانند اینکه وسایل خانه سر جای خود باشد. *این رفتارها در ابتدای زندگی کودک و قبل از 3 سالگی تظاهر میکند.

67

جزوه کودکان استثنائی کیهان

ص 258

پاسخ تست 18

گزینه 1

انواع اختلالات ارتباطی:

1) اختلال های روانی گفتار: مشهورترین (لکنت زبان) 2) تأخیر در گفتار

3) اختلال های تولید 4) اختلال‌های صوت که در این میان اختلالات تلفظ یا صوت شایع‌ترین نوع موجود اختلالات ارتباطی محسوب می‌شود.

68

جزوه کودکان استثنائی کیهان

ص 108

بخش: C اختلال نظام آوایی )آواشناختی(

گزینه 4

این طبقه مختص اختلالات ارتباطی است که واجد ملاک‌های هیچ اختلال ارتباط خاصی نیستند، مانند اختلال صوت (یعنی ناهنجاری زیری و بمی، بلندی، کیفیت، نواخت یا طنین صوت).

69

جزوه کودکان استثنائی کیهان

ص 92

بخش اختلالات ریاضیات

گزینه 3

مهم‌ترین عواملی که سبب اختلال کودکان در ریاضیات می‌شود عبارت ا‌ست از: 1- فقدان آمادگی ذهنی (کودکانی که زود به مدرسه می‌روند یا کودکان با بهره هوش مرزی) 2- تدریس ناکافی یا نادرست 3- عملکرد پایین هوش غیرکلامی (این کودکان در زمینه هوش غیرکلامی با مشکل مواجه هستند): کمتر به بازی با معماها، مکعب‌ها، ساختن مدل‌ها و مانند آن علاقه نشان می‌دهند). 4- ضعف حافظه بینایی و شنوایی 5- اختلال در ادراک بینایی و شنوایی 6- اختلال ادارک فضایی.

70

جزوه کودکان استثنائی کیهان

ص 41

مبحث عقب ماندگی کودکی

گزینه 3

عقب ماندگیهای کودکی و واکنشهای شایع والدین:

الف. احساس گناه و تقتیر  ب. احساس ناکامی و محرومیت

ج. انکار واقعیت یا کتمان حقیقت (ناچیز شمردن معلولیت، امید به بهبودی و ...)  د. اضطراب و نگرانی  ه. مکانیزم برونفکنی و با فرافکنی  و. سازگاری خانواده و پذیرش کودک

 

خلاصه اطلاعات
 • کل سوالات درس روانشناسی مرضی و کودکان استثنایی: 20
 • تعداد سوالاتی که پاسخشان مستقیما در جزوات کیهان موجود بود: 16
 • درصد پاسخدهی جزوات کیهان به سوالات این درس در این آزمون: 80 %
 • میانگین درصد رتبه ­های تک رقمی کنکور ارشد در این درس: 60 % 
 • پاسخ ها بر اساس آخرین ویراست جزوات کیهان برای آزمون کارشناسی ارشد 97 استخراج شده است.
 • تهیه: مشاوران کنکور کارشناسی ارشد گروه آموزشی کیهان
 • تاریخ برگزاری آزمون: 6 اردیبهشت 96 / تاریخ تهیه گزارش: 10 اردیبهشت 96
 • این گزارش مطابق با دفترچه A سوالات و پاسخنامه های آزمون تهیه شده است.
 • تهیه جزوات کیهان با تخفیف های ویژه:  اینجا

گروه آموزشی کیهان 
رتبه یک ارشد و دکتری روانشناسی
دانشجویان ممتاز دانشگاه های تهران و شهیدبهشتی 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
حمیده
|
1397/06/30 - 13:26
0
0
باسلام . لطفا اگه در مقطع دکتری بالینی هم جزوهاتون مفید هست .درصد اینکه چند ردصد مفیدهست و چندتا قبولی دادید رو اعلام بفرمایید داخل کانال تلگرام ممنون
پاسخ ها
گروه آموزشی کیهان
|
1397/06/30 - 23:39
سلام حمیده

بله بله. برای آشنایی بیشتر با جزوات کیفیت سنجی ها رو ببینید . به طور مثال در کنکور 96 جزوه ی رشد 100 درصد مطابقت داشت. همچنین مصاحبه ی رتبه های 9 و 17 کنکور رو مطالعه بفرمایید.

موفق باشید:)

از آخرین اخبار کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره مطلع باشید!
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.