.
hed
مصاحبه کیهان با رتبه های برتر ارشد روانشناسی
خانم فاطمه ایزد پناه
رتبه 9 کودکان استثنایی


شاغل ، مادر دو فرزند خردسال  ، تغییر رشته ای . هیچ کدام از این عوامل باعث نشد تا خانم ایزد پناه از هدف خودشان دست بردارند و این شرایط را دستمایه عدم موفقیت قرار بدهند ، این مصاحبه خواندنی است .


خانم  ایزدپناهعزیز. ضمن تبریک و خسته نباشید بابت کسب رتبه عالیتون، خیلی ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره قرار دادید.
 
*لطفاً کمی خودتان را معرفی کنید و بفرمایید لیسانس چه خواندید و در کنکور کارشناسی ارشد سراسری 99 چه رتبه ای کسب کردید؟
فاطمه ایزدپناه متولد سال ۶۱ و ساکن تبریز هستم . شاغل و کارمند دولت و دارای دو فرزند (دبستانی و خردسال) می باشم. در سال ۸۳ لیسانس مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) از دانشگاه آزاد گرفتم و در کنکور ارشد 99 به لطف خداوند در رشته روانشناسی گرایش کودکان استثنایی رتبه 9 بدست آوردم.
 
*بسیارعالی! آیا خودتان انتظار چنین رتبه درخشانی را داشتید؟
برخلاف نظر مشاورم سرکار خانم دکتر نگین همتی انتظار رتبه تک رقمی را نداشتم ولی انتظار داشتم رتبه دو رقمی را کسب کنم هرچند بعد از آزمون بسیار ناامید شده بودم.

*بسیار خوب. لطفا درصد هایی را که در هر درس کسب کردید بفرمائید.
  • زبان :  44.44
  •  آمار و روش تحقیق :  35
  •  آسیب شناسی مرضی :  51.67
  • رشد :  53.33 
  • عمومی :  86.67
  • روان سنجی :  38.33 
  • تربیتی :  23.33
  • آموزش کودکان استثنایی :  18.33
 
*خب از مطالعاتتان برایمان بگویید، از چه زمانی مطالعات را شروع کردید؟ چطور این کار را انجام دادید؟ برای شروع از جایی کمک گرفتید؟
بخاطر علاقه ام به روانشناسی اولین بار در سال 93-92 بصورت آزمایشی در کنکور ارشد روانشناسی شرکت کردم که اتفاقاً آن زمان با موسسه کیهان آشنا شدم و از جزوات کیهان استفاده کردم. ولی بعد از آن بدلیل تولد فرزند دومم، تا چند سال کنکور را کنار گذاشتم. الان حدود دو سال است که شروع به مطالعات جدی در گرایش کودکان استثنایی کرده ام و در کنکور سال قبل رتبه ۵۸۱ (با درصد زبان 1-%) به دست آوردم و نوبت دوم دانشگاه محقق اردبیلی قبول شدم. من در کنار چند کتاب نکته و تست موسسه کیهان در برخی از آزمون های آزمایشی کیهان شرکت می‌کردم
 
*درباره ساعات مطالعاتیتان بفرمایید. ساعات مطالعه شما چقدر بود؟ و فکر میکنید برای رسیدن به رتبه ای که شما کسب کردید باید روزانه چقدر مطالعه کرد؟
تعداد ساعات مطالعه من پر از فراز و نشیب بود اما به طور میانگین تقریباً هر روز حداکثر دو ساعت مطالعه می‌کردم که نیم ساعت از آن را به درس زبان اختصاص داده بودم. به خاطر کار اداری و مسئولیت خانه و فرزندان واقعاً فرصت زیادی برای مطالعه نداشتم و بنابراین از هر فرصتی بویژه تعطیلات حتی وقتی در کنار خانواده ام در شهرستان بودم استفاده می کردم. تعداد ساعات مطالعه روزانه بستگی به شرایط خاص هر فرد و صد البته عمق مطالعه وی دارد و برای رسیدن به رتبه خوب، روزانه ۲ تا ۳ ساعت مطالعه مستمر و منظم ضرورت دارد اما برای رسیدن به رتبه تک رقمی به خصوص برای تغییر رشته ای هایی مثل خودم که چندین سال از زمان فارغ التحصیلی شان نیز می گذرد، سفارش می کنم نباید عجله کرد.
 

*به طور کلی روش مطالعاتی و برنامه ریزی شما به چه صورتی بود؟
من سال قبل صرفاً کتب مدرسان شریف را مطالعه کردم و چون کتابهای اصلی را اصلاً نخوانده بودم متوجه عمق مطالب نمی شدم و اغلب مطالعه من حالت حفظی پیدا می کرد اما امسال روش مطالعه خودم را تصحیح کردم؛ به این صورت که به جای عجله کردن برای رسیدن به سرفصلهای آزمونهای آزمایشی، شروع به مطالعه برخی از کتب اصلی کردم. برای مرور هم از روش منحنی فراموشی که مشاورم سرکار خانم متین قنبرزاده مشاور موسسه کیهان در سال ۹۲ به من یاد دادند استفاده کردم. در این روش مطلب جدید به ترتیب بعد از 1، 3، 7، ۱۵، ۳۰ و ۶۰ روز بعد از یادگیری، مرتباً مرور می شود. من این روش را به ویژه در مورد لغات زبان به کار گرفتم و در مورد مرور سایر دروس نیز تا روز سوم یا حداکثر هفتم می توانستم انجام دهم. مهمتر اینکه امسال که سال دوم مطالعاتم محسوب می شد نحوه برخورد با مساله کنکور را نیز تغییر دادم. من با اینکه بخاطر شرایطم حتی کمتر از پارسال مطالعه داشتم هرگز خودم را سرزنش نکردم بلکه خودم را بیشتر تشویق می کردم.
 
*آیا همین روش را به دیگر داوطلبان هم توصیه میکنید؟
بله از عزیزان داوطلب به ویژه تغییر رشته ای ها خواهش می کنم حتماً ابتدا کتب اصلی را مطالعه کنند بعد سراغ کتابهای خلاصه و فشرده بروند و در مورد روش مطالعه، علاوه بر در نظر گرفتن شرایط خاص هر فرد، تاکید من روی مرور هاست که فکر می کنم بیشترین تاثیر را در تحکیم و تعمیق مطالب در ذهن من گذاشت.

*لطفاً بفرمایید برای هر درسی از چه منابعی استفاده کردید و اینکه آیا باز هم آنها را به دیگران توصیه میکنید؟
من امسال در کنار چند کتاب نکته و تست کیهان و کتب مدرسان، برای چند درس نیز یکی از کتاب های اصلی آن را هر چند بصورت نیمه ‌تمام مطالعه کردم از جمله چند فصل از کتاب هیلگارد برای درس روانشناسی عمومی، چند فصل از کتاب دکتر مهدی گنجی برای درس آسیب شناسی روانی، تقریباً کل کتاب آموزش ویژه هالاهان-کافمن و کتاب دکتر بهروز میلانی فر برای درس آموزش کودکان استثنایی.
 
*آیا در کلاس ها و آزمون های آزمایشی هم شرکت کردید؟ از چه ابزارهای کمکی برای بالا رفتن شانس موفقیتتان استفاده کردید؟
 
من در آزمون های آزمایشی و جامع کیهان ثبت نام کرده بودم و همینطور در آزمون های آزمایشی مدرسان شرکت می کردم که امسال در 8 آزمون از ده آزمون برگزارشده توسط مدرسان، رتبه یک گرایش کودکان استثنایی را بدست آوردم. برای درس آمار و روش تحقیق هم از کلاس آنلاین جناب آقای دکتر افشین صفایی استفاده کردم که انتظارم درصدی بالاتر از ۵۰ درصد بود ولی به خاطر کم دقتی و کم تجربگی ام در این درس، درصدم کمتر شد اما به استاد خوبم قول دادم در آزمون دکتری حداقل 90 درصد بزنم تا زحمات ایشان را اندکی جبران کرده باشم.
 

 
*فکر می کنید مهمترین نکاتی که داوطلبان در هنگام شروع مطالعات باید به آن توجه کنند، چیست؟
اولین نکته هدف، دومین نکته هدف و سومین نکته هدف ما از مطالعه است. هدف من بیشتر از اینکه دانشگاهی عالی رتبه باشد یادگیری بسیار عمیق بود. بعد از هدف گذاری، برنامه‌ریزی دقیق ولی کم حجم و سبک برای شروع مطالعه و رفته رفته افزایش ساعت مطالعه است و اگر مثل من امکان افزایش ساعات مطالعه نبود ، حفظ کیفیت مطالعه، عمق مطالعه و بویژه مرور مستمر و درست بسیار ضروری و البته کافی است.

*شما چه کارها و اقداماتی را در مطالعاتتان انجام دادید که فکر می کنید در موفقیتتان موثر بود؟
من تا قبل از شیوع بیماری کرونا هفته ای یک جلسه کلاس ورزش داشتم که در رشد روحیه ام تاثیر بسزایی داشت. همچنین شعار من توقف ممنوع بود. به داوطلبین عزیز توصیه می کنم یک تابلوی توقف ممنوع بالای سرتان در اتاق مطالعه بزنید. کم بخوانید ولی مستمر بخوانید و حتی اگر فرصت کافی دارید سعی کنید یک فصل را از دو کتاب متفاوت مطالعه کنید.
در نهایت رمز موفقیت من در یک کلمه، عشق بود. عشق به هدف، استقامت می آورد. من عاشق کودکان استثنایی هستم و آرزو دارم قبل از مرگم کاری ارزشمند برایشان انجام دهم. من معنی استقامت را در این یک سال که سختی‌ها و مشقات زیادی که فراتر از ظرفیت طاقت و صبرم همراهم بودند، به خوبی درک کردم.

 
*ممکن است عده ای با خود بگویند که «باهوش بوده، خیلی وقت داشته، بهترین کتابها رو خونده و ...»، آیا واقعاً همه چیز در این چند ماه برای شما بر وفق مراد بود؟ خودتان موثرترین عوامل مثبت در موفقیت تان را چه می دانید؟
من هم تا قبل از کسب این نتیجه شاید اینگونه فکر می‌کردم اما الان کاملاً درک می‌کنم که سالها در حق خودمان ظلم کرده ایم. ما صرفاً فکر می کنیم که نمی‌توانم، نمی‌شود، لایقش نیستم و ... ما اسیر باورهای ضعیف خودمان هستیم. من در این یک سال اخیر شرایط بسیار طاقت فرسایی را از سر گذرانده ام اما مهمترین عامل موفقیت من بعد از لطف خدا استقامت و پشتکاری بود که از خود نشان دادم. پشتکار به زبان ساده یعنی اگر خسته شدی کمی استراحت کن ولی ادامه بده ؛ که آنهم در کنار حمایتهای خانواده عزیزم ، دوستان خوبم و بخصوص تشویق مشاور عزیزم سرکار خانم دکتر نگین همتی که رفیق شفیق راه طولانی من بودند تقویت می شد.
 
 
*آیا گروه آموزشی کیهان نقشی در موفقیت شما داشت؟ کدام بخش برایتان موثرتر بود (جزوات، مشاوره ها ، کلاس ها و …)؟
بله صددرصد. من کتاب های نکته و تست دروس مرضی، آمار، رشد و کودکان استثنایی کیهان را خریده بودم و مطالعه می کردم بجز آمار که موفق به شروع آمار کیهان نشدم. در خصوص مطالعه و مرور هم، روش منحنی فراموشی که یادگار کیهان بود و عامل بسیار موثری در یادگیری عمیق من شد.
 
*آیا اگر به عقب برگردید، باز هم از خدمات گروه آموزشی کیهان استفاده خواهید کرد یا تصمیم دیگری خواهید گرفت؟
بلی حتماً استفاده خواهم کرد. کیهان یک مجموعه بسیار قوی، پرتلاش و با پشتیبانی عالی است که محصول زحمات رتبه های برتر روانشناسی کشور می‌باشد. در تایید کتب و جزوات کیهان همین بس که در کنکور سال ۹۲ تقریباً سه ماه قبل از کنکور شروع به مطالعه کردم و صرفاً جزوه های موسسه کیهان را بدون مطالعه کتابهای اصلی خواندم و توانستم درس آسیب شناسی مرضی را ۳۶ درصد و زبان را ۳۷ درصد بزنم. کتب موسسه کیهان ، دست نوشته هایی هستند که رتبه های برتر دانشگاههای تهران بر آن قلم گذاشته اند.

*بسیار ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، در پایان اگر صحبت ناگفته ای باقی مانده، بفرمایید.
از شما عزیزان سپاسگزارم که این فرصت را در اختیار من گذاشتید که به داوطلبین عزیز بگویم راهی را شروع نکنید مگر آنکه آن را به پایان برسانید. هیچ غیر ممکنی در این دنیا وجود ندارد. لطفاً هر وقت ناامید شدید و کم آوردید به یاد خواهر کوچکتان بیفتید که صمیمانه به شما می‌گفت « هر اتفاقی بیفته بازم ادامه بده می ارزه» .

باتشکر فراوان...لینک های مرتبط :
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.