.
hed

هفت عادت افراد دارای هوش هیجانی

مترجم : ندا نبوی


هر کسی به راحتی می تواند خشمگین و عصبانی شود؛ اما عصبانی شدن بجا از شخصی که منجر به عصبانیت شده، در سطح مناسب، در زمان مناسب، برای هدف مناسب و به روش مناسب، کار آسانی نیست.  
دراین نقل قول فیلسوف ارسطو، چکیده ی کاملی از مفهومی که این روز ها به موضوع داغی در روان شناسی، آموزش، و کسب و کارتبدیل شده را ارائه داده است.
شماری از عادت ها و رفتارها در افراد دارای هوش هیجانی وجود دارد که به آنها در توانایی مدیریت هیجان هایشان و درک احساسات افراد دیگر کمک می کند. آیا می دانید کسی که با احساسات خود کاملاً هماهنگ است، قادر به ابرازاحساسات خود به شیوه ای مناسب و همچنین احساس همدردی و درک احساسات دیگران است؟ چنین فردی احتمالاً از نظر احساسی فردی بسیار هوشمند است.

 هوش هیجانی شامل چهار مهارت اصلی است:
1. توانایی حس کردن و دریافت
2. توانایی استدلال کردن ازطریق احساسات
3. توانایی درک احساسات
4. توانایی مدیریت احساسات

با بررسی این نکات کلیدی که افراد دارای هوش هیجانی انجام می دهند، شما می توانید سعی کنید، بعضی از این ها را به عادات زندگی روزمره خود تبدیل کنید.

1. افراد دارای هوش هیجانی به آنچه که احساس می کنند، توجه نشان می دهند.
دانیل گلمن، روان شناس و نویسنده، خود آگاهی را به عنوان یکی از مؤلفه های کلیدی هوش هیجانی شناسایی می کند.
خودآگاهی، شامل توانایی تشخیص خلق و خو، هیجانات و احساسات است.
بخشی از خودآگاهی نیز شامل آگاه بودن ازاین است که چگونه هیجانات و خلق و خوی شما بر دیگران تأثیر می گذارد. این توانایی بر نظارت بر حالات هیجانی احساسی خود، یک نیاز اساسی برای هوش هیجانی است.
 
2.آن ها احساسات افراد دیگر را درک می کنند.
از دیدگاه گلمن، همدلی یکی دیگر از عناصراصلی هوش هیجانی، شامل توانایی درک احساسات افراد دیگر است. به منظور ارتباط با افراد دیگر در حوزه های مختلف زندگی، از جمله در محل کار یا مدرسه، شما باید آن چه را که آن ها احساس می کنند بفهمید. اگر یک همکارناراحت یا کلافه است، درک احساسات او می تواند به شما ایده بسیار بهتری برای واکنش نشان دادن بدهد.
 
3.آن ها قادر به تنظیم احساسات خود هستند.
خودگردانی در هوش هیجانی قطعاً نقش مرکزی را ایفا می کند. درک هیجانات خود بسیار خوب است اما اگر شما توانایی استفاده از این آگاهی را ندارید، نمی تواند خیلی مفید باشد. افراد دارای هوش هیجانی قبل از این که احساساتشان را عملی کنند، فکر می کنند. آن ها در هماهنگی با آن چه احساس می کنند هستند، اما اجازه نمی دهند هیجاناتشان زندگی شان را اداره کند.
 
4.آن ها با انگیزه هستند.
افراد دارای هوش هیجانی برای رسیدن به اهداف خود، با انگیزه هستند و قادر به مدیریت رفتارها و احساسات خود، به منظور دستیابی به موفقیت طولانی مدت می باشند. آن ها ممکن است در مورد ایجاد تغییر در زندگیشان تشویش داشته باشند، اما می دانند که مدیریت این ترس مهم است.
آن ها می دانند که با یک جهش و تغییر، ممکن است زندگی خود را بهترکنند و یک قدم به دستیابی به هدفشان نزدیکتر شوند.
 
5.آن ها مهارت ها ی اجتماعی بسیار خوبی دارند.
همچنین به نظرمی رسد که افراد دارای هوش هیجانی مهارت های اجتماعی قوی دارند، احتمالاً به این خاطر که احساساتشان با احساسات دیگران هماهنگ است. آن ها می دانند که چگونه به طور مؤثر با مردم روبروشوند، و انرژی خود را وقف حفظ روابط اجتماعی سالم و کمک برای موفقیت اطرافیان خود می کنند.
 
6. آن ها مایل و قادر به بحث در مورد احساسات با دیگران هستند.
گاهی اوقات انسان ها همدل و هماهنگ با احساسات خود هستند، اما با زحمت تلاش می کنند این احساسات را به دیگران بیان کنند، افراد دارای هوش هیجانی، نه تنها احساسات را درک می کنند بلکه می دانند چگونه می توان آن ها را به شکل مناسبی بیان کرد .
دقیقاً منظور ما از "مناسب" چیست؟ به عنوان مثال، تصور کنید که شما روز بسیار بدی را در محل کارتان پشت سر گذاشته اید. در مورد این که مسائل چگونه در یک میتینگ پیش رفت، خسته، نا امید و عصبانی هستید .بیان نامناسب احساسات، ممکن است شامل به خانه آمدن و وارد بحث و جدل شدن با همسرتان و یا ارسال یک ایمیل تند و زننده به رئیستان باشد. یک واکنش احساسی مناسب تر این خواهد بود که با همسرتان در مورد ناکامی های خود صحبت کنید، و ازاین طریق با ورزش و دویدن از برخی از تنش ها رها شوید؛ و با یک برنامه ریزی، روز بعد را بهتر از روز قبل پیش ببرید.
 
7. آن ها قادرند علل نهایی احساساتشان را به درستی شناسایی کنند.
تصورکنید که متوجه شده اید که دارید از دست یک همکار عصبانی و کلافه می شوید همین طورکه احساسات خود را ارزیابی می کنید، آنچه را که واقعاً شما را ناراحت کرده است تجزیه و تحلیل کنید، آیا در مورد اعمال همکارتا ن عصبانی هستید یا ریشه ی خشم تان، از یک سرخوردگی اساسی و فشار از سوی رئیسی است که کار و مسئولیت بیش از حدی را بر روی دوشتان گذاشته است؟ افراد دارای هوش هیجانی قادرند به وضعیت نگاه کنند و سرچشمه ی واقعی احساسات خود را به درستی تشخیص دهند.
در ابتدا ممکن است این کار آسان به نظر برسد، اما واقعیت این است که زندگی احساسی ما می تواند هم پیچیده و هم آشفته باشد.
ردیابی دقیق سرچشمه ی احساساتتان، به ویژه زمانی که شما با احساسات قوی مثل عشق و خشم روبرو می شوید می تواند گمراه کننده باشد.
  
منبع:
http://psychology.about.com
 

کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینیکنکور کارشناسی ارشد روانشناسی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی, کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، ارشد روانشناسی، منابع ارشد روانشناسی، جزوات ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
نبوی
|
1393/09/16 - 21:51
0
0
ممنونم آقای فلاح .
فلاح
|
1393/09/12 - 17:44
0
2
ممنون خانم نبوی. ترجمه هایتان هر روز بهتر از دیروز میشود
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
.